Prieteni Pescari

rauri moldovene de munte...

Marți 18 Decembrie 2018, 23:06:15 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: rauri moldovene de munte...  (Citit de 31174 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
miky
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 09 Februarie 2009, 12:58:35 »

ma tot bate la cap nevastamea ca vrea sa vada manastirile din Moldova si ma gandesc ca la vara sa-i fac hatarul...
recunosc ca m-as simti mult mai "stimulat" sa-i fac placerea daca in drum m-as putea intalni si eu cu niste pastravi sau lipani, adica sa fiu nevoit sa car si batul de musca cu mine...
cum insa eu, despre raurile de munte din zona nu stiu mai nimica, va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati...
voi pescuiti la pastrav si lipan pe rauri in zona voastra ?
sa intreb si pe unde ?... sau asta se cheama divulgare de locuri si nu-i voie sa spui ?  Rinjet

Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Luni 09 Februarie 2009, 13:03:07 »

pe la sucevita cica se prindea f bine pastrav acu citiva ani
pt mai multe amanunte contacteaza-l pe nucu Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adi_lupu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Frankfurt,Hessen,De

« Răspunde #2 : Luni 09 Februarie 2009, 13:12:52 »

Eu acu vreo 2 ani mergeam pe Moldovita de la pod la Vama ori spre amonte ori de la gater la vale.Sunt cateva locuri frumoase si productive (sau erau) pastravi nu foarte multi si nu foarte mari dar clean era destul (sper sa mai fie)...
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #3 : Luni 09 Februarie 2009, 13:22:42 »

Salut, Miky.
  Daca ajungi in zona Neamt, la cca 25 km din Piatra Neamt spre Bicaz, la dreapta este drumul spre Ardelutza, pe malul Tarcaului. Raul este de vis, exista si posibilitatea de cazare la Linia Verde (o gasesti tu pe internet  Wink).
   sa vad ce mai imi amintesc...si mai scriu aci.

l.e. tot in zona sa intrebi si de ocolul silvic pt. autorizatie.
« Ultima modificare: Luni 09 Februarie 2009, 13:33:27 de către leba » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
miky
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 09 Februarie 2009, 13:41:25 »

in zona Neamt ajung obligatoriu, ori ca vreau ori ca nu, pentru ca in Piatra Neamt sta soacramea  Rinjet , si nu vreau s-o supar... asa ca e bine de stiut ce se poate face prin zona aia... mersi mult...
eu imi tot imaginez ca zonele alea cu moldovita si sucevita si,... alea cu... "asa sa-i ramaie numele Maria Ta"  Risete, is foarte frumoase, si ar trebui sa aiba si peste pe masura...
asa ca orice detalii, va amintiti, sunt primite cu bucurie...

Postat pe:: Luni 09 Februarie 2009, 13:35:46

cat despre autorizatie nu-i problema... daca si anul asta ramane RNP la carma apelor de munte, probabil ca imi voi lua iara de aia pe toata tara... sa imi iau de-o grija...
Memorat
miky
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 09 Februarie 2009, 18:34:05 »

pe valea Tarcaului ce pesti sunt ?
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 09 Februarie 2009, 21:48:44 »

am fost chiar vara trecuta pe tarcau,m-am cazat la pensiunea aia de care zicea si leba,linia verde.zona e destul de frumoasa,salbatica si am inteles de la localnici si de la baietii care lucreaza la linia verde ca ar mai fi un pic de pastrav prin zona ,dar eu in 2 zile nu i-am vazut culoarea.oricum,tarcaul era cam tulbure dupa niste viituri si cred ca asta a fost unul dintre motivele pt care nu am prins  pastrav.celelalte motive sunt subiective(prietena,etica de a nu da la rima sau la carabete pe ape de munte...)
daca vrei sa prinzi pastrav tre sa-l cauti ca lumea si sa te duci singur sau cu inca vreun pescar pasionat de pastrav si de drumetie
Memorat
miky
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 09 Februarie 2009, 22:35:04 »

...celelalte motive sunt subiective(...,etica de a nu da la rima sau la carabete pe ape de munte...)
oricum nu ma gandesc sa-l caut decat la musca,...si evident pe cat pot ca lumea...
pastravul nu merita prins la naturale nici chiar pe apa mai tulbure,... la nevoie exista muste si pentru astfel de ape,... iar daca chiar nu trage,... nu-i bai... inseamna ca mai am de invatat ca pescar...
deci pe orice parte o intorc...o iesire la pastrav nu poate fi decat un castig Cheesy
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #8 : Miercuri 11 Februarie 2009, 10:38:38 »

pe valea Tarcaului ce pesti sunt ?

Spre varsarea in Bicaz se prind clean, mreana si alte magarii.
  Spre amonte eu am vazut indigeni (cam mici ce-i drept). Din ce stiu lipanii au disparut de ceva vreme.
  ete aci doo harti ca sa-ti dai seama ce si cum:

Postat pe:: Miercuri 11 Februarie 2009, 10:36:20

si a doua, unde-i lupa e pensiunea Ardelutza:

l.e.: of,of,....cum dau io din casa Jamaica

* harta_judetul_neamt.jpg (87.95 KB, 530x341 - văzut 173 ori.)

