Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Marți 23 Octombrie 2018, 16:42:24 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 191 192 [193] 194 195 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2439168 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #3840 : Joi 29 Noiembrie 2012, 16:41:53 »

nu recomand epoxi 2:1 pentru ca e greu sa faci raportul respectiv si te complici mult fata de 1:1
sprayul e bun, nu mai trebuie solutia de carcase de CD (care e o porcarie) data peste
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
costas65
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3841 : Joi 29 Noiembrie 2012, 17:33:36 »

Orka : sa ne spui si noua ce ai facut.

Pikeman : ce spui de raportul masic (nu volumetric) 10 parti rasina si 3 intaritor care trebuie facut pentru rasina de la Polydis.  Nu este chiar asa de greu de facut, orice raport ar fi el.
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #3842 : Joi 29 Noiembrie 2012, 21:15:40 »

costas,
cand faci un vobler incerci sa minimizezi costurile si timpul, o sa vezi asta tot in timp  Risete
adica nu o sa iti placa sa masori nici macar 1 la 2 cand 1 la 1 se face la ochi, cu un mic bonus ca daca sti intaritorul lasi o picatura in plus de siguranta, treaba eu o fac pe fundul la o doza de bere care ulterior se curata cu un servetel , si se face la ochi , nu prea dai chix, in schimb la 1 pe 2 sau 3x10 nu stiu cum e, dar nu e fain sa risti portiuni de vobler care raman fie neacoperite fie rasina e moale. Palux am inteles ca are ceva bun rau, cu avantajul de a face un borcanel de mix la 10 voblere si sa imersezi, aici ai randament, cei de la Berti folosesc pe linguri si tine bine, adica acolo e metal si soc mai puternic ca la vobler. Plus ca Palux asta vine la 1 litru deci e si mai ieftin. Nu am incercat insa dau idei pentru ca unii  Jenat au consumat timp si bani pentru a invata ce e bun, am fost si eu in situatia unora de pe aici si m-am trezit cu o gramada de cutii de metal cu vopsele si lacuri ESEC
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
costas65
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3843 : Vineri 30 Noiembrie 2012, 07:11:54 »

salut pikeman.
Sunt perfect de acord cu minimizarea costurilor si a timpului. Ideea cu Paluxul este foarte buna si sigur merita incercata. Tot asa mai exista un lac poliuretanic pentru ambarcatiuni, se numeste 3M si se gaseste prin Brico, lac care cred ca ar merge si el foarte bine, mai ales pentru microvoblere de clean sau biban.  Insa epoxidica este cel mai bun topcoat si un raport 1:1 este foarte usor de facut, dar problema este ca nu prea gasesti rasina epoxi pe toate drumurile, asa ca trebuie sa ne adaptam la ce gasim, mai ales ca nici prea ieftina nu este. Apropo, ce rasina folosesti cu raportul 1:1 ?
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Modena

« Răspunde #3844 : Vineri 30 Noiembrie 2012, 11:47:50 »

Aceleasi probleme le-am avut si eu … adica:

Palux – mi-a placut foarte mult, se lucreaza usor (intr-adevar mirose rau de tot) si suprafata formata dupa vreo 2 maxim 3 imersii ramane foarte rezistenta. Ca si puncte minus as pomeni faptul ca in timp se ingalbeneste plus ca are o reactie nu tocmai placuta cu plumbul, adica in cazul in care ai ceva plumb la vedere pe burta in timp zona respectiva se umfla si “explodeaza”.

Epoxy – dintr-astea pana acum am incercat vreo 2 diferite. una care costa o gramada de bani si una care e la aproximativ o treime din pretul celeilalte. Pana la urma am ramas la aia mai ieftina pentru ca inca nu am vazut nici macar un dezavantaj. Nu imi place pentru de regula trebuie sa ii dau chiar vreo 4-5 straturi (chiar daca in momentul in care o intind pe vobler e mai groasa ca mierea) pentru a avea certitudinea ca suprafata e suficient de dura.

O alta solutie care se numeste Plastificant – asta iarasi miroase in asa hal incat e obligatoriu sa fi in aer deschis dar este solutia cea mai misto incercata de mine. E transparenta si dupa doar doua straturi voblerul ramane dur si foarte putin elastic (in comparatie cu epoxy-ul care mi se pare prea elastic de multe ori). Marele dezavantaj consta in faptul ca are nevoie de vreo 10 zile (la temperaturi normale de vara) pentru a se intari cum trebuie si chiar dupa perioada asta daca pui mai multe voblere unele langa celelalte se lipesc intre ele. Poti sa fi linistit cred ca dupa vreo luna. Asta este si motivul pentru ca nu il mai folosesc. Acum vreo 2 ani am facut o serie de vreo 50-70 de voblere care dupa ce le-am bagat in solutia asta am fost nevoit sa le las aproape doua saptamani la uscat si cand credeam ca sunt gata din lipsa spatiului prin cutii le-am aruncat pe toate intr-o cutie de inghetata. Surpriza a fost imensa cand la un moment dat am incercat sa scot unul si am observat ca toate s-au lipit intre ele.

