Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 13:45:57 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 183 184 [185] 186 187 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2451065 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #3680 : Luni 06 August 2012, 09:36:13 »

Iti doresc rezultate semnificative!
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3681 : Luni 06 August 2012, 22:28:49 »

4 cm, floating, bataie serpuita, pe flancuri, specie tinta CLEAN

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #3682 : Marți 07 August 2012, 05:54:19 »

De la STM  Aplauze Aplauze

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Salut!

Am vopsit voblerele postate anterior si am ansamblat un vobler LUNA cu corp compozit, miez balsa invelis turnat in matrita de plastelina din rasina BSI. Intre timp la LUNA i-am lipit si paleta facuta tot prin turnare din rasina BSI. Arata periculos, azi fac tuning la vana si poate ceva vopsire desi la un singur vobler nu prea merita desfacut aerograful si tot restul.

Bye!

STM
« Ultima modificare: Marți 07 August 2012, 05:56:12 de către pandy » Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3683 : Marți 07 August 2012, 23:07:18 »

Imi plac mult. Mai ales forma aia la coada Aplauze
Spor in continuare Bere
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3684 : Miercuri 08 August 2012, 08:13:06 »

Imi plac mult. Mai ales forma aia la coada Aplauze
Spor in continuare Bere

Salut!

Forma asta e luata dupa niste voblere de-ale lui Andrei Sava. Desi sunt voblere relativ mari am avut numeroase capturi de clean(si de numai 100 de gr.) si avat. Are Pandy poza noua la seria cu folie, voblere de avat de 60 mm. Din cele ce vor fi postate mai am numai 4 restul s-au dat.

Am reluat constructia de voblere din spuma Rohacell unul mai marisor de 60 de mm si 9 bucati minnow de 42,5 mm. In astea mici imi pun mari sperante, cam asta e marimea puietului de anul acesta cu care se hranesc avatii. Pe voblere mari am multe urmariri si atacuri nefinalizate de avat, sper ca voblerele mai mici sa schimbe ceva. La Rohacell am vazut cate ceva noutati si cu bune si cu rele, in loc sa ard locasul sarmei cu aparatul de pirogravat, merge si numai presata armatura in sandvich, prima data numai sa aiba conturul imprimat in ambele parti, apoi se ia fiecare jumatate si se mai preseaza o data pe o scandura asa imprimarea va fi mai adanca si se inchide perfect pe urma voblerul. Datorita fortei de presare si corpul are tendinta sa se deformeze de aceea trebuie facuta operatiunea asta la semifinisare. Nu se comporta prea bine la taierea cu ferastraul sau la gaurire, in schimb se slefuieste cu smirghel foarte bine. Chiar daca materialul in sine nu ia apa, am tras voblerele in epoxy.

Am facut inca 3 ancore cositorite din carlige simple, nu se compara cu nimic din magazine. Trebuie sa fac rost de sarma de alama din care sa pun urechea de care se acata de vobler, deocamdata folosesc sarma de cupru de 0,6 mm am avut captura avat de 3.260 s-a deformat urechea dar nu s-a rupt sarma. Sarma de 0,6 era cu protectie lac uretanic , l-am ars la foc si am curatat sarma dar se pare ca nu suficient de bine, sunt zone unde nu prinde cositorul. Am sarma de 0,8 mm fara protectie dar aia pentru niste ancore echivalente cu un nr. 10 e prea groasa. Daca are cineva sarma din aliaj de cupru fara protectie cu grosime 0,6 0,7 mm as fi bucuros daca mi-ar trimite vreo 3-4 metri. Aveam mai demult niste sarma cu varnis din plastic cu grosimea miezului de cupru buna, dar n-o mai gasesc. Pe sarma de inox, nichelina nu prinde deloc cositorul. Poate fi buna sarma de sudura cuprata de 0,6 mm grosime.

Numai bine!

STM
Memorat

sTm
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3685 : Miercuri 08 August 2012, 16:09:48 »

@ Tiberiu

...faina treaba , reusesti de fiecare data sa ma uimesti cu lucrarile si noutatile pe care le prezinti .

SPOR !...la cioplit ! Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #3686 : Miercuri 08 August 2012, 22:24:05 »

...si poza de la STM  sugubat sugubat

Voblere cu folie din balsa rattling, floating actiune X cu usor rolling, special pentru avati.

Trebuie sa rezolv cumva cu ratarile sambata asta am doborat recordul de ratari 6 avati si niciunul scos. E drept ca 4 au fost atacuri la care eu le zic "bot" adica numai a impins cu nasul de vobler, in lanseta se simte numai ca-si pierde voblerul ritmul si vezi valul mare cum pleaca de la el. Cu 2 am avut si contact dar asa 2 secunde si s-a desprins, prind foarte fin de vobler am incercat toate trucurile posibile sa-l las mai mult sa prinda de el sau sa intep imediat la "bot" degeaba. Apa era cam piscata de-aia nu am prins absolut nimic nici macar un clenut. La feeder in schimb am vazut spectacol de prins scobari.

