Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:36:32 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 184 185 [186] 187 188 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2162295 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3700 : Miercuri 15 August 2012, 11:14:05 »

salut ionut
nu ai furnizat toate informatiile si din ce-mi pare mie vrei sa-ti construim voblerul Smiley
deci va trebui sa precizezi: tipul de lemn folosit, dimensiunile lemnului, ce actiune vrei, pe ce adancime sa evolueze, care e materialul cu care vrei sa realizezi lestarea , etc
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #3701 : Miercuri 15 August 2012, 13:14:35 »

Scuze ca nu am furnizat toate informatiile: lemn de lemn , lungime 20 cm , grosime 2 cm , latime maxima 2 cm, as vrea sa bata puternic in x , sa evolueze de la suprafata apei pana la 1,5-2 m, momentan am ramas fara plumb , asa ca voi lesta voblerul cu cateva bucati de surub mai gros , taiate cu flexul ( am mai procedat asa la niste voblere mai mici si nu am avut probleme)...
PS. mark twain ti-am trimis mai demult un MP legat de voblerele alea mari pt . stuk , nu l-ai primit?
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
florinb
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3702 : Miercuri 15 August 2012, 13:40:23 »

lemnul de lemn e cel mai bun  Rinjet
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3703 : Miercuri 15 August 2012, 14:27:45 »

Risete Risete Risete Am scris gresit . Era vorba de lemn de brad.... Risete
« Ultima modificare: Miercuri 15 August 2012, 14:48:07 de către ionut_pescarul » Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3704 : Miercuri 15 August 2012, 15:27:59 »

la etc ar trebui sa incluzi: rau, dunare sau lac ; pt a determina si numarul de ancore ar trebui sa mentionezi si cat de mare e stuk din balta respectiva si daca are agataturi sau nu ; mai sunt etc uri

sa inteleg ca ai dat de un loc cu monstri de folosesti voblere asa de mari ?

cred ca l-am primit, dar nu o sa-ti dau niciodata schema ! te va ajuta acum  pt moment si vei face niste voblere, dar vei ramane doar la stadiul de a copia ceva ..... ca sa dezvolti aceasta pasiune si sa faci voblere bune pt viitor trebuie sa fii persuasiv si sa incerci singur si sa tragi concluzii din fiecare vobler construit bine sau gresit !
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3705 : Miercuri 15 August 2012, 15:41:04 »

As vrea sa il folosesc in Delta , nu cred ca ar strica sa am in trusa si un astfel de model.  Momentan , da , inca sunt la stadiul de imitatie , dar nu aveam de gand sa iti copiez modelul , voiam doar sa te intreb cum ai facut forma botului si ce batai are , dar daca nu imi poti spune  nu e nici o problema.
Fir intins !
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3706 : Miercuri 15 August 2012, 17:46:34 »

forma botului am dat-o cu dremel'ul ; dupa ce trasezi forma capului tragi un mic canal cu smirghel pe cap si doua mai adanci pe laterale ! dai gaura pt ochi si apoi o finisezi !

uite aici ai o problema .... ca sa fac acele stiuci eu ma studiat zeci de poze cu stiuci ca sa-i pot da o forma cat mai aproape de adevar ; uita-te pe google pictures si descarca-ti toate pozele clare cu stiuci ..... cu siguranta o sa-ti dai seama ce trebuie sa faci ca sa-i dai forma care trebuie;

cat priveste lestarea si bataia este cea pe care am proiectat-o initial ; nu are bataie in x  .... are rolling ; nu se duce in 2 m ci e proiectat pt delta si evolueaza la 30-45 cm maxim
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3707 : Miercuri 15 August 2012, 21:19:05 »

Multumesc mult pt. sfaturi! M-au ajutat mai mult decat schema la stiucile alea   Wink
Memorat

alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #3708 : Vineri 17 August 2012, 16:11:35 »

salutari
ia ghiciti cu ce e imbracat voblerul  Risete
exact
piele de sarpe....
e facut in graba,pielea am lipit-o cu epoxy de blank ,dar am impresia ca era mai usor cu superglue,apoi i-am mai dat 2 top coat-uri de epoxy
sarpele era proaspat ''belit''  Risete Risete Risete si pielea era moale presupun ca daca ash tine-o vreo 3 zile s-ar usca si nu ar mai merge intinsa.

pe viitor o sa incerc sa vad cum se pastreaza in congelator...

la urmatorul vobler o sa incerc sa fac si niste poze.

