Prieteni Pescari

confectionare calaret rotative(home made)

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:44:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: confectionare calaret rotative(home made)  (Citit de 9285 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 01 Martie 2009, 15:45:48 »

calaretul este una din piesele din componenta unei rotative care i-a facut pe multi pescari sa se lase pagubasi inainte de a se apuca  de constructia in regim propriu(home made) a rotativelor.Am postat citeva poze cu matrita pe care o folosesc eu la constructia calaretilor.Este destul de simpla (ptr cine este strungar sau are prieten strungar).Matrita are acelasi principiu ca cea ptr constructia paletelor,3 placi din otel calit in care se dau 3 gauri de diametre diferite.
Se construieste apoi poansonul(tot din otel calit)care are aceleasi 3 diametre  ca cele ale gaurilor.Metoda de lucru:
1-Se foloseste tabla de cupru de 0.5 mm care se inrtoduce intre placile matritei in dreptul gaurii cu diametrul cel mai mic se preseaza cu poansonul rezultind prima gaura in tabla.
2-se introduce tabla cu gaura astfel formata in matrita in dreptul gaurii cu diametrul imediat urmator ,se preseaza cu poansonul rezultind un cerc(ca o saiba mai mica).
3-Saiba  formata se indoaie la 90 grade pe o tija  metalica de grosime un pic mai mare  decit grosimea tijei rotativei,rezultind astfel mult rivnitul calaret
Daca poansonul nu taie destul de bine si saiba iese neuniforma mai piliti marginile gaurii sau ale poansonului dar nu prea mult deoarece  un joc prea mare intre gaura si pioanson nu este recomandat. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ][/IMG][/URL]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1 : Duminică 01 Martie 2009, 18:29:54 »

daca nu ma insel calaretzul este piesa aia micutza curbata care face legatura intre paleta si ax . cu 2 preducele de diametre diferite cam cu 2-3 mm diferenta intre ele nu s-ar putea realiza calaretzul? adica saiba aia micutza ? cind aud de strung parca ma blochez   Trist
« Ultima modificare: Duminică 01 Martie 2009, 18:33:42 de către RADU » Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #2 : Duminică 01 Martie 2009, 19:44:47 »

merge sia sa radu, merge si o bucatica de tabla lata  chiar putin mai mica decat diametru gauri paletei, doar 2 gauri pe capete, sa intre axul rotativei, si gata....infine sun muuuult mai multe optiuni
Memorat

C&R
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #3 : Duminică 01 Martie 2009, 19:44:53 »

daca nu ma insel calaretzul este piesa aia micutza curbata care face legatura intre paleta si ax . cu 2 preducele de diametre diferite cam cu 2-3 mm diferenta intre ele nu s-ar putea realiza calaretzul? adica saiba aia micutza ? cind aud de strung parca ma blochez   Trist
da, ala este calaretul... se pare ca vrei sa te apuci de facut si rotative? sugubat si eu as fi curios de-ami face propriile mele rotative si oscilante, dar nush ce sa zic.. matritele sunt greu de procurat, de fapt nici nu am incercat.. dar nu am pe nimeni strungar Trist

@petru, gaurile alea mici rotunde de pe mijlocul matritei sunt ptr calareti sa inteleg si alea ovoidale sunt ptr paletele mai micute?
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #4 : Duminică 01 Martie 2009, 19:55:53 »

cind aud de strung parca ma blochez   Trist

'Electroeroziune' iti suna mai bine? Wink   Smiley
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Duminică 01 Martie 2009, 20:20:58 »

gaurile ovoidale sint citeva modele de rotative( am facut si eu economie de material pe aceeasi matrita am si modele de palete si ptr calareti).Am o intrebare ptr cine poate sa-mi raspunda. Acum mai multi an mi-a trecut prin mana un model de rotativ care avea un calaret facut din sirma otelita infasurata pe axul rotativei si era astfel facut incit se putea inlocui paleta.Daca are cineva modelul acela prin trusa il rog sa puna o poza pe site poate reusesc sa-mi dau seama cum era facut.intra-adevar sint mai multe modele de calaret si mai multe metode de a le construi dar dintre toate modelul pliat este de departe cel mai bun nu degeaba firrma MEPPS il foloseste si cred ca nu contesta nimeni calitatea rotativelor Mepps(originale)
« Ultima modificare: Duminică 01 Martie 2009, 20:25:09 de către negreapetru » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #6 : Duminică 01 Martie 2009, 21:35:54 »

Citat

'Electroeroziune' iti suna mai bine? Wink   Smiley
deja suna mult mai bine . electro e domeniul meu dar cu eroziunea ma blochez si mai tare  Rinjet trebuie gasit ceva mai usor , fara interventia de utilaje grele sau mai stiu eu ce solutii electrolitice , chimicale , etc .
« Ultima modificare: Duminică 01 Martie 2009, 21:45:12 de către RADU » Memorat
pil
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Rm. Valcea

« Răspunde #7 : Joi 05 Martie 2009, 12:12:07 »

Am o intrebare ptr cine poate sa-mi raspunda. Acum mai multi an mi-a trecut prin mana un model de rotativ care avea un calaret facut din sirma otelita infasurata pe axul rotativei si era astfel facut incit se putea inlocui paleta.Daca are cineva modelul acela prin trusa il rog sa puna o poza pe site poate reusesc sa-mi dau seama cum era facut.

Am avut si eu intr un timp o rotativa cu un calaret la care ii puteai schimba paletele si mi-am adus aminte cum era facut. Vezi poza:

O sa caut sa vad daca o sa gasesc calaretul sa i fac o poza .  Wink
Memorat
negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Sâmbătă 07 Martie 2009, 10:32:43 »

multumesc ptr poza,cu schita  cam asa banuiam si eu ca ar fi dar parca capatul prin care se introduce paleta era cumva asigurat(prins int-un ochet sau ceva de genul asta)
Memorat
pil
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Sâmbătă 07 Martie 2009, 14:43:15 »

Nu era asigurat cu un ochete, dar in schimb toata latura pe care se introduce paleta este lipita de partea bobinata a calaretului. Paleta nu are nici o sansa sa scape  Wink. Tocmai am terminat un articol despre confectionarea calaretilor si am exemplificat si acest tip de calaret:

Fire intinse !
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #10 : Sâmbătă 07 Martie 2009, 15:08:19 »

frumos site-ul pil! Bere
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #11 : Sâmbătă 07 Martie 2009, 15:18:58 »

Asa este. Foarte instructiv. Jos palaria! Multumiri!
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pil
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 09 Martie 2009, 16:19:20 »

frumos site-ul pil! Bere

Mersi

Mai am foarte multe articole in plan dar nu prea am timp sa le fac . Sper sa nu supar vreun administrator ca am pus linkuri catre alt site de pescuit.

Fire intinse.
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #13 : Luni 09 Martie 2009, 22:20:12 »

Atita timp cit se posteaza linkuri spre articole de calitate nu exista absolut nici o interdictie.
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #14 : Luni 09 Martie 2009, 22:55:37 »

Atita timp cit se posteaza linkuri spre articole de calitate nu exista absolut nici o interdictie.

Super-gandire-pozitiva !  Aplauze
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
old
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 15 Februarie 2010, 21:48:48 »

Pil , luni pun o poza cu o rotativa cu calaret demontabil , pentru linguri diferite, home made...de-al naibii , ca m-am plictisit sa tot cioplesc voblere...Smiley))))
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 14 Noiembrie 2017, 14:52:43
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.