Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Joi 23 Noiembrie 2017, 14:43:44 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 196 197 [198] 199 200 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2161901 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3940 : Duminică 20 Ianuarie 2013, 22:55:41 »

Zi ceva forme aproximative cu dimensiuni si ti le fac in photoshop
Memorat
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3941 : Duminică 20 Ianuarie 2013, 23:10:51 »

photoshop nu ajuta. masina de taiat importa informatie doar din corel.

multumesc!
Memorat
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3942 : Luni 21 Ianuarie 2013, 10:52:23 »

photoshop nu ajuta. masina de taiat importa informatie doar din corel.

multumesc!

Sunt grafician si folosesc doar suita Adobe. Nu lucrez in Corel, vectorialul il fac in Illustrator.
Si din photoshop sau illustrator iti pot exporta Tiff-uri care le poti deschide cu Corelu si facute CDR-uri ca sa le citeasca softu` masinii de taiat. Cum crezi.
« Ultima modificare: Luni 21 Ianuarie 2013, 10:56:21 de către RaPpSodIq » Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #3943 : Luni 21 Ianuarie 2013, 11:02:48 »

@vali123-Multumesc. Bile de cit,de care?

Postat pe:: Luni 21 Ianuarie 2013, 11:02:28

@vali123-Multumesc. Bile de cit,de care?
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #3944 : Luni 21 Ianuarie 2013, 15:00:44 »

Orka......bilele sunt scoase dintr-un grup de pinioane de la o bicicleta.  habar nu am de cat sunt.atata  timp cat imi iese  ce-mi doresc nu ma intereseaza stiintele exacte.un grup cu pinioane pt bicicleta e 15lei si ai in jur de 40 de bilute de otel numai bune de pus in voblere de 3-4 cm chiar si mai mari
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #3945 : Luni 21 Ianuarie 2013, 16:46:26 »

am si eu primele mele 4 bucati.  fara top coat. doar vopsea.   astept critici cu inima deschisa  Rinjet

Postat pe:: Duminică 20 Ianuarie 2013, 18:50:10

inca una  Rinjet

Postat pe:: Duminică 20 Ianuarie 2013, 18:54:00

sunt facute cu aparatul telefonului care e mai prapadit Smiley

am o intrebare la voi.  de unde pot lua niste poze cu masuri exacte de barbete?Cum?
am gasit pe cineva unde pot taia barbatele la laser dar trebuiesc masurile exacte lucrate in corel. de unde naiba sa iau eu masurile astea?Cum?Cum???  Cum? Cum? Cum?

Parerea mea este ca nu exista o dimensiune magica pentru voblerele handmade. Eu as lua un vobler de la un brand de care imi place si ma uit cu un subler care este diferenta de latime intre corp si barbeta. De exemplu daca latimea corpului imi iasa de 5 cm atunci mai pun 2-3 mm in plus la barbeta daca vreau o bataie mai agresiva.

Postat pe:: Luni 21 Ianuarie 2013, 16:42:49

Orka......bilele sunt scoase dintr-un grup de pinioane de la o bicicleta.  habar nu am de cat sunt.atata  timp cat imi iese  ce-mi doresc nu ma intereseaza stiintele exacte.un grup cu pinioane pt bicicleta e 15lei si ai in jur de 40 de bilute de otel numai bune de pus in voblere de 3-4 cm chiar si mai mari
Eu am folosit pana acum bile de rulmenti de 3mm dar sunt destul de scumpi (0.50 ron buc). Am gasit intre timp niste bilute metalice de 3mm care ma costa 0.15 bani - 10buc. Adica mi-am cumparat cu 5 lei bile pentru o viata intreaga :-)
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3946 : Luni 21 Ianuarie 2013, 18:07:21 »

de ce trebuie neaparat metalice ?
Memorat
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3947 : Luni 21 Ianuarie 2013, 20:29:12 »

le-am dat niste lac de masina si arata binisor zic eu. tot farmecu' sta in ochii lo tulburi  Risete Risete Risete
n-am ajuns in dragon sa-m iau ochi la folie, da o sa o fac cat de curand Wink

ps am fost azi la tipul cu barbetele si mi-a facut cateva la laser.....vreau sa va spun ca ies ca de fabrica. i-am dus o foto de pe net, a modificat el neshte treburi pe acolo, a bagat un rest de policarbonat de 2 la laser si minune.........perfect  Rinjet Rinjet Rinjet....am inlemnit. mie imi lua 20 min sa fac una, sa o tai, slefuiesc, etc si iesea tot prost. el in 20 sec a taiat 3 modele de barbete perfect Shocked Shocked Shocked .....m-au luat transpiratiile  Smiley Smiley Smiley.  a salvat pe stick dimensiunile si pana maine mi-a promis ca lucreaza la alte cote  Aplauze Aplauze

Postat pe:: Luni 21 Ianuarie 2013, 20:25:26

aha...

Postat pe:: Luni 21 Ianuarie 2013, 20:27:36

multumesc de raspunsuri tuturor !!! Rinjet

* rsz_photo0273.jpg (107.21 KB, 600x800 - văzut 96 ori.)

