Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 22 Octombrie 2018, 04:07:54 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 186 187 [188] 189 190 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2438748 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3740 : Marți 11 Septembrie 2012, 14:26:28 »

obletele ala e superb ; te-ai scos de niste avati
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« Răspunde #3741 : Marți 11 Septembrie 2012, 16:12:48 »

Capturi pe Dunare cu voblere handmade (SanHun - marca neinregistrata inca  Wink ).

* 2012-09-08 00.06.07.jpg (54.58 KB, 640x480 - văzut 188 ori.)

* 2012-09-08 02.29.46.jpg (90.61 KB, 640x480 - văzut 219 ori.)
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3742 : Miercuri 12 Septembrie 2012, 10:47:47 »

aha, deci trage noaptea la suprafata Smiley
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3743 : Miercuri 12 Septembrie 2012, 11:19:50 »

Revin cu pareri dupa teste. Toate cele 4 jointed-uri merg foarte bine atat in curent mai puternic, cat si in curent mai slab sau 0. Se scufunda cam un metru. Acum apare nevoia de niste jointed-uri care sa nu se scufunde atat de mult, deci ciopleala continua Smiley)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3744 : Joi 13 Septembrie 2012, 10:07:58 »

Capturi pe Dunare cu voblere handmade (SanHun - marca neinregistrata inca  Wink ).

data viitoare, macar pentru poze incearca sa nu tavalesti strapu' ala in nisip... e pacat de el
Memorat
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #3745 : Joi 13 Septembrie 2012, 12:52:09 »

Salutare tuturor.Am hotarat sa incerc o schimbare in tehnica pescuitului la rapitor(pentru mine...) si anume pescuitul cu voblere,iar un prim pas cred ca ar trebui sa fie chiar confectionarea lor.Vreau sa va spun ca singura "vina"pentru aceasta hotarare a mea este comunitatea voastra pe care am gasit-o intamplator pe net si care m-a cucerit de la primele pagini ale forumului.Pentru asta va multumesc tuturor.
Mai mult ca sigur o sa pun uneori intrebari naive,puerile...sper ca nu si idioate,pentru care imi cer scuze anticipat si rog clementa..asteptand totusi raspuns.
Fir intins tuturor si sper sa fac o surpriza clenilor pe Mures cu voblerele confectionate de mine.
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3746 : Joi 13 Septembrie 2012, 13:05:19 »

Tanar pescar proaspat "imbolnavit" in ce zona pescuiesti pe Mures?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3747 : Joi 13 Septembrie 2012, 13:47:26 »

Bine ai venit intre noi pabulos!
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3748 : Vineri 14 Septembrie 2012, 02:16:16 »

Am inceput sa cioplesc....eu zic,ca voblere Smiley.O sa incerc ceva ce nu am mai vazut pe forum si anume o schimbare in tehnica,constructiva:lestarea si montarea structurii metalice am sa o fac prin gaurirea lemnului nu prin crestare.Probabil o sa aiba de suferit partea estetica insa asta o sa remediez in cazul in care se dovedeste o tehnica buna.O sa pun si niste poze.Poate imi dati niste idei.

@Razvan V:cativa ani am pescuit pe traseul Deva-Varadia de Mures,acum pescuiesc la Cenad.
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3749 : Vineri 14 Septembrie 2012, 10:04:42 »

Am inceput sa cioplesc....eu zic,ca voblere Smiley.O sa incerc ceva ce nu am mai vazut pe forum si anume o schimbare in tehnica,constructiva:lestarea si montarea structurii metalice am sa o fac prin gaurirea lemnului nu prin crestare.Probabil o sa aiba de suferit partea estetica insa asta o sa remediez in cazul in care se dovedeste o tehnica buna.O sa pun si niste poze.Poate imi dati niste idei.

@Razvan V:cativa ani am pescuit pe traseul Deva-Varadia de Mures,acum pescuiesc la Cenad.
Ochetii si lestul si eu ii bag prin gaurire, ochetii ii bag in poxipol si dupa ii insurubez in gaura, pana acum nu am avut probleme cu ei. Chiar inainte sa vopsesti vobleru poti sa testezi cat de tari is, eu bag un burghiu si trag, daca nu ies is bine, daca ies ii lipesti iar.

Ma gandeam ca esti mai aproape de mine sa facem o pescuiala.
Memorat

ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3750 : Vineri 14 Septembrie 2012, 11:45:27 »

Tehnica pe care a spus-o Razvan este buna doar pt voblerele de mici dimensiuni cu care dai dupa clean si pesti mai mici. La voblerele mari e bine sa folosesti armatura continua...
Memorat

chef
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

Cadoul propriu la 40 de ani...

