Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Sâmbătă 26 Mai 2018, 09:25:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 200 201 [202] 203 204 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2380552 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Blaj

« Răspunde #4020 : Joi 31 Ianuarie 2013, 15:04:58 »

De curand ma prins si pe mine microbul construirii unor voblere dar pana sa iasa ceva placut mai dureaza dar perseverez si nu ma las.
Detin tot arsenalul pt constructie mai putin , ochii din care vreau sa iau de la dl petru horia,si daca este cineva binevoitor care are niste material de barbete cu placere il ajut sa scape de el, contracost bineinteles.
Ps. A folosit cineva vopsele pentart cu aerograful? Am inteles ca este cineva pe forum care are matrita de barbete si le are gata facute??
As dori si eu cate 50 de ochi din fiecare nuanta?

Salut!

Material pentru palete am PET-G de 0,8 si A-PET VIVAK de 1 mm. Pot sa-ti dau din fiecare dar te si avertizez ca se mai rup paletele daca le tamponezi, daca e paleta prea mare si smucesti, in special cand e apa rece pare ca e mai casant. Am voblere cu palete din aceeasi placa de 5-6 ani si inca e cea originala, zgariata mat de atat folosire, altele s-au rupt imediat, concluzia la care am ajus e ca placa nu e omogena, unele portiuni au elasticitate, restul e mai casanta.

Am matrite cu care pot stanta 8 tipuri de palete, 4 micute pentru voblere de suprafata si 4 alta forma pentru cele cu ochet scos mult inafara corpului pentru plonjare mai adanca. Pot trimite desen cu dimensiunile reale ale stantelor si profilului paletelor. Am si palete decupate pe stoc sau daca aveti alt material mai bun care merge stantat eu va fac palete cate vreti. Mai nou vad ca se poarta laserul la decupat palete...si la corp...

Referitor la ochi, am facut si din folie reflectorizanta autoadeziva si din hartie colorata cu vopsire cu aerograful, epoxy pentru efect 3D, au iesit destul de bine, dar totusi am cumparat 1000 de bucati cand am gasit mai multe culori si marimi. La un vobler de serie(pe care stiu de cand il construiesc ca se vinde) sigur voi folosi un ochi de fabrica, la un vobler anume pentru mine sau la cerere pot sa-i confectionez ochii in asa fel incat sa am un contrast cu restul patternului de vopsire. Am avut voblere la care nici nu era pata aceea de culoare, era o simpla bulina cu oje neagra si sareau si la alea de numa...

Numai bine!

sTm
Memorat

sTm
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4021 : Joi 31 Ianuarie 2013, 15:05:32 »

ete na, eu cred ca manopera e cea mai scumpa  Tongue
intr-adevar manopera este nepretuita. Am efectuat si eu niste calcule... pai ar trebui sa vand voblerele mai scump decat Rapala ca sa poti trai din asta... :-( asa ca raman angajatul pacii...
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4022 : Joi 31 Ianuarie 2013, 15:30:43 »

mai tarzior da raspund
ce bijnita sa mi deranjezi?
oblig pe cineva sa cumpere de la mine?
pretul e care e, cine vrea cumpara cine nu nu....da chitibusari apar mereu...dincolo era mai ieftin....si halatul domle? Risete
oliver twist mark twain asa e am doua maini stingi si culmea e ca prind peste cu voblerele facute de mine
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4023 : Joi 31 Ianuarie 2013, 15:44:18 »

bai horia ... tu te-ai nascut bashicat ? te-a sfatuit toata lumea sa stai in banca ta si sa nu mai faci bube la fiecare postare ; nu esti buricul pamantului sau centrul universului si nu avem nimik cu tine ; iei totul fff personal ;
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4024 : Joi 31 Ianuarie 2013, 15:49:07 »

pretenas......ce bube la fiecare postare?
e rau faptul ca ofer solutii alternative....care sunt catalogate bisnite?
cine vrea sa cumpere cumpara cine nu nu.....nu e obligat sa ia nimeni nimic de la mine
mi a spus toata lumea.....cine e aceasta toata lumea tu si cu pikeman?lumea ta e foarte mare....nemarginita chiar
incheiem aici polemicile.....
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4025 : Joi 31 Ianuarie 2013, 15:57:40 »

sper
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4026 : Joi 31 Ianuarie 2013, 16:53:25 »

MERSI PETRU-HORIA POATE VORBIM DAR NU O SA AM NEVOIE DE PREA MULTI DE ACEEASI MARIME PT. CA EU FAC MAI MULT VOBLERE PT. STUCA SI SALAU VB. MICI MAI PUTINE SINT DIN BUC. NU VREAU SA TE INCURC DACA IESTI DIN BUC. AM SA IAU DACA NU NU SE MERITA CIT DAU PE DRUM ASA CAUT LA MAGAZIN SAU AM SA FAC EU
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #4027 : Joi 31 Ianuarie 2013, 17:10:18 »

salutari,
am mai urmarit din cand in cand topicul si am ceva voblere incepute,dar stau rau cu timpul nu stiu cand le voi finaliza sa pun ceva poze...
daca vreti ochi 3d uite ce am gasit
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
nevasta-mea a mai comandat niste haine de pa site-ul asta din china si i-au ajuns in vre-o 30 -40 de zile,deci merge si cu ochii 3d
iar la pret sincer nu cred ca exista altundeva la pretul asta:0.8 dolari 50 de bucati....si transportul gratis...
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4028 : Joi 31 Ianuarie 2013, 17:45:33 »

