Prieteni Pescari

Oteleni

Vineri 14 Decembrie 2018, 15:14:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Oteleni  (Citit de 16347 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
licur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 06 Noiembrie 2006, 12:52:19 »

Localizare : Iasi-Tg Frumos - Strunga. la iesirea din Strunga este indicator la stanga Oteleni. Acces auto bun.
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Luni 06 Noiembrie 2006, 13:30:33 »

am auzit numai lucruri bune despre balta aia...din pacate e destul de departe;oricum  e o varianta de luat in calcul  ..
Memorat
licur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 06 Noiembrie 2006, 16:14:41 »

Aici nu este taxa (sau este 5 lei/zi) ,si se plateste pestele prins (10 lei/kg crap, 4 lei/kg caras) . Nu se retine puiet crap.
Memorat
liviu
Vizitator
« Răspunde #3 : Luni 06 Noiembrie 2006, 19:24:56 »

Am fost la Oteleni acum cca. o luna. 1.5 kg caras, plus ceva fulai pe care i-am dat inapoi. Ma asteptam la mai mult dar poate a fost o zi mai proasta.
Memorat
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: ora exacta

« Răspunde #4 : Joi 16 Noiembrie 2006, 20:06:39 »

Pe vara s'a luat crap la greu, iar gurile rele, zice ca ar avea si oarece salau...io am dat de cateva ori acolo, anu' asta , da' n'am dat de dintosi...patronu' pare baiat de treaba, mai ales ca nu avea interes sa ma minta (am fo' cu un prieten de'al lui) si insista ca este salau...o fi frate, da' pt cine stie sa'l caute sau pt cunoscatorii baltii...
« Ultima modificare: Joi 16 Noiembrie 2006, 20:57:35 de către exu... » Memorat

Imi plac pestele;)
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Vineri 16 Februarie 2007, 21:30:38 »

La Oteleni a fost intradevar salau, am fost anul trecut  intr-o zi cand au tras cu plasele, dar am vazut foarte putin salai, ai numarai pe degetele de la o mana.
Anul trecut in toamna a fost un amic de-al meu, mi-a spus ca au dat drumul la apa, practic balta nu mai exista.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
emi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Sâmbătă 09 Iunie 2007, 21:11:28 »

Vreau sa merg duminica la Oteleni. Stie cineva date recente despre balta, in special taxa?
Memorat
emi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Duminică 10 Iunie 2007, 12:15:15 »

Salut! Am vazut in nr 24 al Revistei lu' peste, ceva legat de iazul Oteleni...cum ca s-ar face o populare masiva cu crap...etc. Daca a fost cineva recent la aceasta balta l-as ruga sa-mi dea niste informatii legate de ea Rugaciune. Se merita sa bati drumul pana acolo? :-\Multumesc!
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #8 : Duminică 10 Iunie 2007, 20:52:15 »

De la cei care au fost acolo am auzit ca ai activitate dar este mult ciortan pana in 600 de grame si caras mic.Pe mine,sincer nu ma incanta sa merg pana la Oteleni ptr ciortan asa de mic,care nici macar nu merita retinut.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Duminică 10 Iunie 2007, 21:37:05 »

pai si aia care au pisici  multe acasa nu merita si ei niste ciortanei Cum?. cu ce sa hraneasca bietele feline?? Tongue Tongue Tongue Risete Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Duminică 10 Iunie 2007, 22:33:26 »

[Oteleni 1 + Oteleni 2 = Oteleni]
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
akebono
Vizitator
« Răspunde #11 : Luni 11 Iunie 2007, 15:04:34 »

Salutare,
Personal imi place balta de la Oteleni pentru sistemul aplicat. Taxa de acces pe balta este de 10 Ron si se plateste ce se retine 10 ron Crap si 5 Ron caras. Din discutiile cu administratorul baltii nu sunt exemplare foarte mari (peste 5-6 kg) insa este mult peste si daca stii sa pescuiesti nu te bate carasul la cap. Eu merg acolo de cate ori am ocazia in primul rand datorita sistemului de acces pe balta, al faptului ca este peste si nu prea stai degeaba si ca drumul este bun (asfalt pana la 100 m de balta.)
Referitor la marimea pestelui este peste pentru toti, in general capurile mari au fost la boaba de porum si la patratica de mamaliga.
Am prins capturi de 2kg, de 3kg insa in general capturile sunt la 800gr-1,5kg la boabe de porumb. Peste este sanatos si trage bine, e furajat de aceea se pot obtine rezultate daca naditi bine. Cele mai bune rezultate le-am avut la bat de mana cu nada la mal. Se prinde si la lanseta insa capturile au fost mai mici. Am fost pe 3 iunie si de la ora 7 pana la ora 15 am prins 58 kg de peste (crap in principal peste jumatate de kg) in 3 oameni din care 26 kg au fost ale mele la bat de mana, din care un exemplar la 2,2 kg crap topless.
Peste a fost eliberat. Este adevarat ca sunt persoane care pun tot in traista, kiar si pe cel mic.
Administratorul spune ca va baga exemplare mari de crap pentru un eventual maraton de crap si salau sa-i curete balta de caras. In rest cica ar fi si somn si stiuca in zona cu stuf.
In concluzie pentru cine nu cauta trofee si vrea sa se distreze la pescuit este o balta pe care o recomand, in 3 persoane iese 25 ron drum + taxa de pescuit.
Memorat
emi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Duminică 17 Iunie 2007, 19:18:33 »

