Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:25:46 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2164070 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #820 : Joi 11 Iunie 2009, 11:57:14 »

Wink esti rau.... de ce oare?! ..."mama stiee!"
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #821 : Joi 11 Iunie 2009, 12:00:44 »

Va rog sa ramaneti pe subiect.
  tnx. Smiley

btw, clenocii aia sunt super! Aplauze
« Ultima modificare: Joi 11 Iunie 2009, 12:07:22 de către leba » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #822 : Joi 11 Iunie 2009, 13:51:32 »

trebuia sa se faca o atmosfera ceva, nu-i asa? Smiley)
-oricum, dupa cum zice leba.. clenocii aia sunt super, dar si poza cu stiuca e super, acuma nush la ce o fost prinsa sugubat
-ma gene, sunt curios cu ce revi u Cheesy ca din cate vad bagi doar job.. sau ai bagat ca de obicei intre pauze? Risete
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #823 : Luni 15 Iunie 2009, 13:38:09 »

-oricum, dupa cum zice leba.. clenocii aia sunt super, dar si poza cu stiuca e super, acuma nush la ce o fost prinsa sugubat
-ma gene, sunt curios cu ce revi u Cheesy ca din cate vad bagi doar job.. sau ai bagat ca de obicei intre pauze? Risete

Salut!
Sunt deacord cu parerea despre clenocii aceia. Si eu am prins! Rinjet E adevarat ca de marimea aceea 1,5-2 kg. cam 2-3 buc./zi(si numai cand am avut noroc), restul din aceia de duzina. Mie imi place apa aceea asa de albastra.... Tarnava la noi e mai tot timpul tulbure, acum nici nu mai pot da la spinning.
Am vopsit si catevA VOBBLERE, poza e la OVI, sper sa arunce poza pe forum. Rugaciune
De fapt am vopsit mai multe, dar numai la acestea le-am pus barbete. Mare greseala am facut ca dupa ce s-a uscat vopseaua, le-am pus la gramada intr-o punga. Am avut "surpriza" sa constat ca s-au lipit unele de altele, asa ca destule au mici probleme gen lipsa petec de vopsea. Dineinteles ca dupa vopsea au urmat straturile de Nitro. Musai sa incerc un topcoat de Bizon 5min. Mi se pare destul de fluid si ma gandeam sa folosesc pe post de pensula vreo pana de gaina, porumbel sau ce-o fi...

Poza e facuta cu telemobilul, urmeaza si altele. I'll be back!

Bye!

STM
« Ultima modificare: Luni 15 Iunie 2009, 13:41:20 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #824 : Luni 15 Iunie 2009, 19:20:17 »

Poza lui Simon Tiberiu

Postat pe:: Luni 15 Iunie 2009, 16:37:04

Apropo Misto voblere Aplauze Aplauze tiberiu . Puteam sa jur ca is de plastic daca nu ziceai ca-s din balsa  Risete

all@ nimic nou?

* Resize of DSC00024.jpg (29.56 KB, 600x480 - văzut 380 ori.)
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #825 : Luni 15 Iunie 2009, 19:21:58 »

faine tare Aplauze
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #826 : Marți 16 Iunie 2009, 23:45:24 »

Azi m-am reapucat de voblerit  Rinjet

* Resize of 160620092762.jpg (17.43 KB, 600x450 - văzut 279 ori.)
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #827 : Miercuri 17 Iunie 2009, 07:03:15 »

sigur ii facut de tine ? nu e cumparat ? Shocked Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #828 : Miercuri 17 Iunie 2009, 13:32:20 »

Azi m-am reapucat de voblerit  Rinjet
Risete Risete Risete Risete

ba io cre ca tu abia acu te-ai apucat...  Tac

..................................

ovy ... punei triple si inmoaiel olea ca pare prinzator la prima vedere...
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #829 : Miercuri 17 Iunie 2009, 14:47:04 »