Voblerele mici sunt din balsa lestate cu 0,3 - 0,4 gr. de plumb inca nu au taiat canalul pentru paleta. Corpul tras in epoxy Pelikan 12 min.  Pe unul l-am montat cu carlige cu ochet prinse direct in armatura. Dupa teste o sa vad daca merita facute asa. Daca ceva nu-mi place tai cu clestele carligele si pun ancore cu inel elastic.

Ma apuc de o serie noua de voblere minnou de 42,5 mm balsa suspending le vopsesc ca pe cele cu care am mai prins avati. Am reparat alte voblere de la miile de lansari s-a gaurit corpul unde se tot lovesc ancorele de el.

Am pus pentru prima data paleta S1 din copolimer de la Orka de 1,5 mm miscarea e buna, dar pare cam badarana paleta pe vobler de 3,5 cm. Cea din pet de 0,75 mm s-a rupt la primul contact cu bolovanul.

Bye!

STM
« Ultima modificare: Miercuri 08 August 2012, 22:26:13 de către pandy » Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3687 : Luni 13 August 2012, 15:59:02 »

STM ,

corpul tras in epoxi Pelikan 12 min....
il folosesti ca base coat ? peste el vopsesti apoi?
cum se aplica epoxi -ul ?
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3688 : Marți 14 August 2012, 10:09:00 »

eu am facut o data cam asa:
am amestecat pelikanul cu acetona pura si s-a fluidizat destul de mult si imi permitea o perioada de lucru mai mare pentru mai multe voblere ; in felul asta poti aplica  straturi mai subtiri si mai multe
Memorat
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3689 : Marți 14 August 2012, 11:01:14 »

de unde procurati voi acetona pura?
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3690 : Marți 14 August 2012, 11:16:01 »

Nu stiu sigur daca este neaparat nevoie de acetona pura. Eu am diluat cu diluant D202 sau D509.
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3691 : Marți 14 August 2012, 11:47:11 »

de la un dealer specializat ! dai search pe google si scrii acetona pura si numele orasului in care domiciliezi sau a celui mai apropiat oras mai mare !
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3692 : Marți 14 August 2012, 12:21:06 »

STM ,

corpul tras in epoxi Pelikan 12 min....
il folosesti ca base coat ? peste el vopsesti apoi?
cum se aplica epoxi -ul ?

Salut!

Folosesc Pelikanul ca base coat si BSI epoxy topcoat. Amestec cu o scobitoare cantitatea pentru un vobler cat de repede se poate, dar sa se formeze un numar cat mai mic de bule de aer sau deloc(e important ca amestecul sa fie omogen, ca altfel iti raman pe vobler zone lipicioase) si cu aceeasi scobitoare iau cate o picatura din epoxy si incep sa invelesc voblerul de la un capat. Voblerul il tin pe verticala cu o penseta sau cleste pentru hackle de la legat muste artificiale. Tot adaug epoxy si rotesc voblerul in jurul axei lui sa se acopere complet si uniform. Fiind destul de vascos poti sa ajuti sa se intinda cu scobitoarea. Dupa ce tot corpul e invelit, se roteste voblerul cu axa pe orizontala pana reticuleaza epoxy. Deobicei inca 2-5 minute dupa ce ai acoperit tot corpul. Stratul ramas e destul de gros comparativ cu cel ramas daca se acopera cu ajutorul unei pensule. Scobitoarea se sterge de restul de epoxy cu o bucatica de servetel sau hartie igienica si poate fi refolosita de multe ori. Metoda asta merge cu pelikanul de 12 min la voblere pana pe la 7 cm, pentru voblere mai mari ai nevoie de un epoxy cu timp mai mare de lucru. E o metoda destul de lenta cu pensula si roata de invartit voblere faci mai multe in acelasi timp.

Dupa intarire aspresc usor suprafata cu smirghel fin sa prinda mai bine vopselele. Epoxy BSI e foarte dur, e bun la topcoat patineaza si smirghelul pe el.

Am vopsit aseara alte 10 voblere, maine sper sa le pot fotografia.

Am primit sarma de alama de pe site-ul de unde am comandat de 0,6 si de 0,8 mm. Nu am incercat inca daca se poate cositori sau si aceasta are ceva lac sau tratament antioxidare.

Daca nu e buna la urechea ancorelor hand made, atunci o voi folosi la armaturile voblerelor. E maleabila, dar mult mai tare decat sarma de cupru si chiar decat unele oteluri tip nichelina. In schimb e si mai scumpa, 10 metri de sarma de 0,8 mm e 14 lei +transport. Ajunge pentru 100 de minivoblere sau mai multe sute de urechi pentru ancore. Sarma de 0,6 mm e pe rola de 20 de metri, e mai convenabila la pret. Azi fac testari.

