Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 10 Decembrie 2018, 12:38:21 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 203 204 [205] 206 207 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2457341 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4080 : Miercuri 06 Februarie 2013, 14:34:02 »

Am descoperit o firma din Ungaria care vinde un epoxy numit surf clear epoxy care are caracteristici similare cu Devcon-ul. Mi-am cumparat si m-a costat vreo 1.5 litri  150 Ron. Este  un super deal. Problema esteltransportul. Trebuie sa te deplasezi pana la Szeged.

Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
ynu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4081 : Miercuri 06 Februarie 2013, 14:45:01 »

da, multumesc tuturor pentru sfaturi .M-am uitat acum 10 minute si sunt la fel ca aseara deci e clara treaba.Car despre calitatea acetonei , cred ca e ok fiinca , de exemplu de pe mana sau unde mai curge , se evapora instant. iar la compozitia de pe ambalaj e ceva de gen :
98 % acetona , 2 % toluent .
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #4082 : Miercuri 06 Februarie 2013, 19:18:14 »

mingile de ping-pong le dizolva si acetona aia de 4-5 lei de la tonetele cu oje-manichiura
Memorat
ynu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4083 : Miercuri 06 Februarie 2013, 20:06:27 »

am schimbar paharele cu farfurii Risete ( cum suna ) , in 5 minute au fost inmuiate si facute o gramada de consistenta mieri .Ramane de vazut pe dimineata cum se prezinta . Rugaciune
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #4084 : Miercuri 06 Februarie 2013, 20:09:07 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

se  mai gasesc pe aici care vand  Wink
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4085 : Joi 07 Februarie 2013, 01:35:25 »

am schimbar paharele cu farfurii Risete ( cum suna ) , in 5 minute au fost inmuiate si facute o gramada de consistenta mieri .Ramane de vazut pe dimineata cum se prezinta . Rugaciune

Eu ti-am spus ca nu orice pahare sunt dizolvabile Smiley). Poti sa le bagi in cel mai tare diluant, ca le bagi degeaba.
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #4086 : Joi 07 Februarie 2013, 09:39:20 »

asa e nu toate se dizolva.orcum mingile de ping-pong sunt mai bune.
Memorat
ynu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4087 : Joi 07 Februarie 2013, 11:00:48 »

intradevar . farfuriile s-au inmuiat si s-au facut precum un sos dar nu s-au dizolvat .Cat despre mingile de ping-pong , cate ar fii necesare sa zicem la o cantitate de 250 ml diluant ? sau alta solutie inafara de propionat ?
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4088 : Joi 07 Februarie 2013, 11:08:58 »

offf, o alta solutie buna, dar mai putin comada este dizolvarea poliesterului expandat sau extrudat in nitro. Dezavantajul consta in faptul ca e nevoie de "coacere", adica trebuie bagate la cuptor, nu incins ci doar incalzit, astfel poliesterul va expanda din nou asigurand impermiabilizarea. Se formeaza bule la suprafata si necesita o reslefuire.
Adancimea penetrarii e superioara.
Spor
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #4089 : Joi 07 Februarie 2013, 14:33:41 »