« Răspunde #3751 : Vineri 14 Septembrie 2012, 22:21:19 »

Risete sa pune si oparirea?
da barbate,in ulei!!!!!!!!!!!!!1
Memorat

TOT RESPECTUL!!!
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3752 : Vineri 14 Septembrie 2012, 23:35:50 »

@ionut_pescarul  multumesc pentru sfat.Cu siguranta e mai rezistenta armatura continua.Ale mele sunt din doua bucati legate intre ele(una longitudinala si una transversala care intra in burta voblerului,iasa prin spinare si se leaga la coada de cealalta.O sa pun poze.Te rog sa-mi spui:la voblerele de adancime(0,5-1m) cum procedezi sa le faci sa ajunga acolo?Doar prin lestare mai serioasa sau conteaza si barbeta?
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3753 : Sâmbătă 15 Septembrie 2012, 01:05:13 »

Conteaza si lestarea, dar barbeta are rolul cel mai mare in evolutie. In functie de unghiul barbetei un vobler poate evolua rapid spre fundul apei(pana in unghiul de 30 grade) , cam pe la 30 grade nu este influentata adancimea de evolutia voblerului (lenta sau rapida), iar la 90 grade  va evolua  sub filmul apei. Te sfatuiesc sa faci niste blancuri , pe care sa montezi diferite forme de barbete sub diferite unghiuri, iar in timpul testelor sa notezi evolutia etc.
Fir intins si ciopleli multeee!!!!
Memorat

KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3754 : Sâmbătă 15 Septembrie 2012, 20:21:13 »

Salutare!
Revin cu noi prototipuri...adica 2 modele noi (2.5 si 3 cm), pentru care folosesc lestaj multipunct, iar cele cu doua ancore au inelul din spate ridicat si codita usor inclinata pentru ca ancorele sa nu se agate una de alta ... inca nu am atasat barbetelele dar o sa revin cu noi info. despre cum se misca in apa.Va rog sa scuzati calitatea pozelor...  Smiley

Numai bine!

Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3755 : Luni 17 Septembrie 2012, 12:11:39 »

Primele incercari ...acum sunt la uscat dupa primul strat de lac.Desigur,le-am finisat inainte de "baie".

« Ultima modificare: Luni 17 Septembrie 2012, 12:31:24 de către pabulos » Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3756 : Luni 17 Septembrie 2012, 15:20:50 »

Baga ochetii mai adanc si ochetu de tractare pune-l invers si incearca sa bagi plumbul chiar pe mijloc, sa nu dezechilibrezi vobleru
Memorat

ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3757 : Luni 17 Septembrie 2012, 15:42:57 »

Asculta ceea ce ti-a zis Razvan . Pt a sti unde este mijocul , traseaza o linie cu o rigla fix pe mijloc inainte sa cioplesti, cand materialul are inca o forma dreptunghiulara.
Memorat

pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3758 : Luni 17 Septembrie 2012, 23:45:22 »

Multumesc pentru sugestii.Voblerul asta asa e echilibrat(l-am incercat).celelalte bucati sunt chiar pe mijloc.Abia astept sa-i "las" la apa,sa vad cum lucreaza.De ce trebuie sa pun ochetul de tractare invers?Si de ce sa-i bag mai adanc?Intreb din curiozitate,nu pentru ca n-as fi de acord.Mai am niste intrebari privind barbeta:cat trebuie sa fie de lata,cat de lunga si ce forma?Exista o regula?Cum influenzeaza forma barbetei evolutia?

Postat pe:: Luni 17 Septembrie 2012, 23:40:05

???Inca ceva...inclin sa cred ca super-mega-finisajul voblerului(si aici includ desigur si vopsitul )este mai mult pentru ochiul uman decat pentru rapitor.Atata vreme cat o stiuca e capabila sa atace o funza de salca,ma gandesc ca nu se mai uita daca voblerul meu are desenati solzi...sau poate ca da...Ce parere aveti?Cred ca e ca si cu reclamele la mancarea pt pisici:sunt facute pentru stapanii lor nu pentru ele. Cum?
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #3759 : Marți 18 Septembrie 2012, 09:46:22 »

@pabulos-Cat de cat trebuie sa arate a peste,cu toate elementele de identificare;ochi;solzi;operculi;puncte(in cazul modelelor gen pastrav,boistean) Fir intins
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
Pagini: 1 ... 186 187 [188] 189 190 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.076 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 29 Septembrie 2018, 10:45:22
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.