Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Marți 16 Octombrie 2018, 07:21:23 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 176 177 [178] 179 180 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2437626 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Moinești

« Răspunde #3540 : Vineri 18 Mai 2012, 08:56:43 »

Din nou superbitati de la Tiberiu!  sugubat sugubat Aplauze Aplauze Aplauze La ce pret le da fata de original, eu nu as munci o secunda !!!  Jamaica

Salut!

Alte imitatii de LUNA Smith , balsa base-coat 1 strat lac diluat, 1 strat epoxy BSI 30 min, 10 cu folie de aluminiu autoadeziva, 10 fara folie., vopsele auto si oje, topcoat nitrolac. Lestare de la floating la sinking, fara rattle. Miscare delicata X + un pic de rolling.

Tentatica reusita zic eu de turnare semi-matrita sau jumate de vobler in matrita de plastelina. Voblere compozite bals+epoxy si paletele turnate tot asa material epoxy BSI

Bye!

STM

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Modena

« Răspunde #3541 : Vineri 18 Mai 2012, 09:29:26 »

ca intotdeauna Tiberiu ... superbe  Shocked ... felicitarile mele pentru voblerele pe care le faci, se vede ca sunt facute cu pasiune ...  Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat

Eliberati tot ...
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #3542 : Vineri 18 Mai 2012, 15:49:59 »

@pandy  - Pare copy-paste. Intr-adevar merita toata aprecierea.

Postat pe:: Vineri 18 Mai 2012, 15:27:01

O intrebare simpla pentru voi totusi complicata pt mine...

Cum reusiti sa taiati in corpul voblerului canalul in care vine barbeta lipita in asa fel ca taietura sa fie cat mai dreapta ?

De multe ori am reusit sa ma surprind ce talent am sa tai stramb :-(.
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3543 : Vineri 18 Mai 2012, 16:14:38 »

Eu trag o linie pe mijlocul voblerului, trag o linie pe lateral in unghiul in care urmeaza sa vina barbeta si prind voblerul in menghina. Falcile menghinei le pun pe linia de pe lateral si perpendicular pe cea din mijloc. Toate astea inainte de a ciopli voblerul, cat e inca drept

Felicitari Tiberiu, superbe
Memorat

pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3544 : Vineri 18 Mai 2012, 19:59:33 »

@pandy  - Pare copy-paste. ..........

Pai eu postez pozele ptr Tiberiu, textul comentariu e tot al lui. Am mai zis-o, ii e cam lene sa invete sa urce pozele prin alt program  Rinjet Rinjet Tongue
Memorat

pandy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3545 : Luni 21 Mai 2012, 10:05:43 »

Made in STM  Aplauze Aplauze Comentariile o sa le posteze el.

Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3546 : Luni 21 Mai 2012, 11:07:28 »

Salut!
Comentarii la poza de mai sus: Voblere diverse din balsa, tei si carpen. Cele mari sunt imitatii de count-down. Ultimul din dreapta jos are si rattle. Cele cu ochi 3D sunt din carpen cu ocheti insurubati si lipiti intr-o pozitie mai neobisnuita. Micsare exagerat de larga trebuia ochetii pusi mai sus cu vre-un milimetru. Voblerul cu paleta lipita e originalul de la seria killer a mea, toate din generatia aceea au fost trasate dupa conturul acestuia, pentru mine au fost cele mai productive voblere. Balsa, suspending 48 mm. Restul proiecte incepute demult si (aproape) finalizate acum. Mai am de ordinul sutelor voblere incepute

Toate voblerele trase in epoxy base-coat, vopsele nitro, auto si oje. Topcoat nitrolac. Dintre diversele firme de la care am cumparat nitrolac, Vestel e departe cel mai bun. E foarte prietenos la utilizare, dar pute tare...Oricum ma bucur ca n-au reactionat celelalte vopsele la el deloc. Cel mult pe unele voblere unde sunt solzii iese modelul usor in relief, ceea ce e chiar bine. Insist deocamdata pe turnare in matrite da plastelina, o sa pun poza si cu primele voblere facute asa.

Bye!

STM
Memorat

sTm
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3547 : Luni 21 Mai 2012, 16:38:02 »

STM ... jos palaria, asa cum ne-ai obisnuit deja ... superbe ...

sambata am facut si eu un mic filmulet cu miscarile ultimelor 4 tipuri de voblere pe care le-am facut, voblerele din ultimele mele mesaje ... se pot vedea aici:

« Ultima modificare: Luni 21 Mai 2012, 16:39:46 de către d4md3od » Memorat

Eliberati tot ...
florinb
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3548 : Luni 21 Mai 2012, 17:17:19 »

vai cat de frumos se aude apa curgand.....

de asemenea bravo la toata lumea pt rezultatele timpului pierdut, cum le place unora sa zica...

mai jos avem doua jerk-uri din fag si doua crank-uri din samba, dirty-look, 7,5 cm, floating toate
solutie diluant-pahare, folie, vopsele spray si acrilice, oje, top-coat devton

Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3549 : Marți 22 Mai 2012, 00:41:22 »

eu deja m-am exprimat ..... de exceptie !
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #3550 : Marți 22 Mai 2012, 09:43:25 »

Cateva voblere in lucru...
Poza 1 Bullhead 3.5 cm
Poza 2 Lame in diferite dimensiuni si vor iesi si cateva jointed-uri (118 buc).

