Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Vineri 14 Decembrie 2018, 14:09:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 202 203 [204] 205 206 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2458805 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4060 : Marți 05 Februarie 2013, 11:26:11 »

am gasit rasina epoxi super transparenta in bucuresti. problema e ca nu vand decat la cantitati de 3lt + intaritorul aferent. pretul e undeva pe la 350 lei.
cine m-a trimis acolo are un hobby putin iesit din comun, baga fel-de-fel de chestii micute in rasina sub diferite forme. omul mi-a spus ca nu ingalbeneste. ca ar avea de 3 ani si tot transparenta este.

intrebare: e cineva din bucuresti care vrea sa se combine sa luam, dupa care impartim produsul in cantitati egale? Wink
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4061 : Marți 05 Februarie 2013, 11:32:36 »

baga ceva mai multe detalii si inf, sunt destule rasini super transparente, insa nu toate sunt compatibile cu ce facem noi aici.
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4062 : Marți 05 Februarie 2013, 13:57:01 »

Proiectul "sclipici"...
Si cu niste carlige rosii sper sa capteze atentia pestilor.

* 2013-02-05 11.10.49.jpg (82 KB, 1024x733 - văzut 69 ori.)

* 2013-02-05 11.11.22.jpg (109.65 KB, 1024x733 - văzut 76 ori.)
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4063 : Marți 05 Februarie 2013, 15:03:57 »

am gasit rasina epoxi super transparenta in bucuresti. problema e ca nu vand decat la cantitati de 3lt + intaritorul aferent. pretul e undeva pe la 350 lei.
cine m-a trimis acolo are un hobby putin iesit din comun, baga fel-de-fel de chestii micute in rasina sub diferite forme. omul mi-a spus ca nu ingalbeneste. ca ar avea de 3 ani si tot transparenta este.

intrebare: e cineva din bucuresti care vrea sa se combine sa luam, dupa care impartim produsul in cantitati egale? Wink

Pai care atifolosit rasina pt basecoat si vi s-a parut ok, spuneti firma, sau ceva detalii. Cum zice si Ghenadie, polidis are n tipuri de rasini, dar nu toate se preteaza pt voblere.

Si referitor la astuparea canalului pt armatura ce fras folositi? Daca nu ziceti, ma enervez si fac numa din 2 bucati Smiley.
Memorat
ovybd
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4064 : Marți 05 Februarie 2013, 15:21:59 »

Daca sunati la Polidys si spuneti ce vreti sa faceti, ei o sa va spuna care rasina va este buna.
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #4065 : Marți 05 Februarie 2013, 16:04:36 »

@RAPpSodIq-Poxipol gri,metalic,cel mai bun. Rinjet Fir intins
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4066 : Marți 05 Februarie 2013, 16:28:28 »

pana la urma rasina de polidys e buna? a lucrat cineva cu ea sau dam 15 sute pe devcon
??
Memorat
tavy
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targoviste

« Răspunde #4067 : Marți 05 Februarie 2013, 18:01:10 »

Faine voblere marian77radu.
Si eu am vreo 30 gata pt paint dar nu ma ambalez prea tare. Le-am facut cu lestaj mai putin decat de obicei. Am observat ca misca mai bine, si daca le lugesc putin si barbeta bat frumos si la cea mai infima tractiune. Poze, cand sunt gata Smiley.

Ce epoxy folositi pt orice altceva inafara de topcoat? Banuiesc ca nu stricati devcon pe basecoat si altele. Poate este ceva epoxy mai ieftinutz care poate fi folosit ca basecoat si ca finisare, sa renunt la solutie de pahare chit si alte magarii. PT clean cred ca un strat bun de epoxi cu 2 de lac inainte de vopsire, si doua straturi de devcon dupa vopsire ii mai mult decat suficient.

Si inca ceva, pt voblerele dintr-o bucata cu canal pe burta, ce folositi ca sa umpleti canalul. Am folosit chit, poxilina si poxipol dar nici una nu m-a satisfacut. Nu imi place cum se lucreaza. Chitul pana acum pare cel mai bun dar se intareste bine numa suprafata, in rest ramane moale, si la slefuire am probleme. Poxilina se slefuieste greu, ii lipicioasa si nu imi place. Poate folositi voi ceva mai bun. MS
[/quote]

Eu pun in canal putin super glue si indes cu o surubelnita subtire fasiute de servetele. Servetelele absorb super glue si dupa uscare sunt foarte tari.Surplusul care iese din canal se slefuieste foarte bine dupa uscare.Pescuiesc aproape in totalitate cu voblerele facute de mine si pot sa spun ca nu am avut probleme cu ele lipite astfel. Pe langa pesti m-am luptat inevitabil si cu niste crengi prin agataturi Risete si nu au cedat . Bere Fir intins

« Ultima modificare: Marți 05 Februarie 2013, 18:04:36 de către tavy » Memorat

totul pentru ape si pesti
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4068 : Marți 05 Februarie 2013, 19:41:39 »

eu umplu canalul cu UHU si apoi un strat superficial de chit. e super tare uhu asta e ceva gen epoxi. in 2-3 min prinde crusta. am tevushca taiata oblic sicand apas se duce pe canal pana la fund.
apoi un strat de nivelare de chit si asta e.....

