Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:32:24 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 218 219 [220] 221 222 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2164244 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #4380 : Miercuri 12 Iunie 2013, 18:48:03 »

De ce sa te joci cu unghiuri drepte cand tensiunea e mai mica in forma asta si ai loc de lestat. la sapte centimetri incarci pana la 11 g.

* lest.png (3.23 KB, 603x206 - văzut 110 ori.)
Memorat
Pa00lSC
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #4381 : Miercuri 12 Iunie 2013, 19:19:17 »

initial era facut din 2 jumatati, care le-am lipit temporar cu ce aveam la indemana ... super glue in 3 4 punte mici ... dar ... se pare ca s-a lipit mai bine decat speram si rupeam balsa daca trageam de el.
Daca a folosit cineva balsa si l-a facut din 2 jumatati cu ce ati lipit temporar ?
Memorat
GaBoNtZ
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4382 : Miercuri 12 Iunie 2013, 19:27:40 »

initial era facut din 2 jumatati, care le-am lipit temporar cu ce aveam la indemana ... super glue in 3 4 punte mici ... dar ... se pare ca s-a lipit mai bine decat speram si rupeam balsa daca trageam de el.
Daca a folosit cineva balsa si l-a facut din 2 jumatati cu ce ati lipit temporar ?
ceva banda dublu adeziva... subtire
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #4383 : Miercuri 12 Iunie 2013, 20:27:54 »

Aracet. Se desface foarte usor cu un varf de cutit sau cutter
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4384 : Miercuri 12 Iunie 2013, 21:13:39 »

eu folosesc  Uhu Power transparent. Este perfect la asa ceva pentru ca se lipeste repede si se desface usor. Se dezlipeste usor de pe mana etc....
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #4385 : Miercuri 12 Iunie 2013, 21:44:57 »

La ambele armatura e dintr-o singura bucata, doar ca ele sunt facute din doua jumatati lipite intre ele initial, data forma, apoi desfacut, crestat canal pe fiecare jumatate, bagat armatura si apoi lipite intre ele.
Il voi lesta si pe cel galben, doar ca inca n-am avut vreme...
Eu personal vreau floating, pentru ca nu prea sunt experimentat si firul imi tot face peruci... asa ca las voblerul sa pluteasca si ma pun pe descalcit. Daca se scufunda, mi-e teama sa nu se agate.
Multumesc de sfaturi !

Salut!

Si eu le fac pe majoritatea tot stil sandvich. Le-ai imbinat bine ca nu mi-am dat seama ca sunt din 2 parti, eu pe cele 2 felii scot in evidenta conturul interior cu un marker, asa dupa asamblare se vede o linie pe care o folosesc ca reper pentru simetrie. Perucile le faci pentru ca nu ai incarcat bine tamburul mulinetei*prea incarcat*, mulineta nu pune bine firul sau firul folosit e de o calitate kk. Eu lestarea o fac pe interior, dau niste gauri in care pun bile de plumb, dupa lipirea celor doua parti forma ramane perfecta.

Raspunsuri la alte intrebari> montare temporara balsa aracet in 2 puncte
                                      taiere canal pe burta panza de bomfaier, daca vrei sa taie canal mai ingust bati cu ciocanul dintii sa dispara ceaprazuirea lor.
                                     impregnare pentru testare la apa  nitrolac diluat 1-2 straturi, uneori si de la solutia diluata se mai aspreste suprafata dar cu un smirghel fin e chestie de secunde sa finisezi

Cand am fost la pescuit am observat la mal un buhai de balta tocmai papa o insecta gen albina am vrut sa-l iau |de model| dar l-am scapat....

Bye!

Memorat

sTm
GaBoNtZ
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4386 : Miercuri 12 Iunie 2013, 22:31:09 »

Le-am imbinat cu cianoacrilat (superglue) numai ca e la ceva tub profi... e un tub mare. Am  smirgluit si dupa. Lestarea tot asa am facut-o si eu la cel alb, asa am s-o fac si la cel galben. (finisat si apoi gaurit sau frezat) La cel alb am frezat canal inainte si dupa ochetul de la mijloc si am bagat "tabla" de plumb. Va trebui doar sa fiu atent la greutati... (dar asta nefiind de lemn, nu-i stres) Cel de balsa n-a iesit din prima ca nu am luat in considerare faptul ca eu scot balsa si bag plumb testat pentru intreaga cantitate de balsa... Cheesy s-a rezolvat apoi cu o freza mica, pe testate... Tocmai din aceasta cauza cred ca am sa le si fac in continuare din acel plastic.

