Prieteni Pescari

Primele voblere home made

Miercuri 20 Septembrie 2017, 22:57:16 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Primele voblere home made  (Citit de 22894 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« : Marți 03 Februarie 2009, 15:40:49 »

Pentru ca sunt destui acum pe forum care-si confectioneaza singuri voblerele si pentru ca foarte multi au progresat fantastic de mult intr-un timp destul de scurt ii rog sa posteze primele voblere facute!
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Marți 03 Februarie 2009, 15:48:16 »

primul ... nu cred ca il mai gasesc asa usor .. dar asta e unul din primele oricum:

sugubat
si inca unul:

si unul care a prins o gramada de cleni..si inca o sa prinda( nici nu l-am dat , nici pierdut..inca e activ in trusa Risete   ):

« Ultima modificare: Marți 03 Februarie 2009, 15:51:35 de către gene3004 » Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #2 : Marți 03 Februarie 2009, 16:07:24 »

Aplauze
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 03 Februarie 2009, 16:10:34 »

valei ce frumoase erau ale tale!
uitati-va la primul meu vobler cu care am si prins stiuca  Risete

mutumesc tuturor celor care au avut rabdare cu mine si nu mi-au spus sa renunt pana nu e prea tarziu! Smiley Risete

Postat pe:: Marți 03 Februarie 2009, 16:08:26

PS - era echipat cu ancore de top : gamakatsu Smiley)
Memorat
vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 03 Februarie 2009, 17:35:55 »

Sefu,Mark Twain astept de vreo citeva luni  ceva voblere de ale tale pt. 'teste" de anduranta ...etc..ai uitat sau nu mai e valabila oferta? Risete
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 03 Februarie 2009, 18:34:59 »

scrie-mi pe privat te rog ! vorbim acolo!
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #6 : Marți 03 Februarie 2009, 18:43:32 »

Smiley alu gene foarte reusite

Risete ce ma distreaza la tine mark e ca aveai ancore de serie si aveai armatura si inele despicate din sarma de duzina
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #7 : Marți 03 Februarie 2009, 18:59:37 »

Faina initiativa !...
Eu , oricare l-as pune ,se poate zice ca sunt printre primele... Risete
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #8 : Marți 03 Februarie 2009, 23:52:55 »

Salut 

Rinjet Si eu as zic la fel ca radu : ,,Eu , oricare l-as pune ,se poate zice ca sunt printre primele...``

Dar totusi prima mea uratanie a fost Un Walk care pe vremea aia nici nus tiam ce e ala are 6 cm  nu bate deloc si este plutitor , nici nu m-am mai chinuit sa-l termin o sa observati ochetul de pe burta forte mic iar cel codal foarte mare . are un lest intreg cositorit si lestare doar cat sa stea bine pe apa ! Eh na eram la inceput si nu prea stiam mare chestie [ nu ca acuma as stii ( dar poate stiu si nu stiu sa valorific infomatile)]

Cu stima.
    Ovi_666

Postat pe:: Marți 03 Februarie 2009, 23:51:38

Rinjet iar al doilea a fost acesta terminat ( vopsit) decurand ( am simtit nevoia ca macar pe acesta sa-l termin

* Resize of 111120081834.jpg (48.08 KB, 1066x800 - văzut 716 ori.)

* Resize of 280120092190.jpg (36.13 KB, 819x614 - văzut 687 ori.)
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #9 : Miercuri 04 Februarie 2009, 09:54:44 »

primul nu-l am ca l-am aruncat , nici nu mergea dar apoi mi-a reusit unul din brad foliat cu o poza dintr-o revista si probat pe muresh la toplitza :

* clean de muresh..JPG (97.36 KB, 679x656 - văzut 865 ori.)
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 04 Februarie 2009, 10:05:40 »

@ Ovy

macar ancore de calitate aveam! daca trecea ceva pe langa voblerul ala il agata instant! cred ca puteam sa dau si la japca cu el Smiley) povestea lui e lunga! eram atat de entuziasmat sa vad cum merge voblerul si daca prinde ca l-am vopsit seara, afara pe frig - dimineata la 5 cand m-am dus sa-l iau era neuscat; asa ca am sters vopseaua de pe el si am lipit barbeta cu picatura; aia s-a scurs de a facut pata aia alba Smiley) cat de urat e voblerul ala cu armatura aia oribila luata din sufa de la masina a prins biban si stiuca la prima folosire; acum daca raman blocat undeva nu mai am sufa  Rinjet oricum voblerul il am si nu am de gand sa-l revopsesc! il voi inrama cumva Smiley

