Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Marți 16 Octombrie 2018, 13:16:04 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2437696 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #440 : Joi 19 Februarie 2009, 20:04:00 »

De la cate bucati,in sus, se cheama "gherla"?  Smiley
...deja , marca "empthy" se recunoaste dupa "canalul" ce se regaseste pe corpul voblerelor. Wink

Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #441 : Vineri 20 Februarie 2009, 16:11:45 »

seria green continua: 5cm ;6,5 gr:

Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #442 : Vineri 20 Februarie 2009, 18:18:39 »

@ gene...

Foarte fain "scafandrul"... Aplauze
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #443 : Vineri 20 Februarie 2009, 21:21:15 »

pare a avea o bataie marunta
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #444 : Vineri 20 Februarie 2009, 22:25:43 »

pot citi pana si-n palma ca va prinde cativa salai sugubat
Memorat
btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Galati

« Răspunde #445 : Sâmbătă 21 Februarie 2009, 11:26:49 »

Va salut,
Nu am mai postat de mult, dar ma intorc cu o problema. Construiesc voblerul, il vopsesc, il lacuiesc, inoata, prinde... dar dupa ceva timp apar bule de aer sub stratul de lac  Trist
Daca puteti sa ma luminati... fac cinste cu un bec de 150 W sa mai luminati si pe altii  Rinjet
Bineinteles.. si  Bere Bere Bere

P.S: De vopsit vopsesc cu pensula si ce instrumente mai gasesc la indemana... dar lacul il dau cu pistolul de vopsit... sa fie asta problema?  Roll Eyes
« Ultima modificare: Sâmbătă 21 Februarie 2009, 11:29:47 de către btfg » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #446 : Sâmbătă 21 Februarie 2009, 11:50:41 »

hmm... cred ca nu se intelege bine vopseaua cu lacul, ori... intra apa in vobler si se umfla, cam astea 2 posibilitati ar putea fi, zic eu
-eu as zice sa tratezi bine lemnul inainte de vopsire si sa schimbi lacul cu altu`
Memorat
btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #447 : Sâmbătă 21 Februarie 2009, 12:22:25 »

Hmmm.. mai trebuie lucrat la tratarea lemnului cred.. atat lacul cat si vopsele sunt auto si sunt total compatibile :p... pt ca la masini nu face bule.. vopseaua o dau acasa (de aia o dau cu pensula) dar pt lac duc voblerele si le dau cu pistolul la o vopsitorie auto.. si deh.. nu am cum sa schimb lacul.. ca nu am cum sa intervin in procesul tehnologic Cheesy

P.S: Lemnul il tratez cu cianoacrilat (adicatelea SuperGlue da` suna mai elevat  sugubat ) ca mi se pare cel mai comod...
« Ultima modificare: Sâmbătă 21 Februarie 2009, 12:25:00 de către btfg » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #448 : Sâmbătă 21 Februarie 2009, 12:42:00 »

eu as zice sa arunci lacul ala si sa cumperi o cutie de lac de parchet, ce folosesti u.. sunt bune, dar ptr masini.. nu aplicate pe lemne, am folosit si eu vopsele si lacuri auto fara satisfactii, incearca vopsele acrilice si lac pe baza de apa si nu ai sa mai am probleme! si in plus se usuca rpd. nu ca cele auto care banuiesc ca stai 1 zi sa se usuce un strat de vopsea dak imi aduc bine aminte Tongue
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #449 : Sâmbătă 21 Februarie 2009, 13:03:49 »

salut,

problema consta in tratatul lemnului, ceea ce faci tu este impermeabilizare, nu cred ca lacul este problema, eu numai lac auto folosesc binentzeless in combinatzie cu UHU si nu am probleme, aveam si eu bule de aer cand nu tratam lemnul... Roll Eyes Roll Eyes
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #450 : Sâmbătă 21 Februarie 2009, 13:08:43 »

hmmm.. interesant ce zici tu empthy... si... cam cum il tratezi tu pe maria sa lemnul? ca deh... sa pot sa ma laud la prieteni ca e facut de mine si arata si bine   Cool.... ca pe maria sa, dintoasa.. nu cred ca o deranjeaza niste bulinutze mici, dar.. cum s-a inchis pescuitul la dintoasa... tre sa bagam in seama si pe cei mai mofturosi..  sugubat
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #451 : Sâmbătă 21 Februarie 2009, 15:18:17 »

pahare diluate in nitro, bagi lemnul il lasi 24 ore dupa il lasi la uscat 24 ore pe calorifer de preferinta, dupa il bagi si il scotzi de vre-o 3 ori, dupa fiecare scoatere il lasi cam 3 ore, solutia tre sa fie subtzire nu groasa.. sper ca am fost cat se poate de explicit  Rinjet
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #452 : Sâmbătă 21 Februarie 2009, 15:32:38 »

am foarte inteles  Rinjet
intrebarea e.. chestia asta acopera diverse gaurele/santulete ce sa pot gasi absolut intamplator in corpul voblerului  Jenat
daca nu, chitul se mai lipseste de suprafata? sau daca vreau sa remediez ceva.. dupa ceva timp cade chitul :-s
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #453 : Luni 23 Februarie 2009, 08:55:33 »

intrebarea e.. chestia asta acopera diverse gaurele/santulete ce sa pot gasi absolut intamplator in corpul voblerului  Jenat
daca nu, chitul se mai lipseste de suprafata? sau daca vreau sa remediez ceva.. dupa ceva timp cade chitul :-s

