Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:34:34 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 169 170 [171] 172 173 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2162386 ori)
0 Utilizatori și 7 Vizitatori pe acest subiect.
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Blaj

« Răspunde #3400 : Vineri 23 Martie 2012, 08:04:25 »

@Razvan-incearca nichelina de la rezistentele de resou,are diam.aprox.0.5mm si incearca sa le lasi burtica alba. Fir intins
O sa incerc sa fac rost de nichelina. Am acum 3 proaspat scoase de la "bait", o sa le las burta deschisa.

Salut!

Ieri am primit sarma de INOX de la Dreamer. Incalcita si foarte tare elastica/arcuita. Am incercat repede sa fac niste armaturi din ea si nu a iesit prea grozav, asa ca m-am dus repede in piata ca era Sarbatoarea Mierii si am cumparat o rola de sarma de INOX de 0,5 mm diametru, masurata si la subler si la micrometru, mai moale. Am luat la mine si clestele de taiat si cel de modelat cu falci rotunde si am facut niste incercari la botul calului inainte sa o cumpar. Pe rola scrie 1,09 kg pret am platit pe ea 42 de lei. Mie personal mi-e prea multa deci doritorii pot fi serviti cu niste sarma. E cam la fel de moale ca nichelina, de altfel contine si nichel. Cel putin un client am deja. Fiind mult mai moale cred ca nu va fi nicio problema cu bobinatul, pe Dreamer il inteleg, sarma lui era cam rebela, m-am intepat in ea, aproape ca mi-am scos un ochi, noroc cu ochelarii.
Calitate sarma 304L daca vi se pare prea moale, dupa confectionarea armaturii se poate si cali.

Bye!

STM
Memorat

sTm
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #3401 : Vineri 23 Martie 2012, 11:36:09 »

Salut!

Voblerul mare e un fel de jerkbait, nu e popper, fiind sinking rattling, pe recuperare are o miscare unduitoare. Material tei. Ochi 3D Cormoran. Vopsele auto si oje. Peste tinta avatul.

Gandacelul 23 mm e din miez de soc (o calitate foarte buna mai tare ca balsa) tras in epoxy pentru rezistenta, armatura dintr-o bucata lipita tot cu epoxy. Lestare bile de plumb lipite in burta de-o parte si alta a armaturii. Miscare foarte interesanta. Paleta VERALITE de 0,5 mm grosime, modelul S1 la fel cu cele pe care le-am decupat azi si le-am pozat.

Voblerul din spuma e de la Dreamer, nelestat, fara armatura, o clona Daiwa de 75 mm, l-am mai ajustat putin . Imi place forma si marimea. Voi face din el un avat killer. Mai am inca unul la care voi fi nevoit sa-i refac partea de nas care lipseste, o sa completez cu epoxy bucata lipsa. La cel cu completare o sa pun paleta aproape de gura cum era si la original, la acesta vreau sa o pun spre burta dincolo de linia branhiilor.

Bye

STM

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #3402 : Vineri 23 Martie 2012, 16:12:27 »

daca zici ca aia de 0,5 de la dreamer e tare si nu rugineste as vrea si eu o bucata, pt ca eu nu ma impac deloc cu sarma moale.cred ca am si acum nichelina pe undeva. n-am folosit-o pt ca e prea moale.folosesc sarma tare si la armatura si la inele despicate.e suficient de strong ca sa pot face inele despicate din ea ?
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3403 : Vineri 23 Martie 2012, 18:45:23 »

...scurt rezumat la incheierea sezonului de cioplit (cel putin pt mine)
...lemn de abachi

...3,5-4 cm ; aprox.4 gr ; floating si slow sinking

...slider 7 cm ; 20-21 gr.

...jig-vobler ; 6,5-7 cm ; 12-14 gr.