* NeamtRegional_resize.jpg (93.23 KB, 360x263 - văzut 213 ori.)
« Ultima modificare: Miercuri 11 Februarie 2009, 10:47:49 de către leba » Memorat

let`em live, they are part of the game!
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #9 : Miercuri 11 Februarie 2009, 12:33:11 »

drept sa-ti zic leba si eu am fost pe coclaurile alea pina la ardelutza unde am si fost cazat vreo saptamana dar e mult de atunci , eram copil si nu stiam cum se mananca pastravul dar daca as merge cu un instructor cred ca as incerca un weekend cu niste microvoblere de suprafatza. sau e musai echipament de fly ? Cum?
Memorat
miky
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 11 Februarie 2009, 18:06:01 »

mersi pt informatii Leba,...
Radule, nu e musai echipament de fly pe rau de munte,.. dar e incomparabil mai fun si mai potrivit !...
incearca odata si iti garantez ca pana la urma vei ajunge sa faci voblere doar pentru altii  Risete...
in schimb te vei apuca de flytying pentru tine  Risete Risete Risete
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 15:40:12 »

Mi-a spus fiul meu de intrebarea ta si-ti raspud ptr.jud.Suceava(sint ceva manastiri si pe aici Risete)
 Cea mai buna apa este in momentul de fata Neagra Brostenilor cu pastrav si lipan.Urci de la coada lacului Bicaz spre Vatra Dornei si in Brosteni(imediat dupa Oc.Silvic pe la care e bine sa treci pentru autorizatie sau informatii) o faci spre stinga .Dupa vreo 5-6 km.pe un drum infernal de prost,este pensiunea lui Filaret(padurar la ocol).Ajuns acolo te vei descurca.
  Urmeaza Bistrita Aurie pe la Ciocanesti unde sint mai multe pensiuni cu preturi rezonabile.Apa e Ajvps si e suficient un permis(?) ajvps.La Cirlibaba ,la Oc.Silvic,ca si la Brosteni.
  Mai sint Dorna,Dornisoara,Cucureasa la o.s .Dorna Candreni.
  Suceava superioara -apa Ajvps.
  Pot fi contactat la tel.o740213492,0733557417 sau0766336718.
  Toate apele enumerate au pastrav si lipan.

Postat pe:: Sâmbătă 28 Februarie 2009, 15:28:35

Mai stiu de Valea Uzului in jud.Bacau.Nu am pescuit acolo dar am un coleg care nu e pescar dar lucreaza la Dir.Silvica Bacau Wink
  Anunta-ma din timp cind vrei sa vi si organizam niste pescueli.Cind ajungi in zona Radautilor poti sa stai la mine la Sucevita.(ai in zona manastirile Putna,Bogdana Radauti,Sucevita,Moldovita,Voronet,Humor,Solca,Arbore,Dragomirna etc)
« Ultima modificare: Sâmbătă 28 Februarie 2009, 15:55:49 de către Sorin Buculei » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #12 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 16:26:08 »

Anunta-ma din timp cind vrei sa vi si organizam niste pescueli.Cind ajungi in zona Radautilor poti sa stai la mine la Sucevita.(ai in zona manastirile Putna,Bogdana Radauti,Sucevita,Moldovita,Voronet,Humor,Solca,Arbore,Dragomirna etc)

vreau si eu  Tongue

sau mai bine zis....o sa anunt din timp  Evil Risete
« Ultima modificare: Sâmbătă 28 Februarie 2009, 16:29:53 de către Pikeman » Memorat

let the pike survive, put it back alive

jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 17:02:21 »

aloooooo! te dai la pastravi domnu' ?? Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 17:12:19 »

Voi doi va gasiti si daca unul e ascuns in Salina Cacica =))ca in cele de uraniu de la Lesul Ursului si Tarnita nu va recomand sa va ascundeti.Dar mai stii?poate ati fost deja pe acolo...
    Pike,Sucevita e la 50,0 km de Rogojesti .Vino cind vrei!
Memorat
adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #15 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 18:36:37 »

cum adica e apa a ajvps? din cate stiu de pe site-ul anpa, ajvps-uril sau asociatii in general nu mai au nici o apa in subordine (concesionate)in 2009, care are mai multe informatii, rog corectare, si cum nici permise nu mai sunt pe 2009, ce treaba au ajvps-urile sau asociatiile in asta?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 18:47:54 »

apa e a Apelor Romane iar pestele....se ocupa ANPA
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 19:48:00 »

Eu am platit o cotizatie la AJVPS!!!Care e problema ta Adrian 25???
Memorat
adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #18 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 20:09:33 »

nu am nici o problema cu nimeni, dar ai primit ceva in schimbul la acea taxa? ca dreptul de a pescui legal pe ape publice sigur nu, sau daca ai dat suta de roni doar de dragu de a fi membru la ei, fiind constient de asta, tot respectu....
Memorat
miky
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 20:16:18 »

va multumesc la toti pentru informatii,...si mersi pentru invitatie..
midmet2001: cand voi reusi sa-mi fac planuri pentru a veni in zona voi da de veste negresit din timp...
midmet2001: inca odata mersi
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.043 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 27 Noiembrie 2018, 13:20:38
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.