Prieteni Pescari

Catana Spinning BX UL 2.10m/2-10g

Joi 26 Aprilie 2018, 02:59:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Catana Spinning BX UL 2.10m/2-10g  (Citit de 13246 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« : Vineri 13 Februarie 2009, 12:29:11 »

Sal!
-vreau sa-mi fac un echipament UL exclusiv ptr clean, dar vreau sa fie la un pret cat de cat micutz.. avand in vedere ca e numa ptr clean nu vreau sa fac o investitie prea mare

-am ales pana acuma lanseta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] si sunt in cautare si de o mulineta UL, ma gandeam la ceva okuma.. fiind mici, usoare si raport calitate/pret cele mai bune zic eu

-aveti ceva sugestii? scule mai bune la un pret asemanator? nitel help nu ar strica Jenat si chiar informatii de la cei care au intamplator ceea ce caut eu, dak sunt multumiti de ele Rinjet
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Vineri 13 Februarie 2009, 12:31:22 »

si eu vreau exact ce vrei si tu... un UL pt clean,pret rezonabil( a se citi micut Jenat  ).deci si eu astept  recomandari...
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Vineri 13 Februarie 2009, 12:57:10 »

Va recomand Maver Spinner..sau Maver Stralis Light..sint modele pina in 10-12 g.
NU va aruncati la lansete americane sau cu tendinte americane pentru ca acestea obisnuiesc sa fie facute din grafit..si e destul de rigid.
Sint multi producatori europeni de lansete care merg excelent la clean.
pentru clean trebuie o lanseta mai flexibila (fibra de sticla e ideala)
Eu am folosit mult timp maver spinner si am scos destui cleni imbracati fara probleme
Mai sint Bass pro microlite..am avut una care a vazut-o radu..era asa moale de o innodai, dar cu ea nu am avut niciun rateu din cauza flexibilitatii

Postat pe:: Vineri 13 Februarie 2009, 12:55:52

Sint si multe lansete de la Barracuda f bune pt clean..si la preturi de nimic..

« Ultima modificare: Vineri 13 Februarie 2009, 12:58:59 de către Dreamer » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #3 : Vineri 13 Februarie 2009, 13:27:50 »

Am avut si Catana (am dat-o repede), si Baracuda (am dat-o si mai repede) si Maver Stralis Light, toate de 2,10 pt clean, eu in general dadeam pe Siret, la voblere. Cea mai buna, si am si pastrat-o, mi s-a parut Maverul, a mers si la jiguri mici 2-3 gr, si la voblere, si la lingura mica....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 13 Februarie 2009, 13:31:32 »

@Dreamer, pai si asta e din carbon.. problema este ca nu am tinut-o in mana si nush ce sa zic, de aia intreb si aici  Rinjet
@marcel.. nu ne spui si de ce nu ti-au placut cele mentionate de tine?
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 13 Februarie 2009, 13:35:41 »

Pai cele doua pe care le-am dat sunt mult prea moi, sunt balangacioase...au finisaje ok, au preturi ok...insa mult mai buna mi s-a parut Maverul e mai rapida, mai teapana...eu le-am luat pt voblere mici, pe curent mediu, adik Siret...cu Maver insa am dat si pe Prut, cu celelalte doua sigur nu puteam. O singura problema: la Maver manerul e putin cam lung pt pescuit din barca, la fel si la Catana, la Baracuda e ok...Sincer, Catana a fost cea mai mare dezamagire pe partea de lansete de spin, mai laes ca scria ca e fast....shimano e totusi un producator de renume...
« Ultima modificare: Vineri 13 Februarie 2009, 13:54:35 de către marcel gheorghita » Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #6 : Vineri 13 Februarie 2009, 15:04:31 »

@ Horsu & gene...

