Prieteni Pescari

Prohibiția pescuitului in 2009

Miercuri 13 Decembrie 2017, 09:10:05 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prohibiția pescuitului in 2009  (Citit de 34726 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #20 : Marți 17 Februarie 2009, 07:51:11 »

daca o sa faca prohibitia 3 luni mai vine cate o viitura si mai tine apa in dig vreo 3 luni mai ingheata vreo 2 luni si gata anul ....
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #21 : Marți 17 Februarie 2009, 09:22:55 »

de ce nu pana in 31 iulie? Cum?

Eu zic sa propunem la anpa@anpa.ro ca prohibitia pescuitului pe Prut sa fie pina la 31 iulie.
Suna tentant (nu-i asa ?  Wink) ... mai ales cind te gindesti cum ar afecta treaba asta pescuitul comercial de pe Prut si din barajul de la Stinca.  Aplauze

Art.3. - Se declară zone de protecție pentru resursele acvatice vii următoarele:
a) Pe râul Prut, sectorul cuprins între baraj Stânca Costești și confluența cu râul Elan, în tot timpul anului, cu excepția pescuitului recreativ-sportiv care se va desfășura în afara perioadei de prohibiție;
asta inseamna aproape 30km in botosani ,tot judetul iasi,si inca fo 50/60km in vaslui Aplauze
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Marți 17 Februarie 2009, 09:39:43 »

Asta e ceva bun.
Orice plasa ce apare inseamna braconaj, asociatiile de pescuit industrial in acest caz iesind din calcul.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Marți 17 Februarie 2009, 09:42:16 »

plase au fost sunt si vor fi in zona  Trist
important e sa nu fie activitate industriala de gen Suparat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Marți 17 Februarie 2009, 11:19:31 »

a) Pe râul Prut, sectorul cuprins între baraj Stânca Costești și confluența cu râul Elan, în tot timpul anului, cu excepția pescuitului recreativ-sportiv care se va desfășura în afara perioadei de prohibiție

dupa cum vezi,s-ar parea ca nu se mai da voie pe prut decit la pescarii sportivi
Memorat
adi.t
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Duminică 22 Februarie 2009, 10:49:01 »

Eu is curios cati dintre voi "pescari sportivi" elibereaza toti pestii?Cati iau pesti acasa sub dimensiunea legala?Cati iau peste 5 kg? Si ganditi-va ca mai sunt si "plasarii".In toata Romania trebuie pusa interdictie de 90 de zile si controale "la sange".Pana se reface populatia de peste care a fost o data mai dureaza.Asa ca macar atat puteti respecta si voi.
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Duminică 22 Februarie 2009, 12:10:19 »

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,280.0/ 
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Duminică 22 Februarie 2009, 12:32:30 »

prohibitia pe 3 luni nu va rezolva niciodata problema de fond.singura sansa este sa se interzica pescuitul de orice fel pe o perioada de 3-4 ani(pe prut)
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Duminică 22 Februarie 2009, 13:27:07 »

asta ar insemna uciderea pescuitului sportiv in jud Iasi pe locatii "salbatice" ! nu cred ca " meritam " asa ceva  Tac.sa se faca controale mai dese(PF ,jandarmi etc),sa se inaspreasca legislatia pt braconaj etc   Fir intins
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #29 : Duminică 22 Februarie 2009, 18:15:11 »

prohibitia pe 3 luni nu va rezolva niciodata problema de fond.singura sansa este sa se interzica pescuitul de orice fel pe o perioada de 3-4 ani(pe prut)
daca se va face asta iti dai seama ca vom merge in alte judete dupa permis?  Trist

Postat pe:: Duminică 22 Februarie 2009, 18:10:00

Eu is curios cati dintre voi "pescari sportivi" elibereaza toti pestii?Cati iau pesti acasa sub dimensiunea legala?Cati iau peste 5 kg? Si ganditi-va ca mai sunt si "plasarii".In toata Romania trebuie pusa interdictie de 90 de zile si controale "la sange".Pana se reface populatia de peste care a fost o data mai dureaza.Asa ca macar atat puteti respecta si voi.
man , problema fondului piscicol nu vine de la pescarii sportivi , ci de la plasari si de la vecinii nostri de granitza care acu cativa ani au electrocutat o grmada peste din prut si mai mare e problema ca  nu are cine sa-i curetze , si din cauza lor tre sa suferim si noi  Trist, asa ca pt cine sa am respect? Cum?
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Duminică 22 Februarie 2009, 19:07:45 »

Eu nu prea prind peste 5kg Smiley) de multi ori 0 kg...mai bine ia si intreaba un plasar daca exista ca intr-o zi sa nu prinda macar 10 kile de peste...
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Duminică 22 Februarie 2009, 19:35:12 »

peste este in prut destul .curentul inclin sa cred ca a disparut demult ,din pescuit sportiv nu va disparea pestele din prut .un motiv pentru care uneori nu se prinde peste pe prut poate fi barajul de la stanca ,sau poate din partea unora nestinta....
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #32 : Duminică 22 Februarie 2009, 19:55:32 »

pai , gelule la ce rost sa se interzica pescuitul 3-4 ani pe prut daca zici ca peste este destul ?. eu am stat de vorba si cu localnicii de prin sate care bat prutul de ani buni de zile si ei se plang ca de vreo 2-3 ani (altii chiar 5 ani ) , nu se mai prinde peste cum se prindea odata
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #33 : Duminică 22 Februarie 2009, 20:48:59 »

pai , gelule la ce rost sa se interzica pescuitul 3-4 ani pe prut daca zici ca peste este destul ?. eu am stat de vorba si cu localnicii de prin sate care bat prutul de ani buni de zile si ei se plang ca de vreo 2-3 ani (altii chiar 5 ani ) , nu se mai prinde peste cum se prindea odata
Asta este valabila pentru toate raurile din romania  Wink
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Duminică 22 Februarie 2009, 20:51:32 »

mai putin pentru Bahlui  Risete Risete ,cleanul efectiv a explodat pe acest riu !
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Duminică 22 Februarie 2009, 21:11:13 »

si eu care ma gandeam unde sa ma duc la peste  Risete
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Duminică 22 Februarie 2009, 21:12:56 »

modificarile populatiei piscicole a prutului tin si de clima dar si de ordin antropic:e din ce in ce mai mult peste de crescatorie(cten,crap,chinez) care a luat locul crapului salbatic;la fel populatia de salau e in regres
probabil principalul motiv e barajul
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Duminică 22 Februarie 2009, 21:15:07 »

si eu care ma gandeam unde sa ma duc la peste  Risete

nu vrei sa stii ce clenoi se prind in amonte de Antibiotice ! deja bucatile la 1,5 kg sint la ordinea zilei  Fir intins
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Duminică 22 Februarie 2009, 21:18:39 »

am auzit ca au prins si strap acolo  Rinjet oricum glumeam cu pescuitu poa sa sara pe mal decat sa prind un clean de 1 kg pe bahlui mai bine prind unul de 300 gr pe prut  Cool
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #39 : Duminică 22 Februarie 2009, 21:32:36 »

sa nu zici ca bucatile astea mari de clenoci pe bahlui s-au prins la spinn ? Rinjet . eu am prins pe bahlui , nu foarte mari dar mai spre letcani
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 14 Iunie 2017, 16:45:29
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.