* Picture 151.jpg (61.33 KB, 640x427 - văzut 182 ori.)

* Picture 137.jpg (38.41 KB, 640x427 - văzut 179 ori.)
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #3551 : Marți 22 Mai 2012, 21:17:33 »

STM ... jos palaria, asa cum ne-ai obisnuit deja ... superbe ...

sambata am facut si eu un mic filmulet cu miscarile ultimelor 4 tipuri de voblere pe care le-am facut, voblerele din ultimele mele mesaje ... se pot vedea aici:

nu stiu daca accepti un sfat. redu din latimea barbetei acolo unde intra in vobler .
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3552 : Marți 22 Mai 2012, 22:41:41 »

nu stiu daca accepti un sfat. redu din latimea barbetei acolo unde intra in vobler .

sfaturile sunt intotdeauna bine venite ... multam

rezultatul reducerii latimii barbetei ar fi o bataie mai larga si diminuarea acelei "flancari" sau cum i-o zice?

nu credeam ca are vreo importanta si din comoditate dar si din rapiditate (nu pot sa suport sa fac barbete si nici nu am rabdare) preferam sa le fac in felul asta. pe seria viitoare voi incerca ceea ce ai zis , asta daca nu cumva ma va manca sa modific din cele deja facute dar ne-acoperite cu suficiente straturi de rasina inca ...
« Ultima modificare: Marți 22 Mai 2012, 22:43:45 de către d4md3od » Memorat

Eliberati tot ...
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3553 : Miercuri 23 Mai 2012, 20:59:46 »

4.5 cm, tei, floating

Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #3554 : Miercuri 23 Mai 2012, 21:35:24 »

d4md3od : sa ne imaginam fluxul de apa cum circula de-a lungul voblerului. fluxul intra pe barbeta si urca pe ea spre capul voblerului. aici la intrare in vobler daca barbeta e prea lata , fluxul nu va reusi sa iasa tot prin laterale si va infrana cumva evolutia voblerului. daca ingustezi barbeta la contactul cu voblerul fluxul se va duce mai usor stanga-dreapta facand voblerul mai jucaus , va lucra neinfranat . parerea mea . asta am observat eu.
« Ultima modificare: Joi 24 Mai 2012, 08:43:59 de către radu_bug » Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3555 : Miercuri 23 Mai 2012, 23:43:14 »

Razvan , superbe jucariile! Bv!
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
Tase
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3556 : Joi 24 Mai 2012, 08:58:11 »

Salut baieti! E cineva interesat de vopsea Createx de aici?
Pregatesc o comanda pe saptamana viitoare. Mai multe detalii pe e-mail tanase_cornel@yahoo.com
Spor la cioplit!
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3557 : Joi 24 Mai 2012, 09:54:15 »

d4md3od : sa ne imaginam fluxul de apa cum circula de-a lungul voblerului. fluxul intra pe barbeta si urca pe ea spre capul voblerului. aici la intrare in vobler daca barbeta e prea lata , fluxul nu va reusi sa iasa tot prin laterale si va infrana cumva evolutia voblerului. daca ingustezi barbeta la contactul cu voblerul fluxul se va duce mai usor stanga-dreapta facand voblerul mai jucaus , va lucra neinfranat . parerea mea . asta am observat eu.

multam de lamuriri ... voi incerca sa vad ce se intampla in cazul in care ingustez barbeta in punctul in care intra in vobler. ma gandeam initial ca s-ar putea sa fie cam prea late anumite barbete in zona respectiva dar din nerabdarea de a le termina cat mai rapid (barbetele) si pe considerentul ca nu poate fi o diferenta chiar atat de semnificativa am ales sa le fac asa cum sunt.

mai am cateva voblere care sunt in stadiul ala in care trebuie sa le mai dau niste straturi de rasina asa ca cel mai probabil voi incerca pe alea sa vad daca diferenta e mare ...
Memorat

Eliberati tot ...
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3558 : Duminică 27 Mai 2012, 10:40:34 »

Memorat

ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3559 : Duminică 27 Mai 2012, 19:27:31 »

Foarte frumoase! Primul e bestial!
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
Pagini: 1 ... 176 177 [178] 179 180 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.064 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 12 Octombrie 2018, 12:28:20
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.