« Ultima modificare: Vineri 17 August 2012, 16:14:39 de către alecs » Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3709 : Vineri 17 August 2012, 17:58:34 »

O idee super super tare. Felicitari
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #3710 : Vineri 17 August 2012, 22:17:47 »

Cu scuzele de rigoare dar mi se pare cam sadic sa belesti un sarpe si sa ii pui pielea pe un amarit de wob. Mai inteleg, daca l-ai gasit mort deja, dar si asa mi se pare cam aiurea... Trist

Din nou de la STM, comentariul o sa-l faca el  Aplauze Aplauze

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3711 : Duminică 19 August 2012, 09:35:15 »

Cu scuzele de rigoare dar mi se pare cam sadic sa belesti un sarpe si sa ii pui pielea pe un amarit de wob. Mai inteleg, daca l-ai gasit mort deja, dar si asa mi se pare cam aiurea... Trist

Din nou de la STM, comentariul o sa-l faca el  Aplauze Aplauze

Salut!

Ultimele voblere. La cele mici le-am taiat canalul pentru palete si am facut testele la vana toate merg foarte bine. Urmeaza sa lipesc paletele+tuning.
Am construit inca 3 voblere din rohacell care sper sa nu aiba moarte "din cauze naturale". Armatura monobloc in sant pe burta lipit cu epoxy 5 min Satria, lestare bile de plumb inainte si dupa inelul din burta, base coat BSI epoxy 30 min.

Cel lunguiet are 7 cm , l-am facut imitand un vobler care mie imi place la forma, dar altfel e o duda ca nu merge deloc sau nu cum as vrea eu(cel din poza red head). Al meu are o bataie larga in X, dar fiind asa subtirel e delicata miscarea, abia se simte in lanseta. Pattern pentru avat. Alb perla cu putin sidef auriu in el pe burta, verde deschis pe flanc, bronz pe spate, orange fluo la nas si coada, teoid la branhii, negru pe cap si usor suflat peste bronzul de pe spate, ochi oje auriu perlat+neagra. Topcoat nitrolac. Ce ma deranjeaza putin ca vopseaua argintie stralucitoare din spray cu care am vopsit solzii devine un gri mat cand dau cu nitrolac peste ea. La seria urmatoare voi pune si topcoatul din epoxy BSI. Pe apa curata poate ca e mai bine sa nu fie prea stralucitor voblerul, dar imi trebuie si pentru apa mai tulbure.

Penultima partida: 4 pesti din care 2 avati, cel mai mare 63 cm. Pe acelasi vobler cu care am scos pe cel de 63 cm a intrat dupa 5 minute inca un avat care a dezdoit un carlig de la ancora si s-a dus. Din nou...Saritura de delfin...nota 9,750 la impresie artistica....

Ieri iarasi 4 pesti 1 avat si 3 cleni cel mai mare clean de 1,0 kg.

Am stantat niste palete noi dintr-o cutie pentru lumanari din pet rosu, au iesit destul de bine, o sa pun si |limba| rosie la cateva voblere.

Am cumparat niste simple Kamasaki tari si ascutite o sa fac ancore din ele ies la 1 leu bucata la ancora si nici macar ownerele nu se compara cu ele.

NUmai bine!

Memorat

sTm
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3712 : Marți 21 August 2012, 08:37:38 »

si eu cu cateva uratanii pentru cumatra  Jenat
tei, 10 si 11 cm, greutate 26, 36 si 39 gr.

« Ultima modificare: Marți 21 August 2012, 08:45:58 de către Ghenadie » Memorat
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3713 : Marți 21 August 2012, 15:39:12 »

Salutare!

Reamprospatez gama de voblere :

- lemn:        balsa
- basecoat: epoxy
- vopsea:    lac pentru unghii (cele doua din dreapta sunt cu folie de aluminiu )
- topcoat :  epoxy
-toate au o miscare pronuntata in "X" si putin roling

Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3714 : Marți 21 August 2012, 17:15:22 »

ffff misto ; presupun ca sunt pt lac cu evolutie la adancime maxim de 45 cm !? fir intins

Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Keep it simple.

