Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 10 Decembrie 2018, 13:47:34 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 199 200 [201] 202 203 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2457365 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4000 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 19:22:00 »

folia are 250 bucati
am 500 argintii
500 aurii

mesaj pe privat
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4001 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 19:28:38 »

@ petru_horia - a ajuns pachetul, saru mana.
M- asi fi bagat la o folie, dar la dimensiunea asta am stocul pt vreo 3 ani inainte, de asta am si incercat dimensiuni mai mari..gen 8 si 10 mm. Atacati cat are disponibil, sunt buni pt voblere mai mici.
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4002 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 19:31:25 »

e ok
bine ca ajuns ieri speram sa ajunga.....multumit te declari?
ochi sunt foarte bine facuti.....ca nu sunt facuti la noi us scrie pe ei Jamaica
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4003 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 19:43:29 »

@ mark twain - mersi, daca nu incurc persoana din spatele nick-ului, am vazut si la altii ochi home made.
@marian77 - o sa scriu o tema separata, doar ca acum nu am facut poze pe parcurs

Smiley mark twain m-am inscris initial pe un site de pescuit acum "n" ani si m-am inscris si pe asta cu acelasi nume ; numele real : Sever Grosu ; nu cred ca se poate sa modific numele
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4004 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 20:06:10 »

@ mark twain - mersi, daca nu incurc persoana din spatele nick-ului, am vazut si la altii ochi home made.
@marian77 - o sa scriu o tema separata, doar ca acum nu am facut poze pe parcurs

Smiley mark twain m-am inscris initial pe un site de pescuit acum "n" ani si m-am inscris si pe asta cu acelasi nume ; numele real : Sever Grosu ; nu cred ca se poate sa modific numele
Asta si era ideea, ca la un moment dat am asociat nick- ul cu persoana de pe ecranul albastru... Dar nu eram sigur. Mersi de confirmare. Mi- ar face placere sa stam la o bere cand mai trec prin BV, plus ca un anumit lac de acumulare e preferatul meu vara... Iar la clean tot incerc sa invat sa dau...e o invitatie

@petru - la momentul dat e la dizolvare, te tin la curent cu impresiile. Oricum eu folosesc vidarea, astfel asigurand o penetrare( lasati prostiile) completa.
« Ultima modificare: Miercuri 30 Ianuarie 2013, 20:08:33 de către Ghenadie » Memorat
gabosss
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4005 : Joi 31 Ianuarie 2013, 08:39:35 »

De curand ma prins si pe mine microbul construirii unor voblere dar pana sa iasa ceva placut mai dureaza dar perseverez si nu ma las.
Detin tot arsenalul pt constructie mai putin , ochii din care vreau sa iau de la dl petru horia,si daca este cineva binevoitor care are niste material de barbete cu placere il ajut sa scape de el, contracost bineinteles.
Ps. A folosit cineva vopsele pentart cu aerograful? Am inteles ca este cineva pe forum care are matrita de barbete si le are gata facute??
As dori si eu cate 50 de ochi din fiecare nuanta?
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4006 : Joi 31 Ianuarie 2013, 08:46:50 »

@gabosss
orice vopsea acrilica e buna, daca e pregatita pentru aerograf sau daca dupa diluare mai are putere de acoperire. Desi cu un strat de baza bun si cea cu o acoperire slaba merge. incearca sa nu cumperi la inceput vopsea densa, sunt atatea site-uri in RO care au vopsea gata facuta. Eu lucrez bine cu Vallejo, au si opaca si transparenta, si metalizata, plus ca poti lua aditiv cu pulbere de titan si astfel din vopsea mata obtii sidefata.
Spor.

