Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 11:46:02 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 187 188 [189] 190 191 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2164166 ori)
0 Utilizatori și 5 Vizitatori pe acest subiect.
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #3760 : Marți 18 Septembrie 2012, 09:50:46 »

Detaliile nu sunt doar pentru ochiul pescarului. E un caz particular stiuca cu frunza de salcam.
La fel cum era si pescarul ala rus care dadea dupa stiuci cu un morcov cioplit.
Detaliile sunt utile in conditii normale de pescuit si in situatii in care pestii sunt suspiciosi, nu se hranesc agresiv. Atunci, toate detaliile astea fac diferenta!
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #3761 : Marți 18 Septembrie 2012, 11:45:31 »

Am inteles.Oricum ar fi,nu strica sa si arate bine chiar si pentru cel care le foloseste.Multumesc pentru precizari.Abia astept sa termin primele voblere ca sa pot sa le incerc.Ma gandeam ca superfinisajele sunt ceva de genul:hai sa-i fac ramei un masaj inainte sa o pun in carlig...poate apreciaza somnul chestia asta... Rinjet.Ma gandeam ca n-ar fi rau sa experimentez ambele variante.Asta presupune insa sa si reusesc sa construiesc un vobler superfinisat,nu? Risete
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3762 : Marți 18 Septembrie 2012, 18:47:38 »

Multumesc pentru sugestii.Voblerul asta asa e echilibrat(l-am incercat).celelalte bucati sunt chiar pe mijloc.Abia astept sa-i "las" la apa,sa vad cum lucreaza.De ce trebuie sa pun ochetul de tractare invers?Si de ce sa-i bag mai adanc?Intreb din curiozitate,nu pentru ca n-as fi de acord.Mai am niste intrebari privind barbeta:cat trebuie sa fie de lata,cat de lunga si ce forma?Exista o regula?Cum influenzeaza forma barbetei evolutia?
Daca pui ochetul de tractare invers il poti regla mai usor in cazul in care este dezechilibrat, adica nu bate la fel si pe stanga si pe dreapta. Daca ii bagi mai adanc arata mult mai bine.
Barbeta o sa iti dai seama pe parcurs. Pentru inceput poti sa faci pentru un vobler 3,4,5 barbete sa vezi ce schimbari apar si atunci alegi forma si marimea potrivita
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3763 : Marți 18 Septembrie 2012, 19:40:32 »

Salutare!
Revin cu noi prototipuri...adica 2 modele noi (2.5 si 3 cm), pentru care folosesc lestaj multipunct, iar cele cu doua ancore au inelul din spate ridicat si codita usor inclinata pentru ca ancorele sa nu se agate una de alta ... inca nu am atasat barbetelele dar o sa revin cu noi info. despre cum se misca in apa.Va rog sa scuzati calitatea pozelor...  Smiley

Numai bine!

Am scos la apa noile jucari si dupa o pescuiala pe cinste, trag si urmatoarele concluzii:
1.Evolutia voblerelor in "X" este mai agresiva si miscarea de "rolling" pare a fii putin mai atenuata

2.Sunt mai stabile iar evolutia data de aceleasi modele de barbeta este diferita fata de seriile trecute , in sensul ca: daca la un vobler de 2.5 cm am pus barbeta aproape de 90 grade...el evolueaza in filmul apei cu toate ca este sinking, lucru ce la celelalte nu se intampla.

3.Voblerele cu 2 ancore nu isi mai incurca triplele in proportie de peste 99%

4. Toate voblerele cu care am pescuit au prins peste

5. Rata de voblere ce evolueaza gresit sau nu evolueaza in nici un fel (merg in linie dreapta fara nici un fel de miscare) este 0
Am postat si cateva capturi in topicul dedicat acestora:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,1469.msg47969/#new

Spor la cioplit!
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3764 : Marți 18 Septembrie 2012, 23:23:25 »

@Razvan V

Cum schimbi barbetele?si cum sa pun ochetul invers?adica,care e pozitia corecta:cu bucla orizontal sau vertical?Cele pe care le-am vazut pe forum mi-au parut cu bucla in pozitie orizontala.Multumesc.
« Ultima modificare: Marți 18 Septembrie 2012, 23:25:33 de către pabulos » Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3765 : Miercuri 19 Septembrie 2012, 11:01:14 »

@pabulos-Cat de cat trebuie sa arate a peste,cu toate elementele de identificare;ochi;solzi;operculi;puncte(in cazul modelelor gen pastrav,boistean) Fir intins

pabulos .... nu-i trebuie neaparat solzi, puncte, etc  ! o naluca, indiferent ca e shad, twister, vobler, lingura, spinner, etc e o nalucire iar rapitorul o ataca din diverse motive : foame, agresivitate si teritorialitate, etc
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3766 : Miercuri 19 Septembrie 2012, 14:36:35 »

@Razvan V

Cum schimbi barbetele?si cum sa pun ochetul invers?adica,care e pozitia corecta:cu bucla orizontal sau vertical?Cele pe care le-am vazut pe forum mi-au parut cu bucla in pozitie orizontala.Multumesc.
Bucla la majoritatea este verticala, vezi voblerele de mai sus. Eu am zis sa le schimbi in faza de teste pentru a vedea care forma e mai potrivita. Pur si simplu o scoti din canal si pui alta.

