Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Vineri 27 Aprilie 2018, 08:04:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2345514 ori)
0 Utilizatori și 6 Vizitatori pe acest subiect.
CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #680 : Joi 26 Martie 2009, 18:21:47 »

ce inseamna ecolac? pentru ce e indicat? App, cred ca e vant ca nu sunt voblerele gata inca...se lucreaza la ele  Cool
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« Răspunde #681 : Joi 26 Martie 2009, 18:39:52 »

e vant pur si simplu...     Trist  Plictisit
-voblere cu siguranta se fac in continuare.. spun din propria experienta, mereu cioplesti cate unul Tac

@Cosmine... da-i un search prin astea doua topicuri legate de constr. voblerelor si ai sa gasesti cu siguranta orice raspuns pe care il cauti Tongue

Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #682 : Joi 26 Martie 2009, 19:18:33 »

@ cosmine exista un topic in care sa discutat numai despre lacuri

hai ca-ti pun o poza cu ambalaju

* Resize of 230320092348.jpg (35.19 KB, 533x400 - văzut 282 ori.)
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #683 : Joi 26 Martie 2009, 19:29:24 »

ovi, sa-mi spui cat de rpd se usuca... ca ceva de genul am gasit si eu dar cu timp de uscare 4-5ore si nu l-am luat  Rinjet  eu caut ceva care sa se usuce f rpd Cool
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #684 : Joi 26 Martie 2009, 19:57:07 »

dupa  o ora -  o ora jumate l-am luat in mana   Rinjet pe el scrie ca intarire 2 ore parca si  24 de ore dupa care e intarit beton .dar dupa  2 ore se poate da al 2-lea strat linistit asa si scrie .
l-a prima experienta mi se pare cam subtire
oare as putea face ceva sa il ingros putin nu tot , o cantitate ?
Memorat

CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #685 : Joi 26 Martie 2009, 21:05:15 »

deci de asta era vorba...Ovi e bine ca lacul e subtire, il dai mai multe straturi...dar daca tii neaparat sa fie mai vascos, lasa o cantitate mica in aer liber ...va prinde o pojghita si ce e sub ea va deveni mai vascos...e pe baza de apa, banuiesc... Horsu, uscare foarte rapida au lacurile tot pe baza de apa de la Sikkens...nu stiu exact timpul, dar imi amintesc ca vara , pe caldura mare, se usca aproape instantaneu pe pensula...daca are cineva nevoie, ii dau gratis  Muzica
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #686 : Joi 26 Martie 2009, 21:23:20 »

Rinjet cosmine  tu dai lacu pe voblere cu pensula?
eu le fac baie!
Memorat

CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #687 : Joi 26 Martie 2009, 21:27:49 »

Ovi nu am spus nimic de voblere ...lucrez in tamplarie si am tangenta cu tot felul de lacuri...dar eu pe voblere dau cu rasina epoxidica, nu cu lac. Si asta chiar o dau cu pensula Tongue
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #688 : Vineri 27 Martie 2009, 19:07:27 »

am acelasi lac....doar k l-am impartit in doua.....o parte diluata cu apa, asta k sa penetreze mai usor si mai adanc, si o parte normal...pt finish-ul la stratul de baza....i da un shine mai aparte
Timp de uscare.....scrie pe cutie...si la ce lene mi mie acum sa ma misc de la pc.... Wink
Memorat

C&R
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #689 : Vineri 27 Martie 2009, 19:57:57 »

cosmine daca lucrezi in tamplarie poate stii cum se numeste cleiul ala care se intareste beton ......... cum pana mea ii zice? imi sta pe limba  Cum? gata , mi-am adus aminte , "ORELIT " parca
« Ultima modificare: Vineri 27 Martie 2009, 20:24:54 de către radu_bug » Memorat
CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #690 : Vineri 27 Martie 2009, 22:52:31 »

URELIT, se foloseste pentru lipirea furnirului, dar nu lucrez cu furnir, ci doar pe lemn masiv sau stratificat...iti trebuie urelit sau de ce?
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #691 : Vineri 27 Martie 2009, 23:20:49 »

Rinjet ma din moment ce sa intareste beton ma gandesc ca-i cam trebe  Rinjet

am o intrebare  ]
ce diferenta e intru bobler cu barbeta groasa si unu sutire?
s-au de ce sa punem una groasa si nu subtire

sper sa intelegeti ce vreau sa zic Rinjet
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #692 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 05:51:57 »

man ovi , pui una groasa la un vobler mai mare si una subtire la un vobler mic . acu mai conteaza si inclinatia celei groase . daca e trecuta de 45 de grade nu mai are rost sa o pilesti dedesubt. daca e mai spre orizontala atunci e bine sa ii subtiezi buza dedesubt .

cosmine > povesteste-ne putin despre urelit - cum miroase , cum se lucreaza , cum se intareste si in ce timp , si ce culoare are dupa intarire
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #693 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 19:53:59 »

cosmine > povesteste-ne putin despre urelit - cum miroase , cum se lucreaza , cum se intareste si in ce timp , si ce culoare are dupa intarire
si eu sunt curios sugubat

PS: cosmine ma aranjezi si pe mine cu o sticla de lac de-al tau? Tac
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #694 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 20:02:44 »

URELIT P Descarca fisa tehnica (PDF)
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

URELIT IS Descarca fisa tehnica (PDF)
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #695 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 22:41:03 »

baieti, nu lucrez cu urelit, nici nu am lucrat, v-am zis ca nu lucrez furnir...folosesc adeziv (un aracet mai ...evoluat) de la Wurth...dar nu e problema, cunosc cativa care au lucrat cu asa ceva, o sa-i intreb luni...si Horsu, o rezolvam Wink... da ce faceti cu urelitul asta? vreti sa-l folositi ca strat de protectie anti-dinti-de-stiuca?
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #696 : Duminică 29 Martie 2009, 06:46:14 »

pt intarit balsa cosmine , dar am citit instructiunile pdf trimise de dtsb si nu pre ma incanta . cred ca e toxic si vad ca expira in 45 de zile dupa fabricatie  Trist
« Ultima modificare: Duminică 29 Martie 2009, 06:47:54 de către radu_bug » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #697 : Duminică 29 Martie 2009, 20:40:36 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
-cateva voblere facute de mine si unul de la radu modificat de mine Tac i-am pus o coada de silicon sa semene mai mult a broscutza sugubat ... radule cum ti se pare broscutza? Jenat
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #698 : Duminică 29 Martie 2009, 22:02:21 »

Faine "lucraturi" Horsule.
Arata bine si broasca "tunata".
Sunt cateva care "imi trag cu ochiul" si s-ar putea sa le "clonez"... Risete
...deocamdata cred ca "astenia de primavara " m-a afectat si pe mine
...nu am mai lucrat nimic in ultimele doua saptamani. Pling

SPOR !...cioplit. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #699 : Duminică 29 Martie 2009, 22:06:41 »

multam fain Bere
-baga mare cu clonele Rinjet dak ai intrebari stii unde ma gasesti ptr info Wink
Memorat
Pagini: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 20 Aprilie 2018, 19:11:12
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.