Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Joi 23 Noiembrie 2017, 14:49:45 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 189 190 [191] 192 193 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2161908 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3800 : Joi 25 Octombrie 2012, 19:07:50 »

Ieri s-a implinit un an de la primul meu vobler.

...a si trecut un an ? !  Shocked
...sa fi sanatos si sa treaca multi altii...
Nici mie nu imi vine sa cred, sa fie. Asemenea iti doresc si tie
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #3801 : Sâmbătă 27 Octombrie 2012, 07:57:16 »

Recomand sa montezi barbeta dupa ce ai vopsit voblerul... iese mai estetic...mai ales daca folosesti barbeta transparenta.La vb-rul cu nr 5 (de la stanga la dreapt presimt ca o sa ti se blocheze ancora din spate in lanseu)
Spor la bricolat!

Sper sa pot sa le probez duminica asta.Recomandarea ta cu barbeta e logica si ...de urmat.Cand am probleme cu blocajul ancorelor(asa cum bine ai observat),folosesc ancore de marimi diferite,astfel incat sa nu se intalneasca.Nu stiu inca daca e cea mai buna solutie.

Postat pe:: Joi 25 Octombrie 2012, 20:10:30

Cateva filmari cu evolutia primelor voblere.
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: Sâmbătă 27 Octombrie 2012, 07:51:34

Daca putem trece peste calitatea imaginilor,ne ramane placerea de a admira un habitat minunat in lunca Muresului,la capatul de vest al tarii in zona Cenad.Sigur ca pestii sunt si aici amestecati cu foarte multa apa,dar insistam... Wink Love
Memorat
florin1948
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3802 : Duminică 28 Octombrie 2012, 09:46:28 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Hop si eu cu cateva lemne plutitoare in ciuda stiucii. Sant mai pentru marlite,ca nevasta mea are tigaia mica !
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #3803 : Duminică 28 Octombrie 2012, 10:51:22 »

frumoase rau. vezi ca testul din cada difera de cel pe balta. s-ar putea sa mai reduci din lungimea barbetei. zic si eu asa dupa o apreciere ochiometrica. tu stii mai bine . felicitari  Aplauze
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3804 : Duminică 28 Octombrie 2012, 11:10:59 »

@ florin1948

...lume noua " p'acili shea "
...bun venit , felicitari pentru realizari si pentru sfaturile ce urmeaza sa le dai !!!
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
florin1948
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3805 : Duminică 28 Octombrie 2012, 11:19:06 »

Atunci cand din cauza lungimii barbetei au avut tendinta sa faca "acrobatii",am dat o gaura in barbeta ( cu spiralul) si s-a rezolvat problema.Sau mai multe gauri ( simetrice fata de axul longitudinal al
voblerului) Imi convine barbeta mai lunga deoarece dau mult in "pietre" si-mi reduce agataturile
(voblerul loveste piatra cu barbeta ,are tendinta sa se dea peste cap si nu se mai agata ancorele asa usor) Risete

Postat pe:: Duminică 28 Octombrie 2012, 11:15:23

@ florin1948

...lume noua " p'acili shea "
...bun venit , felicitari pentru realizari si pentru sfaturile ce urmeaza sa le dai !!!
Din modesta mea experienta, totdeauna "am dat din casa" fara probleme. Si pe mine m-au ajutat altii, asa ca e normal sa ajut si eu pe unde pot. Desi se spune ca meseria se "fura ".
Memorat
pikemaster
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3806 : Duminică 28 Octombrie 2012, 20:57:46 »

Salutare tuturor!
Urmaresc demult discutiile voastre legate de constructia de voblerase,si pentru ca un forum nu este ca un ziar pe care doar il citesti m-am hotarat sa pun si eu niste poze
Sunt glidere floating si sinking de 10 cm si un top water de doispce
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #3807 : Duminică 28 Octombrie 2012, 21:21:01 »

nota 10 +
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
pikemaster
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3808 : Duminică 28 Octombrie 2012, 21:56:19 »

