Prieteni Pescari

SHIMANO SPEED MASTER 2.70 H

Luni 23 Iulie 2018, 14:41:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: SHIMANO SPEED MASTER 2.70 H  (Citit de 22833 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
s3rgyu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:13:26 »

Ce parere aveti de aceasta lanseta? Credeti ca se preteaza la  jigguri grele, este destul de sensibila pentru acest stil de pescuit.

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:18:00 »

stiu baieti care dau cu sora ei mai mare Wink la dunare
tu cu cit vrei sa dai?greutate maxima a jigului?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
s3rgyu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:31:45 »

25 max 35 gr cred ca imi ajunge. O vreau mai mult pt pescuitu de noapte. Am un shukan 2.33 si 10-30gr        dar nu pre am incredere, ca sa pescuiesc la somn cu ea.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:46:01 »

cu 25 merge sigur sukanu
pt 35 trebe testat
ps din ce stiu eu apa acolo nai nevoie de 35,poate doar vara la debit mare,da atunci nu cauti somnu pe fundul gropanului ci mai pe linga maluri Wink

Postat pe:: Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:39:29

din ce stiu eu e shimano asta e mai putin senzitiv decit shukanu Wink
in schimb shukanu ajunge cam 950(ala mare)din martie Trist
Memorat

s3rgyu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:53:52 »

Acuma am vazut pe fisela.ro . Dar ce s-a intamplat, le-au scumpit sau is model 2009? Smiley
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:59:12 »

nu cred ca is alt model ca eu am nevoie doar de un virf si mi-a zis importatoru ca poate veni cu importu din martie dar costa in jur de 475
probabil din cauza cursului Trist

Postat pe:: Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:56:58

uite un bat care face banii
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #6 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 17:27:21 »

nu-ti lua shimano fie ca e speed feed sau f{beep}k master  Jenatla banii aia iti poti lua o lanseta mai buna  Fir intins
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
s3rgyu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 21:16:57 »

nu cred ca is alt model ca eu am nevoie doar de un virf si mi-a zis importatoru ca poate veni cu importu din martie dar costa in jur de 475
probabil din cauza cursului Trist

Postat pe:: Vineri 30 Ianuarie 2009, 14:56:58

uite un bat care face banii

Acum o saptamana vorbeam cu un tip din bucuresti in legatura cu niste lansete de crap. Printre altele imi zicea el ca are 3 lansete Mitchell Armada si vrea sa-si mai cumpere una dar s-au scumpit foarte tare (de la 200 ron la 800 ron dupa care la 900   Shocked), deci pune-ti mana si aprovizitionati-va ca e jale.  Risete Risete

10-35 de grame e putin. M-am gandit la un Wild River 8'6 ft     1/2-2 oz
 sau chiar la avid 8'6    1/2-2 oz
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 21:27:35 »

bune ambele cu un +mare pt avid
vezi ca si astea se scumpesc imediat ce mai este prin tara sunt din importuri vechi
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 21:30:56 »

Shukan-urile deja au ajuns la preturi record ! cel de 2,90 e deja peste 8 milioane ,parca 8,5 mil.asa ca bagati mare ,vine valul peste noi
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
s3rgyu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 21:38:01 »

Shukan SHS 962MH 2.92m/15-40g  948,36 ron pe fisela.ro
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 21:41:00 »

deja Cum?!!! astea is preturi de preturi  Pling
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
s3rgyu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 03 Februarie 2009, 18:55:59 »

M-am hotarat sa iau avid dar nu m-am hotarat ce model Undecided
dintre acestea:
Avid Series Salmon and Steelhead  8'6  3/8-1 oz   8-17 lb     Medium Heavy     Fast
Avid Series Salmon and Steelhead  8'6  1/2-2 oz   12-25 lb     Heavy      Fast
care credeti ca e mai potrivita pentru pescuitul pe prut?
Nu stiu cam ce gramaje se foloses pe prut in zona iasului. Is curenti puternici, cam ce gramaje folositi la jigg?
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 03 Februarie 2009, 19:09:43 »

cam 17-28 acopera cam toate pragurile
eu as opta pt 1/2-2 si pt forta in drill in locuri accidentate dar si pt voblere mari pe curent Wink
Memorat

s3rgyu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 03 Februarie 2009, 19:52:37 »

Ms Bere Bere Bere
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #15 : Miercuri 04 Februarie 2009, 11:29:28 »

dintre acestea:
Avid Series Salmon and Steelhead  8'6  3/8-1 oz   8-17 lb     Medium Heavy     Fast
Avid Series Salmon and Steelhead  8'6  1/2-2 oz   12-25 lb     Heavy      Fast
Nu stiu cam ce gramaje se foloses pe prut in zona iasului. Is curenti puternici, cam ce gramaje folositi la jigg?

