Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Duminică 24 Iunie 2018, 23:30:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 217 218 [219] 220 221 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2406185 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4360 : Miercuri 22 Mai 2013, 12:51:48 »

Iata si seria de jointed...
9cm 15g floating carlige WMC, cu bile etc.

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
GaBoNtZ
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4361 : Miercuri 22 Mai 2013, 18:21:53 »

Bine v-am gasit !

Dupa cum se poate observa, sunt nou aparut pe aici. De pescuit m-am reapucat anul trecut, dupa o pauza luuunga de ~15 ani.
Cam atat cu prezentarile, sa trec la subiect....
De cateva zile tot sap pe net, in cautarea celei mai simple si bune metode de manufacturare a voblerelor. Citit una, alta si in momentul de fata cam am o varza in cap... informatia trebuie sa se sedimenteze...  Smiley

Intre timp, m-am apucat de confectionat "dupa ureche" niste voblere si anume 3 bucati (2x2,5 Cm 1x3,5 Cm)
Primul de 2,5 (care e finisat cat de cat) e din balsa, acoperit cu ABS pasta, alb.
Celelalte doua sunt din ABS compact.
Nu as vrea sa bag prea multi bani in materiale si vreau sa incerc sa fac din ce am la indemana. Probabil in timp, imi voi cumpara si materiale mai scumpe. Momentan vreau sa ma limitez la oja de unghii, lac transparent tot de unghii si plexiglass dizolvat.
Acuma, care problema mea de fapt: as dori ceva sfaturi de la experimentati si anume daca merita sa incerc sa le fac, cu materialele enumerate mai sus si cum sa urmez. Adica in faza in care este acum, dau cu plexiglass dizolvat si apoi vopsit si iar plexiglass, sau vopsesc direct si apoi plexiglass?
Celelalte doua din ABS, merita sa continui sa le finisez?

Multumesc anticipat !
Atasez si doua poze cu primul, adus in faza "finala".

L.E. ce culori sugerati pentru clean?

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Miercuri 22 Mai 2013, 18:32:37 de către GaBoNtZ » Memorat
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4362 : Joi 23 Mai 2013, 20:05:36 »

Din punctul meu de vedere, plexiglassul nu va fi bun. Este un material casant si nu cred ca va sta mult pe naluca. E doar o parere, nu am incercat
Eu vad doar o naluca in ambele poze. Incearca sa lasi ochetul din fata mai liber, adica sa-l poti regla cat de cat stanga-dreapta, sus-jos
Barbetele sunt prea groase pt marimea aia de naluca. Incearca sa le subtiezi putin, sau foloseste un material mai subtire
Spor!
Memorat
GaBoNtZ
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4363 : Vineri 24 Mai 2013, 12:25:44 »

Da, este una singura. Am si scris ca atasez 2 poze cu prima... Smiley Barbeta o pot subtia, la ochet nu mai am ce-i face. La urmatoarele.
Ce as putea folosi in loc de plexiglass, la un pret mai accesibil?
Ce parere aveti de ABS ca material pentru corpul nalucii?
Deocamdata multumesc de sfaturi.
« Ultima modificare: Vineri 24 Mai 2013, 14:14:37 de către GaBoNtZ » Memorat
vecinul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Focsani

« Răspunde #4364 : Marți 28 Mai 2013, 19:25:21 »

Salutare! Vad ca e putina activitate pe forum, au plecat toti la pescuit?  Rinjet
Vreau sa va arat primele mele creatii finalizate,nu sunt cele mai reusite dar sunt foarte mandru de ele  Rinjet
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4365 : Miercuri 05 Iunie 2013, 16:34:49 »

Voblere proaspete 5cm 5.5g sinking infoliate.

Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

ynu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4366 : Miercuri 05 Iunie 2013, 18:49:36 »

frumos ....... frumos .......  Aplauze
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #4367 : Miercuri 05 Iunie 2013, 21:37:45 »

Super faine toate noile creaturi ce apar pe aici. Sper sa treaca repede luna iunie si iulie sa ma pot apuca si eu din nou de cioplit ca asa ma mananc degetele :-"
Memorat

hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4368 : Luni 10 Iunie 2013, 09:00:42 »

Avat de 2kg si volberul de 6 cm la care nu a rezistat...

* 2013-06-07 18.30.38.jpg (73.7 KB, 800x600 - văzut 164 ori.)

* 2013-06-07 18.30.29.jpg (66.01 KB, 800x1067 - văzut 141 ori.)
Memorat

GaBoNtZ
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4369 : Marți 11 Iunie 2013, 23:28:53 »

Salutare!

Cam asa arata numerele 4 si 5.... restul nu le-am mai pus, pentru ca doar arata cat de cat, dar de "lucrat" nu vor...
Cel alb e lestat, impermeabilizat cu cianoacrilat, 4.5 Cm si e dat cu un strat de oja alba. Incercat la apa, bate marunt din coada.
Cel galben are 6 Cm, e facut din abs (cred) poros, inca nu e lestat si nu are nici barbeta.
Nu stiu daca e abs sau ce-o fi, ideea e ca e din material din ala din care se fac reclame si alte chestii de pus pe la usi, etc. E destul de usor, poros si se prelucreaza cam la fel de usor ca balsa si pluteste.
Acum dilema e ce culoare sa le dau... sau daca sa pun pe ele folie de aluminiu. Mi-e ca daca pun folie, o sa iasa prea grele, iar eu vreau sa pluteasca in momentul in care nu mai trag de ele.