Salut!
Pai eu folosesc mai multe variante
1. chit nitro (auto cu granulatie fina)-se pune direct pe lemn, dupa uscare se slefuieste f.fain. Nu am patit sa se desprinda vreodata. Nu sunt niciun fel de probleme ulterioare la lacuire/vopsire.
2. vopsea lavabila. E si ca strat de baza, fiind alba cea pe care o folosesc. Direct pe lemn, dupa uscare se slefuieste cu smirghel fin. Compatibila cu orice tip de vopsea/lac. Dezavantaj> se usca incet si se formeaza picatura aia din capat cand se pune la uscat. Trebuie curatat inelul de mai multe ori inainte sa se usuce vopseaua. Se foloseste nediluat. Netestat la dinti de stiuca deocamdata. A nu se lasa picatura, datorita stratului gros la uscare apar niste santuri care trebuie slefuite.
3. lac nitro diluat. Se pune intr-un borcan si se dilueaza cam la 50% fata de ambalajul original. Se scufunda foarte incet voblerul in lac, astfel se da timp aerului sa urce prin pori si sa fie inlocuit de lacul diluat. La balsa se vede cu ochiul liber cum datorita capilaritatii lacul urca prin pori mai repede de cum se scufunda vobblerul in lac. Rezulta o suprafata destul de rugoasa. Se introduce in al doilea lac de data asta nediluat, se lasa sa se usuce bine, dupa care cu un smirghel fin se netezesc asperitatile. Dupa faza asta nu mai apar bule si denivelari. Daca se lucreza cu 10 sau mai multe vobblere in serie, cam dupa ce s-a imbaiat ultimul in lac, se poate deja slefui primul. Se lucreaza "la foc automat".

Bye!

STM
Memorat

sTm
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #454 : Luni 23 Februarie 2009, 09:22:37 »

Salut!
Pai eu folosesc mai multe variante
1. chit nitro (auto cu granulatie fina)-se pune direct pe lemn, dupa uscare se slefuieste f.fain. Nu am patit sa se desprinda vreodata. Nu sunt niciun fel de probleme ulterioare la lacuire/vopsire.
2. vopsea lavabila. E si ca strat de baza, fiind alba cea pe care o folosesc. Direct pe lemn, dupa uscare se slefuieste cu smirghel fin. Compatibila cu orice tip de vopsea/lac. Dezavantaj> se usca incet si se formeaza picatura aia din capat cand se pune la uscat. Trebuie curatat inelul de mai multe ori inainte sa se usuce vopseaua. Se foloseste nediluat. Netestat la dinti de stiuca deocamdata. A nu se lasa picatura, datorita stratului gros la uscare apar niste santuri care trebuie slefuite.
3. lac nitro diluat. Se pune intr-un borcan si se dilueaza cam la 50% fata de ambalajul original. Se scufunda foarte incet voblerul in lac, astfel se da timp aerului sa urce prin pori si sa fie inlocuit de lacul diluat. La balsa se vede cu ochiul liber cum datorita capilaritatii lacul urca prin pori mai repede de cum se scufunda vobblerul in lac. Rezulta o suprafata destul de rugoasa. Se introduce in al doilea lac de data asta nediluat, se lasa sa se usuce bine, dupa care cu un smirghel fin se netezesc asperitatile. Dupa faza asta nu mai apar bule si denivelari. Daca se lucreza cu 10 sau mai multe vobblere in serie, cam dupa ce s-a imbaiat ultimul in lac, se poate deja slefui primul. Se lucreaza "la foc automat".

Bye!

STM

variantele 2 si 3 le-am folosit si eu, in ultima vreme   mai mult varianta 2.
spor!

ps:5 cm 5 gr:

si inca unul: 5 cm, 3 gr si 5 mm latime Wink :

ps: ultimul e dat cu lac acril poliuretanic Smiley

« Ultima modificare: Luni 23 Februarie 2009, 13:57:13 de către gene3004 » Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #455 : Luni 23 Februarie 2009, 15:46:35 »

faine man, Gene avand in vedere ca-s usoare ce le-ai mai facut scobitura din cap, ma refer la rnr, eu ultimele de 20 gr le-am facut fara scobitura (ce-i drept am avut morcov ca nu bat Jenat) si bat la fel ca si cu scobitura aceeia, poate chiar mai reusit si mai natural sugubat sugubat
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #456 : Luni 23 Februarie 2009, 17:21:09 »

care scobitura? aia care este la RNR-uri? nu am facut-o. o fi vreo iluzie optica.. pozele sunt facute cu telefonul.. nu-s  chiar clare..sorry
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #457 : Luni 23 Februarie 2009, 21:40:57 »

o fi ca si la mine cu gliderul ala albastru  Risete Risete
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #458 : Marți 24 Februarie 2009, 09:04:01 »

probabil empthy...
 nu mai pune nimeni nic un vobler?horsule, radu, old-radu,scoby..restu? sunteti toti la peste? imi este greu sa cred ca nu ati mai cioplit nimic......
ceva pt clean:3,4 cm 3 gr:

Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #459 : Marți 24 Februarie 2009, 10:05:37 »

o fi criza  Suparat Suparat Suparat

Postat pe:: Marți 24 Februarie 2009, 09:26:08

2 cm floating..

Postat pe:: Marți 24 Februarie 2009, 09:30:42

3 cm floating

* 24-02-09_0947.jpg (55.03 KB, 640x480 - văzut 372 ori.)

* 24-02-09_1022.jpg (56.85 KB, 640x480 - văzut 291 ori.)
Memorat

Pagini: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.076 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 06 Octombrie 2018, 03:23:21
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.