Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Vineri 16 Noiembrie 2018, 03:29:59 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2448358 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #540 : Miercuri 04 Martie 2009, 19:58:48 »

bravo oltene ! nu te lasa !  Wink

mai citeste sectiunea cafenea subiectul distractiv... evident bancuri... (dar adevarate ! )  Wink Rinjet Risete si porma as zice ca esti rodat numa bun sa te invirti printre tembeli... Smiley

mai vrei sabloane interesante ?  Smiley
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #541 : Miercuri 04 Martie 2009, 20:13:07 »

...era unul asemanator , la pagina 23... Wink
...sper sa nu fiu prea pretentios ca am spus "asemanator"  sugubat

...5,5 cm , aprox.14 gr. , bataie marunta

SPOR !...la cioplit. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #542 : Miercuri 04 Martie 2009, 20:25:41 »

Aplauze , i-ai mai bagat si bile?
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #543 : Miercuri 04 Martie 2009, 20:57:53 »

oops !
...cum am putut sa uit?
...are o singura camera cu 3 bile si mai are...patru frati (surori) Cum? , care inca sunt in lucru.
...va urma.
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #544 : Miercuri 04 Martie 2009, 21:30:04 »

Citat
...era unul asemanator , la pagina 23...

aduce oleaca... Wink
spor la cioplit!
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #545 : Miercuri 04 Martie 2009, 22:07:01 »

old man  Rinjet te-ai bagat pe system puternik, tzine-o tot asa... Aplauze Aplauze
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #546 : Joi 05 Martie 2009, 09:02:25 »

aici cred ca e de vine pikeman pt ca nu a scris reteta exacta , adica exact diametrul gaurii , adancimea si cantitatea de rasina necesara  Rinjet

Salut!
Pai spun eu cum fac> din nichelina rasucesc ochetul. Dau gauri de cel putin 1 centimetru adancime(numai cat sa nu iasa pe partea cealalta, de diametru mai mare cu 0,2-0,3 mm decat dublul diametrului sarmei de nichelina din care am facut ochetul. Amestec putin Poxipol cu care ung tija rasucita a ochetului. Se introduce cam la jumatate din adancimea gaurii, dupa care se rasuceste ochetul in mod repetat in sensul opus insurubarii, asa adezivul are tendinta sa intre fortat in gaura. Uneori se vede treaba asta ca iasa si bule de aer. Dupa ce se vede ca picatura de adeziv a intrat complet in gaura, se rasuceste ochetul in sensul de insurubare normal(ca si cand ar fi un surub obisnuit) si se apasa pana cand ochetul ajunge la nivelul corpului vobblerului. Se continua la toti ochetii la fel. Dupa vreo 5 minute se taie cu un cutit ascutit surplusul de adeziv (daca este), dupa cele 10 minute necesare intaririi complete Poxipol(de 10 min.) se poate slefui la nivel. Gata! Asa pun ocheti la voblere din salcie, tei si lamai. In proportie de 80% folosesc totusi metoda "japanese style", adica cu vobler din doua parti, lipite tot cu Poxipol, dupa ce in interior fac locase pentru bile si dupa ce ard cu aparatul de pirogravat canalele in care intra perfect armatura de sarma dintr-o bucata.
Bye!

Ponimaiu, draqdevil?

STM

RADU> ma gandeam sa-mi dai adresa de acasa... De comunicat se poate si prin scris. Vorba zboara, scrisul ramane.
« Ultima modificare: Joi 05 Martie 2009, 09:10:04 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #547 : Joi 05 Martie 2009, 11:25:50 »

bine simone , ti-am dat toate detaliile dar poate vb la un tel ca sa stiu si eu ce si cum  Cool
Memorat
draqdevil
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Tg-Jiu

« Răspunde #548 : Joi 05 Martie 2009, 12:23:07 »

bravo oltene ! nu te lasa !  Wink

mai citeste sectiunea cafenea subiectul distractiv... evident bancuri... (dar adevarate ! )  Wink Rinjet Risete si porma as zice ca esti rodat numa bun sa te invirti printre tembeli... Smiley

mai vrei sabloane interesante ?  Smiley

normal k mai vreau sabloane......numa sa nu fie de voblere f. mari!ms mult!
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #549 : Joi 05 Martie 2009, 16:35:21 »

Multam fain !...baieti.
 @ gene...de data asta numai "oleaca" ,dar promit ca ma straduiesc mai mult... Rinjet

