Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 20 August 2018, 14:21:59 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2424049 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« Răspunde #360 : Miercuri 11 Februarie 2009, 16:06:18 »

Da... Risete Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #361 : Miercuri 11 Februarie 2009, 16:08:55 »

la ce fel de socuri mecanice nu rezista devconu? ai dat cumva cu ciocanul in el ?
ai dat cel putin 2 straturi?
eu am dat si 3 chiar.
@ gene , vad ca ai bulbuci in ochii aia de 5 cm . tre sa mesteci usor rasina si eventual incalzeste-o ca se subtiaza

trei straturi??! pai ce  radule?! e lac obisnuit sa dai straturi multiple? pai se ingroasa voblerul la greu,se ingreuneaza, dureaza o vesnicie pana ii dai 3 straturi!!!  nu multumesc.nu-mi trebe Trist.daca am dat cu ciocanul? nicidecum....l-am facut cadou  duminica  unui amic, eram la pescuit  ,la pus la  oglinda masinii si de atunci se balangane acolo. urmele pe care le-au lasat cele doua triple si ce mai are el pe acolo...deci nici vorba de ciocan....aaa :am tinut juma de an un vobler "lacuit" la oglinda masinii si nu au aparut urmele de care vorbesc.

ochii?nu sunt facuti cu devcon ovy, e prea scump devconul si se intareste prea greu. sunt cu Bison cu intarire rapida. in 5 min  sunt uscati gata de folosit. bulbucii? stiu radu ca trebe  amestecate usor  cele 2 componente..da nu am rabdare pt niste ochi amarati..plus ca bula aia de aer o sa functioneze ca o lentila ....( sper eu).
 deci radu esti multumit de devcon? bun...  eu ma asteptam la altceva de la el. adica la 1200kg forta!!!!
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #362 : Miercuri 11 Februarie 2009, 16:09:50 »

@ ovy
mai ovy stai linistit - era o simpla gluma! nu merge acel vobler ?? de ce ??
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #363 : Miercuri 11 Februarie 2009, 16:12:51 »

sta pe o parte  si evolueaza asa  la-m lestat suplimentar cu  acu nam reusit nimik si nu e din ochet
« Ultima modificare: Miercuri 11 Februarie 2009, 16:36:03 de către Ovi_666 » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #364 : Miercuri 11 Februarie 2009, 16:45:12 »

hai 3 nu chiar dar 2 straturi de devcon pe un slider de 10 cm merge . e mai problematic cind vrei sa-l faci suspending sau pe aproape . il calculezi cu niste ancore mai mari la inceput ca sa compenseze cumva cu cele 2 straturi de devcon
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #365 : Miercuri 11 Februarie 2009, 17:11:36 »

e bunicel devconul.nu zic nu. dar nu e ceea ce m-am asteptat sa fie din cele auzite despre el. 2 straturi de devcon...? nu stiu daca merita efortul,timpul  pt uscare,rotire,etc...
 de obicei nu ma inseala intuitia.. devconul asta e bun in lipsa de altceva...dar cum spuneai si tu ..epoxy-ul ala nemtesc arata cam la fel pe un vobler.  un lac poliuretanic bun  ar da ceata devconului.problema e ca pute rau. deci o sa fie alternative mai bune pe viitor. sa nu uitam de propionat. ...desi nu l-am vazut nici pe asta deocamdata...
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #366 : Miercuri 11 Februarie 2009, 18:33:09 »

-propionatul... din cate am vorbit despre el cu persoanele care il folosesc spun ca pute rau si asta, trebuie acetona pura la el ptr a-l topi, trebuie dat multistrat si asta(un strat cu capul in sus, unul cu capul in jos.. sa se aseze unifrom) si cica nu ar fi mai bun decat devconul, cica devconul ar fi putin superior... acuma deh, nu l-am probat, nu am vazut live. si e scump si ala si destul de greu de facut rost si de prop si de acetona aia nenorocita!
-dak se stie altceva despre el, costuri sau cat e de practic sa-mi spuneti si mie Bere
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #367 : Miercuri 11 Februarie 2009, 19:01:21 »

50 lei kg de acetona pura! 20 lei 10 mingi de ping pong! = 70 lei si ai destul pentru sute de voblere
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #368 : Miercuri 11 Februarie 2009, 19:19:33 »