Bye!

STM
« Ultima modificare: Marți 14 August 2012, 12:23:21 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
florinb
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3693 : Marți 14 August 2012, 12:49:01 »

salut
am facut un fel de tutorial pt un vobler, imagini, filme si cateva cuvinte pe unde este cazul:

proiect: jointed, 13 cm., floating
specie tinta: stiuca, somn

se da o forma lemnului, in cazul meu, lemn de samba, forma se da cu un raspel
samba nu se prea poate ciopli

se slefuieste

se taie canalul pt armatura si cel pt barbeta

voblerul se vrea sa fie un jointed, asadar se taie in doua

sarma pt armatura

forma finala armatura, cat se poate de rasucita

gaura pt lest

ca sa fie floating trebuie sa aiba maxim 30 gr.
se catareste cu tot cu ancore si inele despicate

sa feca un mic calcul dupa caz si se lesteaza
eu folosesc plumb topit sau aliaj de lipit tevi, ca densitate asemanator plumbului
lestul topit se toarna in gaura prinzand si armatura

se lipeste armatura cu superglue gel, lichid sau epoxy
se astupa canalul
aici eu folosesc poxilina sau epoxy, eventual amestecata cu putin rumegus

dupa ce se usuca se finiseaza si se baga la fezandat, diluant+plastic

dupa impermeabilizare eu am obiceiul se le testez

la test e ok, urmeaza folierea

pe folie se pot aplica diverse paternuri

vopsirea... imi este lene sa scot aerograful, asa ca apelez la sprayuri

urmeaza sa-i fac niste ochi
initial am optat pt ochi din vopsea,

dar in timp ce ochii din vopsea se uscau acasa in garaj am gasit intr-un magazin cu pantofi si haine de dama niste cercei ordinari la 2 lei setul
vanzatoarea mi-a urat "sa-i port cu placere!"

un strat de ecolac pt inca o proba

urmeaza vreo doua straturi de epoxy

si cam atat...  peste sa fie!

« Ultima modificare: Marți 14 August 2012, 13:09:03 de către florinb » Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3694 : Marți 14 August 2012, 13:09:54 »

Felicitari !

...faina prezentare

SPOR !...la cioplit . Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #3695 : Marți 14 August 2012, 14:42:56 »

bravo!!   asta e rolul unui forum,sa invatam(inspiram...samd) din el,nu doar sa "prezentam" marfa...
intrebare : de unde stiai ca trebuie sa aiba max 30 g ca sa pluteasca e vre-un calcul in functie de densitatea lemnului sau asa ceva?
stiu de metoda in care il bagi intr-un pahar plin cu apa si cantaresti apoi apa care s-o varsat s.a.m.d. ,dar ma gandeam ca poate ar fi alta mai simpla...
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3696 : Marți 14 August 2012, 14:52:55 »

Foarte faina prezentarea si voblerul.  Aplauze
Memorat

florinb
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3697 : Marți 14 August 2012, 14:53:31 »

nu, nu e calcul in functie de densitate, e in functie de un alt vobler asemanator care a fost testat la limita flotabilitatii, dar ancorele si inelele despicate foarte grele l-au facut usor scufudator.
cu tot cu canalul umplut cu poxilina, lac, vopsea, epoxy, ancore si inele despicate trebuie sa ajunga undeva la 35gr.
in poza are 17gr, aprox. 10gr pb, cu poxilina, vopsea, ochi si lac a ajuns pe la 33gr.
urmeaza epoxy, ramane floating.
Memorat
maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3698 : Marți 14 August 2012, 14:54:12 »

Simon ,
multumesc pt raspuns
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3699 : Marți 14 August 2012, 15:53:53 »

Am nevoie de ceva ajutor . M-am apucat de un vobler mare pt. stuk de aprox 20 cm si as vrea sa ii fac armatura continua si nu stiu cum sa ii dau forma. Cate ancore ma sfatuiti sa pun? Ochetii ar fi bine sa ii pun in plan opus cum a zis Pikeman mai demult? Unde ar trebui sa pun lestul pt a avea o miscare cat mai atragatoare pt. dintoasa?
Multumesc anticipat.

Postat pe:: Marți 14 August 2012, 15:52:28

Am uitat sa spun ca vreau sa fie floating si as vrea in zona ochiului sa fac un fel de forma curbata, ca la salmo jack.

* IMG_4776.JPG (18.33 KB, 448x336 - văzut 139 ori.)

* IMG_4777.JPG (18.8 KB, 448x336 - văzut 99 ori.)

* IMG_4779.JPG (18.1 KB, 448x336 - văzut 101 ori.)
Memorat

Pagini: 1 ... 183 184 [185] 186 187 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.131 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 01 Noiembrie 2018, 10:37:06
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.