Prieteni Pescari

prieteni pescari : asociatie numai de spining ?

Vineri 24 Noiembrie 2017, 22:24:33 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: prieteni pescari : asociatie numai de spining ?  (Citit de 6802 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
licur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 06 Noiembrie 2006, 10:20:09 »

Buna ziua,
Am urmarit de mult formarea acestei asociatii (recunosc, am "urmarit" doar citind pe forumuri)si ma bucur ca s-a infiintat si in Iasi o asociatie pt pescari.
Dar cel mai mult ma mira faptul ca se vorbeste numai de pescuitul la rapitor si ATAT !
Oare aceasta asociatie este numai pt pescari de rapitor ?
De pescuitul la stationar nu se vorbeste nimic. De baltile unde se pescuieste la stationar in jud Iasi nu se vorbeste nimic.
OK, inteleg ca sunt mai multi pescari de rapitor, dar oare ceilalti nu exista ?

Daca este o asociatie numai pt pescari de rapitor, chiar este pacat (sau ar trebui schimbat numele asociatiei, sa se stie).

Sper totusi sa ma insel.
Toate cele bune si fir intins.

Licur

Memorat
leba
Vizitator
« Răspunde #1 : Luni 06 Noiembrie 2006, 10:44:27 »

bine ai venit pe forum, Licur.
  cam ai dreptate in ceea ce zici. ideea e urmatoarea: pescari de pasnici sunt in asociatie dar nu prea activeaza pe site.
   PP nu este o asociatie dedicata pescuitului la raptori. dar, noi spinnerii suntem mai guralivi, ce sa-i faci.. Rinjet Cheesy
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Luni 06 Noiembrie 2006, 11:20:57 »

Salut Licur,
Suntem destul de multi cei care mergem si la static. Din ultimele 7 iesiri ale mele, 5 au fost la static si 2 la spin (cifrele sunt orientative).
Eu personal am cam renuntat la balti, prefer de departe Prutul datorita diversitatii de specii si "surprizelor" oferite de care pe o balta nu ai cum sa ai parte.

Pe net se discuta mai mult despre spin intrucit suntem multi care ne-am apucat de curind de acest stil de pescuit si suntem intr-o continua cautare de informatie. Dar asta nu inseamna ca suntem exclusiv orientati spre pescuitul cu naluci.

E adevarat ca daca ai sa ma intrebi despre mix-uri si boiles-uri am sa dau din umeri.
Rima rosie, rima neagra, vermusii, coropisnita, ventrica, scoica, broscuta, mamaliga simpla, boaba de porumb, cubuletul de cascaval sau de sapun (de casa  Rinjet ), le consider de ajuns pentru speciile care le vizez la static.
Multe mici secrete (tips & tricks) nu constau in nada folosita ci in modul de prezentare a nadei, lungimea forfacului, grosimea firelor, pozitionarea fata de plumb, si tot asa.

Mai bine deschide un subiect despre pescuitul la static si discutam la obiect.  Wink
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #3 : Luni 06 Noiembrie 2006, 11:33:27 »

...  De baltile unde se pescuieste la stationar in jud Iasi nu se vorbeste nimic. ...
Pai daca pescuiesti numai pe baltile aflate in administrare privata ... legea nu te obliga sa te asociezi cu alti pescari. (extras din Legea nr. 192 din 19 aprilie 2001 privind fondul piscicol, pescuitul si acvacultura : Art. 14. - ......
(3) Dreptul de pescuit in scop recreativ/sportiv se atribuie de administratorii statului, prin concesionare, asociatiilor de pescari sportivi si altor forme de asociere.
)

Asa ca (pentru pescarii de pe baltile aflate in administrare privata) asocierea care exista (acolo unde exista) este mult mai practica si rezolva de obicei pescarilor necesitatea transportului la si de la balta. Este o forma de asociere practica si la obiect care nu necesita recunoastere legala si nici discutii pe forum.

...  OK, inteleg ca sunt mai multi pescari de rapitor, dar oare ceilalti nu exista ?

