Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Miercuri 25 Aprilie 2018, 09:24:38 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2342984 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #660 : Miercuri 18 Martie 2009, 16:14:34 »

@Simon Tiberiu  Smiley si tu care mio recomanzi?

Ai incercat sa-l diluezi cu putina acetona?  Rinjet eu il folosesc asa cum este si  nu ma deranjeaza dar am diluat si cu accetona pt top cot

Postat pe:: Miercuri 18 Martie 2009, 15:25:48

Rinjet Si ca tot ziecam ca vin cu 2 poze

Primu are 7 cm 
Top cot epoxi diluat in acetona
2 straturi de lazur
armatura din sarma de otel
proiectat pt stiuca
bataie rara si fina

P.S scuzati inclariatatea pozelor e din cauza ca le-am decupat si le-am marit
floating

al doi lea 7 cm
top cot 3 straturi lipici
2 straturi lazur
armatura sarma de spirala

astept critici si sugesti pentru paint

* 180320092335.jpg (94.26 KB, 1103x805 - văzut 283 ori.)
« Ultima modificare: Miercuri 18 Martie 2009, 18:46:02 de către Ovi_1919 » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #661 : Miercuri 18 Martie 2009, 17:45:09 »

cum adica top coat 3 straturi lipici ? vrei sa se incleie dintii stiucii?  sugubat
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #662 : Miercuri 18 Martie 2009, 18:44:46 »

aha Risete de la tine ma furat procedeu
Memorat

CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #663 : Miercuri 18 Martie 2009, 20:04:15 »

intrebare: cine are niste policarbonat brut (lexan, spectar, makrolon sau cum ii zice) de 1/1,5 mm in plus sau in minus Roll Eyes sunt curios cum se prelucreaza la cald si daca merita o investitie mai serioasa...dau la schimb vreun corp cu armatura, vedem noi... apropo, era sa uit...cei ce faceti voblere, vad ca sunteti cativa "artisti" pe aici...aveti toti aerografe sau cum va descurcati cu vopsitul? scuze, dar e atat de lung topicul asta si timpul cam zboara...nu am putut citi tot
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #664 : Miercuri 18 Martie 2009, 23:27:53 »

Las k vinde Dreamer si te trimite la cautat pe topic.....k ti lene si vrei mura in gura Risete
Memorat

C&R
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #665 : Joi 19 Martie 2009, 07:14:06 »

intrebare: cine are niste policarbonat brut (lexan, spectar, makrolon sau cum ii zice) de 1/1,5 mm in plus sau in minus Roll Eyes sunt curios cum se prelucreaza la cald si daca merita o investitie mai serioasa...dau la schimb vreun corp cu armatura, vedem noi... apropo, era sa uit...cei ce faceti voblere, vad ca sunteti cativa "artisti" pe aici...aveti toti aerografe sau cum va descurcati cu vopsitul? scuze, dar e atat de lung topicul asta si timpul cam zboara...nu am putut citi tot
cosmine > poti incerca si sa decupezi barbete din peturi mai groase , ai avantajul ca are oarece curbura.alta varianta ar fi din capacul ala transparent care acopera o cutie de CD-uri. in privinta vopsitului , o parte din noi avem aerografe , dar am inceput de la markere , acuarele , si spray-uri
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #666 : Joi 19 Martie 2009, 07:47:00 »

Policarbonat..gasesti in industria publicitara, dar din pacate in placi destul de mari. o solutie ar fi atelierele de productie panouri publicitare...ei cred ca iti pot da ceva resturi.
Se prelucreaza excelent la cald...il poti indoi si la 90 de grade fara sa devina casant (ma refer la policarbonat si spectar). daca intr-adevar vrei sa faci investitia asta..merita..o placa iti ajunge pentru cateva....zeci de mii de voblere  Risete

Sint destui care au aerografe...se si vad rezultatele.
eu inca folosesc spray..pentru ca nu dispun de spatiu sa folosesc aerograful, dar intr-un viitor cat de apropiat sper sa rezolv si problema asta.

Las k vinde Dreamer si te trimite la cautat pe topic.....k ti lene si vrei mura in gura Risete
Hell...chiar asa rau ma stii?  Tac
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #667 : Joi 19 Martie 2009, 17:56:52 »

mersi de sfaturi, cred ca o sa caut la o firma de panouri publicitare...uitati cu ce vopsesc eu voblerele Risete

Postat pe:: Joi 19 Martie 2009, 17:52:25

...

