Prieteni Pescari

Sarma pentru voblere!!

Miercuri 14 Noiembrie 2018, 23:52:44 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Ce sarma folositi pentru voblere?
Vipla - 4 (20%)
Nichelina - 2 (10%)
Zincata - 4 (20%)
Poligrafica - 0 (0%)
Alte tipuri... - 10 (50%)
Numărul votanților: 20

Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Sarma pentru voblere!!  (Citit de 46760 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Luni 16 Februarie 2009, 08:47:33 »

Eu am cam ramas in pana de sarma si caut varianta cea mai buna..si ieftina, bineinteles...
M-ar ajuta..si cred ca nu numai pe mine, daca ati scrie si unde se gaseste sarma care o folositi si eventual si la ce pret!!
 Bere Bere Bere
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Luni 16 Februarie 2009, 09:14:43 »

sarma de otel cuprata de 0,6 si 0,8. cumparata din selgros.am mai folosit:sarma inox, agrafe de birou si  nichelina.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 16 Februarie 2009, 09:22:55 »

hmm..in selgros zici? Si cam cit costa?
In legatura cu agrafele de birou, mai devreme studiam si eu una, nu stiu cit de bine rezista la oxidare.
Nichelina..in afara de rezistentele de resou, eu nu am gasit...
Cu sarma de inox..iar e problema..am cautat de am inebunit asa ceva..dar pauza..in afara de Vipla pt Ortodontie nu am gasit..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 16 Februarie 2009, 09:31:40 »

in jur de 20 roni rola de 500 gr.
 cat despre agrafe de birou..sunt bune in lipsa de altceva. primele voblere cu agrafe de birou le-am facut. si inca mai am din ele. si arata ok  armatura.
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #4 : Luni 16 Februarie 2009, 20:05:14 »

Eu am cam ramas in pana de sarma si caut varianta cea mai buna..si ieftina, bineinteles...

Poate aici?

Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #5 : Marți 17 Februarie 2009, 16:43:37 »

Rinjet nustiu cum  se face ca de cate ori ma duc la Selgros si Baumax nu este sarma de otel numa de la  1  in sus

Agrafele is bone momentan am gasit ceva mai lugi!
Acuma folosesc o spirala plasticata  de la ceva catalog  si ii soper !
Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 23 Februarie 2009, 08:04:55 »

M-am lamurit cu sarma cuprata..
Va recomand cit mai calduros..sa nu o incercati ..pentru nimic in lume.
Dupa ce facusem cateva zeci (destule) de voblere cu sarma din asta am zis sa le testez sa vad cum plutesc, daca sint echilibrate..etc. Le scot din apa si le pun in cutie...
Spre dimineata...supriza..sarma era ruginita de parca as fi tinut-o in acid sulfuric   Shocked Trist
Va rog tare mult..daca mai aveti sfaturi din astea "binevoitoare" pastrati-le pentru voi..  Roll Eyes
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 23 Februarie 2009, 08:13:48 »

cred ca e mai buna sarma de inox .am gasit de fiecare data in talcioc colacei de 5m la 5 lei sarma de 0,5-0,75(cum se face ca atunci cand am accesat acest topic m-am procopsit cu un troian)
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 23 Februarie 2009, 08:18:50 »

sigur e inox?Eu am nevoie pentru chila de la  pluta  Rinjet
« Ultima modificare: Luni 23 Februarie 2009, 08:20:26 de către petru » Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 23 Februarie 2009, 08:27:03 »

petru !ce zici, chiar sa nu stiu sa deosebesc inoxul de alte istorii...
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 23 Februarie 2009, 08:47:27 »

M-am lamurit cu sarma cuprata..
Va recomand cit mai calduros..sa nu o incercati ..pentru nimic in lume.
Dupa ce facusem cateva zeci (destule) de voblere cu sarma din asta am zis sa le testez sa vad cum plutesc, daca sint echilibrate..etc. Le scot din apa si le pun in cutie...
Spre dimineata...supriza..sarma era ruginita de parca as fi tinut-o in acid sulfuric   Shocked Trist
Va rog tare mult..daca mai aveti sfaturi din astea "binevoitoare" pastrati-le pentru voi..  Roll Eyes

hmmm, ce sa zic? otel cuprat spune mult. otelul rugineste clar. cuprul nu,dar probabil l-ai indepartat  la montare. oricum, eu  folosesc la voblere de multa vreme si au mai ruginit din ele dar nu asa de mult cum spui tu.iti recomand sa cauti sarma de inox  in cazul asta.altceva nu vad ce ai putea folosi.
ps:poate v-a bagat vreun ungur niste acid sulfuric in apa care o folositi acolo.. Trist
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #11 : Luni 23 Februarie 2009, 08:51:55 »

@dreamer > aia e o rugina superficiala , eu am voblere de 2 ani cu sarma din aia si e la fel de groasa.