Bai baieti, ma uit si ma minunez!
  Sunt citeva sute de pagini pe tema constructiei woburilor, pe acest forum (de aceea cred ca si este un topic PREMIUM in Romania  Aplauze, deschis de catre Eugen, care din pacate nu-l mai prea vad pe aici  Cool)......si mereu aceleasi intrebari si nelamuriri... Smiley
   Daca numai se frunzarea fiecare pagina, de la A la Z ati fi gasit nenumarate recomandari si idei despre CE si CUM sa faceti, mai ales despre materialele care sa le folositi in a va avantaja!
   Maestri ai genului, ca Simon Tiberiu, Genne, Radu Bug, Mark, etc ( cu scuzele de rigoare daca amintesc doar 2% din toti, mea culpa  Tac) au explicat de zeci de ori, in amanunt, tot felul de artificii pe care le-au testat, basecoat-uri, topcoat-uri, paint-uri de tot felul, metode de prelucrare, finisare, inclusiv toata gama posibila si imposibila de materiale conventionale si neconventionale folosite ptr a atinge perfectiunea ! Imi cer scuze, dar nu cred ca respectivii vor repeta la nesfirsit sa explice de 2-3...9 ori aceleasi procedee si aplicatii !  Tac
  Ca o idee, tot ce inseamana dizolvari a unor propionati, nylon, plastice, CD-uri, mingi de tenis, pahare-farfurii-damigene-luminari, etc... Risete in diversi solventi, genereaza degajarea, in contact cu aerul, a unor substante foarte nocive, chiar daca sunt folosite in cantitati mici! Procedurile din fabrici le fac asistat si numai sub protectie totala prin masti, exhaustare, etc !!!
   Nu dau lectii eco, dar nici prin cap nu va trece cit de nociv este banalul plumb prin doar o simpla stringere a alicei intre dinti, deci contact direct al papilelor cu acest mediu extrem de toxic.
   In concluzie, cititi si iar cititi si trageti singuri concluziile a ceea ce o sa folositit in final, aici gasiti mai mult decit Mură-n Gură, mai ales ca, multi dintre voi, bricolati in casa sau in zona unde stati permanent ! Deci in primul rind ATENTIE la ce si cum dizolvati, mai ales ca 99% din traznaile artizanale care intaresc beton wob-urile se dizolva in diluanti nitro, acetone, tricloretilene, etc... Wink
    Chiar daca devcon-ul sau alte produse bicomponente sunt si ele toxice, totusi sunt in anumiti parametri cit de cit acceptabili ptr sanatatea umana si muuuuuult sub ceea ce se degaja din colajul-dizolvarea multor timpenii in diversi solventi  Shocked.
   Imi cer scuze ca v-am tinut polologhia asta, dar cred ca am fost destul de concis si clar si asta ptr ca sunt unul care, prin cautarile si testarile mele, in timp, am avut de suferit prin prisma inhalarii degajarilor nocive!!!
   Bafta tuturor  Bere Bere
« Ultima modificare: Joi 07 Februarie 2013, 14:47:05 de către pandy » Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

ynu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4090 : Joi 07 Februarie 2013, 15:36:22 »

@ pandy
 daca de fiecare data cand intampin cate o problema citesc toate cele 205 pagini , stiind ca am vazut intr-o pagina o indicatie despre respectivul subiect , sigur nu mai termin nici un vobler  din putinele care au capatat forma in la fel de putinul timp liber pe care-l am,Multumesc tuturor pentru intelegere  Smiley
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4091 : Joi 07 Februarie 2013, 20:24:03 »

@ynu - daca intradevar te intereseaza tema, cumpara-ti o agenda si noteaza ce crezi ca iti e de folos. Asta daca nu ai impresia ca in locul tau, restul trebuie sa fie atenti si sa iti tot raspunda la intrebari.
Cum tu ai concluzionat ca nu se justifica de fiecare data sa citesti cele peste 300 de pagini, de ce crezi ca cei care au tot repetat, ar trebui si in viitor sa repete ca doar nu ar trebui sa citeasca lumea ceea ce a fost deja scris.  Intelegerea isi are locul cand nu exista informatia, nu atunci cand persista comoditatea, asta ca sa nu zic lene.
Spor la treaba.
Memorat
ynu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4092 : Vineri 08 Februarie 2013, 09:13:37 »

@Ghenadie - teoretic da, practic nu , din punctul meu de vedere .In mare parte am retinut ( un destept noteaza , un prost tine minte ) informatiile de care aveam nevoie si poate pe moment nu mi-am adus aminte un detaliu sau ceva in gen .Nimeni nu se obliga la nimic ( la a raspunde ).Cat despre replica ta ..... era foarte bine venita in situatia in care din partea mea curgeau intrebari fara numar si cat se poate de banale , intrebari ce tineau de chestii gen : ce este un aerograf sau  ce lemn se prelucreaza cel mai usor ,chestii banala din care clar tragi concluzia ca cineva nici macar nu sa deranjat  sa citeasca postarile anterioare pentru a-si forma o idee despre ce si cu ce se mananca .
Spor am dar nu am timp . Multumesc asemenea .
Memorat
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4093 : Vineri 08 Februarie 2013, 10:21:22 »

