Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 19 Februarie 2018, 07:46:39 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2265778 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Buzau

« Răspunde #620 : Joi 12 Martie 2009, 13:35:17 »

Multam Dumitre... am mai primit ceva idei si de la @dstb... o sa gasesc eu unul pan'la urma...
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #621 : Joi 12 Martie 2009, 13:42:24 »

uite cine vorbeste de alte meleaguri, omu somonilor care no mai dat pe aici de saptamini bune Rinjet
Risete he he he ... cei drept am umblat chiauchia pe la alte petreceri prin ardeal in ultimul timp ... dar inima si cuibu mieu e tot in Moldova mea ! asa ca nu scapati ashe usor di mini razeshilor !  Rinjet
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #622 : Joi 12 Martie 2009, 15:08:01 »

dar inima si cuibu mieu e tot in Moldova mea ! asa ca nu scapati ashe usor di mini razeshilor !  Rinjet

Servus, Mãria Ta!

Cu microundele n-am inteles, vreti sa uscati 'creatiile' la cuptorul cu microunde? ;-) :-)

Cam ce turatie si diametru are tamburul ala rotitor pe care se prind 'piesele de rezistentza'?
Ca mi-e lene sa caut acum... .... ... :-)   

Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #623 : Joi 12 Martie 2009, 16:00:02 »

Dragos... aici era vorba de rotor pe care se usuca prostioarele... si la indrumarea lu Eugen am facut cu motor de la cuptor de microunde ... si anume motorul ala care invirte strachina... dar nu are nik de a face cu micro undele ...

motorul are turatie f mica... dar numa buna as zice io... si tot rahatu nu are piese de rezistenta !  Rinjet Wink Risete
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #624 : Joi 12 Martie 2009, 16:03:07 »

:-) Am glumit cu uscatul la microunde. :-) Dar chestia ai cate ture face pe minut? Una, doua, trei sau mai multe?
Memorat

Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #625 : Joi 12 Martie 2009, 16:05:20 »

Multam Dumitre... am mai primit ceva idei si de la @dstb... o sa gasesc eu unul pan'la urma...

n-ai pt ce ! si mi se pare normal sa mai primesti ceva idei de la dsb... si el e tot din Bacau ca si mine si spre deosebire de mine el participa pe saituri doar cu idei si sfaturi bune... info de prima calitate... cu toate ca ar fi bine venit si pe toboganu spiritual ... dar deh...

Postat pe:: Joi 12 Martie 2009, 16:04:15

:-) Am glumit cu uscatul la microunde. :-) Dar chestia ai cate ture face pe minut? Una, doua, trei sau mai multe?

nu mai tin minte... 2-5 ture pe minut
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #626 : Joi 12 Martie 2009, 18:00:50 »

Dumitru exagereaza in ambele sensuri. Eu sint un parlit de incepator iar el e un foarte bun pescar all-around. Iar la muscarit cu scule grele (la propriu) e intre cei mai buni 3 (plecati) din Romania.
Din Moldova, in cazul lui. Wink   
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #627 : Joi 12 Martie 2009, 18:16:02 »

he he he  Risete

io dau si io cum pot...  nu il luati in serios ... dar fiti atenti ce modestie  pe dsb ? !
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #628 : Joi 12 Martie 2009, 18:55:57 »

man medvediuc ce vrei sa faci tu acolo ? un soi de jointed mutant , siamez ? Smiley hai ca-s tare curios ce-o sa iasa?  Noroc
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #629 : Joi 12 Martie 2009, 20:02:28 »

@Radule... stiam eu ca am sa te fac curios  Wink
Deocamdata nu stiu nici eu exact... mi-a venit de ieri ideea formei. Si cam atat... sa vedem ce o iesi. Azi nu m-am apucat ca am facut altele (o sa pun poze dimineata) dar maine ma tin de ea...
Oricum, daca aveti vreo idee ceva... inca mai astept.

@dstb pentru roata de uscat era motorasul ala. Turatie... nu stiu ce sa zic exact... pe sticlutele de epoxi scrie ca 5-6 rpm. Rasina am luat-o de la Paul Sas deci banuiesc ca stii cam despre ce-i vorba (similara cu cea pentru lansete). Acuma io zic ca o merge si cu 10 ori chiar 20 rpm...
« Ultima modificare: Joi 12 Martie 2009, 20:08:20 de către medvediucbogdan » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #630 : Joi 12 Martie 2009, 21:18:34 »

4-5 rpm e numa bun, la 20rpm sare pe pereti topcoatul Risete

@hmmm... interesanta si acea creatie si eu sunt curios ce-o iesi si cum va merge, clar trebuie si barbeta!
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #631 : Joi 12 Martie 2009, 21:25:29 »

@Radule... stiam eu ca am sa te fac curios  Wink

Si eu am ramas surprins de proiectul tau si sunt curios ce urmeaza.

