Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Sâmbătă 15 Decembrie 2018, 02:20:30 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2459049 ori)
0 Utilizatori și 5 Vizitatori pe acest subiect.
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #840 : Marți 30 Iunie 2009, 15:03:27 »

>Vobbler minnow de 68 milimetri, suspending(cu 1 ancora de 8 si una de 10), lestat cu 17 bile de rulment de 2,5 milimetri.

Shocked     17bile x 2.5mm = 42.5mm l-ai umplut peste tot cu bile ?  Smiley ai sapat ceva in el
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #841 : Marți 30 Iunie 2009, 15:36:29 »

pai eu zic ca e de balsa si e lestat prin mai multe puncte.. si in acele puncte cu mai multe bile, dar e cam chinuiala cu spatiul... mai bine, zic eu, turna plumb topit  Evil ori il facea mai flat si nu era nevoie de atata lest si in plus cele flat stau f bine pe curent.. rezultate f bune la avat sugubat
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #842 : Joi 02 Iulie 2009, 16:28:49 »

Wink nai pentru ce tiberiu
am incercat si eu topcot din poxipol 10 min si a iesit bine , nici urma de bule. Am apucat sa dau 2 voblere ,scrie  pe el 10 minute de dupa 7 deja nu ma-i pot da .

Referitor la ce ai zis cu umezeala intro seara am lipit niste ocheti rasuciti  , am lasat usa de la incaperea respectiva deschisa ( are legatura cu exterioru) si nopatea a  plouat diminetza in loc sa fie lipiti ii puteam scoate cu mana de parca nici nu era epoxi acolo si epoxi s-a facut foarte lipicos l-am lasat inca 3 zile si tot nu s-a intarit .
Memorat

maryus93
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #843 : Duminică 05 Iulie 2009, 23:30:37 »

Azi m-a rugat ovi_1919 sa vaa nunt ca este plecat din localitate pe perioada 6-12 iulie.
 sugubat
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #844 : Luni 13 Iulie 2009, 21:07:24 »

hai sa mai postam ceva poate totusi se intoarce ovy  Smiley . 3 cm sink

* STA61825.JPG (83.68 KB, 640x480 - văzut 224 ori.)
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #845 : Luni 13 Iulie 2009, 23:44:55 »

Aplauze msito  am vazut un clenoi prin ceva revista prins la ceva in genu

m-am intors dar pe perioada  10-27 sunt plecat iar din loclaitate
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #846 : Marți 14 Iulie 2009, 16:33:23 »

sau asa , cu blana de iepure . un scmoc de ala va fi si pe ancora din coada

* STA61826.JPG (82.71 KB, 640x480 - văzut 184 ori.)
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #847 : Miercuri 15 Iulie 2009, 15:42:39 »

Revin si eu...dupa mult timp...

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/foto-flash/vobler-sau-streamer-p-g22-i1153.shtml

Tot din spuma, cand mai am timp sa le voxesc.
Streamerele au luat biban, voblerele sint virgine  Risete  deocamdata (imediat le scot pe centura)  Jenat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #848 : Duminică 19 Iulie 2009, 15:53:43 »

Dreamer parca ziceai ce te lasi !?

P.S scuze de oftopic , dar noua mea adresa de emayl este ovi1919@yahoo.com  deci Symon acolo sa-m trimiti poze etc. adresa ovi_666@yahoo.com nu o mai folosesc si v-a fi stearsa in decurs de-o luna
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #849 : Luni 20 Iulie 2009, 09:23:35 »

brava ovi1919 . inseamna ca ai renuntat definitiv la cip
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #850 : Marți 28 Iulie 2009, 08:31:44 »

salutare la toata lumea
ce parere aveti de cicade,mi-am facut cateva,si am prins cativa clenuti cu una de 3 cm,intr-o seara cand nu aveam nici un vobler cu bataie agresiva in trusa

Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #851 : Marți 28 Iulie 2009, 12:40:30 »

hmmm ...interesant!
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #852 : Marți 04 August 2009, 08:19:36 »

Dreamer parca ziceai ce te lasi !?

P.S scuze de oftopic , dar noua mea adresa de emayl este ovi1919@yahoo.com  deci Symon acolo sa-m trimiti poze etc. adresa ovi_666@yahoo.com nu o mai folosesc si v-a fi stearsa in decurs de-o luna

Salut!

Ai poze noi si pe vechea si pe noua adresa.

Vobblerele din noua poza sunt din lemn de cires, tei si din balsa. Dimensiuni intre 3 cm si 6,8 cm cele mari neterminate.

Am cam tras chiulul la spinning, am prins scobari "in prostie". Am folosit plute primite de la Pandy, daca le echilibrezi bine, ai trasatura la fiecare aruncare. In general maruntei, cam de la 120-150 gr. pana la 700 gr., pe cei mari i-am ratat pe motiv de lipsa mincioc.

Bye!

STM
Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #853 : Marți 04 August 2009, 11:45:35 »

Risete pe adresa veche nu cred ca mi-ai putut trimite deoarece am streso si nu mai exista

* DSC00071.jpg (39.21 KB, 640x480 - văzut 297 ori.)

* DSC00072.jpg (29.55 KB, 640x480 - văzut 240 ori.)

* DSC00090.jpg (54.61 KB, 640x480 - văzut 263 ori.)
« Ultima modificare: Marți 04 August 2009, 16:10:15 de către Ovi_1919 » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #854 : Marți 04 August 2009, 19:11:56 »

frumoase rau man  Aplauze
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #855 : Miercuri 05 August 2009, 07:04:48 »

Risete pe adresa veche nu cred ca mi-ai putut trimite deoarece am streso si nu mai exista

Salut!