-este vorba de topcoat, unde substanta trebuie sa fie complet transparenta pe langa celelalte conditii care trebuiesc indeplinite, mingi de ping pong inca n-am vazut transparente
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #369 : Miercuri 11 Februarie 2009, 19:20:52 »

pai il dai pe post de alceva inainte de vopsea ca ca si top cot 100% nu poti da bilutele
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #370 : Miercuri 11 Februarie 2009, 19:25:45 »

pai aici se vorbea de topcoat nici decum de stratul de baza sau altceva
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #371 : Miercuri 11 Februarie 2009, 20:02:23 »

Salutari! Asta ce (tip de) naluca este? E data ca fiind pentru smallmouth bass. Multumesc!
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #372 : Miercuri 11 Februarie 2009, 20:09:20 »

Una foarte simpla cu carlig simplu !
ce ti se pare nenregula cu ea?
E homemade sau e firma cucu?

Daca aia e  armata dintr-o bucata oare undei lestu? sugubat
Memorat

bebetto
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ploiesti

Dovada.....

« Răspunde #373 : Miercuri 11 Februarie 2009, 20:27:29 »

A mai incercat cineva sa dizolve polistiren(MULT!!!!) in nitro ?Eu asa am facut si sunt f.multumit de rezultat.Suprafata destul de dura si clara dupa uscare.(numai ptr.clean,nu ptr. maria-sa STIUCA !) Wink
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #374 : Miercuri 11 Februarie 2009, 20:44:39 »

Shocked ma fratilor voi ati mai auzit ase ceva ? pt mine ii ceva mai nou ca propo si devo

ce fel de polistiren? deasta de izolati pe exterior ? expandat ? extrudat?
« Ultima modificare: Miercuri 11 Februarie 2009, 21:00:07 de către Ovi_666 » Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #375 : Miercuri 11 Februarie 2009, 21:33:45 »

@dstb- ala e un minnow, vad ca are si o barbeta minuscula, probabil si o bataie f marunta sau cel putin asa il vad eu, doar ca nu are triple ci are un carlig simplu... dupa cum spunea maestrul ovi, nu vad nimik in neregula cu el, probabil ar merge bine la clean/pastrav si dak sta bine pe curent chiar si la avat!
@bebetto-am mai intalnit polistirenul topit pe undeva, dar nu mai stiu unde exact, era si un filmulet pe youtube cred, nu mai stiu nici asta sigur, dar era topit in acetona simpla ptr unghii si obtinea un fel de plastic moale ca plastelina si nu era transparent, era... o culoarea gri, si da.. intradevar tipul ala a topit foarte mult polistiren in 5linguri de acetona.. nu mi-a venit a cred, poate u topesti ceva mai putin de e clara substanta ce ai obtinuto. poate pui si o poza sa vedem ce ai obtinut, as fi curios sa vad sugubat
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #376 : Miercuri 11 Februarie 2009, 21:44:08 »

e bunicel devconul.nu zic nu. dar nu e ceea ce m-am asteptat sa fie din cele auzite despre el. 2 straturi de devcon...? nu stiu daca merita efortul,timpul  pt uscare,rotire,etc...
 de obicei nu ma inseala intuitia.. devconul asta e bun in lipsa de altceva...dar cum spuneai si tu ..epoxy-ul ala nemtesc arata cam la fel pe un vobler.  un lac poliuretanic bun  ar da ceata devconului.problema e ca pute rau. deci o sa fie alternative mai bune pe viitor. sa nu uitam de propionat. ...desi nu l-am vazut nici pe asta deocamdata...
CARE rotire man ? nu mai ai timp sa il pui la rotisor ca s-a intarit in mana in cateva minute si nu mai curge si a 2-a zi dai alt strat , sau mai bine in a 3-a zi
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #377 : Miercuri 11 Februarie 2009, 21:48:21 »

@dstb- ala e un minnow, ...

Multumesc! E de la un concurs important de... legat muste. :-) Nu mai stiu nici eu cand e vobler si cand e musca... De fapt nici nu conteaza prea tare.

Mai in gluma, mai in serios... Apropo de acoperiri. Cu epoxy elastic n-a incercat nimeni? Poate e mai rezistent la dintii stiucii. Wink
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #378 : Miercuri 11 Februarie 2009, 21:50:09 »

man - cum poate fi ceva elastic folosit ca scut impotriva unei lancii ? Cum?
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #379 : Miercuri 11 Februarie 2009, 21:58:32 »

poate dupa intarire e tare nu mai e elastica sau poate e aceias schema ca la twisterele de calitate
Memorat

Pagini: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 13 August 2018, 10:55:44
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.