Pana la noi "ordine", spor tuturor si fire intinse !

L.E. le-am facut stil sandvich pentru ca si balsa si acel material sunt subtiri, au ~ 5mm...
Memorat
Pa00lSC
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #4387 : Miercuri 12 Iunie 2013, 23:27:03 »

Multumesc tuturor pt raspunsuri si sfaturi

Asta e si "obletele" meu vopsit din pensula ... fail ... e pe drum aerograful
Si am mai facut un mititel floating cu bataie marunta doar ca la viteze mari nu mai face nimic
Si aparatul foto e pe drum  Jenat scuze pt calitatea deosebita a imaginilor

spor la treaba

* 2013-06-12 23.00.53.jpg (61.9 KB, 640x480 - văzut 138 ori.)

* 2013-06-12 23.01.36.jpg (63.27 KB, 640x480 - văzut 97 ori.)

* 2013-06-12 23.11.27.jpg (50.27 KB, 640x480 - văzut 110 ori.)
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4388 : Duminică 16 Iunie 2013, 00:27:28 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: Duminică 16 Iunie 2013, 00:17:05

Postat pe:: Duminică 16 Iunie 2013, 00:18:50

Postat pe:: Duminică 16 Iunie 2013, 00:19:36

Uploaded with [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: Duminică 16 Iunie 2013, 00:21:27

incepute in ianuarie finalizate in iunie.....

Postat pe:: Duminică 16 Iunie 2013, 00:21:59

3,5 cm balsa propionat, foliat,2straturi devcon, ochi autoadezivi 3 d
Memorat
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4389 : Duminică 16 Iunie 2013, 00:54:36 »

Cine e din suceava? Sa imi zica si mie de unde pot procura lemn de balsa. Am incercat cu tei, si ma iau batranetile pana termin.
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #4390 : Luni 17 Iunie 2013, 10:07:16 »

Bravo,Petru,ochisori aia arata ff.misto. o^oDa-i inainte. Aplauze Fir intins
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4391 : Luni 17 Iunie 2013, 10:58:14 »

multumesc frumos au fost cam scumpi, i am luat din  america, dar se merita sa faci asa.....pt corason
lemn de balsa 0.6 mm, propionat, devcon2ton, si alt tip de lest.
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #4392 : Luni 17 Iunie 2013, 16:33:16 »

Tungsten,cumva? sugubat
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4393 : Luni 17 Iunie 2013, 16:56:30 »

ceva mai bun gasit intamplator......
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4394 : Luni 17 Iunie 2013, 18:08:31 »

Cine e din suceava? Sa imi zica si mie de unde pot procura lemn de balsa. Am incercat cu tei, si ma iau batranetile pana termin.
Vezi la baietii de la [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Am luat si eu de la ei si sunt foarte amabili
Memorat

arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4395 : Luni 17 Iunie 2013, 20:40:17 »

Da au magazin fizic?Cum?Cum?Cum?Cum??
PS: Lemnul trebuie tratat? Daca da, e bun uleiul de in, special pt lemn?
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4396 : Luni 17 Iunie 2013, 22:18:57 »

au magazin virtual comanzi si ti vin cu posta romana sau fan curier.....foarte seriosi baietii
lemnul de balsa se trateaza cu propionat....dc esti interesat mesaj pe privat
Memorat
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4397 : Marți 18 Iunie 2013, 12:57:50 »

Eu am momentan lemn de tei
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4398 : Vineri 28 Iunie 2013, 21:05:24 »

Dupa o oarecare pauza luata mai mult fortat decat de placere, am revenit cu niste voblere.
Prima serie trebuia sa aiba 5 bucati, dar dupa teste au ramas 4, unul fiind platit tribut raului.
5 cm, balsa, bataie foarte marunta, floating

Astea 3 is prototipuri. Cele doua din stanga sunt sinking, si au o bataie interesanta. Primu bate si pe tragere liniara dar misca interesant daca e smucit, iar al doilea bate foarte marunt la viteza mare, interesant. Al treilea are o bataie foarte puternica, tipu ala de bataie de iti tremura lanseta in mana, 5 cm, floating.
Memorat

GaBoNtZ
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4399 : Sâmbătă 29 Iunie 2013, 13:54:00 »

nice!
Memorat
Pagini: 1 ... 218 219 [220] 221 222 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 19 Octombrie 2017, 01:27:41
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.