Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Duminică 23 Septembrie 2018, 05:38:25 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2431603 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #640 : Sâmbătă 14 Martie 2009, 09:40:42 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

astea sint fff usoare...
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #641 : Sâmbătă 14 Martie 2009, 14:33:09 »

man scooby vad ca merg destul de bine dar parca nu au ancore , sau ma insel eu ?
cred ca ar trebui sa le probezi cu ancore , din cate stiu eu se modifica putin datele problemei
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #642 : Duminică 15 Martie 2009, 19:54:12 »

@medevicibogdan : dute la dezmembrari si ia un motor de stergatoare de pe orice masina ( sa nu fie romaneasca Risete) cu 35 ron ,iti mai iei un traf cu 20 si gata balciu plus ca unele au turatie reglabila !

Postat pe:: Duminică 15 Martie 2009, 19:19:02

Symon:

Salut!

Vobblerele astea vreau sa le trimit lui RADU sa le vopseasca el.

In poza sunt 138 de bucati. Mai am facute si altele in diferite faze, cam intr-o saptamana vor fi in stadiul celor din poza, vor fi 206 in total.

Bye!

STM

* Img0049.JPG (127.03 KB, 589x430 - văzut 345 ori.)
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #643 : Duminică 15 Martie 2009, 19:59:48 »

asa da Aplauze
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #644 : Duminică 15 Martie 2009, 20:03:14 »

Ovi tu le-ai facut ? sigur nu le-ai luat din Sellgros ?? Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #645 : Duminică 15 Martie 2009, 20:11:12 »

Salut!

Vobblerele astea vreau sa le trimit lui RADU sa le vopseasca el.

In poza sunt 138 de bucati. Mai am facute si altele in diferite faze, cam intr-o saptamana vor fi in stadiul celor din poza, vor fi 206 in total.

Bye!

STM

[/quote] nu mai inteleg nimic , vorbisem doar cu simon despre asta  Cum?
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #646 : Duminică 15 Martie 2009, 20:17:35 »

acum m-am dumirit ! Ovi e doar intermediar  Shocked
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #647 : Duminică 15 Martie 2009, 20:23:16 »

Wink jonah s-o prins eu is secretaru ( omolog) Wink
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #648 : Duminică 15 Martie 2009, 20:24:25 »

si eu cazusem in aceiasi capcana si chiar credeam ca "ai tacut si ne-ai facut" Jenat
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #649 : Duminică 15 Martie 2009, 20:27:36 »

Risete Risete ce ma distrez mi-ati ridicat moralu dupa o ghela cu un ciortan

las ca vin si io cu niste poze curand numa sa fac rost de iecolac
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #650 : Duminică 15 Martie 2009, 21:51:40 »

hai ca esti simpatic Ovi  Risete
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #651 : Luni 16 Martie 2009, 14:31:54 »

@medevicibogdan : dute la dezmembrari si ia un motor

Surubelnita electrica de 50 de lei de la Metro. 200 rpm (teoretic; de fapt mai putin) la tensiunea nominala (4.8 V). La o tensiune de alimentare mai mica scade si turatia. Mai ieftin se gasesc prin talcioc. Sau prin truse descompletate / pretz redus in hypermarketuri. I se poate pune o mandrina mica sau mijlocie si ai si o masina de gaurit cu turatie mica si putere mare.

* DSC00024.jpg (42 KB, 800x354 - văzut 187 ori.)
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #652 : Luni 16 Martie 2009, 16:28:17 »

problema e cum prinzi mandrina ?
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #653 : Luni 16 Martie 2009, 18:03:53 »

Acum am venit de la Praktiker. Au o chestie identica inscriptionata 'Budget' la 38 de lei si una 'Einhell'
la 60 de lei.

Mandrina e Proxxon, am cumparat-o de la Conex Electronic. 21 lei mandrina+9 lei posta romana.
Are filet M8 x 0.75 asa ca mi-a facut cineva un mic ax. Intr-o parte are filetul asta iar in cealalta are hexagon cu 'cheia' de  1/4 inch / tzol ~ 6.3 mm.

Dar se poate face chestia asta cu orice mandrina mica/mijlocie. Am facut-o si pentru o mandrina recuperata de la o masina de gaurit manuala ruseasca. Aia era cu filet M10x0.5.
Memorat

Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #654 : Luni 16 Martie 2009, 18:27:02 »

super , deja ai un dremel  Aplauze iti mai trebuie capuri . 
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #655 : Luni 16 Martie 2009, 18:34:28 »

Acum ce sa zic.... ... ... Praktiker (pobabil si altii) distribuie Dremel in Romania. Am pus mana pe ele acolo, pe rafturi dar, cat erau ele de Dremel, carcasele de plastic aveau bavuri, urme aiurea... Aiurea...  Trist Made in Mexico.

Ma descurc cu o freza din aia de 60 de lei de la Metro/Praktiker sau alt hypermarket. Tot la Prakt era o trusa in jurul unei freze (biax) cu puzderie de capete la 180 de lei, parca.
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #656 : Marți 17 Martie 2009, 14:59:33 »

Smiley ca tot vini vorba de biaxuri si de freze 

vrea boss sa-m ia o minifreza   (=))dupa ce l-am tocat la cap)  ce im recomandati asa pp operati usoare , si mai ieftin??