Postat pe:: Joi 19 Martie 2009, 17:53:25

pana acum sunt multumit, mai putin vecinii din cauza ca folosesc un compresor obisnuit Risete...am cateva voblere in lucru, da nu prea e timp...cateodata nici chef...
Memorat
adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #668 : Joi 19 Martie 2009, 20:24:36 »

ineteresant "aerograful", care e pricipiul? cum e facut? arata f tare voblerele vopsite cu o asemenea scula
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #669 : Joi 19 Martie 2009, 21:31:23 »

Foarte faine voblere... Aplauze
...interesanta "scula"

Spor !
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #670 : Vineri 20 Martie 2009, 06:37:53 »

of ce interes creaza sculele ...  Risete
.............................................................

astept critici si sugesti pentru paint

mai Ovi mai ... in cazul tau sint sigur ca putem sa-ti dam sugesti si sa te si criticam pentru paint in mod anticipat  Risete
Memorat
CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #671 : Vineri 20 Martie 2009, 18:59:54 »

"scula" e foarte simpla...e nevoie de 3 ace de seringa, 2 bucatele de lemn si niste poxipol... in fine..."dezmembram" 2 dintre ace, scotand acul propriu-zis din corpul de plastic prin incalzire...vom majora gaura unuia din aceste "corpuri" de plastic cu un spiral, incat sa incapa in el ambele ace, care se lipesc ulterior cu poxipol pe acest corp...acest ac "dublu" este pentru aer...al treilea ac, cel din mijloc, este pentru vopsea...toate se asambleaza intre 2 bucatele de lemn, cu poxipol, ca in poza...atentie sa nu infundati acele la asamblare...pozitia acelor se "jongleaza" pana se obtine pulverizarea optima...acul pt vopsea e bine sa fie cat mai subtire...
 functionarea? se trage intr-o seringa de plastic vopseaua, catalizatorul si diluantul...sau doar vopseaua si diluantul, depinde ce folositi...e bine ca e gradata...se agita...se ataseaza la acul din mijloc, se scoate pistonul... se ataseaza la acul "dublu" un pistol de aer (eventual conectat la un compresor Rinjet)...defapt "scula" este un pistol de vopsit artizanal, cu cadere gravitationala, dar ii lipseste elementul de inchidere pt debitul de vopsea...da nu-i bai...cam asta...
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #672 : Sâmbătă 21 Martie 2009, 00:21:20 »

Dar.....clar....ce mai intra indoiala??...esti rau .....baaad to the bone Wink
Memorat

C&R
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #673 : Sâmbătă 21 Martie 2009, 18:42:35 »

"scula" e foarte simpla...e nevoie de 3 ace de seringa, 2 bucatele de lemn si niste poxipol... in fine..."dezmembram" 2 dintre ace, scotand acul propriu-zis din corpul de plastic prin incalzire...vom majora gaura unuia din aceste "corpuri" de plastic cu un spiral, incat sa incapa in el ambele ace, care se lipesc ulterior cu poxipol pe acest corp...acest ac "dublu" este pentru aer...al treilea ac, cel din mijloc, este pentru vopsea...toate se asambleaza intre 2 bucatele de lemn, cu poxipol, ca in poza...atentie sa nu infundati acele la asamblare...pozitia acelor se "jongleaza" pana se obtine pulverizarea optima...acul pt vopsea e bine sa fie cat mai subtire...
 functionarea? se trage intr-o seringa de plastic vopseaua, catalizatorul si diluantul...sau doar vopseaua si diluantul, depinde ce folositi...e bine ca e gradata...se agita...se ataseaza la acul din mijloc, se scoate pistonul... se ataseaza la acul "dublu" un pistol de aer (eventual conectat la un compresor Rinjet)...defapt "scula" este un pistol de vopsit artizanal, cu cadere gravitationala, dar ii lipseste elementul de inchidere pt debitul de vopsea...da nu-i bai...cam asta...
[/quote

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
  Pentru 35 lei?

Memorat
CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #674 : Sâmbătă 21 Martie 2009, 19:03:38 »

nush daca se merita unul ieftin...mai bine ma descurc cu ce am pana imi pot permite unul profesional...parerea mea
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #675 : Sâmbătă 21 Martie 2009, 19:20:39 »

nimic nu se pierde... [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #676 : Sâmbătă 21 Martie 2009, 19:40:32 »

nimic nu se pierde...

Aplauze Intr-adevar  Aplauze
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #677 : Sâmbătă 21 Martie 2009, 20:12:59 »

nimic nu se pierde... [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pfff... ce mai inventeaza lumea asta? oricum, eu nu as incerca asa ceva... parca nu-mi inspira incredere Risete
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #678 : Marți 24 Martie 2009, 13:02:14 »

Rinjet tare idee da  nu creed ca are efect 

poate incerca careva si zice rezultatele pe forum

Postat pe:: Sâmbătă 21 Martie 2009, 21:21:28

Smiley ce-i asa vant peaici?

P.S Mi-am luat ecolac !
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #679 : Joi 26 Martie 2009, 17:55:39 »

bv ovi , felicitari pt ecolac . vad ca s-au rarit semnificativ postarile pe topicul asta , si ce avant isi luase  Roll Eyes
Memorat
Pagini: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 31 Martie 2018, 07:35:15
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.