Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 25 Iunie 2018, 15:08:33 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 208 209 [210] 211 212 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2406758 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4180 : Miercuri 27 Februarie 2013, 22:59:07 »

Merci frumos!  Rinjet
bine te-am numit eu intr-un pm  sugubat

te prind eu cand ne vedem pentru rasina...imi fac o lista de intrebari si cu portbagajul la masina inchis, pana nu-mi raspunzi la toate nu-l deschid.
app. am separat-o. 1,65kg.  cu tot cu sticla de plastic 1.70kg.
intaritorul nu l-am separat ca nu am avut sticla. maine cumpar o apa. o vars, o usuc si separ si intaritorul.  Rinjet

Postat pe:: Miercuri 27 Februarie 2013, 22:48:11

hai ca m-ai nenorocit  Risete Risete Risete Risete Risete Risete Risete Risete
eu dau 900 pe aerograf si 750 pe compresor si ei sa-i dau asta de 1 martie  Cum? Cum? Cum?
chiar e tare de tot o dau cu shtrampii in sus  Wink

* rsz_p1050424.jpg (217.96 KB, 1408x1056 - văzut 147 ori.)
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4181 : Miercuri 27 Februarie 2013, 23:05:47 »

stiti cumva daca ataca lacul sau epoxy markarul
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4182 : Joi 28 Februarie 2013, 07:19:24 »

Cred ca de marker e vb si da, epoxi ataca daca nu e permanent sau daca nu e uscat bine, dar cum lemnul absoarbe sansele sunt mici, eu am patit-o numai atunci cand am scris peste primul strat de epoxi.
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Blaj

« Răspunde #4183 : Joi 28 Februarie 2013, 08:01:28 »

stiti cumva daca ataca lacul sau epoxy markarul

Salut!

Lacul daca e pe solvent ataca markerul si pe cel permanent. Problema e numai daca imersezi, ca atunci are tendinta sa se manjeasca, desi uneori arata interesant si asa. Daca pui lacul cu aerograful nu-i problema.
De pe folia de aluminiu epoxy Bison Universal a sters markerul permanent rosu si negru. Alte rasini nu ataca markerul, trebuie sa incerci sa vezi.

Am decupat niste palete din flacon de sampon rosu. Pe el e imprimat PE, materialul e elastic si destul de gros, la voblere mici cred ca merge, singurul dezavantaj ca nu e transparent.

Imi trebuie niste seringi din acelea duble, dupa ce le goliti de rasina sa nu le aruncati, am rasini care se amesteca 1 la 1 si pentru treaba asta sunt numai bune seringile duble, din pacate cum le-am reincarcat de mai multe ori a inceput sa se prelinga din rasina, nu mai etanseaza. Nasol de tot daca iti ajunge pe maini epoxy, in timp devii alergic, imi vine jos pielea de pe degete se fac niste basici de zici ca te-ai oparit.

Ultimul proiect la care lucrez un vobler mai grasut forma apropiata de a unui carasel.

Alt proiect neinceput e un fel de swimbait din 3 bucati cu paleta.
Tot asa am in plan sa fac niste vibratinguri cu carlig fix in coada.
Am construit trei cu carlig simplu fix in coada, dar cu paleta,crankbait, primul a iesit floating, pe urmatoarele le-am facut heavy sinking miscarea foarte interesanta la toate, unul din ele are si bataie pe cadere, carligele sunt Mustaduri pentru apa sarata ascutite manual. Teoria e ca astea nu le voi acata asa usor in praguri, carligul fiind cu curbura in sus asa cum e coada la scorpion la atac.

Bye!
Memorat

sTm
costas65
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4184 : Joi 28 Februarie 2013, 09:03:56 »

intaritorul nu l-am separat ca nu am avut sticla. maine cumpar o apa. o vars, o usuc si separ si intaritorul.

Ce rasina ai folosit ?

Daca cumva lucrezi cu rasina de la Polydis (EPIPHEN RE 4020+CATALIZATOR DE 4020), ai grija in ce pui intaritorul. Eu l-am pus odata intr-o sticla de pet si peste cateva zile mi-a gaurit sticla. Norocul meu a fost ca nu am pus o cantitate mare. Acum il tin in sticla de sticla sau in  recipienti din polietilena. Nu stiu ce sa zic,  poate pet-ul pe care l-am folosit a fost de vina, dar oricum atentie !!!
Memorat
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4185 : Joi 28 Februarie 2013, 09:19:31 »

intaritorul nu l-am separat ca nu am avut sticla. maine cumpar o apa. o vars, o usuc si separ si intaritorul.

momentan e in sticla de la ei. pet borsec 1,5lt si vad ca nu are nimic.
merci oricum

Ce rasina ai folosit ?

Daca cumva lucrezi cu rasina de la Polydis (EPIPHEN RE 4020+CATALIZATOR DE 4020), ai grija in ce pui intaritorul. Eu l-am pus odata intr-o sticla de pet si peste cateva zile mi-a gaurit sticla. Norocul meu a fost ca nu am pus o cantitate mare. Acum il tin in sticla de sticla sau in  recipienti din polietilena. Nu stiu ce sa zic,  poate pet-ul pe care l-am folosit a fost de vina, dar oricum atentie !!!

« Ultima modificare: Joi 28 Februarie 2013, 11:49:55 de către marian77radu » Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4186 : Joi 28 Februarie 2013, 11:47:00 »

multumesc pt raspuns
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #4187 : Joi 28 Februarie 2013, 17:58:10 »

7.8 cm, balsa. Primele 2 bataie marunta, ultimul bataie mai larga cu rolling.