Daca este o asociatie numai pt pescari de rapitor, chiar este pacat (sau ar trebui schimbat numele asociatiei, sa se stie) ...
Cred ca ii judeci cam aspru pe acesti oameni care au avut curajul sa-si faca o asociatie. Doar nu-ti inchipui ca e o institutie de binefacere. Chiar legea spune ca indivizii se asociaza pentru a realiza niste obiective comune. Daca ai acelasi obiectiv ca si ei si te primesc sa te alaturi lor atunci e foarte bine ... daca nu atunci nu cred ca ai dreptul sa-i judeci .

Pe de alta parte iti confirm ca exista si pescari de stationar in asociatia Prieteni Pescari. Insa spinningul este la inceput pentru foarte multi dintre ei si necesita discutii repetate si perfectionare continua (a tehnicii, a echipamentului si a celorlalte dotari). Nu poti compara ritmul in care apar momeli noi la stationar cu ritmul in care apar nalucile noi. Asa ca la stationar rima ramine rima, vermusul - vermus, boaba de porumb si mamaliga idem ... poate doar pe la boilesuri sa mai ai ceva noutati. Mai pune in balanta si "eleganta" pescuitului cu naluci ... care nu se compara cu bagajul pe care-l cara un pescar de stationar (si cred ca ai vazut cazuri in care credeai ca individul se muta ... atita bagaj cara cu el) ... plus ca in anotimpul rece cred eu ca e de preferat o partida de pescuit mai scurta (2 - 4 ore) si mai dinamica (la spinning esti aproape mereu in miscare).

Precizez ca deocamdata nu sunt membru al asociatiei Prieteni Pescari si nu stiu de la ce asociatie imi cumpar permisul anul viitor.
De asemeni nu sunt un fan al spinningului ... si nici al ideii de asociere (ba dimpotriva) in vederea obtinerii permisului de pescuit .
Insa astea nu ma impiedica sa vad partile pozitive ale asociatiei Prieteni Pescari.

Fir intins !
Memorat
licur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 06 Noiembrie 2006, 11:47:34 »

Pai din ce se scrie pe forum asa se intelege.
Inteleg ca sunt mai multe discutii legate de spining, dar oare nu ar fi bine (si frumos) sa scriem si despre baltile (si de stationar) din iasi. (se prinde, nu se prinde, cum administratorii baltilor stiu numai sa ia bani si peste nu au ... , etc ).

Si referitor la prut, din cate am auzit, acolo se mai prinde si altceva in afara de rapitor.
Sincer, eu sunt incepator in ale pescuitului, si ma duc pe malul baltii mai mult pt recreere , nu neaparat sa vin cu peste acasa.
Cred ca ar trebui luate ceva initiative (ca asociatie mai ales), in vederea demascarii acelor "patroni" de balti care stiu numai sa ia banii. Sa se vorbeasca chiar (de ce nu) ca membrii asociatiei sa poata merge pe balti private si sa pescuiasca in regim C/R , normal si contra
unei taxe ( unei taxe normale ).

Eu de exemplu ma uit mult pe un site (pescuitul.ro) sa vad ce si cum se mai prinde prin jud iasi (dar iesenii nu prea scriu pe acolo ). De ce sa nu avem si noi , pe acest site informatii utile si pentru pescarii de stationar ?

Nu vreau sa se supere nimeni pe mine, incerc doar sa imi spun parerea (sincer am vrut sa ma inscriu si eu in asociatie, dar ... numai pt spining .... ? ) ...

Fir intins,
Licur
Memorat
licur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 06 Noiembrie 2006, 11:52:40 »

Nu judec pe nimeni ... doar imi spuneam parerea ca daca este o asociatie numai de spining, ar fi fost potrivit alt nume ...
Pt cei care au facut aceasta asociatie, tot respectul din partea mea ! Si felicitari !

Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #6 : Luni 06 Noiembrie 2006, 12:07:16 »

Orice observatie, intrebare, propunere este binevenita.  Wink
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #7 : Luni 06 Noiembrie 2006, 12:10:08 »

salut...de multe ori dam si la stationar(chiar daca nu toti dintre noi) atunci cand mergem la prut....doar ca acum la stationar nu prea mai merge Trist;
oricum deschide si tu cateva topicuri despre stationarul pe prut si ai sa vezi ce repede o sa vina raspunsurile Rinjet
stationar pe baltile din Iasi?? chiar mai exista asa ceva? ce gluma buna!!
Memorat
licur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 06 Noiembrie 2006, 12:31:06 »

Ok, am sa deschid topicuri noi la " balti" si unde am sa pun baltile din judet (pe care le stiu si pe care am mai si fost).