ALECS CRED CA 0,80 NU 0,8 SI ASTEPTI SA FIE O COMANDA MARE CA SA-TI IA SI TIE O FOLIE ASA GASESTI LA MAG. 10 RON. SAU FACI TU DACA AI TIMP
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #4029 : Joi 31 Ianuarie 2013, 18:21:35 »

ALECS CRED CA 0,80 NU 0,8 SI ASTEPTI SA FIE O COMANDA MARE CA SA-TI IA SI TIE O FOLIE ASA GASESTI LA MAG. 10 RON. SAU FACI TU DACA AI TIMP
Nu vreau sa fiu rau, dar 0,80 nu ii tot una cu 0,8?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4030 : Joi 31 Ianuarie 2013, 18:30:50 »

@LUKA - de ce ai nevoie de majuscule?
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #4031 : Joi 31 Ianuarie 2013, 18:44:06 »

0.8 dolari ... aia inseamna 2.5 ron 50 bucati...
si ....da....0.8 = 0.80 Smiley ca sa mai radem putin
faza cu folia si asteptatul sincer nu am inteles-o
mi-am facut si eu ochi in trecut cu epoxy combinat cu putina vopsea,apoi cand se intareau puneam un punct negru de vopsea....am incercat si ca japonezii cu cerculete decupate cu preduceaua din scotch de aluminu ,lipite pe banul de la cui ,peste care am pus o picatura de epoxi,dar sincer nu au iesit perfect...cel putin cei mici de 4- 5 mm...
Memorat
gabosss
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4032 : Joi 31 Ianuarie 2013, 19:43:00 »

Multumesc tuturor pt parerile date, o sa incerc sa ii fac singur.....si daca nu ies mai vedem  Cum?

Postat pe:: Joi 31 Ianuarie 2013, 19:33:09

Apropo stie cineva niste vopsele de aerograf bune si ieftine? Da cineva din casa  Rinjet
Memorat
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4033 : Joi 31 Ianuarie 2013, 19:55:57 »

Vad ca e stres mare cu ochii astia 3d.
Ati incercat careva sa faceti ochii 3d direct pe vobler?
Adica ii faceti ce culoare doriti, dupa care puneti picatura de epoxi direct pe vobler.
Eu, cand vreau sa fac ochi 3d, asa fac. Nu mi se pare ca ochii 3d sa fie asa importanti(exceptie aspectul comercial)
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4034 : Joi 31 Ianuarie 2013, 20:32:09 »

@ gabosss- special pentru tine, ma repet: eu lucrez bine cu vopseluri Vallejo, cu o simpla cautare le gasesti in Bucuresti, pe langa astea mai am Model Master, Tamiya, Pen Color, Jaguard, E'tac, Com art... Cea mai scumpa e 15 lei la un oz, cantitate suficienta sa faci destule voblere. Bine la inceput vei consuma ceva vopsea aiurea, dar te prinzi tu cum merge treaba. Google fie cu tine  Wink
Alecs- eu am mai facut si invers, gaura pentru ochi sferica in care irisul il formezi intai, se intareste si dupa umpli golul cu rasina. Metode sunt multe, depinde de cat de mult vrei sa te complici si cat te mananca.
Spor.
Memorat
gabosss
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4035 : Joi 31 Ianuarie 2013, 21:44:18 »

Scuze pt insistenta dar m-am uitat pe siteul vallejo si nu imi dau seama care sunt pt aerogarf ca sunt mai multe modele?
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4036 : Joi 31 Ianuarie 2013, 23:46:11 »

Ati incercat vreodata sa puneti glitter pe voblere?
Am avut prima tentativa si arata ca niste globuri din alea stil Disco. Inca nu am curajul sa le postez.
Mai niste ochi.... un strat de epoxy si vedem ce iasa.
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4037 : Vineri 01 Februarie 2013, 07:06:31 »

@gabosss- Vallejo Model air si Vallejo Game
Memorat
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #4038 : Vineri 01 Februarie 2013, 08:42:19 »

Am finalizat primul wobler zornaitor pentru clean:Lemn de tei,2,5cm,sub 2gr,o camera cu bila de fier,vpsea/lac auto:

Postat pe:: Vineri 01 Februarie 2013, 08:33:02

Multumesc tuturor celor care au contribuit cu sfaturi si informatii.Unul dintre cele mai importante sfaturi pentru incepatori(cred ca e de la Orka)parcurgeti cu atentie paginile forumului!
Economisiti timp si materiale(altii care nu au avut parte de "asistenta tehnica",au muncit mult mai mult ca sa  obtina informatiile respective).

Fir intins tuturor,spor la cioplit si satisfactii  Fir intins
Memorat
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4039 : Vineri 01 Februarie 2013, 09:55:24 »

nu sunt expert, da....ancora, nu cumva e prea mare?
Memorat
Pagini: 1 ... 200 201 [202] 203 204 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.079 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 11 Aprilie 2018, 15:09:29
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.