Eu am doua Catana.Una este 2,10 -actiune 10-30 M...asta am "tunat-o" cu ajutorul portbagajului si a devenit 2,00-actiune 10-30 Fast  Risete...buna cu jiguri usoare si din barca .
A doua este 2,10-actiune 5-20 ML.Despre Catana numai de bine.Eu am avut rezultate faine si pe aceasta din urma am folosit-o la clean cu voblere usoare si chiar am reusit lanseuri multumitoare.
Mai am o lanseta UL Skill ll,de 2,10-actiune 2-10 ,de la Energo.Raportul pret -calitate este ok si reusesc sa-l folosesc foarte bine la micro-voblere.Are manerul scurt si eu o consider foarte manevrabila.
O mulineta usoara...orientati-va spre Tica sau chiar o Ryobi Ecusima 1000.Eu am tot de la Energo,pe sora geamana a lui Escusima 1000 (Excalibur) si zic eu,este OK.
Parerile sunt impartite si mai mult sau mai putin obiective...pana la urma o sa luati ceea ce credeti ca se potriveste cel mai bine .Exista o gama destul de variata si oferte care la preturi aproximativ egale,au calitati aproximativ egale...  sugubat

SPOR !...la cumparaturi. Wink
« Ultima modificare: Vineri 13 Februarie 2009, 15:08:17 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: sibiu

« Răspunde #7 : Vineri 13 Februarie 2009, 19:16:10 »

Eu am o Shimano Catana 2,40,10-30gr.si am scos si cleni misto cu ea,salau, bibanei si avati sariti de 3 sau 4 kg.Scurt. Tongue Risete
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 13 Februarie 2009, 22:06:59 »

-sa vedem, pana acuma nu mi-a zis nimeni ceva tragic incat sa ma faca sa ma razgandesc sa nu iau lanseta.. iar despre mulineta cred ca o sa aleg o ecusima 1000, sa vad acuma cine imi aduce mulineta asta.. ca pe stoc aici in magazine nu am dat de ea Roll Eyes

-dak mai are careva de spus ceva despre ceva echipamente UL sunt numai ochi Rinjet Bere
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #9 : Sâmbătă 14 Februarie 2009, 13:01:46 »

pai stati fratilor ca nu mai inteleg nimic - dreamer zice ca e mai buna aia mai moale ca nu a scapat nici-un clean cu ea , iar marcel zice ca is mai bune alea mai iuti . care e spilul? mai moale ca sa-i dai ragaz sa o inghita sau mai iute ca sa il intepi rapid ? Cum? si apoi mai e si treaba aia cu lanseurile? care va arunca mai departe ? una moale sau una mai iute dar subtire? parerea meae ca faci lanseuri mai lungi cu un varf subtire si iute decat cu una care se balangane
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Sâmbătă 14 Februarie 2009, 13:39:36 »

@ Tizule...
Tu vrei sa-l incurci pe Horsu ?... Risete

Topicul are titlul:" Catana Spinning BX UL 2.10m/2-10g "
Eu detin 2 lansete si i-am spus parerea mea.
Daca e sa vorbim de "echipament UL ,asa cu zice Horsu , putem sa "diversificam" discutia,mult si bine.
In definitiv,lanseta ,cred ca este cea mai potrivita ,in functie de fiecare utilizator.Aceasta ar trebui sa fie,practic, o "extensie" a bratului pescarului...
...intradevar

-dak mai are careva de spus ceva despre ceva echipamente UL sunt numai ochi Rinjet Bere

...asa ca putem continua... Smiley  Bere
« Ultima modificare: Sâmbătă 14 Februarie 2009, 13:47:49 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 14 Februarie 2009, 13:48:04 »

cum se comporta la lansari? la pesti mai rasariti ptr categoria ei? si cum se descurca cu microvoblerele de 2-3gr. , le lansezi cu usurinta la distante mai apreciabile?
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #12 : Luni 16 Februarie 2009, 09:28:52 »

pai stati fratilor ca nu mai inteleg nimic - dreamer zice ca e mai buna aia mai moale ca nu a scapat nici-un clean cu ea , iar marcel zice ca is mai bune alea mai iuti . care e spilul? mai moale ca sa-i dai ragaz sa o inghita sau mai iute ca sa il intepi rapid ? Cum? si apoi mai e si treaba aia cu lanseurile? care va arunca mai departe ? una moale sau una mai iute dar subtire? parerea meae ca faci lanseuri mai lungi cu un varf subtire si iute decat cu una care se balangane