Si fain ar fi sa mai deschida si altii sa putem stii ce si cum se mai pescuieste in jud iasi (si nu numai).
Si sa scrie fiecare "peripetiile" pe balta, sa "lovim" in administratorii/patronii care isi bat joc de pescari (cerand taxe mari pe balti unde au furajat pestele si chiar pe balti fara peste).
Sa punem si cat e taxa de pescuit, si cum se ajunde pe acea balta (localizarea) ... (poate copiem un alt site, dar de ce nu ... ? )

Fir intins,
Licur

P.S.
Si ca o paranteza, eu am venit ieri (5.11.2006) din delta (deci imi place si pescuitul  la rapitor).   Rinjet
Dar din pacate nu s-a prins mai nimic in acest week-end (si nu numai eu, ci cam toata lumea (am fost la murghiol, jud tulcea).
Memorat
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #9 : Luni 06 Noiembrie 2006, 12:55:56 »

@ licur

Ceea ce vrei tu nu prea se poate. Ai un site pe care vei gasi informatii despre balti (revistalupeste.ro) si cam atit. Pentru mine baltile "nu mai exista" de ani buni ... indiferent ce se prinde, cit se prinde, cit costa sau cum te trateaza patronul (doar rapitorul de pe canalele de la Probota ma mai poate face sa ies din casa - altfel decit sa prind caras si/sau biban mai bine stau acasa).
Pe de alta parte chiar daca as prinde bine la o balta (cu plata) nu cred ca as avea motive sa fac public asta ... pentru ca nu as avea nici un interes si nu cred ca au aparut pe la noi patroni carora sa merite sa le faci publicitate. Ca sa indrum un om asemeni mie sa prinda si el un peste este alceva si as face-o dezinteresat ... insa trebuie sa recunosti ca astfel de informatii nu se pun pe net ci se spun "intre 4 ochi" si numai cunoscutilor.

Despre Prut ... cind am prins nu am simtit nevoia sa ma laud, iar cind nu am prins (dar au prins altii) chiar ca nu aveam nici un motiv sa fac publica treaba asta.
De asemeni vara asta merg si nadesc un loc (la Prut) prind si eliberez citiva ciortanei (Aceeasi soarta au avut-o si vreo 2-3 somotei, avatei, mini-strapi). Insa insist si scap un crap (cred ca i s-a rupt buza probabil intepata superficial) pe care dupa drill destul de lung si dificil nu reusesc sa-l vad ... si era tocmai momentul cind urma "sa-i dau aer". Cred ca ar fi fost nou record personal pentru mine (si recordul meu inca in vigoare depaseste 10 kg).
Ce a urmat poate te va lamuri de ce iti scriu toate astea.
Desi nu am facut public locul, nadire si ratarea ... nu am mai reusit sa prind locul acela liber. Iar ghinionul (meu) a facut ca cel care a aruncat lanseta acolo sa prinda ceva crap (cel mai mare pe la 4 kg) si sa fie si pensionar sa aiba timp sa bata Prutul vreo 5 zile pe saptamina. Ba a fost si marinimos (nu stiu in ce masura dezinteresat) si in zilele cind nu mergea acolo a trimis un pescar mai tinar ...sa prinda si el un peste.
Ce nu au stiut ei e ca eu nadisem, nada isi facuse efectul cu ceva intirziere ... si iti spun asta pentru ca ulterior "mi s-a plins" ca acolo nu se mai prinde peste (si abia atunci am aflat si ce prinsese).

De ce ti-am spus asta ... cred ca ghicesti ... deja consider ca sunt destui pescari pe Prut si nu am nici un interes (ba dimpotriva) sa mai atrag si eu altii.