@ radu si gene
mai ale voastre aratau impecabil
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #11 : Miercuri 04 Februarie 2009, 12:13:42 »

nu era nici pe departe impecabil . folia aia avea incretituri , barbeta stramba . ma gandesc cum sa scot si eu paintu ala de la primul tau vobler  Rinjet . nush daca reusesc  Smiley. e bine totusi sa pastrezi primul vobler pt remembers
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 04 Februarie 2009, 12:42:55 »

@ radu
  Risete asa cum am explicat! verde pe burta si flancuri negru pe spate; il vopsesti la temperatura mica si apoi dupa cateva minute il stergi cu o carpa  si iese mizeria aia  Risete
daca tot vrei sa imprumuti paternul  Risete de ce nu copiezi si stilul de armare si ochetii  Risete
PS barbeta verde e beton  Wink face pestele mai mare decat e !
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #13 : Luni 16 Februarie 2009, 10:43:13 »

Nu sint primele, dar eram la inceputuri...
Am prins o gramada de bibani, avati..pina ce a crapat vopseaua si lacul de pe ele..si intr-un final..le-a papat prutul...
« Ultima modificare: Luni 16 Februarie 2009, 10:51:16 de către Dreamer » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
edy.tm
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #14 : Marți 20 Iulie 2010, 14:30:34 »

salut,

Gene3004  imi poti spune te rog, cum ai vopsit al 3 vobler din imaginile de sus ? acel de clean, FT. acela mic, cu pensula ? ce vopsele ai folosit ?... voi dati strat subtire ? ca mie imi crapa vopseaua,  dar nu stiu de ce...

ms mult. o zi buna.
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 20 Iulie 2010, 19:07:59 »

Nu sunt pescar de spinn' insa iti pot spune un principiu de aplicare al straturilor de culoare: "de la slab la gras" adica de la culori diluate - la culori mai consistente, cu liant mai mult pt o mai buna aderenta. Si da, poate fi si din cauza stratului prea gros de vopsea. Mai bine mai multe straturi subtiri, decat unul gros.
Memorat
edy.tm
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #16 : Marți 20 Iulie 2010, 19:53:14 »

Am inteles, am ajuns la concluzia ca mai bine un strat subtire, decat 1 gros. insa, daca dau 3 starturi subtiri  nu se decojeste  Cum?  deoarece vopseaua oare prinde pe vopsea ? Vopsea pe Vopsea... eu pictez cu vopsele foarte concentrate (doar astea le am) cred ca o sa folosesc cat de curand si sprayuri.,

Am un prieten care lucreaza la un magazin unde coloreaza Tifel , Si le coloreaza cu mai multe feluri de vopsele concentrate, de acolo im da si mie , ce ramane...  Smiley  Tac . Sper ca e buna vopseaua, .. Am inteles ca lac dati cu 2-3 starturi, la mine  se intareste (usuca) lacul cam intr-o zi.. nu stiu de ce.. e incolor.. i bun..

ms mult, de raspuns.

o zi buna.
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #17 : Marți 20 Iulie 2010, 21:31:04 »

primul ... nu cred ca il mai gasesc asa usor .. dar asta e unul din primele oricum:

sugubat

si unul care a prins o gramada de cleni..si inca o sa prinda( nici nu l-am dat , nici pierdut..inca e activ in trusa Risete   ):

salutare! ciudat poate ..dar inca mai am   active cele 2 voblere de mai sus:   unul la oglinda masinii ( un breloc vestit si care la nevoie  face echipa  cu lanseta din portbagaj) si al doilea  in trusa la loc de cinste!
 si acum raspunsul  la intrebarea ta: voblerul respectiv este vopsit doar cu markere. pe atunci doar asta foloseam: patru markere: rosu , verde, negru si galben!( culmea este ca acum am 'nspe mii de vopsele acrilice si nu mai apuc sa fac decat f putine voblere..si atunci  faceam cate unul pe zi..)
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #18 : Marți 20 Iulie 2010, 23:10:28 »

mark, renunta pana nu e prea tarziu! Rinjet jokin'...
dragi constructori de boblere, pana una alta vad ca doar unul dintre voi a postat si capturi cu prima capodopera, la voi cum e? cleni, stiuci, bibani, avati...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Marți 20 Iulie 2010, 23:50:52 »

Edy daca vrei sa faci treaba ca la carte foloseste un aerograf [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] si culori pt aerograf.
Mai sunt culori acrilice sau vinilice (mate) la orice galerie de arta. Pt a da un strat de vopsea mai subtire poti folosi pensule cu par sintetic (tot de la galeriile de arta) pt ca intind mai tare culoarea, cele cu par natural lasa (tin) mai multa culoare in par.
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 08:34:27
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.