Da, am vazut ca am primit mesaj pe Yahoo> "Failure Notice", n-a gasit adresa veche.

Ca sa comentez putin pozele>
-In prima se vede cum se poate folosi un sistem de indosariere de la mapa pentru vopsire.
-In a doua se vede stratul de baza din Bison 5 minute(acela transparent din seringa dubla), e suficient un strat si in 3 minute ai terminat cu un vobbler. Merge in loc de UHU sau UVERAPID sau..??. Trebuie lasat cam 24 ore pentru intarire completa, chiar daca dupa 5 minute e deja suficient de tare si pe el scrie ca se intareste in 1,5 ore. Nu e chiar asa. Strat de baza sau chiar topcoat.
-Despre vobblerele alea mai multe am scris in mesajul anterior.

Despre lestare cu multe bile e usor de facut, deoarece lucrez "stil japonez" cu vobblerul din 2 bucati. Dupa ce imprim armatura de sarma in lemn, cu aparatul de pirogravat ard canalul, dupa aceea vad unde am loc pentru lest si dau niste gauri cam de 2 milimetri in zona din jurul inelului de pe burta. Pun niste alice de plumb in locase, dupa care imprim in jumatatea cealalta de vobbler. Dau si acolo gauri tot cam de 2 milimetri adancime cu burghiu de 3,3 mm(maxim cat pot prinde in masina Proxxon)
Verific daca sunt aliniate toate locasele, dupa care pe cele unde permite grosimea materialului permite, le adancesc la 3,5 milimetri, pentru ca bilele sa fie complet ingropate in jumatatea de vobbler, pe cele unde materialul e subtire(burta) le las numai de 2 mm, atunci bila va fi ingropata jumatate intr-o parte a vobblerului, si cealalta parte dincolo.(exact pe centrul vobblerului) Cele doua jumatati le lipesc laolalta cu Poxipol 10 minute, dupa ce am asezat armatura de sarma si toate bilele. Si aici e un mic "secret", folosesc putin mai mult adeziv, care dupa ce presez jumatatile umple toate golurile si excesul apare ca o dunga pe tot conturul. Dupa cam 2 minute adezivul e deja legat dar inca nu e dur, mai degraba elastic, ca un cauciuc. Atunci excesul de material se poate desprinde usor de pe tot conturul intr-o bucata, in asa fel incat imbinarea dintre cele doua jumatati de vobbler devine invizibila. Se lasa sa se intareasca complet minim 10-15 minute, dupa care se face o slefuire fina, la care dispare orice urma de imbinare.

Bilele pe care le-am folosit ultima data sunt de 3,2 milimetri din otel. Ecologic.

Mai greu de descris decat de facut.

Bye!

STM
« Ultima modificare: Miercuri 05 August 2009, 07:10:35 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #856 : Miercuri 05 August 2009, 11:20:46 »

Smiley si cumlucrezi tu asa.

lipesti 2 bucati de lem deolalta cioplesti si dupaia le despici
sau faci vobleru dupa care il tai in 2?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #857 : Miercuri 05 August 2009, 15:55:13 »

complicat man , multa migala . ce rost are sa bagi bile daca ele nu vibreaza? si sa despici voblerul in doua? nu e mai simplu dupa ce l-ai slefuit sa-l tai pe burta , dai gaurile pt lest , bagi sarma si apoi torni plumbul sau il aplici la rece ? inainte de ai pune plumbul e necesara o impregnare a lemnului cu o solutie subtire care sa patrunda mai adanc in lemn. apoi astupi tot cu poxilina de exemplu . astfel poti regla ochetul din fatza stanga-dreapta fara riscul sa intre apa in lemn , dar gata , ca asa ar fi multe de zis  Rinjet
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #858 : Joi 06 August 2009, 06:54:50 »

complicat man , multa migala . ce rost are sa bagi bile daca ele nu vibreaza? si sa despici voblerul in doua? nu e mai simplu dupa ce l-ai slefuit sa-l tai pe burta , dai gaurile pt lest , bagi sarma si apoi torni plumbul sau il aplici la rece ? inainte de ai pune plumbul e necesara o impregnare a lemnului cu o solutie subtire care sa patrunda mai adanc in lemn. apoi astupi tot cu poxilina de exemplu . astfel poti regla ochetul din fatza stanga-dreapta fara riscul sa intre apa in lemn , dar gata , ca asa ar fi multe de zis  Rinjet

Salut!

Nu-i chiar asa de complicat. O sa fac o serie de fotografii cu ordinea operatiilor, pana la rezultatul final.
Acum lucrez la niste vobblere in stil finlandez, adica cu paleta in trepte montata foarte sus "in cap".

Si apoi cu metoda cum am descris-o se pot face si vobblere rattling, trebuie date gaurile cu burghiu mai mare decat bilele, dupa care atentie mare sa nu ajunga din adeziv si in locasele pentru bilele zornaitoare.

Pentru a nu se deteriora vobblerul la indoirea ochetului eu in general il las mai mult iesit in afara corpului, deci nu am probleme sa crape vopseaua si sa traga apa.

Bye!

STM
Memorat

sTm
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #859 : Joi 06 August 2009, 07:10:22 »

nici macar la voblere ratlling nu folosesc metoda celor doua jumatatzi . se dau gauri prin partea de sus a voblerului (sau partea de jos ,depinde de model), se introduce camera de rezonantza apoi bilele si apoi se aplica capacele laterale de care se vor lovi bilele.
Memorat
Pagini: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.099 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 29 Noiembrie 2018, 02:37:47
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.