SPOR ! ...la cioplit. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #550 : Joi 05 Martie 2009, 18:50:02 »

Io am impresia ca o sa devina ovi 2 . Nu-l luati prea tare ca na ie naspa  sa cauti mai ales cand gasesti o gramada si tie lene sa le citesti plus ca daca nu esti familiarizat cu termeni parca is limbi straine !!!  Acuma im dau seama ce prost am putut fi , imi era lene si vroiam mura in gura crezanduva niste maiestri pe vremea aia ( ca acuma chiar santeti) si mi se parea ceva normal  sa im dati cu lingura !
Voi studiati omu vedeti daca e in stare de ceva , daca e ii dati paine daca nu dute si cauta !
O sugestie cauta forumuri din strainatate (Italia_)  si gasesti mult mai mule . Ti-as da niste saituri shite etc . dar nu sunt acasa cand scriu acest post !

@simon tiberiu : vezi ca astept niste poze detali in legatura cu ce ai mai lucrat la ......

In cateva zile vin si eu cu ceva nou dar in momentu de fata nu gasesc eco lac am unblat pe la toate magazinele si am primit acelasi raspuns NU!  Rinjet ; Rinjet Vreu si eu sa  fac ceva si si atunci nu gasesc materiale  Smiley 

Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #551 : Joi 05 Martie 2009, 20:27:33 »

hopa...altu sa imbolnavit Risete Risete...succes la constructie...eu unu nu ma bag la sfaturi...k iara ies scantei Risete Risete Risete Risete
Dar...iti zic ceva...este foarte greu sa fii original....si plus de asta...incepe cu voblere facute in functie de pestele vizat...asa este cel mai simplu
Memorat

C&R
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #552 : Joi 05 Martie 2009, 21:54:30 »

salutare la toata lumea
hai ca incerc sa pun si eu doua goange,sper sa o reusesc de data asta

apropo,aveti idee cum sa fac o 'sufleta' sau cum i-o zice dar ceva finut nu de dat cu var pe pereti Risete,am mai cautat dar tot ce am gasit a fost ceva de genu ca trebuie sa pun doua ace de siringa la 90 de grd dar nu prea pricep cum
« Ultima modificare: Vineri 06 Martie 2009, 07:45:48 de către aligaby » Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #553 : Joi 05 Martie 2009, 22:02:29 »

...corect este asta:

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Wink

...interesante "goangele"... Aplauze
« Ultima modificare: Joi 05 Martie 2009, 22:04:19 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #554 : Joi 05 Martie 2009, 22:38:41 »

alecs , nush daca vei reusi ceva cit de cit artistic cu sufleta , dar poti incerca . eu drept sa-ti zic am oarece retineri in privinta sufletei . cred ca mai degraba ai face treaba cu spray-urile . stiu ca fiecare se gandeste la o metoda cit mai ieftina de vopsire . se pot face si cu spray-urile destule paternuri frumusele dar dupa ceva antrenament  sugubat
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Keep it simple.

« Răspunde #555 : Joi 05 Martie 2009, 23:29:03 »

am cateva spray-uri pe care le folosesc momentan si niste vopsele acrilice pt ochi si alte semne care le fac cu pensula dar nu mai stiu pe unde citisem ca dl. dady folosea o 'sufleta' din asta cu succes si de aia ma gandeam... stiu ca aerograful e tata lor doar ca nu prea aveam in plan sa-mi iau unul acum. eh pana la urma tot la el se va ajunge

Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #556 : Vineri 06 Martie 2009, 00:02:32 »

daca ai reusi sa intri sub pielea lui domnu dady poate te-ar ajuta cu ceva info despre sufleta dar altfel cam greu sa scoti ceva de la el  Tac.
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #557 : Vineri 06 Martie 2009, 08:45:45 »

nu ai nici un magazin de arte plastice in zona?poate gasesti si la o librarie.
e vreo 5 lei una Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Keep it simple.

« Răspunde #558 : Vineri 06 Martie 2009, 10:01:37 »

aaa bun atunci , nu stiam ca sunt de cumparat. Bere
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #559 : Vineri 06 Martie 2009, 10:37:47 »

Ei, daca v-ati uita pe site-urile de modelism, machete statice, ati avea niste surprize (placute) apropo de sufletã = suflai = aerograf cu amestec extern.
Magazine de pictura? Exista si online.
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.104 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 01 Octombrie 2018, 07:02:18
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.