@KiD Vicious-arata foarte bine, dar e si mai bine ca toate prind, bravo
Memorat

pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3767 : Miercuri 19 Septembrie 2012, 15:27:26 »

Am o intrebare:solutia pahare plastic+diluant=love,care sunt proportiile si cat timp trebuie sa "coabiteze"ca sa imi fie de folos?
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3768 : Miercuri 19 Septembrie 2012, 20:00:26 »

@ pabulos

...nu stiu daca cineva iti va da proportiile acestui amestec
...eu am adaugat bucati de pahar pana am obtinut o solutie cu consistenta laptelui
...timpul de dizolvare a plasticului depinde de concentratia diluantului
...folosesc diluant Emaur D5065 ( pt. email) si in cateva ore am obtinut solutia pentru impermeabilizare
...mentionez , lucrez doar cu lemn de tei si abachi , iar solutia este ok la consistenta amintita mai sus.

SPOR !...la cioplit. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3769 : Miercuri 19 Septembrie 2012, 22:19:17 »

@ pabulos

Eu folosesc nitrodiluant D209, timpul de topire variaza, dar cam 30 de minute, o ora si e gata. In timpul asta mai si amestec din cand in cand.
Memorat

Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3770 : Vineri 21 Septembrie 2012, 09:48:15 »

@ Kid - ce vopsea e auriul ala?  am un auriu care merge numai la presiune mare si doar prin duza de 0,5 mm, din cauza particulelor metalice mari   Trist  Jenat
Memorat
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3771 : Vineri 21 Septembrie 2012, 10:17:15 »

@ Kid - ce vopsea e auriul ala?  am un auriu care merge numai la presiune mare si doar prin duza de 0,5 mm, din cauza particulelor metalice mari   Trist  Jenat

Sincer sa fiu ...si eu m-am mirat ca pot arunca asa ceva cu aerograful ..mai ales ca am un aerograf de 0.3 mm (Iwata Revolution).Vopseaua folosita e de fapt lac de unghii primit de la tovarasa mea.Lacul asta nu are o consistenta chiar omogena dupa diluare si culoarea lui nu este auriu cand te uiti la sticluta in care l-am gasit. Ce-i drept folosesc presiune mai ridifata fata de restul dar nu pune probleme...asta daca cureti acul aerografului din  cand in cand.

Spor!
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3772 : Vineri 21 Septembrie 2012, 11:32:01 »

mersi, tre sa fac inventar in trusa de oja...cine stie ce bunatati gasesc  Bere

si cateva boblere noi

« Ultima modificare: Vineri 21 Septembrie 2012, 21:26:28 de către Ghenadie » Memorat
florin3lu1
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3773 : Sâmbătă 22 Septembrie 2012, 16:24:50 »

dupa mai multe zile petrecute pe forum si cules informatii.va atasez o poza cu primele mele creatii.comentariile sunt bine venite!

Postat pe:: Sâmbătă 22 Septembrie 2012, 16:15:25

mai incarc odata poza ca nu se intelege deloc, din cauza programului folosit.

Postat pe:: Sâmbătă 22 Septembrie 2012, 16:24:29

mai incarc odata poza ca nu se intelege deloc, din cauza programului folosit

* poza.jpg (114.09 KB, 2048x1536 - văzut 183 ori.)
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3774 : Luni 24 Septembrie 2012, 08:29:48 »

si inca o mancarime in palme

Memorat
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3775 : Luni 24 Septembrie 2012, 20:59:02 »

O sa schimb diluantul si paharele de plastic.Ale mele au o saptamana si...nicio schimbare.
Memorat
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3776 : Marți 25 Septembrie 2012, 21:11:11 »

Pentru cine are stomac...o sa incarc pozele primelor incercari(scuze pentru oripilare...).Maine le dau la apa.Daca trec testul,o sa lucrez si la partea estetica.

Postat pe:: Marți 25 Septembrie 2012, 20:59:52

Postat pe:: Marți 25 Septembrie 2012, 21:01:04

Postat pe:: Marți 25 Septembrie 2012, 21:02:00

Postat pe:: Marți 25 Septembrie 2012, 21:03:18

Postat pe:: Marți 25 Septembrie 2012, 21:03:54

Postat pe:: Marți 25 Septembrie 2012, 21:04:27

Cum va spuneam,maine dau mutantii mei la apa sa-i vad cum se misca si ce reglaje mai trebuie sa fac.Si pentru ca nenorocirea sa fie maxima,mai am10 in lucru...E ca in bancul ala cu politaii la examen  "prost,prost,dar insistent" Risete.

In legatura cu topitura de pahare:am folosit doua tipuri de pahare-maro si albe.Cele albe,dupa o saptamana de baie cu diluant au devenit mai ...curate.In schimb cele maro s-au transformat intr-o pasta neagra fara intrebuintare(probabil curata si ea).
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3777 : Marți 25 Septembrie 2012, 22:02:23 »

pabulos - e un inceput bun zic eu , daca ti-as arata poze cu primul , dar primul meu vobler cred ca nu s-a putea abtine nimeni sa nu rada Risete
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #3778 : Marți 25 Septembrie 2012, 23:18:47 »

daca nu o sa vibreze sa tragi de ochet in jos,pe viitor sa incerci sa le faci cu ochetul mai jos si bagat cumva langa barbeta.
si cred ca ar fi mai bine cu ochetul pus vertical,ca la majoritatea voblerelor,macar pt inceput pana prinzi ce si cum.

in rest... persevereaza ca esti pe drumul cel bun
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #3779 : Miercuri 26 Septembrie 2012, 09:54:05 »

Te grabesti,nu stiu de ce dar te grabesti aiurea,in loc sa faci 20 buc.naspa mai bine 5 da bune,no offence dar ai aproape 400 de pagini de info.pe acest forum,ia-o mai incet,aspectul estetic conteaza ca si functionalitatea voblerului,asa ca spor la citit si cioplit in continuare. Fir intins
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
Pagini: 1 ... 187 188 [189] 190 191 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.063 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 05 Octombrie 2017, 12:51:28
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.