Prieteni Pescari

Prohibiția pescuitului in 2009

Vineri 24 Noiembrie 2017, 22:39:08 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prohibiția pescuitului in 2009  (Citit de 34578 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #40 : Duminică 22 Februarie 2009, 21:36:53 »

de 2 kile sa prins un pic mai sus de podul de cale ferata din alexandru da la cosas
si stiuca aproape la fel sa prins tot prin zona la carasel
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #41 : Duminică 22 Februarie 2009, 22:38:38 »

Cand incepe sa se prinda morun sau urca scrumbia, sa_mi ziceti si mie....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Duminică 22 Februarie 2009, 22:42:30 »

culmea e ca acu mult timp cind eram prin liceu am auzit de o cega luata la crisnic,atunci am catalogat istoria ca "pescareasca" acu ma mai gindesc Undecided
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #43 : Duminică 22 Februarie 2009, 22:51:37 »

Cand incepe sa se prinda morun sau urca scrumbia, sa_mi ziceti si mie....
Nu esti deloc pretentios  Cool
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Duminică 22 Februarie 2009, 22:57:28 »

Radu! pana acum vreo trei ani nu era asa forfota pe malul prutului.nr persoanelor care merg pe prut probabil s-a triplat in ultimii anii la fel si miscarile din baraj s-au intensificat ,aducand destule modificari in structura cursului.cei mai in varsta stiu probabil ca atunci cand cursul prutului era normal (inainate de a se construi barajul)nu se plangea nimeni de peste ...totusi de fiecare data cand am mers in vale spre Tecuci am constatat ca pescarii din zona stateau bine la capturi.dupa cate stiu erau dornici de pescuit industrial pe prut ,si cum vad ca se aproba in ultima vreme toate campaniile de exterminare a habitatului natural ma astept la orice asa ca ar fi benefic ca sa se interzica orice fel de activitate pe malul prutului pentru o perioada, pana va pune cineva piciorul in prag si va interzice orice activitate daunatoare care se desfasoara pe prut
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Luni 23 Februarie 2009, 01:21:27 »

hahahha...esti simpatic...si pana acuma erau interzise exploatarile neautorizate si ce s-a facut?...nimic?...cine crezi ca o sa se supuna inactivitatii totale?..pescarii sportivi... amatorii...de ce?...din cauza constiintei... de frica amenzii... etc etc...cand cei care vor pazi oile nu vor mai fi lupi atunci sa ne asteptam la rezultate bune...pana atunci insa o sa mai treaca vreo 30-40 de ani ...ca deh...la roman dureaza mult sa il civilizezi.
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Luni 23 Februarie 2009, 08:21:24 »

sa nu uitam si de defrisarile masive care cica s-au facut sa se vada infaractorul,si au dus la surparea multor maluri ,a unor dejectii care au ajuns in apa .a gunoaielor,care si-au facut loc me malul apei si se pot enumera ...
Memorat
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #47 : Marți 24 Februarie 2009, 17:02:42 »

va anunt ca in ciuda faptului ca dezvoltarea zonei "valea lupului" a fost una exploziva si numarul de locuinte a crescut foarte mult..in zona nu a fost amenajata nici o statie de epurare a apelor menajere..si cam tot ce se uzeaza in gospodarie si este evacuat prin canalizare...ajunge in bahlui..
cat despre populatia cu peste si cu alte vietuitoare a bahluiului..eu cred ca e raul cu cel mai mare numar de vietuitoare din zona..
Memorat

Musei Eugen, museieugen@yahoo.com
Tel:0745955292;
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #48 : Marți 24 Februarie 2009, 18:43:15 »

