Prieteni Pescari

Permis 2009

Miercuri 22 Noiembrie 2017, 23:54:21 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Permis 2009  (Citit de 33040 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #20 : Duminică 22 Martie 2009, 10:01:50 »

daca se vor lua asa permise ,cred ca vor disparea asociatiile.

Nu mi-as face astfel de probleme.
Atunci cind a luat fiinta aceasta asociatie nu era trecut "in proiect" distribuirea de permise. Si nici acum nu cred ca ar trebui prioretizata aceasta activitate.
Pina una-alta, cam 90% din ce s-a facut (mult / putin) a fost prin munca voluntara si benevola si prin implicarea personala.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Duminică 22 Martie 2009, 13:48:18 »

de ce crezi ca va sterge cineva?
cine aduce beneficii pescarilor(si ii aduce si in legalitate)e bine venit sa afiseze informatii
mai ales daca se pot proba(poze)si eventual se explica si pasii care trebuie urmati
Nu cred ca s-ar sterge. Aici e vorba de altceva si anume ca nu mi se pare corect ca aici sa se faca public altceva decit modul de a obtine permisul de pescuit prin asociatii. O fi treaba asociatiilor sa aduca citi mai multi pescari in legalitate ... insa prioritar e sa-si faca publica oferta si nu procedura de a evita cotizatia la o asociatie.  Wink

daca se vor lua asa permise ,cred ca vor disparea asociatiile.Oare va fi ANPA in stare sa gestioneze pescuitul sportiv?Parerea mea, ca pescuitul de competitie ,va ramane singurul care va supravetui in Romania .La modul cum se braconeaza o sa vedem unde va ajunge pescuitul sportiv...... Rinjet
Vor disparea o parte dintre asociatii si asta e foarte bine  Aplauze.
Cine vrea poate sa si plinga dupa chioscurile de vindut permise ... si dupa cei "meseriasi" in a scrie statute si planuri de reorganizare a pescuitului. Mie insa mi se pare ca si datorita lor s-a ajuns unde s-a ajuns.
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #22 : Duminică 22 Martie 2009, 17:16:00 »

sa nu uitam si cu cine ne-am asociat multi ani pina acum  Jamaica
Memorat
edstefan
Vizitator
« Răspunde #23 : Luni 23 Martie 2009, 07:58:02 »

daca se vor lua asa permise ,cred ca vor disparea asociatiile.Oare va fi ANPA in stare sa gestioneze pescuitul sportiv?Parerea mea, ca pescuitul de competitie ,va ramane singurul care va supravetui in Romania .La modul cum se braconeaza o sa vedem unde va ajunge pescuitul sportiv...... Rinjet

Hai sa luam cazul Botosaniului si al pescuitului la Prut.Bat malurile acestei ape de ceva timp, poate mai putin in ultima vreme din cauza serviciului.Dar, ca in multe alte locuri din tara, Ajvps-ul local nu a facut decat sa incaseze cotizatii.Deci oricum pescuitul sportiv nu are nici un viitor in zona!?.Pescuitul comercial e in floare.Si pe langa asta mai sunt "localnici independenti" cu setci si monofilamente.Pe astia nu ii deranjeaza nimeni.Putem face o proba: Sa mergem intr-o dimineata(3-4 am) la Ripiceni, de exemplu, chiar in prohibitie.Ii gasim "la treaba".Din asta traiesc.Pentru ei nu exista legi, prohibitii, dimensiuni legale.Vand orice si pe bani putini.Au vandut pana si cega sau sturioni mici(nu ma pricep) care s-au deversat de la ucraineni anul trecut.Si tot ei se plang ca nu mai e peste ca pe vremuri...
Orice pescar de pe barajul Stanca-Costesti poate sa confirme ca, in ultimii ani, merge numai pentru frumusetea peisajului si in amintirea vremurilor trecute.Se poate schimba ceva?
In mod sigur nu.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Luni 23 Martie 2009, 08:26:13 »

asa este...anul trecut imediat dupa inundatii...la singura iesire la peste mai sus de lac putin...plin de plase...sute de hectare de plase...si tot pe noi ne f** granicerii si altii. Ar trebui facute cateva marsuri de proteste parerea mea...Legislatia asta noua oricum e pusa ca plasarii si granicerii sa japcuiasca in liniste...cand om ajunge pe Prut noi nici icrele nu le-om mai putea pescui.
Memorat
edstefan
Vizitator
« Răspunde #25 : Luni 23 Martie 2009, 09:04:47 »