PS am eu policarbonat, cred ca am de 1 mm si de 2 mm. Daca esti din Buc cu cea mai mare placere.
« Ultima modificare: Joi 31 Ianuarie 2013, 08:48:43 de către Ghenadie » Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4007 : Joi 31 Ianuarie 2013, 10:43:55 »

PENTRU OCHII DE PESTE

Postat pe:: Joi 31 Ianuarie 2013, 10:41:15

mesaj pe privat sau
petru_horia@yahoo.com
sau 0748404493
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4008 : Joi 31 Ianuarie 2013, 11:37:04 »

Asta si era ideea, ca la un moment dat am asociat nick- ul cu persoana de pe ecranul albastru... Dar nu eram sigur. Mersi de confirmare. Mi- ar face placere sa stam la o bere cand mai trec prin BV, plus ca un anumit lac de acumulare e preferatul meu vara... Iar la clean tot incerc sa invat sa dau...e o invitatie

@petru - la momentul dat e la dizolvare, te tin la curent cu impresiile. Oricum eu folosesc vidarea, astfel asigurand o penetrare( lasati prostiile) completa.

ghenadie, eu sunt din Bucuresti !
nu merita sa cumperi ochii ... ii faceti cum vreti voi ! eu aseara in 30 minute am facut 40 de ochi !
ochi home made am mai postat acum 1 an cand am facut niste stiuci ... aveti link aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

a mai fost o emisiune pe fishing and hunting in care am explicat cum se fac ochii ! aveti de asemenea pe you tube explicatii clare si etapele succesive pentru realizarea unor ochi 3d ; din ce tin minte  unul din constructorii de voblere consacrati sollarfall a aratat cum se fac !
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4009 : Joi 31 Ianuarie 2013, 12:38:57 »

UNII PREFERA SA SI FACA OCHII NALUCILOR
ALTII PREFERA UN LUCRU CALITATIV FACUT DE FABRICA......PRIN DIVERSE TEHNOLOGII CU DIVERSE INSTRUMENTE/UTILAJE
NIMENI NU E DE CONDAMNAT DC II PREFERA GATA FACUTI,  PROFESIONALI SAU HOMEMADE, SI HOMEMADE UL NU STIU IN CE MASURA AJUNGE/EGALEAZA/DEPASESTE CALITATEA CELOR CONFECTIONATI IN FABRICA...
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4010 : Joi 31 Ianuarie 2013, 13:09:05 »

te-a condamnat cineva ? eu am dat cateva solutii pt cei care nu stiu sau nu-si pot comanda pe net sau nu-si pot permite sa cumpere ! de ce ai scris cu majuscule ? parerea ta cu privire la calitatea celor home made am inteles-o ... asta nu inseamna ca nimeni nu-si va face ! mergi cumva si pe principiul ca un vobler home made nu egaleaza un vobler de fabrica ?? tare teoria
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4011 : Joi 31 Ianuarie 2013, 13:22:55 »

din nou raspunsul tau......ca si datile trecute
slotutiile tale....sunt ale tale....in general lumea le solicita...daca intelegi....eu pur si simplu am aratat ce folosesc si ce pot sa ofer pentru cei care "nu stiu sau nu-si pot comanda pe net sau nu-si pot permite sa cumpere"
am gresit ca am scris cu majuscule....scuza me pe viitor voi fi mai atent
e un site pe care posteaza toti pescarii care si fac nalucile...sau care nu
nu trebuie sa te simti ofuscat, pari usor stresat nu sarii asa ...ia ceva anti stress(o fi de la servici) toti suferim de stress, fa un pic de sport ai sa scapi de stress e o parere, un sfat nu l lua persoanal
unele naluci home made pot fi mai bune decat cele de fabrica....sau nu(vezi rapala care le a facut manual si acum familia, fii, nepotii au preluat afacerea....si le fac industrial....de la "patentul" lui
legat de teoria mea era o parere vezi dex diferenta parere si teorie ai sa fii uimit
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4012 : Joi 31 Ianuarie 2013, 14:02:10 »

se simte ca e iarna, va propun sa va menjati nervii. nu se merita.  Bere
vis a vis de ochi cumparati si cei home made, fiecare categorie are plusuri si minusuri suficiente, nu cred ca e nevoie sa le insirui.  Plictisit
« Ultima modificare: Joi 31 Ianuarie 2013, 14:20:20 de către Ghenadie » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #4013 : Joi 31 Ianuarie 2013, 14:14:52 »

bai HorelXXL, daca nu esti in stare sa urmaresti firul epic al topicului nu te mai baga, nu vezi ca se discuta despre ochi homemade dinainte sa speifici tu ca se vand, repede o iei personal, mai degraba te afecteaza pe tine la bijnita de te ataci asa, se foarte simplu, cine are bani si n-are timp cumpara, cine nu are bani isi face, eventual unii poate vor sa arate si diferit decat cei de pe piata
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4014 : Joi 31 Ianuarie 2013, 14:47:46 »

