Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Vineri 14 Decembrie 2018, 14:47:23 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2458818 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Blaj

« Răspunde #740 : Marți 14 Aprilie 2009, 07:18:02 »

da , faina chiftiritza (coropisnitza), ca si celelalte de altfel  Aplauze

Salut!

Ma gandeam si eu asa, daca n-ar fi bine sa plastifieze cineva (care stie) niste carabusi de mai, la noi acum e invazie de asa ceva. Daca scuturi bine un copac, cad din el 100 de "blankuri". Ar iesi niste vobblere cool! Ma gandeam sa folosim masculii, care sunt mai "hidrodinamici" si cu un offset pentru invelisul de plastic de 2-3 milimetri...Merg chiar 2 ancore mici sau una mai marisoara in burta.

"Piratii somalezi" de pe la noi prind cleni si avati pe sezon inchis la carabusi de mai. Merita sa ne inspiram din natura.

OVI> pune te rog ultimele poze pe care ti le-am trimis!

Bye!

STM
Memorat

sTm
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #741 : Marți 14 Aprilie 2009, 09:25:52 »

era unu care se lauda ca facuse " carabusi " din fasole boabe...
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #742 : Marți 14 Aprilie 2009, 13:14:20 »

Simon Tiberiu

..Pun pozele cu ultimele creatii ale mele. Vobbler de clean marime 41-42 mm, plutitoare, actiune larga, se simte puternic in varful batului, aproape ca trebuie "sa-i dai fir" la viteze mari de recuperare. Eu marimea asta o folosesc cel mai des, nu vreau sa prind maruntis. Astea sunt clone dupa un vobbler mai vechi al meu cu care un prieten "a facut legea" la clenoi..

Se vede in calitatea pozei cum e mai bine sa scanezi vobblerele, de-a lungul sau transversal.``

Chiar ma gandeam cand o sa mai dai un semn de viatza ! Tiam dat un mayl sper ca l-ai primit .

* Resize of Img0051.JPG (27.2 KB, 550x400 - văzut 283 ori.)

* Resize of Img0052.JPG (30.33 KB, 550x400 - văzut 301 ori.)
« Ultima modificare: Marți 14 Aprilie 2009, 13:18:25 de către Ovi_1919 » Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #743 : Marți 14 Aprilie 2009, 21:49:35 »

Ma Ovi...pune-le pe orizontala.Alea pe verticala ...parca-s pinguini  Rinjet

@ Tiberiu... Aplauze
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #744 : Marți 14 Aprilie 2009, 22:49:02 »

Rinjet acuma ca sa lasat prohibitia ar trabui sa ne apucam de treaba  Tongue
Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #745 : Joi 16 Aprilie 2009, 08:25:20 »

Pentru cine vrea sa se apuce serios de treaba...eu fac o lichidare de stoc  Jenat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #746 : Joi 16 Aprilie 2009, 22:01:40 »

Rinjet acuma ca sa lasat prohibitia ar trabui sa ne apucam de treaba  Tongue

Prohibitie??? unde??// deabea acum se deschide Stiuca.....pe ce lume traiesti??  Tongue

DOar intoarceti monitorul.....a intrat pe un RNR [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Joi 16 Aprilie 2009, 22:48:06 de către HellRAISER » Memorat

C&R
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #747 : Sâmbătă 18 Aprilie 2009, 18:19:22 »

-astazi cu ocazia deschiderii la stuk am prins si eu o nano-marla.. asa de spart gheata Risete
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - este si filmuletul cu eliberarea rechinului pe acolo pe undeva Tac
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #748 : Sâmbătă 18 Aprilie 2009, 18:37:06 »

azi dimineata a nins... temperatura plus un grad si o bataut vintu de te lua pe sus... , dar tot m-am dus ca n-aveam stare... , am prins 3 coregoni si un pui de frig sanatos  Rinjet  Smiley
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #749 : Luni 20 Aprilie 2009, 14:55:15 »

duminica dimineata un coregon ....  Jenat

voi ?  Rinjet
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #750 : Luni 20 Aprilie 2009, 15:20:16 »

voi ?  Rinjet
ieri cateva marle... si la un popper mi-a intrat sora lor mai mare la vreo 2-3kg dar din pacate mi-a taiat firul... eram cu echipament UL  Suparat
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #751 : Joi 23 Aprilie 2009, 22:30:36 »

-3 voblere la care am mai lucrat... intre pauze Jenat
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

PS: s-a cam asternut linistea p-aci... nici pe timp de prohibitie nu mai e galagie pe aici? Shocked
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #752 : Vineri 24 Aprilie 2009, 15:04:06 »

mey Horsu ... tu cauti gilsheava ?  Smiley

glumesc...

adevarul e ca lumea pe vremuri de astea au alte griji si preocupari... si cam peste tot e liniste nu doar aici...

