Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:32:11 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 167 168 [169] 170 171 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2164076 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3360 : Joi 15 Martie 2012, 23:01:37 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Banuiesc ca la 12:30 dupa cum am vazut in link ...
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #3361 : Vineri 16 Martie 2012, 13:26:45 »

ultimele pe iarna aceasta 3cm scufundatoare.
Memorat
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3362 : Vineri 16 Martie 2012, 15:26:14 »

Ultimele creatii...pentru clean mic (carabus de mai si colorado) si pentru clean mare... Cheesy

Am urmarit emisiunea...si nu mi-a parut rau...precum banuiam. Am invatat lucruri noi si utile...dar era si mai frumos daca stiam maghiara...Cheesy....

@valy123

foarte frumoase ...se vede ca le "migalesti"...dar vad ca avem o problema comuna...ne lipseste un aparat foto ...pentru niste poze de calitate. Spor in continuare!
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #3363 : Vineri 16 Martie 2012, 17:40:52 »

Faine,faine rau,si uite asa invata tot romanul sa ciopleasca si mari producatori dau faliment. Aplauze
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3364 : Vineri 16 Martie 2012, 18:45:10 »

nu e corect ce faceti  ........  mi-e dor de voblerele de clean ! felicitari kid si valy
Memorat
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3365 : Vineri 16 Martie 2012, 19:58:38 »

Felicitari KiD, felicitari valy Aplauze. Ne dam noi seama cum sunt, si fara aparat performant Wink

Mark, ziceai ca ti-e dor? Hai sa mai rasucesc si eu cutitul Risete Tongue

Tei, 1,8cm, 1g fara ancora
Tei, 2,5-3cm, 1,1-1,3g
Sinking toate

[/URL]

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ][/img] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Vineri 16 Martie 2012, 22:20:05 de către iovys » Memorat
Mishu88
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3366 : Sâmbătă 17 Martie 2012, 11:37:59 »

Felicitari baieti!! Sunt niste super voblere  Aplauze

@iovys: Spune-mi te rog, ce vopsea e aceea din zona de mijloc a voblerelor? (griul ala care pare metalizat)

Mai postez si eu 4, cam chinuiti, pe care am testat pigmenti naturali (argintiu, auriu, bronz si cupru) aplicati cu pensonul.

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3367 : Sâmbătă 17 Martie 2012, 16:30:54 »

Chrome silver. Incearca sa le finisezi mai bine inainte de vopsire. Nu te grabi ca nu are rost Noroc
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3368 : Sâmbătă 17 Martie 2012, 16:37:45 »

voblere petru horia clean si pastrav
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3369 : Duminică 18 Martie 2012, 16:33:43 »

Niste poze cu pestii prinsi la "brelocurile" astea, cand postati?  Undecided
Se pare ca voblerele mele stiu sa prinda
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3370 : Duminică 18 Martie 2012, 17:46:45 »

Inceputul e promitator. Pe viitor poate pacalesc si un peste, ceva mai mare  Jamaica
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3371 : Duminică 18 Martie 2012, 18:46:07 »

Razvane !!!

Aplauze Aplauze Aplauze
...recunosti ca e satisfactie "la maxim " ?
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3372 : Duminică 18 Martie 2012, 19:13:51 »

A fost satisfactie in valuri. Am fost cu tata si prima data am auzit un "pleosc" la alt vobler portocaliu, satisfactie mare ca voblerul e atractiv. Schimbare de locuri intre noi si satisfactia a ajuns la cote maxime. Apa foarte limpede, fiecare atac l-am vazut, plus urmariri, un inceput super.
Memorat

d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Modena

« Răspunde #3373 : Luni 19 Martie 2012, 12:05:22 »

bravo razvane pentru primele capturi cu propriile voblere ... chiar daca sunt mici (dar mici) vor urma si cei mai mari cu siguranta  Wink
Memorat

Eliberati tot ...
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3374 : Luni 19 Martie 2012, 13:04:22 »

1)   Trasezi
2)   Decupezi
3)   Tai canalul de barbeta
4)   Tai canalul pentru armatura
5)   Dai gaura/rile pentru lest
6)   Fixezi armatura
7)   Fixezi lestul si astupi gaura
   Smirgheluiesti cu 4 tipuri de smirghel ( de la mare la mic)
9)   Bagi la propionat
10)   Le scoti din propionat si pui o barbeta falsa
11)   Vopsesti : important : toate voblerele scoase din top coat se dau cu un fond alb ; lasi intre etapele de vopsire timp suficient ca sa se usuce vopseaua anterioara ! tehnici de vopsire gasesti peste tot pe you tube !
12)   Top coat – 2-3 -4  straturi in functie de top coat
13)   Scoti barbeta falsa si o fixezi pe cea finala cu un epoxi de calitate !!! vezi sa nu murdaresti barbeta ! nu o monta cu foliile protectoare pe barbeta !
14)   Dai alte straturi de top coat

