Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 23 Iulie 2018, 14:51:49 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2415622 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #700 : Duminică 29 Martie 2009, 22:51:57 »

meserie Horsule! vezi ca ti-am dat mesaj...
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Modena

« Răspunde #701 : Luni 30 Martie 2009, 11:01:09 »

salutari ...

a trecut ceva vreme de la ultimul meu post pe aici pe forum, dar timpul nu mi-a permis lucrul asta ...

aveam si eu o intrebare ... cei care folosesc rasina epoxidica bicomponenta cum acoperiti voblerul in stratul final, o faceti cu pensula sau exista vreo alta varianta mai simpla si mai sigura? in cazul in care o faceti cu pensula, stratul ala se uniformizeaza sau raman dare de pensula pe vobler ...

din pacate in ultima vreme nu am mai avut timp de nici un vobler (de aproape 2 ani) dar se pare ca in viitor se anunta ceva mai mult timp de dedicat acestui hobby ...

merci de raspunsuri ...

ps : chiar daca nu am scris, am citit ce mai era pe forum si intre timp am vazut ca o gramada de "vechi cunostinte" au evoluat foarte mult si alti "constructori noi" au aparut cu niste chestii misto de tot ... felicitarile mele ...

numai bine ...
Memorat

Eliberati tot ...
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #702 : Luni 30 Martie 2009, 13:07:51 »

saliu si tie, eu unul folosesc o spatula mica facuta din PET cu care aplic epoxy-ul, altii incalzesc substanta putin si o aplica cu pensula.. dar apoi trebuie aruncata pensula Tongue  de uniform iasa destul de uniform la final el se uniformizeaza de la sine sugubat
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #703 : Luni 30 Martie 2009, 16:37:42 »

misto horsule siliconul ala in fundul frogului  Smiley . nu a oracait cind i-ai bagat-o?  Risete
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #704 : Luni 30 Martie 2009, 18:08:07 »

Tizule...sa citesc o oarecare invidie in postarea ta?... Risete

...si literar se spune:"i-ai infipt-o" Risete
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #705 : Luni 30 Martie 2009, 20:34:57 »

misto horsule siliconul ala in fundul frogului  Smiley . nu a oracait cind i-ai bagat-o?  Risete
nu a oracait, dar parca i s-au umflat ochii aia negri sugubat
vreau sa vad si la tine cum i-o bagi! Evil
Memorat
scooby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #706 : Luni 30 Martie 2009, 20:47:40 »

Hellau aghein !

Cum nu era sa ma las mai prejos ca Horsu hop si eu cu ceva modele colectia de primavara  sugubat  !

Toate sunt scufundatoare si au bataie marunta si agresiva ,mai putin cel negru care bate in plan vertical ( adica evolueaza parca urca si coboara un deal ) fara bataie laterala - nu ma intrebati cum asa , pur si simplu am vazut la teste ca asa se comporta .

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Ca de obicei condica de sugestii si reclamatii este la dispozitia voastra !
Fir intins Fir intins
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #707 : Luni 30 Martie 2009, 20:51:21 »

Aplauze Aplauze Aplauze 9,9+
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #708 : Luni 30 Martie 2009, 21:20:47 »

Bãi nebunilor, jos pãlãria!  Aplauze
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #709 : Marți 31 Martie 2009, 10:26:45 »

saliu si tie, eu unul folosesc o spatula mica facuta din PET cu care aplic epoxy-ul, altii incalzesc substanta putin si o aplica cu pensula.. dar apoi trebuie aruncata pensula Tongue  de uniform iasa destul de uniform la final el se uniformizeaza de la sine sugubat

merci de raspuns ... o sa incerc cand va fi momentul acoperiri varianta cu spatula de plastic ... mi putin cam frica sa nu imi rezulte o suprafata incretita ... eventual incerc sa il incalzesc putin ca sa fie mai moale dupa care il aplic cu micuta lopatica facuta si in felul asta poate se aseaza putin mai bine ...

numai bine ...
Memorat

Eliberati tot ...
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #710 : Marți 31 Martie 2009, 14:01:33 »

merci de raspuns ... o sa incerc cand va fi momentul acoperiri varianta cu spatula de plastic ... mi putin cam frica sa nu imi rezulte o suprafata incretita ... eventual incerc sa il incalzesc putin ca sa fie mai moale dupa care il aplic cu micuta lopatica facuta si in felul asta poate se aseaza putin mai bine ...

numai bine ...
pai ia si u un epoxy de 30min si n-ai sa ai probleme Rinjet dupa mine nici nu trebuie incalzit asta in cazul epoxy-ului cu care lucrez eu Smiley acuma vezi si u cum e mai bine

@scoob... imi plac la nebunie culorile alea cu glitter/sclipici ce-or fi, dau un aspect holografic foarte misto sugubat la mai mare
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #711 : Miercuri 01 Aprilie 2009, 00:01:59 »

Citat
pai ia si u un epoxy de 30min si n-ai sa ai probleme Rinjet dupa mine nici nu trebuie incalzit asta in cazul epoxy-ului cu care lucrez eu Smiley acuma vezi si u cum e mai bine

problema e ca daca iau dintr-ala de se usca in 30 de minute mi cam frica sa nu se scurga pe vobler si sa ramana picaturi pe el ...

ma mai gandesc, eventual o sa experimentez ambele ...
Memorat

Eliberati tot ...
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #712 : Miercuri 01 Aprilie 2009, 19:22:08 »

@ d4md3od

...de ce nu dai , pur si simplu, cu mai multe straturi de lac ?
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #713 : Joi 02 Aprilie 2009, 09:14:34 »

Inainte...

... si dupa.