* rsz_photo0270.jpg (120.61 KB, 600x800 - văzut 96 ori.)
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3948 : Marți 22 Ianuarie 2013, 08:51:00 »

buna intrebarea, ma gandesc la partea acustica, sunetul unei bile metalice suna mai zgomotos intr-o cutiuta de plastic decat unul din alt material. Pe buna dreptate am putea pune si bomboane, ce ne opreste ? :-)
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3949 : Marți 22 Ianuarie 2013, 09:35:55 »

buna intrebarea, ma gandesc la partea acustica, sunetul unei bile metalice suna mai zgomotos intr-o cutiuta de plastic decat unul din alt material. Pe buna dreptate am putea pune si bomboane, ce ne opreste ? :-)

Salut!

Personal imi place cel mai mult cum suna alica de plumb in locasul din corp din lemn de cires sau nuc sau carpen. Si asupra pestilor are efect, am avut vobler cu care am prins cam tot ce misca dar mi l-a luat o mreana mare. Avea 3 camere cu bile, corp din nuc, forma ca RP'N ratt de la Ugly Duckling, marime ceva intre 3,5 si 4 cm, vopsire ceva apropiat de natural cu alb, negru gri auriu. Foarte bun, ii duc dorul si dupa mai multi ani de cand nu-l mai am. Am pierdut toata arhiva de poze deci nu pot sa fac imitatie dupa el decat asa din amintiri. Cum la vremea aceea vopseam tot lotul la fel, avea si alti frati cam la fel, dar fara rattle, aceia nu au fost la fel de eficienti. Pe mine ma deranjeaza zgomotul acela metalic pe care il face ancora din burta care se loveste de corp, am voblere la care inelul e in fata imediat in spatele barbetei si punctul fata de care bate voblerul e mai in spate, la fiecare oscilatie se loveste ancora de corp. Se strica si corpul acolo sunt 2 semicercuri de uzura pe flancurile voblerului. Solutia dupa mine ar fi inlocuirea carligului triplu cu unul dublu, cred ca e si mai usor de confectionat, asta ar fi urmatorul proiect, intre timp am confectionat inca 40 de ancore cu 3 tipuri de carlige. Lucrez la diverse proiecte de voblere, le tunez pe cele vechi, trag in epoxy voblerele mai vechi prinzatoare. Deocamdata nu vopsesc din cauza solventilor, fiind iarna nu pot vopsi cu geamul deschis, o sa revin in forta la primavara cu un lot de 300 de bucati.

sTm
« Ultima modificare: Marți 22 Ianuarie 2013, 09:38:30 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3950 : Marți 22 Ianuarie 2013, 11:38:27 »

@marian77radu-m-ar interesa si pe mine niste barbete de taiat,diferite marimi,am eu poli.de 1.5mm.
Memorat

hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3951 : Marți 22 Ianuarie 2013, 11:48:50 »

Salut!

Personal imi place cel mai mult cum suna alica de plumb in locasul din corp din lemn de cires sau nuc sau carpen. Si asupra pestilor are efect, am avut vobler cu care am prins cam tot ce misca dar mi l-a luat o mreana mare. Avea 3 camere cu bile, corp din nuc, forma ca RP'N ratt de la Ugly Duckling, marime ceva intre 3,5 si 4 cm, vopsire ceva apropiat de natural cu alb, negru gri auriu. Foarte bun, ii duc dorul si dupa mai multi ani de cand nu-l mai am. Am pierdut toata arhiva de poze deci nu pot sa fac imitatie dupa el decat asa din amintiri. Cum la vremea aceea vopseam tot lotul la fel, avea si alti frati cam la fel, dar fara rattle, aceia nu au fost la fel de eficienti. Pe mine ma deranjeaza zgomotul acela metalic pe care il face ancora din burta care se loveste de corp, am voblere la care inelul e in fata imediat in spatele barbetei si punctul fata de care bate voblerul e mai in spate, la fiecare oscilatie se loveste ancora de corp. Se strica si corpul acolo sunt 2 semicercuri de uzura pe flancurile voblerului. Solutia dupa mine ar fi inlocuirea carligului triplu cu unul dublu, cred ca e si mai usor de confectionat, asta ar fi urmatorul proiect, intre timp am confectionat inca 40 de ancore cu 3 tipuri de carlige. Lucrez la diverse proiecte de voblere, le tunez pe cele vechi, trag in epoxy voblerele mai vechi prinzatoare. Deocamdata nu vopsesc din cauza solventilor, fiind iarna nu pot vopsi cu geamul deschis, o sa revin in forta la primavara cu un lot de 300 de bucati.

sTm
Foarte interesant.
Nu este greu prelucrarea in lemn de cires etc. ? Cum este flotabilitatea la aceste volbere ?
Personal, lucrez cu balsa si sunt nevoit sa construiesc mici cutiute cu bile ca sa reproduc efectul de rattling.
Intr-adevar este foarte posibil ca in unele cazul zgomotul carligelor nu este neaparat ajutator. Salaul nu tot timpul ataca pe voblere zgomotoase ci la alea mai lesinate, fara zgomot si vibratie mare.
Memorat

marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3952 : Marți 22 Ianuarie 2013, 21:00:17 »

@marian77radu-m-ar interesa si pe mine niste barbete de taiat,diferite marimi,am eu poli.de 1.5mm.

te pot ajuta doar daca esti din buc.
mergem la baiat, ta intelegi cu el si .......