...cat despre motoare...ati putea incerca motorase de la stergatorul de parbriz de la camioane.Cu un transformator ieftin rezolvati alimentarea si nu va expuneti electrocutarii....ziceam si eu  Jenat

SPOR !
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #632 : Joi 12 Martie 2009, 22:11:57 »

4-5 rpm e numa bun, la 20rpm sare pe pereti topcoatul Risete

@hmmm... interesanta si acea creatie si eu sunt curios ce-o iesi si cum va merge, clar trebuie si barbeta!
unde trebuie barbeta la al de sus sau la al de jos?
eu cred ca ar putea merge bine si fara barbeta mai ales in curent  Smiley
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #633 : Joi 12 Martie 2009, 22:23:09 »

la cel de jos
ptr a-l face fara barbeta ar trebui sinking si e destul de dificil sa-l faci sa mearga bine la stilul ala de prindere zic eu.. asa vad eu treaba, in curent da, ar fi mai bine fara barbeta depinde acu si ptr ce vrea sa-l faca si unde! ar trebui ca cel din fata sa fie o idee mai greu decat cel din spate.. acu sunt prea onosit sa gandesc prea multe, dak am zis vr-o prostie ignorati-o! Bere
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #634 : Joi 12 Martie 2009, 23:38:58 »

@ Horsu

Bere... este pt mesajul cu nr. 300?  Rinjet
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
scooby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #635 : Vineri 13 Martie 2009, 00:09:13 »

Va salut din nou dragii mosului !
Desi interventiile mele sunt mai rare pe forum sper sa nu va suparati pe mine si sa imi dati in continuare sfaturile si ideile voastre.De citit citesc mai des pe forum decat scriu.

Asadar ,iata ce am mai realizat de la ultima aparitie - o frumoasa serie de minivoblere pt clean si biban si o miniserie ceva mai mare cu precadere tot pentru clean :

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Cum imi doresc si eu sa fiu un mic "artist" in devenire am zis sa va descretesc putin fruntile si am realizat 2 "opere" marete de arta moderna ,care ar fi astea :

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Astept comentariile si sugestiile voastre ca de obicei !

Aaa, si sa nu uit asa cum v-am obisnuit deja aveti mai jos o imagini din proiectul viitor :

Taoate cele bune si spor la cioplit cum zicea cineva pe aici ( ce ma distreaza termenul asta   Risete  )
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #636 : Vineri 13 Martie 2009, 07:30:11 »

Hai sa incep cu ce am mai facut ieri...

soriceii aia de sus au 2.5cm, cel din dreapta, care se vede de deasupra, are acelasi patern ca gangania de jos din stanga, gangania la fel 2.5cm iar pestucul 3cm. Fara barbeta of course  Smiley
Am ce da la cleni...

@Scooby zici ca esti incepator? Sau ah... "artist in devenire"  Risete Esti pe gustul meu cu clenii Wink
O sa ma uit la ele mai tarziu poate-ti "fur" ceva de pe acolo  Wink

Despre mutantul meu... asa ma gandeam. In principiu e pentru clean pe rau. Deci o sa incerc cu barbeta, partea din fata din lemn de tei (ca sa compensez un pic lipsa de spatiu pentru lest) si cea din spate din balsa (numa' sa nu iasa prea usor). Sa vedem...

@Oldradu... buna ideea cu motorasul de parbriz
« Ultima modificare: Vineri 13 Martie 2009, 07:32:50 de către medvediucbogdan » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #637 : Vineri 13 Martie 2009, 11:23:57 »

@ptr bogdan.. inspiratie ptr a-l ajuta la construirea soarecilor sugubat

* file.jpeg (36.07 KB, 640x480 - văzut 213 ori.)
Memorat
scooby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #638 : Vineri 13 Martie 2009, 23:58:11 »

Ce s-a intamplat cu voi ,ati fugit toti la pescuit de nu mai posteaza nimeni ?  Smiley

Revin cu ceva filmulete cu evolutia unor voblere din ultimul lot si cu cateva precizari pe care am uitat sa le fac in primul post.Deci cele mici de clean au intre 2 si 3 cm , greutate 2-3 grame, sunt printre ele atat floating cat si sinking (De fapt din tot lotul de 40 bucati sunt cam fifty-fifty floating/siking).Lemnul folosit a fost fuma, sarma de otel de 0,4 si de otel cuprat de 0,6 , acoperire 1 strat grund pt lemn pe baza de apa , protectie ecolac in 4 straturi , paint sprayuri +acrilice si topcoat nitrolac poliuretanic bicomponent.
Celelalte mai maricele au 4 cm lungime , 4-5 grame greutate si sunt in majoritate sinking
Astept criticile voastre constructive.

Bye !
Memorat
adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #639 : Sâmbătă 14 Martie 2009, 07:40:13 »

merg super tare, dar agrafa nu le influenteaza bataia, nu le face sa coboare mai repede? stiu ca e mai comod cu agrafa, dar incearca si fara sa vezi daca evoluaza mai bine, eu toate le leg direct, felicitari
Memorat
Pagini: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.077 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 19 Decembrie 2017, 06:12:46
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.