Momentan folosesc epoxy-ul pomenit mai sus si imi este relativ usor sa fac amestecul (1/2). Eu folosesc capacele de la sticlele cu apa cand fac combinatia si pana acum nu am avut probleme.
Memorat

Eliberati tot ...
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #3845 : Luni 03 Decembrie 2012, 11:03:38 »

ninge!! deci a inceput timpul cioplitului.4cm sinking [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: Luni 03 Decembrie 2012, 11:00:13

vad ca nu se intelege mare lucru .nu am gasit ala modalitate de postare.spor la cioplit!

Postat pe:: Luni 03 Decembrie 2012, 11:02:47

Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #3846 : Luni 03 Decembrie 2012, 12:01:41 »

Foloseste programelul asta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], dai redimensionarea la 640x400, dupa ce o descarci acolo copiezi linkul al sase-lea ( numarind de sus in jos ) si il lipesti aici in mesajul tau. E foarte simplu. Bafta !
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3847 : Luni 03 Decembrie 2012, 14:51:42 »

@valy123-pui in fata la link [ IMG ] si la sfarsit [ /img ], fara spatii intre paranteza si scris numa ca altfel nu puteam sa iti arat, sau copiezi de pe site Image code

Arata foarte bine
« Ultima modificare: Luni 03 Decembrie 2012, 14:53:48 de către Razvan V. » Memorat

Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3848 : Sâmbătă 08 Decembrie 2012, 11:57:43 »

Primele mele 2 slidere

7 cm, floating, lemn de abachi (Multumesc pentru lemn inca odata!)

Memorat

ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3849 : Sâmbătă 08 Decembrie 2012, 13:33:55 »

Razvane sunt super-misto sliderele ! Primul  Love Love e superb . La mai multe voblere si mai multe capturi! Se vede ca a venit frigul  sugubat . Astept si eu vacanta sa incep a lucra iar....
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3850 : Sâmbătă 08 Decembrie 2012, 14:48:37 »

Ii bai ca a venit frigu. Ieri ingheta apa pe fir Smiley)
Memorat

ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3851 : Sâmbătă 08 Decembrie 2012, 15:03:16 »

Mai e oleca si vine copca....
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3852 : Sâmbătă 08 Decembrie 2012, 15:36:06 »

Eu nu servesc asa ceva Cheesy Am o termocentrala si mai dau astia apa calda in Mures, deci am un posibil loc de pescuit
Memorat

RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3853 : Sâmbătă 08 Decembrie 2012, 17:44:43 »

Cei care aveti mai multa experienta si lucrati cu aerografe, imi puteti spune va rog ce aerograf si compresor sa imi cumpar? M-am orientat spre asta:

Cred ca pentru voblere e chiar ok, si puteti sa ma lamuriti va rog si pe mine cum fac cu compresoru sa se pupe cu aerografu. Ce ar trebui sa se potriveasca...racorduri ceva chestii de presiune si eventual sa imi recomandati un compresor bun care sa nu baraie prea tare. Va multumesc mult
Memorat
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #3854 : Sâmbătă 08 Decembrie 2012, 20:54:52 »

aerograful zic eu ca e bun ...am vazut o ilustratie sau ceva de genu facuta cu un iwata neo si nu mi-a venit sa cred cat de fin poate sa arunce vopseaua.Despre compresoare nu stiu ce sa zic...racordurile nu cred ca sunt o problema....zgomotul la fiecare ii trecut in specificatii...tot ce trebuie sa faci e sa-ti dai seama ce inseamna fizic "X" db zgomot.Depinde de buget dar eu as opta pentru unul cu rezervor...Si apropo de presiune...aerograful meu il folosesc sub 1.2bar daca bine imi amintesc.
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

costas65
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3855 : Duminică 09 Decembrie 2012, 23:00:25 »