Tinand cont ca ce e inscriptionat pe lanseta ca greutate maxima de aruncare ("putere") se poate depasi in medie cu 10 % la lansetele americane ( St. Croix, Fenwick, Lamiglas...) cu prima varianta de lanseta (3/8-1 oz) vei putea arunca pana in 32-35 grame, ce-i drept, poate mai din umar.
  Daca optezi pentru a hot-shot, vei controla pestii mai bine, vei salva poate mai usor nalucile din craci dar eu cred ca pierzi un pic la sensibilitate si in consecinta vei manevra mai dificil nalucile sub 10 grame.
  Diferenta de greutate a acestor doua modele este nesemnificativa, insa conteaza mult daca iti petreci o zi intreaga la Prut, seara se simte bine de tot in brat/antebrat ziua de pescuit.
  Desi am zis ca nu mai fac recomandari  Smiley eu personal as opta pentru modelul Wild River care, desi construita pe un blanc SCII, este mai ieftina (cu vreo 2-300 roni),un pic mai puternica (pana in 1si1/4 oz) si are rear-gripul mai scurt cu niste centimetri buni. Nu stiu daca diferenta dintre SCII si SCIII se justifica in acest caz.  (WS86MHF2     8'6"     MH     FAST     2     8-17lb     3/8-1 1/4     6.7     3     563)
  your choice, after all. Wink
« Ultima modificare: Miercuri 04 Februarie 2009, 11:32:19 de către leba » Memorat

let`em live, they are part of the game!
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Miercuri 04 Februarie 2009, 12:06:24 »

dintre acestea:
Avid Series Salmon and Steelhead  8'6  3/8-1 oz   8-17 lb     Medium Heavy     Fast
Avid Series Salmon and Steelhead  8'6  1/2-2 oz   12-25 lb     Heavy      Fast

Daca nu ai fost inca pe rau sau unde vrei sa pescuiesti cu ea, nu-ti cumpara. Ia cu umprumut o scula de la un pescar (daca gasesti pe cineva dispus sa iti sculele sale), vezi cum se comporta, vezi cam ce ai TU nevoie si acum nu ai, si dupa aia ia-ti o lanseta.
Ma batea si pe mine gandul la un Shimano Speed Master, insa la pret, in Romania, e cam la fel cu St. Croix din USA..
Eu am nevoie de o lanseta foarte sensibila si puternica, ceva lung, caci scurte am vreo doua destul de bunicele.
Asa ca am optat pentru St. Croix Avid Salmon & Steelhead Spinning Rods AVS96HF2, aici ai datele:
La noi in tara nu am gasit-o la nici un importator, asa ca am apelat la toate cunostintele si rubedeniile din SUA, sa-mi caute o firma dispusa sa o trimita in Romania si la un pret care sa nu depaseasca valoarea lansetei ( a costat aprox 230 dolari).
Cred ca in 3 saptamani ajunge la mine, daca esti curios sa vezi cum arata poti sa-mi faci o vizita. Cu imprumut sau pt testari pe apa nu o dau  Risete
Daca nu ai pe cineva in SUA iti va fi foarte greu sa o cumperi, majoritatea firmelor nu trimit in Romania sau vor pe transport cat costa lanseta. Plus ca trebuie sa-ti asumi riscul de a primi o lanseta rupta in doua sau placinta de la transport  Rinjet
« Ultima modificare: Miercuri 04 Februarie 2009, 12:08:42 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #17 : Miercuri 04 Februarie 2009, 14:32:41 »

Ete o ocazie    [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
  E ceva mai eftinica decat pe magazinele online.
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 04 Februarie 2009, 16:14:49 »

7g-21grame e cam slabuta, fata de 35g cum vrea s3rgyru.
Oricum, daca este de 21g merge lejer cu 25g , dar cu 35g e riscant, plus ca nici lanseta nu mai lucreaza bine.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #19 : Miercuri 04 Februarie 2009, 16:36:14 »

Asa cum am mai pus-o nu sunt adeptul parilor, personal consider ca un hot-shot e poate prea mult, chiar si pentru un rau cum e Prutul.
  Dar asta sunt doar eu.

p.s. cu 35 grame dai pana la Chisinau, nu Gabi?
  super.

p.p.s. Ca idee am incarcat fara emotii avidul meu (1/8-3/8) cu 24 grame, nu mi-am dat seama ce gramaj pun. Adevarat ca nu s-a mai chemat lanseu ala, dar deh...
Memorat

Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 30 Iunie 2018, 17:34:19
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.