Sfaturi, ceva?

Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4370 : Miercuri 12 Iunie 2013, 08:57:21 »

folia nici macat 0,5 gr nu iti adauga... verifica flotabilitatea lor cu ancorele puse.
Plasticul ala cu ce il intaresti? pentru ca nu stiu cat de rezistent e la intepare, presupun ca nu se justifica utilizarea lui pentru voblere dedicate rapitorilor cu dinti sanatosi.
Memorat
GaBoNtZ
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4371 : Miercuri 12 Iunie 2013, 09:34:22 »

folia nici macat 0,5 gr nu iti adauga... verifica flotabilitatea lor cu ancorele puse.
Plasticul ala cu ce il intaresti? pentru ca nu stiu cat de rezistent e la intepare, presupun ca nu se justifica utilizarea lui pentru voblere dedicate rapitorilor cu dinti sanatosi.

Voi incerca sa-l intaresc cu un lac pe care l-am primit de la cineva, se da pe faruri sa le ofere protectie din fabrica... se usuca la UV. Inca n-am folosit, nu stiu cum e. Spune lumea ca se "betoneaza"...
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #4372 : Miercuri 12 Iunie 2013, 09:56:21 »

Gabi-pe ala galben lesteaza-l,caci nu va bate,daca e plutitor rau,se pune pe o parte,lacul cred ca e beton,daca se usuca la UV,numa sa nu atace abs-ul.in rest ce sa zic,bravo,inca unu ''virusat''.
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #4373 : Miercuri 12 Iunie 2013, 11:17:07 »

Salutare!

Cam asa arata numerele 4 si 5.... restul nu le-am mai pus, pentru ca doar arata cat de cat, dar de "lucrat" nu vor...

quote author=GaBoNtZ link=topic=1426.msg51495#msg51495 date=1370982533]

Salut!

La voblerul acela din spuma eu recomandam sa pui armatura dintr-o singura bucata pe sant in burta, am vazut destule voblere rupte in 2. Sa tai canal si sa testezi miscarea inainte sa dai straturi de lac, materialul acesta permite asa ceva, daca nu are miscare corespunzatoare poti astupa canalul(epoxi+carton) si sa tai altul mai aproape de inelul de tractare. Testarea la flotabilitate si miscare sa o faci cu ancore montate.
Cel alb imi place cum e finisat, forma la corp, dar ai pus inelul de tractare prea sus, trebuia mai jos imediat deasupra la paleta, daca fara ancore misca putin din coada dupa ce montezi ancorele s-ar putea sa nu mai bata deloc. Si la acesta i-as fi taiat canalul mai aproape de inelul de tractare. Fa o proba cu o paleta mai mica, ingusta cu suprafata cam 30% la cea din poza, deobicei creste amplitudinea si misca mai delicat cu o paleta mica.
Si restul, despre care spui ca nu au miscare, pot fi tunate asa cum am spus: astupat canalul actual si taiat altul mai aproape de inelul de tractare sau cu unghi mai mare fata de orizontala. Merita facute teste la vana cu palete de diferite forme si marimi, cu siguranta cu una dintre ele va merge exact cum vrei.

Nu inteleg de ce vrea majoritatea constructorilor de voblere sa le iasa floating, ca unul sinking e mult mai versatil, poti da la orice adancime. Pentru pesti mofturosi e bine sa fie suspending.Opresti din mulinat si il joci cu smucituri, rar peste care rezista la asa ceva.

Cianoacrilatul, pe langa ca e foarte casant, e si toxic cu spume.

hunyadi> Foarte faine voblerele cu folie, de avatul ala nici nu mai spun. Eu am o problema cu cele cu folie, ca mai sare local din vopsea cu epoxy cu tot, functional n-au nimic, ca si base coat pun epoxy, dar pe aluminiul ala nu prea are aderenta vopseaua.

Am cumparat un compresor nou si ieri am comandat un pistol cu aer cald, ma apuc de treaba ca am cam stat pe loc cu vopsitul vreo 9 luni.

Bye!