Ma astept la surpize mari in Iulie.Neplacute..
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #26 : Luni 23 Martie 2009, 15:25:22 »

surprizele vin mai repede.......2-3 saptamani
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Luni 23 Martie 2009, 16:05:04 »

Au venit permisele, Petru? Sau la asta te referi cand spui de surprize... ca vin abia in  2-3 saptamani?
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Luni 23 Martie 2009, 20:58:58 »

Au venit permisele, Petru? Sau la asta te referi cand spui de surprize... ca vin abia in  2-3 saptamani?
Permisele sunt in Copou ... la Filiala Iasi a ANPA.  Rinjet

Din experienta anilor anteriori ... nu prea e o surpriza ca n-au ajuns si la asociatiile de pescari din Iasi.  Risete

« Ultima modificare: Luni 23 Martie 2009, 21:23:11 de către ironick » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Luni 23 Martie 2009, 21:57:10 »

nu stiu ce surprize si ce experiente ai tu dar anul trecut nu au fost pt ca au avut o durata de viata de vreo 3 zile si nu din cauza asociatiilor
acum 2 ani au fost permise la asociatii atit PP cit si AJVPS
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Luni 23 Martie 2009, 22:19:20 »

nu stiu ce surprize si ce experiente ai tu dar anul trecut nu au fost pt ca au avut o durata de viata de vreo 3 zile si nu din cauza asociatiilor
acum 2 ani au fost permise la asociatii atit PP cit si AJVPS
In 2007 aps PP a distribuit membrilor permise de pescuit ... ajvps Iasi nu. Asta a fost principalul motiv pentru care am schimbat asociatia.  Rinjet Asa ca in 2008 am cotizat la PP.

In 2008 aps PP nu a mai distribuit membrilor permisele de pescuit. O fi cum spui tu si or fi avut "durata de viata" de 3 zile ... insa eu nu am intrat in asociatie pentru a ma concura cu tine sau cu altcineva care prinde cel mai gras biban ... ci numai si numai pentru permisul de pescuit.

Stim de asemeni ca in romania s-au distribuit vreo 36 000 de permise de pescuit in 2008. Mai stim ca exista asociatii care pentru ca nu au putut distribui permisele in 2008 au oferit membrilor oarece compensatii in 2009 (nu conteaza cit ... conteaza doar ca gest si corectitudine Aplauze). Deci cine a vrut a putut ... cine a preferat abureli va trebui sa caute si oamenii dispusi sa le serveasca.  Risete
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Luni 23 Martie 2009, 22:33:08 »

pai exact din motivul ca in 2008 nu au putut da si permise in 2009 pp a schimbat carnetele de membru pe cheltuiala proprie
iar in 2007 sa stii ca ajvps a distribuit cam 1000 de permise celor peste 3000 de membri,pe cind pp a distribuit permise tuturor membrilor Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 24 Martie 2009, 07:14:48 »

pai exact din motivul ca in 2008 nu au putut da si permise in 2009 pp a schimbat carnetele de membru pe cheltuiala proprie
Sunt si pescari care au venit strict pentru permisele de pescuit si pe care nu-i amagesti cu un caret de membru al asociatiei. Ati avut o singura sansa sa fiti corecti cu ei .  Shocked
Asa ca nu mai are rost sa comentam ce inseamna cheltuiala proprie a aps PP sau de la cine provin banii astfel cheltuiti.

iar in 2007 sa stii ca ajvps a distribuit cam 1000 de permise celor peste 3000 de membri,pe cind pp a distribuit permise tuturor membrilor Wink
In 2007 am fost la ajvps Iasi de mai multe ori dupa permisul de pescuit (si in martie si in mai ... si ultima data prin august), adica le-am dat ocazia sa fie corecti.
Nu am fost singur ... si cei cu care am mai fost au venit si ei cu mine in 2008 la aps PP (asta ca sa intelegi de unde atita nemultumire  Jenat )
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Marți 24 Martie 2009, 11:51:20 »

nu va suparati domnu ironik
dar nu cumva sunteti dumneavoastra acela care in 2006 scriiati articole despre avati dar spuneati despre un avat trecut de 2 kilograme ca e crap?
caci daca este asa, poate de asta nu va dat Mindru permis anul urmator, ca nu va considera pescar Inger
« Ultima modificare: Marți 24 Martie 2009, 11:54:54 de către oby 1 » Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Marți 24 Martie 2009, 13:23:52 »

domnule ironik,daca aveti nemultumiri va invit la sediul asociatiei sa le lamurim.Daca nemultumirile sunt atat de mari incat face imposibila deplasarea, va rog sa va luati singur permis fiindca ,nu o sa aveti nemultumiri...sunteti pe cont propiu Rinjet Rinjet
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Marți 24 Martie 2009, 15:26:50 »