IMPORTANT: INTRE FIECARE ETAPE DE VOPSIRE SI TOP COAT CURETI OCHETII DE FIECARE DATA ! DACA DAI 5 CULORI DE 5 ORI CURETI OCHETII; DACA DAI 5 TOP COATURI DE 5 ORI CURETI OCHETII !

pasi pentru constructie voblere: petru_horia si mark twain
completati si voi
eu unul sunt curios la lest ce flosotiti ....alice sau plumb turnat in matrite?
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3375 : Luni 19 Martie 2012, 14:35:55 »

[.....]

IMPORTANT: INTRE FIECARE ETAPE DE VOPSIRE SI TOP COAT CURETI OCHETII DE FIECARE DATA ! DACA DAI 5 CULORI DE 5 ORI CURETI OCHETII; DACA DAI 5 TOP COATURI DE 5 ORI CURETI OCHETII !

[.....]

de ce cureti ochetii dupa fiecare operatie? eu chiar nu inteleg motivul? si de ce e atat de important?

... de obicei ii curat de doua ori, o data de vopsea si o data de stratul final pe care l-am dat cu toate ca de multe ori nu ii curat deloc pana la final ...

ps : si cand ma uit la pozele cu ultimele voblere bagate de tine ochetii aia nu par a fi tocmai curatati ...  Rinjet
« Ultima modificare: Luni 19 Martie 2012, 14:37:28 de către d4md3od » Memorat

Eliberati tot ...
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3376 : Luni 19 Martie 2012, 15:14:47 »

bravo razvane pentru primele capturi cu propriile voblere ... chiar daca sunt mici (dar mici) vor urma si cei mai mari cu siguranta  Wink
Mersi. Mici da multi=distractie garantata
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3377 : Luni 19 Martie 2012, 16:08:16 »

pt ca nu i-am curatat la final ! top coatul nu era uscat ! de fiecare data cand pozez voblerele top coatul nu e uscat, iar un lac se curata numai dupa ce se usuca .......... sper ca are logica .

nici eu nu-i curatam inainte la fiecare operatiune ...
daca nu vrei sa-i cureti, nu-i curata .... o sa vezi dupa 2 ani de ce e asa de important
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3378 : Luni 19 Martie 2012, 18:02:59 »

pt ca nu i-am curatat la final ! top coatul nu era uscat ! de fiecare data cand pozez voblerele top coatul nu e uscat, iar un lac se curata numai dupa ce se usuca .......... sper ca are logica .

nici eu nu-i curatam inainte la fiecare operatiune ...
daca nu vrei sa-i cureti, nu-i curata .... o sa vezi dupa 2 ani de ce e asa de important

pai asta ziceam, ca nu sunt curatati ochetii dupa fiecare operatie pentru ca altfel in poza respectiva, inainte de a fi dat top-coat-ul ochetii trebuia curatati de vopsea ... deci in poza nu trebuia sa apara ochetii murdari ...

stiu ca e bine sa ii cureti, in mod special inainte de a da top-coat-ul pentru ca in felul asta esti mai sigur de o impermeabilizare corecta a voblerelor. adica in cazul in care pe ocheti exista vopsea si dai cu top-coat peste vopseaua respectiva atunci in momentul in care cureti ochetii ramane acolo o zona foarte subtire intre inel si top-coat unde se afla vopseaua in contact direct cu apa si in timp intr-adevar iti poate intra apa. dar vorbind aici de un timp mai indelungat nu prea cred ca e tocmai o problema.

de obicei doar voblere care nu prind pesti se pastreaza in cutie mai mult de 2 ani ... si alea nu sunt interesant deoarece nu prind pesti  Risete
Memorat

Eliberati tot ...
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3379 : Luni 19 Martie 2012, 18:27:21 »

daca urmaresti logica explicatiei mele, vei intelege pana la urma de ce-i postez necuratati: un vobler nu se curata de ocheti daca lacul nu e uscat ! pe de alta parte voi deja stiti ce etape sunt in constructia unui vobler .....

nu stiu cum sa iau postarea ta ... se pare ca le stii pe toate, atat in ceea ce te priveste pe tine cat si pe altii ! se pare ca declari ca toti avem in trusa voblere mai vechi de 2 ani care nu prind peste Smiley

ia ziceti baieti, e adevarat ?
Memorat
Pagini: 1 ... 167 168 [169] 170 171 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 04:38:50
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.