cu siguranta vor mai fi cumetrii pi saitu ista  Smiley Wink

dar pina atunci io il astept pe altu ca Ovi  Rinjet
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #753 : Luni 27 Aprilie 2009, 12:23:05 »

voi ?  Rinjet

Salut!
Pai eu fusai pe Tarnava "la stiuca". De prins nimic, dar am avut 4 actiuni de avat(in 2 ore de macinat la mulineta). Se vede ca inca nu mi-am intrat in mana. Transparenta apa 10 cm. Cred ca de avea si o bila-doua vobblerul era mai usor de reperat de pesti. I rest, ce sa mai spun, toata lumea bifeaza condica de prezenta pe malul apei, braconaj la greu...
I ce priveste "rattle" -urile eu le fac cam asa(lucrez cu vobblerul din doua parti) dau gaura cu un burghiu de 3 mm la 2-3 mm adancime, pun o alica de plumb, presez cealalta parte a vobblerului, pentru ca bila sa lase o urma pe interior, dau si in cealalta jumatate a vobblerului o gaura la fel cu prima, montez de proba cele doua parti cu bila intre ele, sa vad daca sunt bine aliniate cele doua gauri, cu o mica piatra sferica largesc si adancesc cele doua locase, fac din nou proba cu bila si ascult daca zdrangane suficient de tare. In general fac un singur locas cu o singura bila. Nu am montat inca mai multe bile in acelasi locas. Merita?
Dupa lipire ma rog sa nu fi ajuns adezivul in locasul pentru bila, ca atunci amuteste vobblerul. Mai patesc si asa ceva.
La seria aceea mare de vobblere am facut vopsirea cu rosu deocamdata. Azi imi iau portia de nitro cu vopsea verde....

Bye!

STM
Memorat

sTm
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #754 : Marți 28 Aprilie 2009, 07:05:41 »

voi ?  Rinjet

Salut!
A treia oara e cu noroc. Avat de doua schioape+un lat de palma, aprox. 50-51 cm. Primul pe anul acesta la spinning. C&R.
Vobbler> minnow hand made alb sidefiu, floating, no rattling. E interesant ca lansat "la deal" merge mult mai bine decat tras in curent. Asa a intrat si pestisorul. Am mai avut si alte 3, posibil 4 atacuri/urmariri.
Bye!

STM
Memorat

sTm
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #755 : Sâmbătă 02 Mai 2009, 21:45:53 »

-3cm, sinking, balsa, topcoat-devcon2ton:

-4cm, sinking, balsa, topcoat-devcon2ton:

Postat pe:: Miercuri 29 Aprilie 2009, 19:29:03

-inca 2 voblere proaspat terminate:

-oare mai ciopleste si altcineva in afara de mine sau reusiti sa mergeti la pescuit si in cursul saptamanii? norocosilor Pling
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #756 : Duminică 03 Mai 2009, 10:53:41 »

mei horsule te rog nu mai poza atatea detalii  Rinjet ce-i cu burta aia deformata? are cumva icre? 
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #757 : Luni 04 Mai 2009, 17:04:13 »

da, da! sugubat
-adevarul e ca mai incerc si eu cate ceva Tac
PS: cel verde are bataie pe cadere Tongue , iar cel galben e.. gestant Jenat
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #758 : Luni 04 Mai 2009, 17:46:04 »

Felicitari !...pt. "productie"  Aplauze
...imi pare rau ca eu nu mai am cu ce "sa sar la cap"  Trist
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
mayer_maryus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #759 : Marți 05 Mai 2009, 13:28:49 »

voi ?  Rinjet

Salut!
Pai eu fusai pe Tarnava "la stiuca". De prins nimic, dar am avut 4 actiuni de avat(in 2 ore de macinat la mulineta). Se vede ca inca nu mi-am intrat in mana. Transparenta apa 10 cm. Cred ca de avea si o bila-doua vobblerul era mai usor de reperat de pesti. I rest, ce sa mai spun, toata lumea bifeaza condica de prezenta pe malul apei, braconaj la greu...
I ce priveste "rattle" -urile eu le fac cam asa(lucrez cu vobblerul din doua parti) dau gaura cu un burghiu de 3 mm la 2-3 mm adancime, pun o alica de plumb, presez cealalta parte a vobblerului, pentru ca bila sa lase o urma pe interior, dau si in cealalta jumatate a vobblerului o gaura la fel cu prima, montez de proba cele doua parti cu bila intre ele, sa vad daca sunt bine aliniate cele doua gauri, cu o mica piatra sferica largesc si adancesc cele doua locase, fac din nou proba cu bila si ascult daca zdrangane suficient de tare. In general fac un singur locas cu o singura bila. Nu am montat inca mai multe bile in acelasi locas. Merita?
Dupa lipire ma rog sa nu fi ajuns adezivul in locasul pentru bila, ca atunci amuteste vobblerul. Mai patesc si asa ceva.
La seria aceea mare de vobblere am facut vopsirea cu rosu deocamdata. Azi imi iau portia de nitro cu vopsea verde....

Bye!

STM

cu tot respectul..... care tarnava sau unde ..Cheesy

ca am fost la sighisara si am dat pe tarnava la cheste, dar sabut cativa clenisori care au tras 2-3 poze si inapoi la depus Smiley
Memorat
Pagini: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.104 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 29 Noiembrie 2018, 13:47:55
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.