Citat
ba io cre ca tu abia acu te-ai apucat...  Tac

Risete mi-am gasit cutterul preferat si mi-am mai luat scule

Citat
ovy ... punei triple si inmoaiel olea ca pare prinzator la prima vedere...
nu te grabi ca nu-i gata ,mie nu-m place forma pe spate si pe burta tre o leaca mai rotund eczact asa cum am tras linile acelea negre + ca barbeta si ocheti nu-s lipiti is puse numa ase de poza 
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #830 : Sâmbătă 20 Iunie 2009, 21:31:59 »

desteptarea !  Risete glumesc.. dar tare mai lincezeste subiectu ista care pe vremuri...

iote ca inspiratie un link de bobler de la pretenul mieu Jedi din Canada tackletour.com/reviewdaiwadoa.html
« Ultima modificare: Marți 09 Iulie 2013, 11:44:29 de către Teodor » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #831 : Marți 23 Iunie 2009, 18:41:57 »

Salut!
Sunt deacord cu parerea despre clenocii aceia. Si eu am prins! Rinjet E adevarat ca de marimea aceea 1,5-2 kg. cam 2-3 buc./zi(si numai cand am avut noroc), restul din aceia de duzina. Mie imi place apa aceea asa de albastra.... Tarnava la noi e mai tot timpul tulbure, acum nici nu mai pot da la spinning.
Am vopsit si catevA VOBBLERE, poza e la OVI, sper sa arunce poza pe forum. Rugaciune
De fapt am vopsit mai multe, dar numai la acestea le-am pus barbete. Mare greseala am facut ca dupa ce s-a uscat vopseaua, le-am pus la gramada intr-o punga. Am avut "surpriza" sa constat ca s-au lipit unele de altele, asa ca destule au mici probleme gen lipsa petec de vopsea. Dineinteles ca dupa vopsea au urmat straturile de Nitro. Musai sa incerc un topcoat de Bizon 5min. Mi se pare destul de fluid si ma gandeam sa folosesc pe post de pensula vreo pana de gaina, porumbel sau ce-o fi...

Poza e facuta cu telemobilul, urmeaza si altele. I'll be back!

Bye!

STM
simone > nu cred ca e o idee buna cu topcoat-ul din bizon 5 min. nustiu daca o sa ai timp sa dai macar un vobler ca se intareste rapid. si apoi nici nu e destul de tare dupa ce se intareste. mai bine multistrat de lac acrilic nediluat , mai grosutz.
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #832 : Miercuri 24 Iunie 2009, 09:21:38 »

simone > nu cred ca e o idee buna cu topcoat-ul din bizon 5 min. nustiu daca o sa ai timp sa dai macar un vobler ca se intareste rapid. si apoi nici nu e destul de tare dupa ce se intareste. mai bine multistrat de lac acrilic nediluat , mai grosutz.
[/quote]

Salut!
Pentru aplicare ma gandesc sa-mi fac un suport rotativ suspendat. De aplicat o sa aplic stratul de epoxi cu o scobitoare, incepand cu unul din capete pana ajung in partea de jos, dupa care incep sa rotesc vobblerul in plan orizontal pana leaga epoxi. Chestia e sa fac suficient epoxi sa ajunga pe tot corpul, dar nu cu mult mai mult, ca intra la pierdere de material.
Intre timp am gasit un altfel de suport pentru vopsit cu aerograful, pe care o sa-l fac din doua mape pentru documentatie. Pozele sunt deja facute, inclusiv pentru alte 113 vobblere. Dupa ce fac daunlod, o sa urmeze calea obisnuita "via Ovi". Sper sa va placa.

Si a propos de Bison 5 minute, e chiar foarte tare dupa intarire si e perfect transparent, nu se ingalbeneste. Trebuie avut grija cand se aplica din seringa, sa fie cantitatile egale, daca pe una din cai curge mai repede componentul, atunci il sterg cu o bucata de servetel. Se amesteca bine dar cu miscari lente sa nu faca bule de aer, duritatea maxima o are dupa cam 24 de ore, chiar daca scrie pe el ca in 2-3 ore in functie de temperatura. Ceea ce nu-i place la epoxi e sa fie umiditate mare in aer.

Bye!

