Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Duminică 23 Septembrie 2018, 05:23:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 190 191 [192] 193 194 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2431596 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3820 : Duminică 18 Noiembrie 2012, 11:48:52 »

Incearca sa le scufunzi. Daca se dezlipesc le mai lipesti odata. Pentru primele voblere arata chiar bine
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3821 : Marți 20 Noiembrie 2012, 17:10:47 »

Buna , de catva timp citesc si eu despre constructia voblerelor si chiar am inceput constructia catorva pentru clean. Problema mea e ca am lipit inelele de prindere cu Bison epoxy universal si nu stiu acum daca mai pot sa scufund voblerele in basecoat  (pahare de plastic in nitro diluant) fara sa dizolve si lipiturile facute pana acum.
Atasez si o poza cu cateva incercari timide de-a mele, voblerele sunt facute din lemn de tei si inca nu sunt lestate

Salut!

Nu e nicio problema cu epoxy Bison, odata intarit nu il mai poti dizolva cu nimic. Eu merg pe nitrolac baza sau epoxy, asa de curios dupa ce am tras 2 voblere in epoxy le-am masurat cu sublerul sa vad cat s-au ingrasat, de la 8 mm la 9,5 si 9,8 mm , deci grosimea stratului de epoxy e cam intre 0,7 si 1 mm. Nu prin pensulare pun epoxy, ci il ajut cu o scobitoare sa curga pana acopera tot corpul pe urma il rotesc pana reticuleaza epoxy si nu mai curge, cam migaloasa treaba dar tot asa ar fi fost si cu 5-6 straturi de nitro, plus ca nu trebuie sa curat mereu ochetii, ca am grija sa nu-i astup cu epoxy. Am facut multe voblere desi nu am postat nimic demult, nu le-am vopsit. Zilnic fac cate unul nou. Anul asta am dat dupa avati, la anul ma orientez dupa clean si somn, un amic de-al meu a prins de vreo luna un clean de 2.600. Frumos de tot. De vreo 4 ani nu am trecut de kil jumate la clean ar fi timpul sa rezolv problema. Inainte mai ciupeam cate unul spre 3K.
Mi-a cumparat fratele la cererea mea 2 mulinete noi cu una am o mica problema, e Ryobi arctica modelul silver 5000 si pune firul mai sus decat trebuie, nu am primit saibe de schimb e una singura pe ax. Mi-ar trebui niste saibe din alea din teflon cu diametrul exterior mai mare. Diametrul axului e identic cu spro blue arc 2000, ma asteptam sa fie mai teapan un pic.
Noua achizitie cam spune spre ce spinning ma orientez anul care vine, pe cel in curs am dat numai cu UL. Numai vorbe de lauda am despre spin blade si mulineta blue arc 9200.

Bye!

sTm
Memorat

sTm
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #3822 : Joi 22 Noiembrie 2012, 14:34:23 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Dupa ce am facut modificarile necesare la pozitia inelului de prindere,woblerul a inceput sa se miste mai natural.
« Ultima modificare: Joi 22 Noiembrie 2012, 14:36:42 de către pabulos » Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #3823 : Joi 22 Noiembrie 2012, 14:46:40 »

Bravo,Man esti pe drumul cel bun. Rinjet
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3824 : Joi 22 Noiembrie 2012, 20:27:28 »

ORKA MERG SIMBATA LA RAPITOR VI
Memorat
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #3825 : Joi 22 Noiembrie 2012, 21:19:43 »

Multumesc pentru incurajari,ORKA,conteaza Smiley....Am citit pe un form o chestie de genul:te chinui sa faci un wobler,daca merge poate prinzi pesti cu el,daca nu...il faci breloc Cum?.Ale mele sunt prea urate pentru breloc ,asa ca...trebuie sa prinda sugubat.

Nu mi-ar strica niste sfaturi in legatura cu importanta tipului de scula folosit(bat/mulineta).
Pana acum am pescuit(in cea mai mare parte,pe Mures,in diferite locatii si putin pe Cris) la clean cu momeli organice(la pluta),capturile cele mai grozave le-am avut iarna,la buza ghetii,la mate de rata salbatica/fazan si ficat de pui.N-am prins bunici,doar stranepoti Rinjet.Recordul la kila e de 1,5,la nr., 7(cel mai mic de 300gr)prinsi intr-o singura zi-extra buna,evident-.

Spiningul e ceva absolut nou pentru mine.Am o lanseta Okuma si o mulineta la fel.Deocamdata sunt suficiente-cred-pentru inceput.Incerc sa invat.E o provocare.

