Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Marți 23 Octombrie 2018, 16:41:55 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2439167 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bacau

« Răspunde #380 : Miercuri 11 Februarie 2009, 21:59:24 »

man - cum poate fi ceva elastic folosit ca scut impotriva unei lancii ? Cum?

Academic vorbind, mediile elastice parca absorb/disipa energia. Sau cam asa ceva.
Dar mi-au picat ochii intr-un magazin pe un epoxy elastic (JIP/China) si m-am gandit sa-ntreb...
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #381 : Miercuri 11 Februarie 2009, 22:05:19 »

poate dupa intarire e tare nu mai e elastica sau poate e aceias schema ca la twisterele de calitate
Risete

Postat pe:: Miercuri 11 Februarie 2009, 22:00:56

man - cum poate fi ceva elastic folosit ca scut impotriva unei lancii ? Cum?

Academic vorbind, mediile elastice parca absorb/disipa energia. Sau cam asa ceva.
Dar mi-au picat ochii intr-un magazin pe un epoxy elastic (JIP/China) si m-am gandit sa-ntreb...
pai.. cum poate sa absoarba energia cand toata energia este aplicata asupra unui singur punct? ori este infinit de elastica astfel incat sa nu o patrunda.. ori o inteapa si gata!
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #382 : Miercuri 11 Februarie 2009, 22:07:50 »

elastic si elastic... daca este indejuns de elastic incit dintii rapitorului sa nu patrunda in si sa rupa ... deci rezistent la o adica... dar in acelasi timp sa fie indeajuns de elastic ca sa-i confere o miscare mai vioaie... atunci e ideal " elasticul " ala...

sa inventat de mult materiale plastice cu duritate mai mare ca a metalelor... zau nu vad de ce nu si alte calitati nu se pot inventa....
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #383 : Joi 12 Februarie 2009, 07:23:08 »

elastic si elastic... daca este indejuns de elastic incit dintii rapitorului sa nu patrunda in si sa rupa ... deci rezistent la o adica... dar in acelasi timp sa fie indeajuns de elastic ca sa-i confere o miscare mai vioaie... atunci e ideal " elasticul " ala...

sa inventat de mult materiale plastice cu duritate mai mare ca a metalelor... zau nu vad de ce nu si alte calitati nu se pot inventa....

Salut!
Am vazut vobblere de firma facute varza de dintii stiucii si salaului. Daca nici aia nu pot folosi ce e mai bun pe piata , atunci nu stiu cine...
Eu am facut tot felul de experimente, am dizolvat in diluant si acetona plexiglas, policarbonat, polistiren si cam toate materialele plastice ce s-au putut dizolva. Unele nu se dizolva complet cica nefiind complet polimerizate dupa spusele cuiva de la laboratorul chimic. Colorantii se decanteaza pe fundul borcanului, deci ideal e sa-l tragem de pe drojdie dupa ce l-am agitat in repetate randuri cateva zile dupa care l-am lasat alte zile sa se aseze. Din polistiren sunt mai multe tipuri. Este si varianta transparenta dupa uscare, care este ca sticla, dar foarte casanta. Alta varianta e cel colorat ca o spuma din aceea de la izolatia frigiderelor, cu deosebirea ca se dizolva in diluant. Rezulta o varianta de lac mai elastic decat cel nitro, adica pot turti o pluta lacuita cu el fara sa crape lacul.
Si-apropo de elasticitate, voua nu va e mila de saraca stiuca? Pai conform principiului actiune-reactiune dupa ce musca bine din vobbler, din recul ramane cu gura cascata! Risete

Cel mai dificil dar cem mai bine dupa parera mea e sa lucrezi cu plexiglas dizolvat, am cateva vobblere si asa facute. Scretul este sa lucrezi totdeauna cu straturile succesive inainte sa se usuce cel anterior, altfel se cojeste cate un strat. Se poate folosi solutie de plexiglas alba ca strat de protectie, dupa care se da strat de plexiglas in culoarea de baza, se vopseste patternul, se mai da un strat de plexiglas transparent, se vopsesc detaliile (fara a se folosi sabloane in contact cu vobblerul!!!, va reamintesc stratul anterior este inca umed), dupa care se da inca un strat transparent. recomand sa rezistati tentatiei de a verifica periodic daca s-a uscat sau nu! Dupa 48 de ore cred ca bun de scos la inaintare. Dumnezo sa pazasca stiucile, ca raman cu proteza infipta in vobler!
Memorat

sTm
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #384 : Joi 12 Februarie 2009, 08:20:52 »

io m-am lamurit cu lacurile astea ! fiecare parca doreste alte calitati...