Sal. VA multumesc pentru raspunsuri! Am fost la Oteleni....martea trecuta. Am fost singur pe balta toata ziua! parca a fost in paradis..( pentru ca am fost singur, nu pentru ca as fi prins f. mult peste Rinjet). Nu tu galagie, nu tu muzica, nu tu pic de mizerie!Am ramas surprins, nici macar o hartie aruncata pe jos.
Sefu' super de treaba. Si va spun si de ce! Am mers numai cu bat de mana, am nadit locul, dar marea majoritate a pestelui prins era caras. Cand a venit pe la 7 30 ( eu eram ajuns de la 4 am) am inceput sa vorbesc cu dansul si mi-a spus un secret pe care promiteti sa nu-l spuneti la nimeni Tac!Sau poate deja il stiti...! Pe mijlocul baltii este facuta un fel de bariera cu peturi! Care a fost este imposibil sa nu fi observat aceste bidoane care la o prima imagine zici ca sunt aruncate in apa, dar apoi obs. ca sunt aranjate sistematic. Ei...intre aceste bidoane se furajeaza pestele. Daca ajungeti cu lanseta pana acolo ati nimerit mina de aur. Ca mie mi-a dat barca de m-am dus...Rinjet!Intre aceste peturi am prins numai crap cred ca la vreo 800 g aproape unu' dupa altu' doar la boaba de porumb din conserva! Am mai incercat la viermusi si patratel de mamaliga dar am prins caras. De oprit nu am oprit nici un peste ca sa se bucure si altii de belsugul din balta. Hai...fir intins!
Memorat
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 17 Iunie 2007, 21:08:09 »

intotdeauna mi s-a parut aiurea sa dai o balta la pescuit sportiv si sa o furajezi in continuare Suparat!mi se pare o lipsa crasa de respect la adresa pescarului sportiv(traistar sau civilizat) ca sa nu spun ca e chiar nesimtire.sorry pentru limbaj dar nu ma pot abtine! Jenat Jenat asta este unul dintre motivele pentru care cu ani in urma am renuntat sa mai merg la balti de genul asta.le multumesc acelor patroni!datorita lor am descoperit Prutul Sarut
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #14 : Duminică 17 Iunie 2007, 21:12:12 »

daca ar da azot pt china ar fi si mai rau Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
baxter
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 14 Iulie 2007, 20:08:44 »

un nr. de telefon a patronului de la Oteleni,il stie careva?
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Miercuri 18 Iulie 2007, 20:09:30 »

Numarul de telefon al domnului Romica il poti obtine de la Revista lu'Peste.
Intra pe forum la : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Da-i un mesaj lui nelu sau direct admnistratorului revista_lu_peste . Ei ati vor da numarul de telefon. Il aveam si eu pe undeva, dar nu-l gasesc.
Aici aveti imagini cu balta ( din data de 17.07.2007):

Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Miercuri 18 Iulie 2007, 20:24:41 »

Cand am fost noi, carasul a facut legea! ( carasul e frumos, la 100g bucata.crapii la 300g-500g).
Patronul zice ca are crapi si mai mari, de 2-3-4 kg.
Un loc excelent de lanseta cu pluta sau bat de mana este la fostul debarcader ( vezi in fotografii imaginea cu bucatile de beton rasturnate in apa ). In partea dreapta este mereu innadit, se prinde frumos. Mai este un loc f bun de undita pe malul opus, este o groapa unde taranii pe vremuri lau lut pt case. Dar trebuie sa aiba incredere patronul in dumneavoastra sa va lase in acel loc ( a avut multi pescari care au dosit pestele in desagi fara sa treaca pe la cantar   Rinjet ).
Evitati zilele f caniculare si fara vant.
Drumul este foarte bun, asfalt pana in sat, restul de drum de piatra din sat pana la balta.
Daca plecati din Iasi pe la 3-4 nu este radar pe europeana, faceti cam 40 de minute pana la balta.  Jamaica
Discutati de la inceput modul de taxare. Se poate pescui cu 50lei si sa luati 6 kg de peste. Se pare ca oferta e valabila NUMAI DACA PLATITI LA INCEPUT.
Altfel platiti 100,000lei ziua de pescuit, 100.000lei kg de crap si 50.000lei kg de caras. Puteti plati numai 100.000lei ziua de pescuit daca eliberati tot pestele.
Fir intins!

« Ultima modificare: Miercuri 18 Iulie 2007, 20:31:12 de către bingogabi » Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 18 Iulie 2007, 22:26:09 »

gasiti variante mai bune la piata din alexandru
Memorat
2die4
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Miercuri 22 August 2007, 11:23:08 »

le-as recomanda celor care vor sa mai mearga in perioada aceasta [august] la pescuit la oteleni sa vorbeasca mai intai cu patronul ca era nitzel ingrijorat din cauza ''genocidului'' pestelui din balta...al fitofagului numai ..cica... Am fost acum cateva zile si nu ne-a lasat sa pescuim... bine, ca era si seara pe la 11. in rest de cate ori am fost niciodata nu m-a dezamagit ambitia si pofta cu care trage crapul si carasul...
din auzite si apoi testat nada care il aduna cel mai bine e srot din floarea soarelui amestecat cu porumb maruntit, soia si orz+alte cereale..ca cica asta ii dau si cei care se ocupa de balta.
acolo ai surpriza placuta...sa prinz kilograme intregi de crap la pestisor..am ramas masca  Shocked
fir intins!!!
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.131 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 26 Noiembrie 2018, 15:57:29
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.