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: Marți 05 Februarie 2013, 19:40:41

a...........si ce crezi, e 9 lei tubul  Rinjet
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4069 : Marți 05 Februarie 2013, 20:00:38 »

e bun si servetelul si rumegusul de balsa si fasii subtiri de balsa ; cel mai mult conteaza ca orice procedeu ati aplica sa nu ingreuneze boblerul
Memorat
ynu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4070 : Miercuri 06 Februarie 2013, 10:03:07 »

ma ajuta cineva cu un timp de dizolvare a paharelor de unica , puse in acetona ? Asa ca idee , fiinca au deja 10 ore de la introducere si nu se intampla nimic  Cum?. Acetona e cumparata de la magazin de profil .Multumesc .
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4071 : Miercuri 06 Februarie 2013, 10:07:33 »

eu nu folosesc pahare, am incercat si nu s-au dizolvat. incearca linguri si furculite, astea merg si in diluant nitrocelulozic.
Memorat
ovybd
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4072 : Miercuri 06 Februarie 2013, 10:16:41 »

Nu e buna acetona sau diluantul daca nu reactioneaza paharele imediat. Cu un diluant bun se dilueaza instant.
Memorat
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4073 : Miercuri 06 Februarie 2013, 10:25:36 »

am incercat si eu cu pahare si...nimic.
am fugit la dechatlon si am luat un set de mingi de ping-pong.
intr-o ora incepuse sa lucreze.
vezi ca-ti trebuie nitrodiluant D209.   in diluantul 509 nu cred sa mearga Bere
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4074 : Miercuri 06 Februarie 2013, 10:41:38 »

CA SA MEARGA CEL MAI BINE INDIFERENT CA SUNT MINGI PING PONG PAHARE DE UNICA FOLISINTA |(CARE FOARTE IMPORTANT SA FIE ALBE SA NU SE VADA PRIN ELE CA DACA SUNT TRANSPARETNTE NU SE TOPESC) TREBUIE ACETONA PURA
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4075 : Miercuri 06 Februarie 2013, 11:31:27 »

CA SA MEARGA CEL MAI BINE INDIFERENT CA SUNT MINGI PING PONG PAHARE DE UNICA FOLISINTA |(CARE FOARTE IMPORTANT SA FIE ALBE SA NU SE VADA PRIN ELE CA DACA SUNT TRANSPARETNTE NU SE TOPESC) TREBUIE ACETONA PURA
Si completez... acetona pura nu gasesti in comert...
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4076 : Miercuri 06 Februarie 2013, 12:19:01 »

Marea majoritate a paharelor de unica folosinta au o compozitie chimica foarte ciudata. Poti incerca cel mai puternic diluant ca tot nu se dizolva. Am luat 5 modele de pahare si numai unu s-a dizolvat. Cand mergi sa le cumperi strange si tu unu prin folie sa vezi daca creapa. Trebuie sa fie foarte casante si sa crape imediat. No alea se dizolva brici. Dar cred ca mai bine iti faci rost de ceva acetona industriala si cu mingi de ping pong sau propionat. Se usuca si mai repede. cu paharele ii cam dubioasa treaba, merge dar mie nu imi place ca un vobler in 4 straturi imi ia aproape 2 zile daca il lasi sa se usuce corect.
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4077 : Miercuri 06 Februarie 2013, 13:22:11 »

acetona pura....doar de la combinate chimice, diverse laboratoare....
mai intelesesem ca undeva in Ilfov ar fi o fabrica de acetona pura.....da e problema la transport ca e biohazard de trimis
din america si uk nu se trimite sigur desi pretul este acceptabil
un litru....iti ajunge suficient....intinde antene pe la rude prieteni eu asa am reusit sa fac rost de un mic stoc de vreo 4 5 litrii de care tin cu dintii Fir intins
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #4078 : Miercuri 06 Februarie 2013, 13:32:26 »

Dragii mei... toate produsele care au semnul de reciclare 6 sau initialele PS se pot folosi. sunt pahare, farfurii, agitatoare. nu mai faceti prin incercare si eroare. au facut altii. luati produse inscriptionate cu semnul de reciclare 6 sau PS (poliester) pot fi si transparente, albe, rosii, albastre...
 Distractie placuta... se poate folosi foarte usor si nitrodiluant...
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4079 : Miercuri 06 Februarie 2013, 14:26:12 »

eu am dizolvat linguri, furculite si cutite de unica folosinta intr-o veselie, atat albe cat si colorate, toate in nitro... da vad ca repet ca prostu'. Acetona pura se gaseste in comert, doar ca e vreo 6-7 lei/100 ml sau daca aveti cum in Pantelimon e o fabrica de acetona, nu prea vinde la pers fizice. ambalajul e de 0,5l ; 1 l si 5 l
Memorat
Pagini: 1 ... 202 203 [204] 205 206 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 17 Noiembrie 2018, 02:14:53
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.