Pe Buzau am vazut cei mai mari cleni cum savurau din rauletul ce venea de la statia de epurare  =))asa ca e o apa e gutul clenului... purcelusu nostru
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #49 : Marți 10 Martie 2009, 18:50:42 »

am si  eu o intrebare(din pacate retorica):cine mai pazeste apele noastre??
 Mihaiu a fost schimbat pt ca a tulburat apele.prohibitia e pt pescarul adevarat si nu atinge nici un manelist.merg in fiecare an in delta si de prin 1995,nu m/a intrebat nimeni nimic.pana nu se pune efectiv parul si nu se ajunge la parnaie,vorbim degeaba
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Miercuri 11 Martie 2009, 10:28:38 »

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/vizualizare/legislatie/ordinul-de-prohibitie-2009/
uite si legea
odata cu publicarea(ieri) a inceput prohibitia la stiuca
pe prut prohibitie totala 1aprilie-30iunie
« Ultima modificare: Miercuri 11 Martie 2009, 11:25:41 de către Teodor » Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Miercuri 11 Martie 2009, 17:16:32 »

am pus-o! Tac
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Miercuri 11 Martie 2009, 19:12:48 »

pe prut prohibitie totala 1aprilie-30iunie
am pus-o! Tac
Eu zic ca e de bine.  Rinjet (S-a umplut Prutul de personaje dubioase, incit am ajuns sa apreciez orice masura care face Prutul mai putin atractiv Cool, chiar daca asta va insemna cvasiprohibitie si pentru mine.)
Parca-i vad cum vor navali la 1 iulie, parca-i vad cum vor lua "gherle" pina spre sfirsitul verii ... si ma bucur cind stiu citi vor povesti invariabil ce pescari priceputi sint, ce padure de lansete au folosit, ce momeli variate ... si cum pestele n-a pus gura pe nimic. Risete
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Miercuri 11 Martie 2009, 19:24:41 »

In ordinul de [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] este punctul asta:
Art.3. - Se declara zone de protectie pentru resursele acvatice vii urmatoarele:
a) pe raul Prut, sectorul cuprins Intre baraj Stanca-Costesti si confluenta cu raul Elan, in tot timpul anului, cu exceptia pescuitului recreativ-sportiv, care se va desfasura In afara perioadei de prohibitie;

Sa-mi zica si mie cineva unde vine "raul Elan".
(Imi e lene sa caut pe net.  Jenat )
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Miercuri 11 Martie 2009, 19:30:11 »

Râul Prut izvorăște de pe versantul NE al Muntelui Cernahora (Ucraina) și are la vărsarea în fluviul Dunărea o suprafață totală de bazin de 28396 kmp și o lungime de 953 km. La intrarea în județ imediat în amonte de sistemul hidrogafic Drânceni totalizează o suprafață de bazin de 22630 kmp și o lungime de 675 km, iar la ieșire, în amonte de vărsarea râului Elan, o suprafață de bazin de 25768 kmp și o lungime de 846 km. Principalii afluenți pe care îi primește Prutul din județ sunt : Sărata și Elanul.

p.s.: e vorba de judetul Vaslui
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Miercuri 11 Martie 2009, 20:00:14 »

e pe la murgeni daca nu ma insel Wink
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Miercuri 11 Martie 2009, 20:02:04 »

acolo e "celebrul" rau Elan  Fir intins
Memorat

ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #57 : Miercuri 11 Martie 2009, 20:06:24 »

Riul Elan se varsa in Prut in judetul Galati, cam la 10 km sud de limita de demarcatie dintre judetele Vaslui si Galati.

« Ultima modificare: Miercuri 11 Martie 2009, 20:12:37 de către ironick » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Miercuri 11 Martie 2009, 20:10:58 »

cu cit mai jos cu atit mai bine Cool
Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Miercuri 11 Martie 2009, 20:24:58 »

Pe undeva prin dreptul localitatii Vadeni se varsa

cu cit mai jos cu atit mai bine Cool

Cu atat mai bine, dar tot degeaba daca tine trei luni prohibitia Trist
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.066 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 04 Octombrie 2017, 04:53:56
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.