Iwata neo hpcn il am si eu de putin timp. Mai am un Bd180 cu duza de 0.2. Am facut cateva teste si pot sa spun ca cu Iwata (desi are duza de 0.3) obtii mult mai usor detalii chiar mai fine decat cu BD. Cu aceleasi culori Bd se mai infunda, scuipa stropi (asta inseamna ca mai scapa culoare prin duza inchisa)  dar la Iwata nu mi s-a intamplat.
Am cateva culori metalizate de la Maimeri Ploycolor care contin pulberi metalice si cu Bd ma cam chinui sa le folosesc , in schimb cu Iwata nu am avut nici o problema.  Ce mi-a mai placut este ca are doua cupe, cea mica mi se pare foarte practica si poti sa-l folosesti chiar si fara cupa. Am observat si un consum de aer mai scazut.
Am inteles de la vanzator ca are si garnituri rezistente la solventi -gen acetona, deci,  eu cel putin,  ti-l recomand.

In privinta compresorului - cea mai buna varianta este unul dedicat pentru aerografie dar nu pot sa-ti fac nici-o recomandare pentru ca nu am si nici nu am lucrat cu asa ceva. Eu folosesc un compresor de uz general pe care il am de vreo 8-9 ani. Nici nu ma gandeam atunci la voblere si aerografe. In afara de faptul ca este foarte galagios isi face treaba foarte bine. Il tin intr-o magazie de unde am tras un furtun pana in camera unde lucrez, am montat un regulator cu filtru de apa si ulei si asa nu mai am treaba cu zgomotul.
Memorat
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3856 : Luni 10 Decembrie 2012, 21:50:25 »

Iwata neo hpcn il am si eu de putin timp. Mai am un Bd180 cu duza de 0.2. Am facut cateva teste si pot sa spun ca cu Iwata (desi are duza de 0.3) obtii mult mai usor detalii chiar mai fine decat cu BD. Cu aceleasi culori Bd se mai infunda, scuipa stropi (asta inseamna ca mai scapa culoare prin duza inchisa)  dar la Iwata nu mi s-a intamplat.
Am cateva culori metalizate de la Maimeri Ploycolor care contin pulberi metalice si cu Bd ma cam chinui sa le folosesc , in schimb cu Iwata nu am avut nici o problema.  Ce mi-a mai placut este ca are doua cupe, cea mica mi se pare foarte practica si poti sa-l folosesti chiar si fara cupa. Am observat si un consum de aer mai scazut.
Am inteles de la vanzator ca are si garnituri rezistente la solventi -gen acetona, deci,  eu cel putin,  ti-l recomand.

In privinta compresorului - cea mai buna varianta este unul dedicat pentru aerografie dar nu pot sa-ti fac nici-o recomandare pentru ca nu am si nici nu am lucrat cu asa ceva. Eu folosesc un compresor de uz general pe care il am de vreo 8-9 ani. Nici nu ma gandeam atunci la voblere si aerografe. In afara de faptul ca este foarte galagios isi face treaba foarte bine. Il tin intr-o magazie de unde am tras un furtun pana in camera unde lucrez, am montat un regulator cu filtru de apa si ulei si asa nu mai am treaba cu zgomotul.

Ms mult costas65 pt info. In mare m-am lamurit in privinta aerografului. Raman la Iwata Neo. Dar ajutati-ma cu un model de compresor bun care sa se potriveasca cu iwata. Un link ceva, un model orice e binevenit. Am vazut ceva foarte ieftin pe sierra. Mai exact asta.
Credeti ca e bun  la ceva? MS si dau berea.
Memorat
costas65
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3857 : Luni 10 Decembrie 2012, 22:17:11 »

Nu stiu ce sa zic de compresorul de mai sus, dar am oarece dubii in privinta lui. Un compresor bun ar trebui sa aiba un rezervor pentru aer care ajuta foarte mult la obtinerea unui debit constant fara fluctuatii. Compresorul asta nu cred ca are rezervor si in plus si debitul mi se pare cam micut. Nu stiu ce sa zic, poate ma insel. Suna-i pe cei de la Sierra si cere lamuriri suplimentare. Sunt baieti de treaba si cred ca te vor lamurii, eventual spunele ca vrei sa-l cumperi si daca nu esti multumit de el sa pot sa-l returnezi. Cred ca vor fi de acord.
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #3858 : Marți 11 Decembrie 2012, 00:07:00 »

Ia vedeti aici ce face baiatul asta  Muzica

Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3859 : Marți 11 Decembrie 2012, 20:40:01 »

Ms Pandy de idee. Interesant forum. Le face pe banda rulanta....nu stiu ce sa zic Smiley).
Memorat
Pagini: 1 ... 191 192 [193] 194 195 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.059 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 19 Octombrie 2018, 16:21:44
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.