d-lor va rog, avem treburi mai serioase. ce dreaq, suntem copii ?....!!!  Rinjet

am o belea mare si nu stiu cum sa-i dau de cap. am cioplit cateva modele ca in poza de mai jos si nu prea bate indiferent de ce i-as face  Suparat Suparat Suparat   Pling  Pling
spuneti-mi daca din poza va puteti da seama daca am gresit undeva. toate-s floating.
am facut si mai groase si mai subtirele, mai inguste si mai late  Smiley
inelele de tractare le-am pozitionat cat am putut eu de jos.....
ce sa le mai fac? .....sa aprind focul cu ele ar fi o solutie dar parca-mi pare rau de munca mea  Risete

* rsz_1photo0393.jpg (76.88 KB, 600x800 - văzut 99 ori.)
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4094 : Vineri 08 Februarie 2013, 10:43:28 »

Nu am vazut barbetele... eu cred ca acolo este buba... sau unghiul de taiere.
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4095 : Vineri 08 Februarie 2013, 10:54:16 »

de la taiere, poate. ca de la barbete........

* Photo0394.jpg (287.06 KB, 1200x1600 - văzut 135 ori.)
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #4096 : Vineri 08 Februarie 2013, 12:06:53 »

Poate fi si de la lest,pozitionare sau gramaj. Rinjet.cum a zis cineva ,ia un caiet ceva si noteaza:marime ,forma, gramaj,pozitionarea lestului(pb.bile,etc.)''bataie''(x,y,z,mai marunta ,mai ampla)  sugubat la ce viteza si cum se misca(ochiometric) intr-un cuvant teste,teste si iar teste(rabdare si tutun). Rinjet
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4097 : Sâmbătă 09 Februarie 2013, 15:07:46 »

si bere, multa  Risete

Postat pe:: Vineri 08 Februarie 2013, 12:14:08

patern, ete na, daca da bine din coada prinde

"trabuc" de 125 mm si 30 gr, "plimba cainele"intr-o mare veselie.
Azi pe la 11 dimineatza  Rinjet
« Ultima modificare: Sâmbătă 09 Februarie 2013, 15:09:26 de către Ghenadie » Memorat
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4098 : Sâmbătă 09 Februarie 2013, 15:19:48 »

@ orka.....sti cat ar testa fratele tau Cum?.....doua zile si doua nopti, darrrr...................parca e un facut cum ma duc spre cada sa testez cativa baboiasi apare fii-mea (care are 3,5ani), se baga intre mainile mele si incepe : 'tati facem cu randul, da?.....tati, da lor nu le e frig in apa asta rece?...........tati, da de ce ii schimbi plasticul mereu?...tati da randul meu sa plimb pestisorul in lesa cand e? Shocked" .(sa nu-ti mai spun ca in timp ce intreaba e cu mainile pana la coate in apa aia rece). si uite asa ma termina psihic pana renunt.
sa nu-ti mai spun ca prima data cand a vazut voblerele in rotisor a fugit la masa si s-a intors cu ea de mana plangand sa opresc pestisorii din invartit ca ii ia ameteala si nu mai vad pe unde merg Rinjet

cam asa sta treaba fratiorul meu, cand am timp testez, cand nu mai arunc cate o intrebare poate s-a mai lovit cineva de aceleasi probleme  Rinjet Rinjet Rinjet

Postat pe:: Sâmbătă 09 Februarie 2013, 15:18:49

Bere Bere Bere
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #4099 : Sâmbătă 09 Februarie 2013, 16:15:08 »

...primele Thrill-uri
...fata de original sunt mai grele cu aproximativ 1 gram .
...la cele cu mult negru , in realitate predomina argintiul , respectiv albul
...paintul este doar din spray si cam atat reusesc .

...tei , 7 cm , 15 gr.

SPOR !...la cioplit. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Pagini: 1 ... 203 204 [205] 206 207 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.074 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 07 Noiembrie 2018, 10:49:49
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.