pai, Radule, treaba sta cam asa:
  1. chestie de gusturi, sunte(em) destui care folosesc lansete rapide la clean, chiar cu textil. personal prefer rapidele, imi creaza senzatia ca pot controla mai bine naluca din varf, adica jerkin', pitchin', walkin' etc
  2. perfect de-acord insa cu ideea ca o lanseta moderata in combinatie cu  mono reduc drastic rateurile; totusi, masochist fiind, folosesc opusul.
  3. discutabil cu lanseurile, cred ca o lanseta moderata "se incarca" mai bine la jumatatea plajei de greutati si "balansul" ei conduce la lanseuri mai lungi. poate ar trebui deschis un topic separat despre asta.
   parerea mea, tata. Wink

scuze de offtopic.
Memorat

let`em live, they are part of the game!
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 16 Februarie 2009, 09:54:51 »

Horsu..carbonul european difera mult de cel american..
lansetele americane (cu putine exceptii) sint mai rigide.
O lanseta moale te ajuta sa prinzi clenii si cind musca nehotarat. Sint cazuri in care apuca doar putin voblerul si se prinde superficial in ancore. Elasticitatea lansetei face totul, absoarbe toate socurile si nu ai cum sa il scapi.
De aici si preferintele unora pentru lansetele de fibra de sticla cind e vorba de clean..
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 16 Februarie 2009, 10:15:15 »

Uita de Catana, sunt facute sa ia ochii pescarilor....eu mi-am luat-o legat la ochi, stiam numai ce scria pe net despre ia...cand a venit mi-a "picat" fata.....daca vrei sa plangi, ia-ti Catana, daca vrei sa pescuiesti, ia altceva....eu, la clean, dau si cu mono si cu textil subtire, si in general dau cu voblere de 1,2-5 cm....la 5 cm iti face 90 grade la recuperare in curent.... Wink
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 16 Februarie 2009, 16:38:14 »

Uita de Catana, sunt facute sa ia ochii pescarilor........la 5 cm iti face 90 grade la recuperare in curent.... Wink

Vrei sa fi mai explicit.
Care dintre lansetele Catana "iti face 90 grade"?
Multam !
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #16 : Luni 16 Februarie 2009, 17:34:20 »

Se rupe  Jenat
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 16 Februarie 2009, 17:43:19 »

@Dreamer, mersi de informatii Bere stii alte alternative inafara de maver? la un pret asemanator?
@marcel, la voblere de 5cm eu nu as mai folosi echipament UL, as folosi mai degraba ceva L... un UL pana in 4cm ar merge.. parerea mea, mai ales in curent mai puternic.. solicita prea mult achipamentul
Memorat
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: sibiu

« Răspunde #18 : Luni 16 Februarie 2009, 19:34:26 »

Daca vrei sa dai cu naluci de 5-7cm,dar vrei Catana neaparat,ia-ti aia de 2,40BX-M.Merge si in curent puternic.
PS:Nu face 90grade,dar se apropie de 180. Risete =))adica..
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 16 Februarie 2009, 21:28:04 »

@ilie, ne indepartam de subiect, este vorba de echipament UL si naluci pana in 4cm dupa parerea mea, marcel facea o paranteza si spunea ca la voblere de 5cm se indoaie f mult varful batului.. ceea ce nu-i de mirat as zice eu.
-tu deja vorbesti de voblere de peste 5cm care necesita alta actiune a batului! te rog sa facem referire doar la ceea ce ne intereseaza aici in topic, adik un echipament UL ptr clean, biban, pastrav.. pestii de talie mica in general, care sa fie la un pret foarte accesibil si o calitate satisfacatoare sau mai buna Tongue
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.059 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 24 Aprilie 2018, 15:07:39
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.