STM

« Ultima modificare: Miercuri 12 Iunie 2013, 11:30:49 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
GaBoNtZ
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4374 : Miercuri 12 Iunie 2013, 12:52:40 »

La ambele armatura e dintr-o singura bucata, doar ca ele sunt facute din doua jumatati lipite intre ele initial, data forma, apoi desfacut, crestat canal pe fiecare jumatate, bagat armatura si apoi lipite intre ele.
Il voi lesta si pe cel galben, doar ca inca n-am avut vreme...
Eu personal vreau floating, pentru ca nu prea sunt experimentat si firul imi tot face peruci... asa ca las voblerul sa pluteasca si ma pun pe descalcit. Daca se scufunda, mi-e teama sa nu se agate.
Multumesc de sfaturi !
Memorat
Pa00lSC
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #4375 : Miercuri 12 Iunie 2013, 13:16:59 »

Salutare,

M-a luat si pe mine microbul de cioplit in lemn si m-a chinuit talentul cu o incercare de forma de oblete din balsa. Are 9 cm
Intre timp am bagat si armatura, lestul, barbeta si l-am si pictat din pensula cu acrilice, dar voi pune poze mai tarziu.
Deocamdata asta e blankul, si as avea 1 milion de intrebari, dar ma voi limita la cateva
   - cu ce pot sigila lemnul, sa nu se imbibe cu apa cand testez, eu l-am bagat crud si din pacate a tot trebuit sa il refinisez dupa fiecare scaldare
   - am incercat sa il fac suspending dar nu am reusit sa bag in el toata cantitatea necesara de plumb . cum as putea scapa de flotabilitate in cazurile astea?
  - voi cu ce sapati canalul pentru armatura in burta voblerului? eu am folosit o scula de-aia rotativa gen dremel
  - cu ce umpleti canalul dupa ce bagati armatura? eu am bagat poxi pol
  - stie cineva daca se impaca vopselele acrilice cu epoxy? inca nu i-am dat top coat

Atat deocamdata si multumesc anticipat

PS sper ca se vor vedea pozele ...

* 2013-06-05 23.16.10.jpg (428.86 KB, 1600x1200 - văzut 130 ori.)

* 2013-06-05 23.15.44.jpg (410.67 KB, 1600x1200 - văzut 95 ori.)
« Ultima modificare: Miercuri 12 Iunie 2013, 13:28:07 de către Pa00lSC » Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #4376 : Miercuri 12 Iunie 2013, 14:10:53 »

talent nu gluma,si de cand zici ca te-ai apucat de cioplit? :oglumeam Rinjet,bafta in continuare Fir intins(altu''virusat'') se mareste comunitatea de cioplitori Rugaciune
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4377 : Miercuri 12 Iunie 2013, 14:40:16 »

Salutare,

M-a luat si pe mine microbul de cioplit in lemn si m-a chinuit talentul cu o incercare de forma de oblete din balsa. Are 9 cm
Intre timp am bagat si armatura, lestul, barbeta si l-am si pictat din pensula cu acrilice, dar voi pune poze mai tarziu.
Deocamdata asta e blankul, si as avea 1 milion de intrebari, dar ma voi limita la cateva
   - cu ce pot sigila lemnul, sa nu se imbibe cu apa cand testez, eu l-am bagat crud si din pacate a tot trebuit sa il refinisez dupa fiecare scaldare
   - am incercat sa il fac suspending dar nu am reusit sa bag in el toata cantitatea necesara de plumb . cum as putea scapa de flotabilitate in cazurile astea?
  - voi cu ce sapati canalul pentru armatura in burta voblerului? eu am folosit o scula de-aia rotativa gen dremel
  - cu ce umpleti canalul dupa ce bagati armatura? eu am bagat poxi pol
  - stie cineva daca se impaca vopselele acrilice cu epoxy? inca nu i-am dat top coat

Atat deocamdata si multumesc anticipat

PS sper ca se vor vedea pozele ...
Parerea mea:
1 aplica macar un strat de lac inainte de primul test in apa
2 cum as proceda eu desi nu am incercat inca: finalizez voblerul (ancore, straturi epoxy si barbeta) apoi fac o gaura in burta voblerului unde pun plumb cu un dop sa nu intre apa cand efectuez testul. Daca obtin greutatea dorita, inchid gaura, vopsea, inca un strat de epoxy si gata...
3. cu un fierastrau mic
4. chit de lemn
5. trebuie sa fie compatibil
Memorat

Pa00lSC
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #4378 : Miercuri 12 Iunie 2013, 15:28:47 »

multumesc de raspuns,

Problema care am intampinat-o eu cu canalul pentru armatura si lestul e ca spatiul cu verde e prea mic pentru cat plumb aveam eu nevoie sa pun, si partea albastra cu prea multa flotabilitate.
mai sus de armatura nu puteam merge. schita 1
Ar fi trebuit sa bag o armatura ca in schita 2 dar nu aveam cu ce sa tai canalul asa.
ne mai gandim... solutii se gasesc  Wink
PS M-a prins sefu' ca desenez schite de pesti in paint  Risete

* lest.jpg (17.41 KB, 602x393 - văzut 64 ori.)

* lest2.jpg (18.54 KB, 602x393 - văzut 42 ori.)
« Ultima modificare: Miercuri 12 Iunie 2013, 16:16:02 de către Pa00lSC » Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4379 : Miercuri 12 Iunie 2013, 17:01:06 »

@Simion Tiberiu - intr-adevar pe folie vopseaua acrilica nu adera bine. La cea mai fina atingere se duce vopseaua . Solutia este ca dupa stratul de foile aplici epoxy - vopsea - epoxy. Pe epoxy (Devcon) nu am avut surprize de aderenta.
Memorat

Pagini: 1 ... 217 218 [219] 220 221 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.059 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 18 Iunie 2018, 14:49:51
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.