Postat pe:: Marți 22 Ianuarie 2013, 19:35:01

ia uite lucratura....

* rsz_1rsz_p1050390.jpg (103.92 KB, 1056x792 - văzut 147 ori.)
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #3953 : Marți 22 Ianuarie 2013, 21:51:18 »

ia uite lucratura....

Salut!

Arata foarte bine. Cum e marginea, are urme de topire?

Eu am confectionat cateva stante cu care tai paletele, am 8 tipuri diferite dar totusi de multe ori nu se potriveste fara modificari niciuna la un vobler anume. Laserul iti da libertate totala la forma si marime. Cele in forma de lacrima sunt foarte reusite.

Un pret ceva? Eu am cerut oferta de pret de la firma care taie cu laser pentru niste piese de plastic care ne trebuie la fabrica si deocamdata nu am primit nimic.

Bye!

sTm
Memorat

sTm
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3954 : Marți 22 Ianuarie 2013, 23:24:00 »

Am faurit si eu cateva voblere din balsa, dar am intampinat o problema. Am facut o serie, le-am impermeabilizat cu solutie de pahare si diluant, vopsea si lac. Lemnul s-a intarit, dar nu suficient (mi se pare tot moale fata de alte esente de lemn). Acum am probat pe doua superglue, in sensul ca le-am bagat in solutia de diluant si dupa le-am imbracat in superglue. Sunt mult mai tari, dar unu l-am scapat pe jos cu ancora si s-a cam infipt in lemn, pe fibra.
Oare sa fie mai bine daca il impermeabilizez de prima data cu superglue? Sau sa incerc altceva? Epoxy-ul de la bisson faca balsa mai tare?

Multumesc, o seara faina
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3955 : Miercuri 23 Ianuarie 2013, 07:09:54 »

ia uite lucratura....

Salut!

Arata foarte bine. Cum e marginea, are urme de topire?

Eu am confectionat cateva stante cu care tai paletele, am 8 tipuri diferite dar totusi de multe ori nu se potriveste fara modificari niciuna la un vobler anume. Laserul iti da libertate totala la forma si marime. Cele in forma de lacrima sunt foarte reusite.

Un pret ceva? Eu am cerut oferta de pret de la firma care taie cu laser pentru niste piese de plastic care ne trebuie la fabrica si deocamdata nu am primit nimic.

Bye!

sTm
marginile sunt line ca o sticla taiata pe rotund si sfeluita pana la luciu........
daca vrei sa iei legatura cu ei nr meu e 0766 896 014, ma suni si te pun in legatura Smiley
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3956 : Miercuri 23 Ianuarie 2013, 13:22:55 »

@marian77radu- da sunt din Bucuresti,vorbim,te sun,multumesc mult.  Fir intins Bere                                                                                                        

Postat pe:: Miercuri 23 Ianuarie 2013, 13:17:12

@razvan- ce,man ai terminat abachi? La balsa nu ma bag,prea moale, cu solutie de pahare mai fluida dar trebuie imersate cateva ore bune.  Pling  Fir intins
Memorat

Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #3957 : Miercuri 23 Ianuarie 2013, 14:32:06 »

@marian77radu- da sunt din Bucuresti,vorbim,te sun,multumesc mult.  Fir intins Bere                                                                                                        

Postat pe:: Miercuri 23 Ianuarie 2013, 13:17:12

@razvan- ce,man ai terminat abachi? La balsa nu ma bag,prea moale, cu solutie de pahare mai fluida dar trebuie imersate cateva ore bune.  Pling  Fir intins

Mai am o bucatica dar nu pot sa ies afara sa o tai la menghina, sa se faca vreme buna si o transform Smiley)
Mi-am luat o bucata de balsa din curiozitate, ii foarte usor de lucrat, dar si foarte moale...
Cam 7 ore le-am lasat in solutie
« Ultima modificare: Miercuri 23 Ianuarie 2013, 14:34:10 de către Razvan V. » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3958 : Joi 24 Ianuarie 2013, 07:27:04 »

stie cineva vreun magazin in bucuresti de unde sa iau lemn de abachi sau tei?  Smiley
Memorat
ynu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3959 : Joi 24 Ianuarie 2013, 12:04:13 »

eu am gasit balsa( asta am cautat ) la hornbach .poate au si altceva  Nu stiu daca aveti in bucuresti  acest magazin
Memorat
Pagini: 1 ... 196 197 [198] 199 200 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 06 Septembrie 2017, 23:31:25
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.