« Răspunde #3715 : Marți 21 August 2012, 22:49:40 »

misto , mai ales albinutele!
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3716 : Miercuri 22 August 2012, 08:41:54 »

Salutare!

Reamprospatez gama de voblere :

- lemn:        balsa
- basecoat: epoxy
- vopsea:    lac pentru unghii (cele doua din dreapta sunt cu folie de aluminiu )
- topcoat :  epoxy
-toate au o miscare pronuntata in "X" si putin roling

Salut!

Frumoase. Vad ca folosesti aceleasi materiale pe care le folosesc si eu.
Dimensiune?
Ca o observatie: indiferent cat de mic e voblerul eu incerc sa-i pun ancora si in burta sau numai in burta. In perioada verii constat ca mereu se prinde pestele in ancora din burta, inclusiv cleanul de ieri de 800 de gr. prins in 10 minute de spinning, pe urma am si plecat acasa.

Am testat sarma de alama pe care am cumparat-o pentru confectionat urechea la ancore hand made. E foarte buna. E buna si pentru armatura voblerelor, am vazut la formarea urechii cu clestele cam ce rezistenta mecanica are. Mie imi place. Am facut comanda pe furnituri.ro. Am luat de 0,6(2 x 20 de metri) si de 0,8 mm(10 metri). E mai scumpa decat nichelina dar e perfect utilizabila la armatura la voblere.

Trebuie apa tare sau pasta de decapat la cositorire, altfel nu prinde, am incercat prima data numai cu sacaz, nu a mers. Dupa ce am pus pasta s-a lipit perfect. Am facut si o succesiune de poze cu construirea ancorei, le-am trimis lui Mihalache, sper sa fie postate si pe aici.

Eu sunt de parere ca merita facute ancore din carlige simple, gasesti o multime de marimi si forme, poti construi o ancora anume numai pentru un singur vobler. Am o multime de tipuri dar niciuna nu se compara cu cele facute de mine. Unde gasesc ancore perfecte de cumparat e vorba de numerele mari de la 10 in sus. La cele mici mereu sunt probleme. Chiar si la cele mari am luat teapa de multe ori. (dupa o serie de 5 atacuri cu 5 ratari cu vobler cu ancore de cumparat, am schimbat ancorele de pe vobler cu unele facute de mine si am prins 2 pesti frumosi din 2 atacuri, o stiuca si un avat)

Mai lucrez la niste voblere flat crank micute, am finisat ieri corpul la 10 bucati. Probleme cu lestarea fiind asa subtirele nu pot folosi bile de plumb ca lest, probabil le voi turti in menghina.

Frumoase si celelalte creatii postate, sliderele alea sunt beton.

Bye!

STM
Memorat

sTm
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Keep it simple.

« Răspunde #3717 : Miercuri 22 August 2012, 12:26:02 »

salut,vad ca folositi oje in loc de vopsea.
cu ce le diluati ,cu acetona sau e vreun produs special?
la inceputuri le vopseam si eu cu oja dar avea obiceiul sa sara de pe corpul voblerului,voi nu patiti la fel?
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3718 : Miercuri 22 August 2012, 14:53:55 »

Salutari! Si eu am folosit , folosesc si cred ca voi mai folosi ceva vreme oja. O diluez cu acetona simpla ( pt. unghii), dar dupa ce vopsesc cu oja dau mai multe straturi de lac pt. yacht care sunt mai diluate si nu am avut pana acum nici o problema .
Memorat

KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3719 : Miercuri 22 August 2012, 16:09:44 »

Voblerele sunt sinking pentru ca am vrut sa fie aruncate cat mai departe.
Au 3.2cm lungime si au o singura ancora pentru ca o sa fie folosite in apa mica in curent.
La fel si barbeta a fost pozitionata in asa fel incat sa nu se scufunde adanc ....ci doar sa-i dea o miscare adecvata.

Momentan incerc sa gasesc o solutie prin care sa-mi fac niste muste artificiale din ce am la indemana...ultimele 2 partide pe balta au fost fara vant ...apa ca lacrima...clenii se plimbau la suprafata dupa muste ignorand voblerele mele si rotativele...Am vazut o pana alba ce plutea la suprafata, atacata de vreo 12 ori de cleni...
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

Pagini: 1 ... 184 185 [186] 187 188 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.223 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 22:51:21
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.