Sunt cateva lucruri deosebit de importante pe care nu le inteleg :ce anume si cum influenteaza cele doua tipuri de batai si intensitatea lor.Daca poate cineva si este amabil sa imi expice....
« Ultima modificare: Joi 22 Noiembrie 2012, 21:51:43 de către pabulos » Memorat
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3826 : Duminică 25 Noiembrie 2012, 11:20:48 »

Vreau si eu sa pun primul vobler facut. Sper sa nu dati cu pietre in mine ca paintu ii urat. Dar merge ff bine zic eu. Oricum pt primul facut, parca prind curaj. Ms old_radu pt sfaturi.

1.5 cm, aprox 1.2 gr. sinking si are amplitudine redusa, exact cum ii place la clean in perioada asta. Fiti cat mai critici va rog.
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3827 : Duminică 25 Noiembrie 2012, 13:21:14 »

Salut! E super voblerul ! Serios! Totusi de ce ai pus ultimul ochet asa stramb , plus ca din puncul meu de vedere ochetul eu il pun orizontal , mi se pare mai stabil voblerul , dar tu nu trebuie sa faci neparat asa , prin multe experimente poti vedea usor cum si de ce. Daca era putin mai slefuit lemnu , eventual cu cv smirghel 1000 (lucru pe care inca il poti face Smiley ) , voblerul e numai bun de pescuit , mai ales pe vremea asta. Fir intins si sa ai multi cleni capitali cu el!!!
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3828 : Duminică 25 Noiembrie 2012, 14:18:45 »

Sal. Ms de aprecieri si critici. Ochetul din coada este drept apare stramb in poza nu stiu de ce, este perect aliniat ca pozitie cu cel din fata. Am gresit aseara paharele (am luat pahare ce nu se dizolva) si neavand alta solutie am dat base coat-ul cu super glue. Posibil deaia pare neslefuit. Am incercat sa slefuiesc si peste super glue dar merge tare greu. Oricum vreau sa ii fac repaint ca nu imi prea place si o sa il slefuiesc iarasi. Ma gandeam oare daca imi iau un spray negru pot face de pe spate trecerea pe flancuri cu vopsea? Efectul de gradient.
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3829 : Duminică 25 Noiembrie 2012, 15:48:45 »

@ RaPpSodIq

...e fain asa , lasa-l cum este , la clean precis o sa mearga
...da , cu spray poti face ce vrei , mai putin detalii
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3830 : Marți 27 Noiembrie 2012, 12:51:02 »

1.5 cm, aprox 1.2 gr. sinking si are amplitudine redusa, exact cum ii place la clean in perioada asta. Fiti cat mai critici va rog.
[/quote] Ce ochi bestiali are.nu are nimic paintul,lasa-l asa. Fir intins
Memorat

costas65
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3831 : Marți 27 Noiembrie 2012, 15:05:46 »

Pun si eu primul meu vobler. De fapt nu este chiar primul, am mai facut cateva copii dupa salmo slider vopsite cu spray, dar asta este primul vopsit cu aerograful.
Dimensiune 7.5cm, 17g - floating ,tei , vopseluri utilizate : acrilice Polycolor de la fondul plastic, base coat si top coat : epoxy.
Din pacate pozele pe care le am sunt dupa o partida de doua zile in DD si dupa cum se vede, a iesit destul de avariat dupa  intilnirile cu cumetrele - care n-au fost  putine la numar Rinjet Rinjet Rinjet

Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #3832 : Marți 27 Noiembrie 2012, 16:51:08 »

asa da Aplauze Aplauze Aplauze
ps. citeva puncte in plus pt ca ai costum Baleno sugubat
Memorat

RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3833 : Marți 27 Noiembrie 2012, 21:46:58 »

No asa da costas65. Rupe-le botu. Maine sper sa prind si eu un clean cu voblerasu si sa am ce sa va arat
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3834 : Miercuri 28 Noiembrie 2012, 14:23:30 »

Pun si eu primul meu vobler. De fapt nu este chiar primul, am mai facut cateva copii dupa salmo slider vopsite cu spray, dar asta este primul vopsit cu aerograful.
Dimensiune 7.5cm, 17g - floating ,tei , vopseluri utilizate : acrilice Polycolor de la fondul plastic, base coat si top coat : epoxy.
Din pacate pozele pe care le am sunt dupa o partida de doua zile in DD si dupa cum se vede, a iesit destul de avariat dupa  intilnirile cu cumetrele - care n-au fost  putine la numar Rinjet Rinjet Rinjet

Salut!

Frumos si voblerul si stiucile.