STM
« Ultima modificare: Miercuri 24 Iunie 2009, 09:25:18 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #833 : Miercuri 24 Iunie 2009, 10:37:20 »

simone imi place ca esti perseverent . prevad un pic de chin pt tine dar daca te-ai hotarat sa faci asa iti tin pumnii. cel mai bine rasina epoxy eu am aplicat-o cu un pensonash de asta ieftin cu care pot da 3-4 voblerase pt ca apoi se intareste . pe rasina mea scrie ca e manevrabila 30 min .in realitate maxim 10 min o poti intinde cum vrei , apoi se incleie prea tare. iti dai seama cit timp de manevrabilitate iti ramane tie cu epoxy 5 min? problema e ca dupa aplicare nu prea mai ai ce sa faci cu pensonul , doar daca il pastrezi in acetona.

bafta si astept sa vad cum te-ai descurcat  Noroc
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #834 : Vineri 26 Iunie 2009, 12:30:33 »

asa de inceput...sa prindem curaj:
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #835 : Vineri 26 Iunie 2009, 15:05:02 »

frumos , nu cumva e kitul ala vestit? de pe cabela's parca
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #836 : Duminică 28 Iunie 2009, 19:13:08 »

da. 90% sunt din kitul ala.  m-a rugat un amic sa ii mai fac cateva rotative... si cum se fac mult mai usor decat un vobler....;  mi-am procurat acum si material pt palete,si  pt corpuri si calareti.. doar timp sa mai am ..ca in rest ar fi de toate....
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #837 : Luni 29 Iunie 2009, 12:58:10 »

simone imi place ca esti perseverent . prevad un pic de chin pt tine dar daca te-ai hotarat sa faci asa iti tin pumnii. cel mai bine rasina epoxy eu am aplicat-o cu un pensonash de asta ieftin cu care pot da 3-4 voblerase pt ca apoi se intareste . pe rasina mea scrie ca e manevrabila 30 min .in realitate maxim 10 min o poti intinde cum vrei , apoi se incleie prea tare. iti dai seama cit timp de manevrabilitate iti ramane tie cu epoxy 5 min? problema e ca dupa aplicare nu prea mai ai ce sa faci cu pensonul , doar daca il pastrezi in acetona.

SALUT!

Ieri am finisat cateva vobblere "de avat", de 68 milimetri. Pe alea o sa testez topcoatul(care de fapt e basecoat) de Bison 5 minute. Daca iese bine, atunci pe toate.

OVI> Vezi ca ti-am pus o poza noua! Cea cu suportul de vopsit nu a iesit, o sa fac alta poza.

Bye!

STM
Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #838 : Luni 29 Iunie 2009, 16:36:16 »

Aplauze

* Resize of DSC00026.jpg (46.24 KB, 600x480 - văzut 292 ori.)
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #839 : Marți 30 Iunie 2009, 12:36:03 »

Salut!
Am facut ieri prima proba cu Bison 5 min. la un vobbler.
Concluzii>obligatoriu inainte trebuie dat un strat de lac sau grund Nitro pentru a astupa porii de la lemn. Altfel face bule de aer destul de mari, deoarece aerul din vobbler se dilata de la caldura mainii. Probabil la lemnul fara pori(tei, salcie, plop nu e problema asta) La balsa e dezastru.
            >Este suficient timp pentru un vobbler, mai bine sa se piarda inca 20-30 secunde pentru omogenizarea amestecului.
            >Daca umiditatea din aer e prea mare(aseara tocmai ploua cand lucram) mai bine amanati. Nici nu suflati spre vobbler, in respiratie procentul de vapori e mare. Rezulta o suprafata lipicioasa in locul uneia beton.
            > De intins se intinde uniform pe corp, rezulta o suprafata fina.
            >Mai astept o zi-doua sa vad daca se intareste mai bine epoxi, dupa care fac o slefuire de suprafata si urmeaza vopsirea.
             >Vobbler minnow de 68 milimetri, suspending(cu 1 ancora de 8 si una de 10), lestat cu 17 bile de rulment de 2,5 milimetri.

Am facut si poze, dar nu stiu cand le voi pune, la noi e dezastru, nu avem de lucru, asa ca o sa fiu in concediu fortat. Este si vobblerul cu epoxi, si "suportul" pentru vopsit.

Bye!

STM

PS> Multumesc, Ovi!

Memorat

sTm
Pagini: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 13 Noiembrie 2017, 08:09:14
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.