Sunt tare curios cum pot sa bata voblerele cu genul asta de barbeta. Eu vad un unghi mai mare de 90 grade. Daca bat, bv si dai nainte. Wink

Canalul la barbeta ii taiat la 10 grade. Bataia e foarte buna, in X, mitaliera. Azi le-am probat in curent, stau foarte bine, nici la "mulinat viteza" nu iasa la suprafata. Merg struna
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #4188 : Vineri 01 Martie 2013, 17:50:58 »

Ceva de "Martisor":

Am incercat o poza mai de calitate la indemnul lui Ghenadie,sper ca se vede mai bine.Chiar daca nu o sa concureze la openul celor mai artistice voblere,de miscat in apa ,misca bine zic eu.Poate o sa reusesc sa le filmez luni cnd le dau la Mures.Lemn de tei,toate in jur de 3,5cm,vopsea si lac spray de masina.
« Ultima modificare: Sâmbătă 02 Martie 2013, 17:07:14 de către pabulos » Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4189 : Vineri 01 Martie 2013, 17:55:39 »

O poza mai buna ne- ar permite sa si vedem ceva.
Memorat
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4190 : Vineri 01 Martie 2013, 19:13:58 »

Ceva de "Martisor":

Nu vreau sa fiu rau, dar le-ai incercat sa vezi cum evolueaza inainte sa le vopsesti? Dupa unghiul barbetei si pozitia inelului de tractiune am oarece dubii. Posibil sa ma insel, daca le-ai testat si misca ii perfect.

O sugestie, nu stiu ce dimensiuni au dar imi par de la 3 cm in sus. Puteai sa le pui 2 ancore, arata ciudat dimensiune asa mare si ancora sub burta.

Postat pe:: Vineri 01 Martie 2013, 18:48:32

Am si eu nevoie de putin ajutor. De obicei nu fac voblere mari dar m-a rugat un prieten sa ii fac unul de stiuca. Pescuieste pe Rin in Germania si are nevoie de ceva destul de greu, sinking, de 9 cm. Eu l-am cioplit, i-am pus o armatura si o barbeta provizorie dar nu prea am idee unde sa bag lest si cat. Nu vreau mura in gura, cei care ati mai facut voblere de dimensiuni mari, dupa cum arata, ar fi ok bagat lest in jurul inelului de pe burta? Ii lemn de tei, iar dupa calculele mele ca sa il fac sinking ma gandeam sa ii bag 2 olivete de 3 gr fiecare, stranse cu patentu si facute sandwich cu inelul de pe burta. Multumesc

Asta ii pocia

El ar cam vrea sa evolueze pe fund, oare ar fi mai bine sa ii lungesc putin barbeta si sa ii trec inelul de tractiune prin ea in genul celor DD, sau sa il las asa?
« Ultima modificare: Vineri 01 Martie 2013, 19:24:24 de către RaPpSodIq » Memorat
pabulos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Cenad,Timis

« Răspunde #4191 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 17:21:13 »

Multumesc atat lui Ghenadie cat si lui RaPpSodIq pentru mesaje.In legatura cu ancorele,ofer 50 de buc ancore Mustad nr4 pentru 20 ancore nr12,indiferent cine e producatorul.
« Ultima modificare: Sâmbătă 02 Martie 2013, 17:27:39 de către pabulos » Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4192 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 18:44:36 »

@RaPpSodiq - (mamaa, ce greu se scrie), nu fac goange barbetate, dar cred ca ar merge sa bagi lestul cam la jumatatea distantei intre barbeta si ochetul de pe burta... Sansele sa gresesc sunt enorme... Si mai cred ca intradevar ochetul de tractare ar trebui mutat in fata, in barbeta
Memorat
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4193 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 18:50:48 »

@RaPpSodiq - (mamaa, ce greu se scrie), nu fac goange barbetate, dar cred ca ar merge sa bagi lestul cam la jumatatea distantei intre barbeta si ochetul de pe burta... Sansele sa gresesc sunt enorme... Si mai cred ca intradevar ochetul de tractare ar trebui mutat in fata, in barbeta

Pai nu-i bai prea mare ca ii largesc santu de armatura, ii dau basecoatul si il incerc pe apa cu plumbul bagat fortat. Si eu am impresia ca ar merge mai bine cu ochetul prin barbeta, dar incerc ambele posibilitati. Imi iasa el paa la urma.
Memorat
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #4194 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 19:42:01 »

Cine poata sa imi repete si mie etapele constructiei voblerelor, rotativelor si sa specifice unde pot gasi materialele?
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #4195 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 19:54:23 »

nu ai specificat de care voblere : crank , walk thw dog, ratling, slidere, glidere ....
mai intai analizeaza conditiile de pescuit ( adancime, curent , culoarea apei , agataturi , specia vizata) si apoi te orientezi asupra voblerului care iti trebuie.
Memorat
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4196 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 19:57:51 »

Un vobler usor pentru clen, avat pentru adancime 0,5- 1,5 m. De care imi recomandati.
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #4197 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 20:01:46 »

incearca hornet 3,5cm culori cu silver,rosu, maron ,fire-tiger pt clean si pt avat CD-rapala de vreo 5cm hot steel sau ceva silver
Memorat
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4198 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 20:31:23 »

Dar pe langa clean si avat ce imi recomanzi pentru biban?
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #4199 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 20:40:10 »

acum pe gume , peste 1 luna -doua papa bine si pe voblere la inceput cu bataie marunta apoi moderata. aici iti recomand bug-urile  Wink.
Apropo ,  cred ca deviem d ela topic. esti cumva elev? in  ce clasa?
« Ultima modificare: Sâmbătă 02 Martie 2013, 20:41:42 de către radu_bug » Memorat
Pagini: 1 ... 208 209 [210] 211 212 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 15 Iunie 2018, 03:13:50
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.