@petru > chiar daca e inox sarma aia din bazar , nu cred ca e asa de otelita ca sa fie folosita pt chila de pluta . asa am si eu sarma de inox , nu rugineste dar nici dura nu e

Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 23 Februarie 2009, 08:56:34 »

E posibil sa mai fi indepartat din curpul respectiv, dar chiar si asa..au riginit prea tare.
Si..au ruginit si in partea aia unde cuprul era intact.
In fine..pentru mine e cea mai proasta alegere pe care am facut-o pina acum. pina  si ordinara sarma zincata face mai mult... Trist

Postat pe:: Luni 23 Februarie 2009, 08:54:52

@dreamer > aia e o rugina superficiala , eu am voblere de 2 ani cu sarma din aia si e la fel de groasa. 

Superficiala..sau ne..oricum afecteaza sarma..si afecteaza in timp (destul de scurt) si inelul despicat..si ancora.
Memorat

empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #13 : Luni 23 Februarie 2009, 09:02:46 »

salutn
io 99% din voblere le fac cu sarma zincata, nu rugineste este tare cat imi trebuie mie, am voblere de 3 ani cu care am pescuit si nu au ruginit ochetzii, prefer sarma zincata in defavoarea sarmei de inox deoarece nu este asa de tare, asta ma ajuta in echilibrarea prin ochet, am folosit si sarme mai tari darr ma chinui cand le echilibrez din ochet, cu sarma zincata am prins pesti mari am avut rupturi de textil de 30 lb si ochetul nu s-a miscat, voblerul in concluzie nu s-a dezechilibrat, eu va recomand cu caldura zincata.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 23 Februarie 2009, 09:14:49 »

Si eu am folosit zincata multa vreme..dar in timp oxideaza. Am facut un up-grade..si am folosit sarma vipla (pe care am decalit-o ca sa fie mai usor de modelat) dar am ramas fara.
Acum cautam o sarma asemanatoare cu Vipla, dar nu atat de scumpa...so....am crezut si eu ce am citit pe aici.. Trist
Memorat

empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #15 : Luni 23 Februarie 2009, 09:24:04 »

salut,

treaba cu rugina eu va spun sincer ca am grija de voblere dupa partida, odata am uitat trusele inchise dupa partida o saptamana, toate triplele erau ruginite shiar si la voblere rapala salmo , dupa fiecare partida deschid fiecare trusa si o las asa 24 ore, deoarece diferentelor de temperatura apare condensul si inevitabil oxidarea, Dreamer eu nu ma gandesc sa folosesc altceva acum, la mine zincara troneaza Smiley Smiley
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 23 Februarie 2009, 09:35:50 »

eu cind nu am avut mai buna am bagat de la aparatul de sudura... e indeajuns de otelita si cei drept oxideaza dar nu rugineste in 3 ani chit ca am dat cu voblere in apa de mare olea sarata ( deh... Baltica e un lac mai mare  Rinjet Risete )
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 23 Februarie 2009, 09:40:44 »

eu cind nu am avut mai buna am bagat de la aparatul de sudura... e indeajuns de otelita si cei drept oxideaza dar nu rugineste in 3 ani chit ca am dat cu voblere in apa de mare olea sarata ( deh... Baltica e un lac mai mare  Rinjet Risete )

pai exact de aia este  cea otelita cuprata de care vorbim noi aici. e la raionul cu  produse pt sudura.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Luni 23 Februarie 2009, 10:26:15 »

oxideaza dar nu rugineste

Cum vine asta? Ruginirea nu e oxidare?  Cum?
Sau voi poate va referiti doar la oxidarea cuprului ce imbraca otelul..desi in cazul asta ar fi coclire, nu ruginire..
Nu stiu cum folositi voi sarma, dar eu va spun clar ca a ruginit cum nu a ruginit nicio sarma de cand fac voblere...
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #19 : Luni 23 Februarie 2009, 11:52:57 »

nu stiu daca si agrafele de birou ruginesc  Cum? care ati folosit ? cum e ?
Memorat
Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.149 secunde cu 28 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 11 Noiembrie 2018, 12:36:55
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.