..."crystal vibe" ; 7 cm ; 12 gr.
« Ultima modificare: Vineri 23 Martie 2012, 19:57:17 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3404 : Vineri 23 Martie 2012, 22:06:41 »

Super faine voblerele Radu. Sliderele alea negre is mortale
« Ultima modificare: Sâmbătă 24 Martie 2012, 11:31:30 de către Razvan V. » Memorat

Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3405 : Sâmbătă 24 Martie 2012, 11:09:20 »

Super Old Radu, super
Memorat
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3406 : Sâmbătă 24 Martie 2012, 12:18:21 »

Foarte frumoase!...am observat la un crank ,parca urme de marker putin sterse de topcoat...am patit si eu,nu o sa se mai intample la mine.Am invatat ca daca pulverizez un strat subtire de lac transparent cu aerograful peste marker, nu mai intra in reactie cu basecoat-ul.Si inca o chestie, parca la vibe-uri se vad nervurile lemnului...urmeaza sa-i mai dai straturi de basecoat?

PS. Nu vreau sa dau impresia ca ma consider atotcunoscator in privinta finisajelor, voblerelor, chiar din contra, stiu ca mai am multe de invatat de la "veteranii constructori de vb-re" printre care se numara si old_radu

Respectele mele! Smiley
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3407 : Sâmbătă 24 Martie 2012, 14:07:57 »

Multam fain pt. aprecieri , dar si pt critica pe care eu o consider constructiva...totdeauna .
...nu incerc sa caut justificari , dar cu marker-ul am patit-o pt prima data si am si rezolvat problema ulterior , in sensul ca dau un strat subtire cu pensula si dupa ce se usca lacul pot sa imersez linistit , nu mai dizolva "tusul"...este un marker luat recent , Pilot , made in Japan
...in ce priveste  nervurile....este lemn de abachi , chiar si dupa o slefuire insistenta cu smirghel ft fin , tot raman vizibile si nu am folosit nici un basecoat...doar solutie pt impermeabilizare
...sper sa placa pestilor , chiar si fara aspectul comercial , dar la capitolul paint atat reusesc cu spray Jenat

SPOR !...la cioplit.
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #3408 : Sâmbătă 24 Martie 2012, 22:18:45 »

Salut... si eu din cand in cand, ca de obicei Smiley)) Mai adaug si eu cateva... sa fie:

Toate sunt din balsa si inca un lemn pe care nu l-am identificat (niste sipci de 5mm care se folosesc in constructii... se aseamana cu lemnul de brad dar mult mai dur) si sunt pictate cu pensula si prin tamponare (folosesc niste filtre de tigare).
Felicitari tuturor!!! Si spor la treaba in continuare.

Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3409 : Sâmbătă 24 Martie 2012, 23:05:20 »

Bogdan , foarte frumoase voblerele si capturile. Pe unde ai mai fost la pescuit prin buzau?
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
Spartacus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3410 : Duminică 25 Martie 2012, 09:05:27 »

Va salut.
A incercat careva sa faca si top coatul unui vobler cu super glue ? Practic, 2-3 straturi de Picatura ? Problema ma gandesc ca ar fi la gradul de permeabilitate in timp, dar avand in vedere ca metoda asta se foloseste in special ca base coat... Poate ar mai fi si problema intinderii vopselei, dar nu folosesc nici un fel de vopsea, doar culoarea lemnului.

PS> Barbeta va fi lipita cu epoxi.
« Ultima modificare: Duminică 25 Martie 2012, 11:51:10 de către Spartacus » Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3411 : Duminică 25 Martie 2012, 10:59:00 »

Va salut.
A incercat careva sa faca si top coatul unui vobler cu super glue ? Practic 2-3 straturi de Picatura ? Problema ma gandesc ca ar fi la gradul de permeabilitate in timp, dar avand in vedere ca metoda asta se foloseste in special ca base coat... Poate ar mai fi si problema intinderii vopselei, dar nu folosesc nici un fel de vopsea, doar culoarea lemnului.