unii care fac voblere bibelou parca vor sa fie tare ca sticla si f transparent evident sa iasa la iveala cel mai mic detaliu artistic realizat
alti vor doar o protectie impotriva dintilor si apei...

propionatul e bun ! dar uite nici astea facute cu propionat nu sint perfecte in asa fel sa impace toata lumea... iote rapala spre exemplu ... dintii cumetrei se infing in straturile de propionat... dar aia nu e bai... cu cit capata astfel mai multi pistrui cu atit e mai usor acceptat de alte surate... zau io asa am oxervat !

asa ca ma gindeam sa scot un nou brand de voblere noiuzate... adica la fel ca blujii ceia noi gata rupti in cur si la jenunchi

@ simon tiberiu : frumos colorata iexpresia cu proteza... !  Smiley chiar am gustato !  Risete
Memorat
bebetto
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ploiesti

Dovada.....

« Răspunde #385 : Joi 12 Februarie 2009, 08:58:51 »

Si pana la urma cat de tare sa fie stratul ?Vreti sa folositi voblerul 5 ani ?Eu unul daca am scos cu el(ipotetic vorbind)pe Maria-Sa mama stiucilor,sunt multumit ca a dat rezultate si pot sa-l casez linistit ! Bere
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #386 : Joi 12 Februarie 2009, 09:04:16 »

Salut!
Am vazut vobblere de firma facute varza de dintii stiucii si salaului. Daca nici aia nu pot folosi ce e mai bun pe piata , atunci nu stiu cine...

Smiley
Nu 'actioneaza' si aici capitolul ala al teoriei conspiratiei care spune ca daca ar face produse 'fara moarte' firma ar da faliment?
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #387 : Joi 12 Februarie 2009, 09:27:09 »

Si pana la urma cat de tare sa fie stratul ?

depinde de fiecare. stiuca poti sa prinzi si cu voblere lacuite doar cu lac pe baza de apa. si la urma sa vezi ca e abia zgariat.tine de noroc si de  foamea stiucii. inca nu am un vobler distrus de dintii unui peste ,insa am voblere izbite de pietre de copaci..care  arata socurile primite Trist
 stiucile abia daca au lasat niste zgarieturi cu care sa ma pot lauda si eu Risete
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #388 : Joi 12 Februarie 2009, 15:51:12 »

Felicitari pentru ultimele expuneri. Aplauze
Nu am reusit sa schimb vopseaua,dar nu ma pot abtine... Rinjet
...6 cm respectiv 5,5 cm , sinking

...as fi vrut mai "artistic",dar nu am cu ce si ma consolez cu gandul ca oricum sunt "consumabile"  sugubat

SPOR !...la cioplit. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #389 : Joi 12 Februarie 2009, 16:13:45 »

hop si eu cu un micro frog pregnant gata sa eclozeze

* STA61569.JPG (80.06 KB, 640x480 - văzut 324 ori.)
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #390 : Sâmbătă 14 Februarie 2009, 09:03:25 »

@gene - o veste buna despre devcon : am bagat iar unghia intr-un vobler de fuma dupa o saptamana dupa ce l-am dat cu devcon si nu a lasat urma deloc , s-a intarit f. bine . numai ca eu am intarit voblerul si inainte de paint. nu acelasi lucru il pot spune si despre balsa . la balsa inca se zareste o urma de unghie pe d2t.