Memorat

adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #657 : Miercuri 18 Martie 2009, 07:24:37 »

ce zici de proxxon? mi se pare ok, chiar daca e un pic mai scumpa zic ca se merita
« Ultima modificare: Miercuri 18 Martie 2009, 07:28:26 de către adrian25 » Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #658 : Miercuri 18 Martie 2009, 07:51:28 »

Smiley ca tot vini vorba de biaxuri si de freze 

vrea boss sa-m ia o minifreza   (=))dupa ce l-am tocat la cap)  ce im recomandati asa pp operati usoare , si mai ieftin??

Salut!

Sfatul Nr.1> in fiecare an sunt mai multe perioade in care poti cumpara asa ceva la pret promotional.

Eu am 3 masini, despre ele o sa vorbesc.(imi dau cu parerea si despre o a patra)

1. Proxxon FBS 240E. e prima masina pe care am cumparat-o. Avantaje> minimandrina in care se pot prinde scule cu diametre intre 0,5 si 3,2 mm. E silentioasa. Are sistem de control electronic al puterii, practic se poate lucra cu regimuri destul de intense. Se vinde cu 25 de accesorii. Dezavantaje> axul flexibil nu e inclus in setul de accesorii. In primii 2 ani de utilizare nu a fuctionat la 100% din capacitate, adica avea jocuri (foarte mici) si se incalzea destul de repede. Cu vreo 2 luni inainte de expirarea termenului de garantie, s-a ars. Nu stiu exact ce piesa s-a defectat, am trimis-o la reparat(reparatia s-a facut gratuit!) si dupa reparatii merge mai bine decat atunci cand a fost noua! Nu mai are deloc joc, pot lucra incontinuu cate o jumatate de ora fara problema la regimuri mici-medii(adica pana pe la 12.000RPM) si cam 10 minute la regimul maxim, cand totusi se incalzeste si e mai bine sa o lasi periodic sa se raceasca. Eu zic ca e o masina de nota 9. (pret cam la 250 lei, la promotie a fost la jumatate, imi pare rau ca nu mi-am mai cumparat inca una la pret redus)

2.Kinzo Hobby. Masina indestructibila, eu dupa ce am vazut ca are anumite deficiente, am vrut sa o returnez, nu au vrut sa o schimbe, atunci am zis sa o folosesc "fara mila", merge la fel ca atunci cand am cumparat-o. Multe accesorii, inclusiv axul flexibil impreuna cu  suportul de prins pe masa, care te ajuta sa lucrezi cu greutate minima in mana. Joc mare la varf, vibreaza si face galagie multa, cand lucrez cu ea, probabil ca vecinii au pielea de gaina pe ei, ca face ca o freza stomatologica. Nu se incalzeste. Se poate lucra cu axul flexibil si la turatia minima. Pret 110 lei. Probabil daca o voi desface si voi pune o picatura de Poxipol in locasul din carcasa unde vine rulmentul, jocul va fi 0. Nota 6. Dupa ce o desfac sper sa mearga spre un 7 solid!

3.Fairline. Am vazut-o intr-un pliant METRO si am cumparat-o. Accesorii la fel cu Kinzo. Jocul la varf zero. Se incalzeste destul de repede. E galagioasa mai ales la turatia maxima. Cel mai bine "se simte" exact in acest regim de maxim. Nu se poate lucra cu axul flexibil decat de la viteze medii in sus. Axul flexibil de o calitate inferioara decat cel al masinii Kinzo. O folosesc mai putin decat pe celelalte, mai mult accesoriile sale. Pret cam 50 lei.(Merita toti banii!) Nota 5,5.

4. Skil 1415A > Nu am masina, dar am testat-o la magazin si mi-a facut o impresie foarte buna. Nu am cumparat- pentru ca le aveam deja pe celelalte. Fara joc la varf, mai silentioasa(cu toate ca e cu motor cu perii si nu cu motor cu magnet permanent ca Proxxon) si mai puternica decat Kinzo si Fairline. 25 de accesorii de calitate plus axul flexibil foarte util. Acesta e de calitatea cea mai buna din ce am avut in mana. Nu stiu cat de bune sunt cele de la Dremel si Proxxon(ax flexibil), dar astea sunt si foarte scumpe, presupun ca sunt de cea mai buna calitate. Nota 8. Pret 200 lei. La promotie cam 100 lei sau la acelasi pret mai primeai o masina de taiat electrica , care separat valora cam 100 lei.

Bye!

STM

PS> "secretarul" OVI imi ataseaza cate o poza scanata, ca eu nu sunt inregristrat pe Imageshack. Poza a fost lipita aici cu intarziere, deci inainte sa discut efectiv cu RADU, era inca in faza de intentie.
OVI, ce poti sa-mi spui despre BISON UNIVERSAL? Ieri mi-am cumparat POXIPOL transparent, dar nu-l pot folosi la lipit barbete sau acoperire corp, pentru ca e tixotropic, adica nu curge si nu poate fi intins uniform pe vobbler.

« Ultima modificare: Miercuri 18 Martie 2009, 10:42:27 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #659 : Miercuri 18 Martie 2009, 15:13:14 »

simon > inregistreaza-te pe photobuket , merge mai bine si cu pozele si cu filmele
Memorat
Pagini: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 12 August 2018, 00:15:21
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.