Postat pe:: Marți 24 Martie 2009, 15:18:11

nu va suparati domnu ironik
dar nu cumva sunteti dumneavoastra acela care in 2006 scriiati articole despre avati dar spuneati despre un avat trecut de 2 kilograme ca e crap?
caci daca este asa, poate de asta nu va dat Mindru permis anul urmator, ca nu va considera pescar Inger
Nu cred ca e o rusine sa nu fi stiut ca avatul prins toamna si trecut de 3 kg este "cocosat".
Si ... DA  Smiley ... nu te-am crezut ca e avat pina nu l-ai scos din sacosa  Risete.

Iar articolul scris de mine atunci era despre prinderea avatului la pestisor viu ... cita vreme in orice carte de pescuit vei gasi scris despre avat ca e pestele care se prinde mai usor la artificiale decit la pestisor viu.  Aplauze  Mai scriam acolo si despre "folclorul local" pe o zona a riului Siret, despre un peste smecher, care nu poate fi prins, nu se stie ce maninca ... si nu se stie cum arata pentru ca nu l-a prins nimeni pina atunci.

domnule ironik,daca aveti nemultumiri va invit la sediul asociatiei sa le lamurim.Daca nemultumirile sunt atat de mari incat face imposibila deplasarea, va rog sa va luati singur permis fiindca ,nu o sa aveti nemultumiri...sunteti pe cont propiu Rinjet Rinjet
Am luat deja permisul de la Filiala Iasi a ANPA.  Rinjet
Voi accepta totusi invitatia in cazul in care considerati ca reprosurile mele la adresa aps PP sunt nefondate, caz in care voi inceta a mai vorbi despre subiectul permise de pescuit 2008 si imi voi cere scuze in mod public.
« Ultima modificare: Marți 24 Martie 2009, 15:40:05 de către ironick » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Marți 24 Martie 2009, 16:43:33 »

din moment ce ai permis de la ANPA,crezi ca asociatia mai este interesata de problemele tale Rinjet Rinjet iar despre reprosuri.....''apa trece pietrele raman''
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Marți 24 Martie 2009, 18:03:57 »

Uite exact chestiile de genu acesta, si mai sunt cateva exemple ma fac ca timp de vreo jumate de an sa nu mai dau pe site-ul vostru, desi este interesant in anumite teme. Atitudinea asta pur ROMANEASCA.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Marți 24 Martie 2009, 20:16:29 »

Ce sa zic... fiecare are dreptul sa opteze.

Fata de multi altii care asteapta sa le pice "para", ironik are atitudine pe care si-o sustine, o argumenteaza si lupta pentru ea.
Chiar a fost si la Adunarea Generala unde, macar pentru citeva minute, a luat cuvintul.
Deci omul se implica, se intereseaza, se documenteaza si pune si in practica.

Unde vroiam sa ajung in final e ca la astfel de oameni le simtim lipsa de pe site. La cei care au si pot sa exprime o parere, cei care pot sa transmita din experienta de viata a lor CEVA.

Daca faci parte din cei de mai sus este intr-adevar o pierdere faptul ca nu esti activ pe site.
Pentrul restul raminem la "Atitudinea asta pur ROMANEASCA."
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Marți 24 Martie 2009, 21:17:42 »

raspunsul meu era pt Petru si in concordanta cu Ironick

de exemplu: sincer nu cred ca intr-o tara civilizata daca nu esti membru al unei asociatii si te duci la una si iti exprimi o opinie, aka ironick, ti se spune "je men fishe" (cum naiba se scrie ca stiu numa cum se pronunta", adica mi se rupe de tine daca tu nu ai permis la mine.
« Ultima modificare: Marți 24 Martie 2009, 21:21:07 de către radyus » Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.056 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 13 Mai 2017, 03:14:37
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.