@simon tiberiu zice : "Cel mai dificil dar cem mai bine dupa parera mea e sa lucrezi cu plexiglas dizolvat, am cateva vobblere si asa facute. Scretul este sa lucrezi totdeauna cu straturile succesive inainte sa se usuce cel anterior, altfel se cojeste cate un strat. Se poate folosi solutie de plexiglas alba ca strat de protectie, dupa care se da strat de plexiglas in culoarea de baza, se vopseste patternul, se mai da un strat de plexiglas transparent, se vopsesc detaliile (fara a se folosi sabloane in contact cu vobblerul!!!, va reamintesc stratul anterior este inca umed), dupa care se da inca un strat transparent. recomand sa rezistati tentatiei de a verifica periodic daca s-a uscat sau nu! Dupa 48 de ore cred ca bun de scos la inaintare. Dumnezo sa pazasca stiucile, ca raman cu proteza infipta in vobler! "
- pai man daca nu pot pune sablon pe el in timpul paintului si nici macar plasa , ca se vor lipi de plexiglasul ala dat inainte , pica metoda . doar intarit inainte de paint cu altceva si dupa paintul final sa vii cu solutia asta ransparenta de plexiglas diluat in acetona . intrebarea mea e cum se comporta in timp topcoatul astfel rezultat ? nu cred ca se va ingalbeni dar nu sunt sigur daca nu va crapa sau sa nu apara mici fisuri de la diferite socuri mecanice.  hai sa va zic cum fac eu : impregnez lemnul (fuma)cu solutie subtire care intra destul de adanc in interiorul lemnului, apoi il intaresc la suprafatza apoi paintul si la urma 2 straturi de d2t . asta la voblerele mai mari de 5 cm in ideea dintilor de stiuca . daca totusi un colt de stiuca va penetra scutul protector si va intra in lemn va ramane urma in acel loc dar apa nu v-a intra deoarece aici isi face treaba solutia de impermeabilizare care a intrat cam 2-3 mm poate si mai mult in lemn. deocamdata pina aici am ajuns eu cu tehnica . dupa ce voi termina devconul s-ar putea sa mai gasesc si alte metode
« Ultima modificare: Sâmbătă 14 Februarie 2009, 09:24:05 de către RADU » Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #391 : Sâmbătă 14 Februarie 2009, 16:29:14 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mi-am testat noul Avid 8.6 M si tot   odata swimbaitul ce am muncit 2 saptamani sa-l fac.
Testele impecabile conform asteptarilor Jamaica
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #392 : Duminică 15 Februarie 2009, 20:11:08 »

inoata k un batz...no offense Jenat
Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #393 : Duminică 15 Februarie 2009, 20:36:23 »

cind e la o palma sub apa nu e fix nashpa... parca da olea din codita... io asa vad ! dar cind e la suprafata parca se inmoaie....

cine stie cum face la doajde metri mai incolo ... poate atunci e in apele lui... asa din scurt si cu unghiu de tractiune care e ... e greu de decis diagnosticul ....
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #394 : Duminică 15 Februarie 2009, 23:35:10 »

ai pus punctul pe Y  Dumitru Rinjet Rinjet
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #395 : Luni 16 Februarie 2009, 09:57:08 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mi-am testat noul Avid 8.6 M si tot   odata swimbaitul ce am muncit 2 saptamani sa-l fac.
Testele impecabile conform asteptarilor Jamaica

Salut!

Bravo iempti! Pe mine m-a convins swim-bait-ul tau!

Mi-am luat doza de nitro in week-end, azi le dau cu alb-perla, sper sa le finalizez in vreo 3-4 zile, ca "ie multe"...

Bye!

STM
Memorat

sTm
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #396 : Luni 16 Februarie 2009, 18:51:01 »

si niste piese de clean pentru gherla din vara Jamaica

* DSCF2979.JPG (76.12 KB, 800x600 - văzut 409 ori.)
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #397 : Luni 16 Februarie 2009, 20:12:15 »

misto voblerele de clean Muzica
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #398 : Luni 16 Februarie 2009, 21:02:35 »

@ empthy
...fain...imi place swimbaitul,dar si cele doua pt clean. Aplauze
Sunt curios daca  acel canal are vreun efect in evolutia voblerelor si care ar fi acel efect.

...tot pentru clean sau...mai sti ?
4 cm , 3 floating si 3 sinking

Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #399 : Luni 16 Februarie 2009, 21:12:24 »

salut,
mah Radu nici cu tine nu mi rusine acel canal nu am observat nici un efect , este pur de dizain  cumn stai cu spraiurile te-ai impacat  Rinjet Bere
Memorat

Pagini: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.097 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 14 Iunie 2018, 17:05:14
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.