Am experimentat ieri cu termoformarea 3D la palete. Cum am procedat: am facut negativul adanciturii din paleta din lemn cu fibra fina, salcie, am dat 2 straturi de lac diluat pe el, cu banda scoci l-am lipit pe o scandurica de lemn lacuita, am taiat o fasie lunga din PET-VIVAK de 1 mm pe care am prins-o cu un elastic de scandurica, am imersat capatul fasiei de PET impreuna cu sablonul si scandurica in apa clocotita, am presat pe o bucata de spuma cauciucata(initial a fost un pres de baie). Paletele au iesit destul de bine pentru prima tentativa. Ce am constatat ca nu a rezistat lacul de pe sablon prea mult, se regaseau urmele lasate de smirghel pe sablon si pe palete, data care vine o sa dau cu epoxy pe sablon si sper sa remediez problemele.

Problema mai mare ar fi ca pe contur e lucru manual de decupat si slefuit, revin de unde am plecat inainte sa imi fac stantele de decupat palete. Oricum numai la cateva voblere o sa fac palete in stilul asta, la seria mea killer care chiar erau criminale oricum, sa vad cum vor merge cu noile palete.

Numai bine!

STM
« Ultima modificare: Miercuri 28 Noiembrie 2012, 14:25:57 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3835 : Miercuri 28 Noiembrie 2012, 17:54:04 »

Am si eu o intrebare,ce pot folosi dupa vopsire(cu spray) pe post de top coat(in afara de epoxi) sa nu mi se mai exfolieze vob. Cum? Am folosit pana acum solutie de casete de CD dizolvate in nitrodiluant si la unele sau exfoliat Shocked ,altele nu,la unele am folosit dupa vopsire ecolac si solutia" minune" si sau exfoliat. :'(daca aveti alte idei astept cu nerabdare si dau de Bere
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #3836 : Miercuri 28 Noiembrie 2012, 21:25:27 »

spray acrilic incolor, exista!
nu da strat gros si tine sprayul la 20-30 cm de vobler nu e indicat sa se scurga vopseaua pe el , dai fin de la distanta, nu tine la dinti de stiuci si salai, atata tot, pentru avansati rasina epoxidica, mai greu accesibila in romania  Tongue aia care trebuie ma refer, nu te complica cu bison de 30 de minute ca e galbui si cam gros , cele de 5 minute nici nu are sens sa le testezi, iti zic doar sa nu arunci cu banii
Memorat

let the pike survive, put it back alive

ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3837 : Joi 29 Noiembrie 2012, 10:03:36 »

@pPikeman-Multumesc pt.sfat.Peste acrilic incolor,pot sa imersez in solutia"minune"?Epoxi care il folosesc baietii pt.construtia de barci,o fi bun.?
Memorat

costas65
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3838 : Joi 29 Noiembrie 2012, 11:29:24 »

Rasina epoxi de barci , daca te referi la cea de la Polydis, este o rasina foarte fluida cu timp lung de gelifiere si foarte rezistenta. Eu am folosit-o pentru un caiac. Este foarte buna pentru basecoat - patrunde foarte bine in lemn. Nu am folosit-o ca topcoat dar am sa fac cateva probe sa vad ce iese. Singurul dezavantaj pe care il vad eu ar fi nuanta putin galbuie -nu este perfect transparenta si timpul lung de gelifiere (cca 3 ore)
      Pentru topcoat eu am folosit pana acum doar  rasina Flexcoat care mi-a ramas de la un proiect de rodbuilding. Flexcoat este foarte transparenta si se gelifica mult  mai repede decat cea de barci.

Am vazut ca si cei de la Rompolimer ar avea ceva rasini epoxidice din care una ar fi transparenta, cel putin asa scrie la ei pe site.

O alta sursa de rasini epxidice care merita incercate (eu nu le-am incercat) ar mai fi si cea de pe site-urile specializate pe pictura cum ar fi :
sau
Sper sa nu sa se interpreteze ca si reclama ascunsa. Produsele respective se gasesc pe mai toate site-urile care vand materiale pentru arta, pictura, etc, iar  preturile sunt foarte asemanatoare. Am pus cele doua linkuri doar ca sa se vada despre ce rasina este vorba.

Indiferent de ce rasina se foloseste , este obligatoriu un dispozitiv de invartit voblerul ca sa nu curga rasina de pe el.
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3839 : Joi 29 Noiembrie 2012, 16:12:52 »

Multumesc-Costas65- ma duc la complexart sa ma interesez;sunt langa mine.
Memorat

Pagini: 1 ... 190 191 [192] 193 194 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.062 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 17 Septembrie 2018, 09:56:52
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.