Mersi mult ,dar meritul nu este doar al meu,le-am facut impreuna cu prietenul meu ovybd
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3809 : Luni 29 Octombrie 2012, 11:50:54 »

@ pabulos - din ce am vazut voblerele tale nu sunt functionale ; umbla la ele
@ pikemaster si florin : felicitari , f atent lucrate ; daca sunt primele voastre voblere, atunci jos palaria
Memorat
florin1948
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3810 : Luni 29 Octombrie 2012, 13:28:33 »

Mersi mult ,dar meritul nu este doar al meu,le-am facut impreuna cu prietenul meu ovybd
Cu barbeta n-ai incercat ?
Memorat
pikemaster
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3811 : Luni 29 Octombrie 2012, 17:54:44 »

Poate incercam si cu barbete in viitor,dar deocamdata mergeem pe glidere ca-i de  sezon..
Memorat
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3812 : Duminică 11 Noiembrie 2012, 16:26:44 »

Sal. In primul rand vreau sa va felicit pt ca va citesc de vreo 2 ani de zile si ma minunez cat de departe ati ajuns. Acest forum ii un exemplu perfect pentru toate forumurile de profil din tara, chiar daca au fost unele discute contradictorii (cea ce e normal) acest forum de 4 ani de zile a continuat sa ramana unul pasnic si cu multa informatie care prinde bine oricui. Bravo fratilor, tineti-o tot asa. Am avut ceva tentative si chiar am facut ceva voblere acum cativa ani (2 mai exact) dupa care am plecat din tara iar acum, odata intors mi-am cautat toate ramasitele de sarme, policarbonat, lemn sa ma apuc din nou. Sper sa incep sa fiu activ in acest forum, sa postez si eu primele voblere si sa avem ce invata unii de la altii.

Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3813 : Duminică 11 Noiembrie 2012, 18:33:18 »

@ RaPpSodIq

SPOR !...la cioplit . Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3814 : Miercuri 14 Noiembrie 2012, 15:39:38 »

SALUT BAIETI SINT LUKA AM SI EU NEVOIE DE CEVA LEMN DE TEI MA POATE AJUTA CINEVA SI PRETUL
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #3815 : Joi 15 Noiembrie 2012, 09:59:09 »

@Luka-depinde ce vrei sa faci cu el si cat?
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3816 : Joi 15 Noiembrie 2012, 19:44:20 »

SALUT SINT LUKA AM SI EU NEVOIE DE LEMN DE TEI MA POATEAJUTA CINEVA CONTRA COST MULTUMESC ANTICIPAT
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3817 : Joi 15 Noiembrie 2012, 21:20:55 »

Am mai mesterit si eu un vobler sa nu ruginesc, tei, 6,5 cm, floating, bataie larga.

Memorat

LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3818 : Vineri 16 Noiembrie 2012, 19:14:33 »

SALUT ORKA VREAU SA FAC CEVA VOBLERE CITEVA SCINDURI SAU UNA NU VREAU SA DERANJEZ SI-UN PRET SAU DACA POT SA TE AJUT CU ALTCEVA EU SINT DIN BUCURESTI
Memorat
emilemir
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3819 : Sâmbătă 17 Noiembrie 2012, 20:28:02 »

Buna , de catva timp citesc si eu despre constructia voblerelor si chiar am inceput constructia catorva pentru clean. Problema mea e ca am lipit inelele de prindere cu Bison epoxy universal si nu stiu acum daca mai pot sa scufund voblerele in basecoat  (pahare de plastic in nitro diluant) fara sa dizolve si lipiturile facute pana acum.
Atasez si o poza cu cateva incercari timide de-a mele, voblerele sunt facute din lemn de tei si inca nu sunt lestate

* Picture 012.jpg (24 KB, 640x480 - văzut 132 ori.)
Memorat
Pagini: 1 ... 189 190 [191] 192 193 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 14 Noiembrie 2017, 17:21:40
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.