Memorat

d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #714 : Joi 02 Aprilie 2009, 10:12:51 »

@ d4md3od

nu dau cu mai multe straturi de lac pentru ca nu prea imi place sce rezulta dupa aia ... adica am avut niste surprize cu voblerele facute in trecut si vreau sa vad cum iasa cu epoxy pe deasupra ... trag sperante ca vor fi ceva mai rezistente daca trantesc cu vreun vobler printr-o piatra ...

niste voblere facute in trecut si acoperite cu lac, acasa dupa niste incercari mecanice si socuri s-au comportat bine dar in momentul in care le-am scos pe apa dupa cateva iesiri am  vazut ca incep sa apara mici fisuri pe straturile de lac (doar fisuri, nu se decojea) si daca tranteam voblerul intr-o cranga sau piatra fisurile se accentuau ... nu era o problema de functionare (mergeau bine si dupa ca nu intra apa in lemn deoarece era tratat si intarit la interior) dar nu imi placea mie cum arata ...

voblerele de care vorbesc acum erau si voblere mari si grele ... peste 45-50g bucata si poate de aceea se fisurau straturile de lac mai usor ...

oarecum ma astept sa reactioneze mai bine daca le dau un strat de epoxy, plus ca am citit pe aici despre nu stiu ce solutie care se gaseste prin anumite magazine care transforma oarecum suprafata externa intr-o suprafata dura, ca sticla ...

ps : misto coloritul dreamer, imi place ca mi se pare lucrat curat ...
Memorat

Eliberati tot ...
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #715 : Joi 02 Aprilie 2009, 10:16:53 »

Vad ca unii folosesc devcon si sint multumiti, dar din cate am inteles e destul de scump.
Lacul poliuretanic e f bun, eu am mai folosit si nu am avut probleme sa crape.
Totusi..cea mai buna solutie la care am ajuns e un plastic transparent ce poate fi turnat. Uscat nu crapa, nici la impact (e destul de elastic).
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #716 : Vineri 03 Aprilie 2009, 06:34:37 »

@ d4md3od

nu dau cu mai multe straturi de lac pentru ca nu prea imi place sce rezulta dupa aia ... adica am avut niste surprize cu voblerele facute in trecut si vreau sa vad cum iasa cu epoxy pe deasupra ... trag sperante ca vor fi ceva mai rezistente daca trantesc cu vreun vobler printr-o piatra ...

niste voblere facute in trecut si acoperite cu lac, acasa dupa niste incercari mecanice si socuri s-au comportat bine dar in momentul in care le-am scos pe apa dupa cateva iesiri am  vazut ca incep sa apara mici fisuri pe straturile de lac (doar fisuri, nu se decojea) si daca tranteam voblerul intr-o cranga sau piatra fisurile se accentuau ... nu era o problema de functionare (mergeau bine si dupa ca nu intra apa in lemn deoarece era tratat si intarit la interior) dar nu imi placea mie cum arata ...

voblerele de care vorbesc acum erau si voblere mari si grele ... peste 45-50g bucata si poate de aceea se fisurau straturile de lac mai usor ...

oarecum ma astept sa reactioneze mai bine daca le dau un strat de epoxy, plus ca am citit pe aici despre nu stiu ce solutie care se gaseste prin anumite magazine care transforma oarecum suprafata externa intr-o suprafata dura, ca sticla ...

ps : misto coloritul dreamer, imi place ca mi se pare lucrat curat ...
am patit si eu in trecut cind foloseam lacul ieftin care miroase , pe baza de solventi . daca ai folosi doar lac acrilic de calitate nu ai mai avea probleme . problema e ca duritate mare capata dupa mult timp.
Memorat
CosminD
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #717 : Sâmbătă 04 Aprilie 2009, 17:50:28 »

baieti, in legatura cu urelitul...nush ce sa zic...am intrebat pe la colegi, spuneau ca era bicomponent(solutia de baza se amesteca cu un praf) si ca ar fi cam casant...eu sincer nu as folosi asa ceva, mai degraba niste rasina folosita la barci, spoilere, etc. Se numeste Ropoxid si intamplator am vreo 3l de agent de intarire(Romamid)...poate face careva rost de Ropoxid sa facem pe din doua Rugaciune ...daca nu, poate gasesc eu o mostra (moca) si va zic rezultatul...pana atunci...cateva voblere aproape gata sugubat

Postat pe:: Sâmbătă 04 Aprilie 2009, 17:43:00

aha...nu mai stiam cum se pun pozele...

Postat pe:: Sâmbătă 04 Aprilie 2009, 17:45:23

...

Postat pe:: Sâmbătă 04 Aprilie 2009, 17:46:59

...

Postat pe:: Sâmbătă 04 Aprilie 2009, 17:47:52

...

* vobl clean 2.jpg (15.1 KB, 401x300 - văzut 137 ori.)

* coro.jpg (13.36 KB, 401x300 - văzut 190 ori.)

* deep runner.jpg (14.36 KB, 401x300 - văzut 141 ori.)

* vobl clean.jpg (19.94 KB, 401x300 - văzut 145 ori.)

* vobl 4.jpg (14.44 KB, 401x300 - văzut 141 ori.)
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #718 : Sâmbătă 04 Aprilie 2009, 18:39:39 »

foarte frumoase, chiar imi plac... modelele clasice za best for me! Tongue astept sa mai vedem si alte exemplare Bere
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #719 : Sâmbătă 04 Aprilie 2009, 20:02:59 »

Nu stiu cat de "clasica" e coropisnita aia ( no offence H), dar pe mine..."m-a dat pe spate"

Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Pagini: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 10 Iulie 2018, 17:29:26
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.