ghenadie, eu sunt din Bucuresti !
nu merita sa cumperi ochii ... ii faceti cum vreti voi ! eu aseara in 30 minute am facut 40 de ochi !
ochi home made am mai postat acum 1 an cand am facut niste stiuci ... aveti link aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

a mai fost o emisiune pe fishing and hunting in care am explicat cum se fac ochii ! aveti de asemenea pe you tube explicatii clare si etapele succesive pentru realizarea unor ochi 3d ; din ce tin minte  unul din constructorii de voblere consacrati sollarfall a aratat cum se fac !

Vedeti, de asta imi place sa fac voblere, aproape totul poate fi realizat manual... in afara de carlige ... sau poate ma insel ? :-)
ar fi interesant de vazut... sa nu uitam ca este componenta cea mai scumpa de pe vobler.
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4015 : Joi 31 Ianuarie 2013, 14:53:26 »

se fac si ancorele alea ! am luat carlige de concurs si mi-am facut ancore pentru niste voblere pe care le-am folosit la niste concursuri ca sa nu am rateuri sau sa nu pierd pestii pe drum ! mi-e frica sa ma ating de ele de ascutite ce sunt ... ; poate am timp sa-ti pun o poza !
Pikeman .... eu uitasem ca asta e horelxxx , acum se explica atitudinea lui ..... ; va spun eu altceva .... cand ai 2 maini stangi nu ai cum sa faci ochi home made ! uitasem sa mentionez varianta asta !
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4016 : Joi 31 Ianuarie 2013, 14:55:10 »

ete na, eu cred ca manopera e cea mai scumpa  Tongue
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4017 : Joi 31 Ianuarie 2013, 14:55:55 »

bai HorelXXL, daca nu esti in stare sa urmaresti firul epic al topicului nu te mai baga, nu vezi ca se discuta despre ochi homemade dinainte sa speifici tu ca se vand, repede o iei personal, mai degraba te afecteaza pe tine la bijnita de te ataci asa, se foarte simplu, cine are bani si n-are timp cumpara, cine nu are bani isi face, eventual unii poate vor sa arate si diferit decat cei de pe piata

Apropo de ce poate fi diferit pe piata...
ma gandeam sa fac un vobler "ciclop" adica sa construiesc un vobler cu un singur ochi mare in frunte. :-)
... asta ca sa ne destindem... cred ca m-am jucat prea mult Heroes pe vremuri...
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4018 : Joi 31 Ianuarie 2013, 14:58:57 »

se fac si ancorele alea ! am luat carlige de concurs si mi-am facut ancore pentru niste voblere pe care le-am folosit la niste concursuri ca sa nu am rateuri sau sa nu pierd pestii pe drum ! mi-e frica sa ma ating de ele de ascutite ce sunt ... ; poate am timp sa-ti pun o poza !
Pikeman .... eu uitasem ca asta e horelxxx , acum se explica atitudinea lui ..... ; va spun eu altceva .... cand ai 2 maini stangi nu ai cum sa faci ochi home made ! uitasem sa mentionez varianta asta !
sa-mi dau palme de ma apuc sa lipesc carlige, desi sunt constient de avantaje, la asta am doua maini stangi - nu sunt in stare sa lipesc, cea mai simpla lipitura imi iese de zici ca e facuta cu fundu  Jenat Risete

Postat pe:: Joi 31 Ianuarie 2013, 14:57:15

Risete@hunyadi - pai sa il faci si sasiu un pic
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4019 : Joi 31 Ianuarie 2013, 15:01:31 »

procedura e simpla : faci un ochet ca de vobler , un brat mai scurt si unul mai lung ; 2 la 2 din cirlige la tai tija mai scurt ; prinzi cirligele in mandrina si le decapezi si cositoresti; nu-ti iese poate pentr ca nu decapezi deloc sau suficient de bine ! la primele 2 -3 cirlige am zis ca ma las, dar am zis ca nu fac bine ceva ..... ; pana la urma cositorirea dureaza 2 secunde ... inveti , toata lumea invata facand

Memorat
Pagini: 1 ... 199 200 [201] 202 203 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.125 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 20 Octombrie 2018, 02:44:37
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.