Si sper ca ma intelegi de ce insist ca astfel de informatii se spun doar "intre 4 ochi". Este si motivul pentru care nici pe forumuri nu mai sciu atit de mult. Eu unul nu mai initiez pe nimeni intr-ale pescuitului la Prut. (Daca ai fost de citeva ori si ai pescuit la Prut - indiferent daca ai prins, ce ai prins, cit ai prins - putem discuta orice despre pescuitul la Prut).
La intilnirile saptaminale ale membrilor Prieteni Pescari poti afla mai multe informatii decit de pe orice forum. Si probabil te vei convinge ca  nu toti cei de acolo sunt doar pescari de spinning.
Memorat
licur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 06 Noiembrie 2006, 13:21:33 »

Sincer, d-nule Pruteanu, eu "vad " altfel lucrurile.
In "revista lui peste" nu am gasit prea multe informatii (recunosc, ca am citit doar 2 numere), iar site-ul este in constructie, si mie imi convine mai mult internetul. Si de ce sa nu gasim aceste informatii pe site-ul unei asociatii de pescari ieseni ?
Si nu e vorba de reclama pt patroni de balti, ci , doar de informatii pentru pescari .
Si poate pe unii dintre pescari se pot destinde chiar si sa prinda   "carasei" si "bibanasi" .
Eu cel putin ma relaxez pe o balta unde ma joc cu un bat de mana si prin carasei si bibanasi (care se elibereaza, normal), in timp ce astept "marea captura" .

Fir intins,
Licur
Memorat
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #11 : Luni 06 Noiembrie 2006, 16:59:13 »

In "revista lui peste" nu am gasit prea multe informatii (recunosc, ca am citit doar 2 numere), iar site-ul este in constructie, si mie imi convine mai mult internetul. Si de ce sa nu gasim aceste informatii pe site-ul unei asociatii de pescari ieseni ?
Si nu e vorba de reclama pt patroni de balti, ci , doar de informatii pentru pescari .
Si poate pe unii dintre pescari se pot destinde chiar si sa prinda   "carasei" si "bibanasi" .
Eu cel putin ma relaxez pe o balta unde ma joc cu un bat de mana si prin carasei si bibanasi (care se elibereaza, normal), in timp ce astept "marea captura" .

Ar trebui sa incerci si [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] sa vezi ce gasesti .

Daca vrei alte informatii - si e normal sa vrei - incearca sa te gindesti si de la cine ar trebui sa provina.
Nu poti sa ceri unei asociatii de pescari sa aiba informatii de pe baltile de pe care ei nu merg. Pescari altruisti pina la sacrificarea propriului interes nu cred ca ai sa gasesti. O revista ar putea fi acuzata de publicitate mascata. Pe administratorii acestor balti nu cred ca i-ai crede daca iti spun cit peste (scriptic) au ei in balta.
Si atunci de la cine vrei aceste informatii ? Poate doar de la pescari (colegi de suferinta) care se exprima liber pe forumuri .  Iar daca nu se exprima ... nu e vina asociatiei Prieteni Pescari.

Fir intins !
Memorat
licur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 06 Noiembrie 2006, 17:28:57 »

Multumesc pt adresa (eu nu o gasisem).

Iar in legatura cu ce am scris, imi cer scuze daca am suparat pe cineva sau pe "prieteni pescari". Eu imi exprimasem doar un pct de vedere personal.
(informatiile nu le ceream de la asociatie, ci de la pescari care sa posteze pe forumul asociatiei. Ma gandeam ca pe site-ul asociatiei sa existe mai multe informatii pt toti - si pt spining si pt stationar).

Fir intins,
Licur
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #13 : Luni 06 Noiembrie 2006, 19:10:02 »

informatii de genu:"dute la oteleni(inchisa pescuitului)da cu pui de crap si ai sa prinzi crap mare(fapt real, relatat doar pt ca balta este inchisa)nu ai sa primesti decit de la cineva direct interesat(patron de balta, magazin, ce doresc sa isi vinda marfa);sau de la prietenul cu care mergi regulat la peste
restul sunt doar frinturi pe care le prinzi din zbor
ca o anecdota, este un membru in pp care a fost coleg de liceu cu fiul lui "tata nitu", si care nu stia reteta de nada a acestuia urmind sa o afle doar prin testament Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.069 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 07 Noiembrie 2017, 12:19:57
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.