Am lipit ochii voblerelor cu picatura peste vopsea si daca nu esti atent se intinde vopseaua, deci nu cred ca merge
Memorat

Spartacus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3412 : Duminică 25 Martie 2012, 11:52:22 »

Nu vopsesc voblerele, raman in culoarea lemnului.
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #3413 : Duminică 25 Martie 2012, 13:27:21 »

Ionut... nu mai pescuiesc de vreun an prin Buzau ca sunt plecat in Franta. De fapt aici am alta problema... ma intreb daca voblerele mele sunt bune sau prind peste fiindca e prea mult. Pescuiesc intr-un raulet mult mai mic decat Buzaul (cam cat Basca) si care are de la pastrav pana la crap si stiuca...
Spartacus... am incercat eu acum vreun an... aveam niste voblerase mici pe care le-am vopsit cu tempera si am dat vreo 2 straturi de superglue peste ca nu aveam altceva. Merge daca nu esti pretentios cu finisajul insa daca le lovesti de pietre se crapa din cauza stratului de vopsea. Peste lemn direct s-ar putea sa mearga mai bine... nu stiu, trebuie sa incerci Smiley
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3414 : Duminică 25 Martie 2012, 13:58:30 »

Va salut.
A incercat careva sa faca si top coatul unui vobler cu super glue ? Practic, 2-3 straturi de Picatura ? Problema ma gandesc ca ar fi la gradul de permeabilitate in timp, dar avand in vedere ca metoda asta se foloseste in special ca base coat... Poate ar mai fi si problema intinderii vopselei, dar nu folosesc nici un fel de vopsea, doar culoarea lemnului.

La prima mea cioplitura, ca nu se putea numi vobler, da am folosit. Bucata de lemn a fost cioplita seara cu un cutit de bucatarie , ochetii din sarma de covrigi , fara barbeta , vopsit cu niste resturi de tempera si topcoat-ul cu 3-4 tubulete de superglue. Oricum stiam ca nu mrg la pescuit dar am incercat si superglue-ul nu e chiar rezistent. Plus ca poate lasa pete albe foarte urate , si mai si miroase naspa. Asa ca , sfatul meu e sa folosesti altceva. Fir intins!
Memorat

Spartacus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3415 : Duminică 25 Martie 2012, 15:44:45 »

3-4 tuburi de super glue ?  :)mi se pare enorm. cati cm a avut voblerul ?

vreau sa raman doar la super glue pt ca pe primele 2 voblere (asta e al 3-lea) le-am vopsit cu markere si, cel putin pe partea de estetica, le-am stricat. stiu ca dpdv al randamentului nu e importanta estetica, au bataie buna, le-am incercat si pe apa dar..nu mi plac. pana nu am aerograf sau macar vopsea ok, nu ma mai complic nici cu propionat, lacuri etc.. un fix de-al meu.  Smiley

referitor la rezistenta, eu le-am facut din lemn de cires, destul de tare, iar atat timp cat super glue-ul intra in lemn si nu exagerezi cu el, ma gandesc ca nu vor fi probleme. la primul stat iese chiar lucios/transparent.

asta pe care vreau sa-l las natural e ultimul din imagine. toate 3 au cam 2,8 cm si sunt suspending

nu vrea s-o ia ca imagine..

uitasem, primele 2 au ca topcoat bison epoxi 2 h.
« Ultima modificare: Duminică 25 Martie 2012, 18:58:26 de către Spartacus » Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3416 : Duminică 25 Martie 2012, 20:09:27 »

Pai, avea cam 15 cm de aia am consumat asa mult si avea un strat f gros. E un inceput bun ! Succes in continuare!
Memorat

Mishu88
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3417 : Duminică 25 Martie 2012, 21:08:27 »

Salut! In primul rand felicitari pentru creatii si capturi, sper cat de curand sa prinda si ale mele ceva, dar momentan nu au ajuns sa fie udate " pe teren", ci doar in cada. Am revenit cu cateva creatii noi. Spor la cioplit!

4 viermi...

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

4 pilkere...

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

7 pestisori...

Memorat
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3418 : Miercuri 28 Martie 2012, 20:43:41 »

Am mai finalizat si eu un lot
Tei, 1,6-3cm, 0,9-1,2g(fara ancore), toate sinking

[/URL]

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ][/img] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3419 : Miercuri 28 Martie 2012, 20:58:15 »

Foarte tari! Barbetele sunt din policarbonat?
Memorat

Pagini: 1 ... 169 170 [171] 172 173 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 18 Octombrie 2017, 16:24:07
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.