Prieteni Pescari

Permis 2009

Vineri 24 Noiembrie 2017, 11:35:08 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Permis 2009  (Citit de 33057 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #60 : Vineri 27 Martie 2009, 11:00:24 »

ironik daca tot nu ai curajul necesar sa te implici in ceva baga capul in pamant ca strutul si asteapta sa ti-o traga braconierii Risete
Daca nu ai auzit, inca din comuna primitiva s-a inventat ceea ce azi numim diviziunea sociala a muncii.
Ceea ce propui tu ... daca s-ar aplica pe scara larga ne-ar timite inapoi acolo.
Bunaoara, inainte de a merge la pescuit ar trebui sa-mi produc intii acele, plumbii, firele, betele etc.
Prin diviziunea muncii (sau specializare) fiecare face un singur lucru, il face din ce in ce mai bine, creste productivitatea muncii, apare schimbul si mai apoi comertul ... si uite asa s-a ajuns la actualul stadiu de dezvoltare al societatii .

S-o luam altfel: Eu muncesc intr-o anumita specalizare. Sa presupunem ca am un cistig de circa 100 RON pe o zi de munca. Cu banii cistigati de mine pe doua zile de munca poti plati un paznic pentru 3 zile munca. Nu trebuie neglijata nici calitatea muncii efectuata de un profesionist fata munca efectuata ocazional .
Afirm ca este contraproductiv sa ma duc sa alerg dupa braconieri.

Pina la urma problema nu e ca eu nu sunt dispus sa alerg dupa braconieri ci ca nu ma sfiesc sa o afirm cinstit .
Ei uite asa am ajuns sa am discutii contradictorii cu cei care "se bat cu caramida in piept" ca ei pazesc apele.

Postat pe:: Vineri 27 Martie 2009, 10:53:40

Daca ramane legislatia actuala in domeniu in forma care e acum o sa pescuiesti cu permisul eliberat de ANPA broaste daca intre timp nu se reprofileaza braconierii si pe puisorii de balta Pling
Inteleg ca tu sustii ca solutia la acesta problema sunt asociatiile ... eu sustin contrariul. Risete

Eu ti-am argumentat ce am afirmat pina acum ... astept si argumentele tale.  Risete

Concret, ce fapte de pina acum ale asociatiilor, te determina sa crezi ca perpetuarea sistemului asociativ va aduce descresterea braconajului ?
Memorat
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: PASCANI

prietenipescaripascani.ro

« Răspunde #61 : Vineri 27 Martie 2009, 11:32:16 »

Zi  tu ce a facut si ce va face ANPA cu doi inspectori pentru descresterea sau starpirea braconajului.  De bine de rau cu asociatiile sunt  mai multi oameni care ar putea ajuta   la diminuarea braconajului

Postat pe:: 27-03-2009, 11:24:48

ANPA nici macar nu au un forum pe sait-ul lor unde sa poti face o reclamatie sau unele comentarii la adresa lor si a legilor pe care le propun
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #62 : Vineri 27 Martie 2009, 12:07:45 »

Zi  tu ce a facut si ce va face ANPA cu doi inspectori pentru descresterea sau starpirea braconajului.  De bine de rau cu asociatiile sunt  mai multi oameni care ar putea ajuta   la diminuarea braconajului
Apele publice din Romania nu sunt ale ANPA ci ale statului roman.
ANPA nu este decit o institutie de reglementare. Chiar daca are si atributii de control, cu unu-doi oameni pe judet nu va putea controla toate apele publice dintr-un judet.

Daca fenomenul braconajului va constitui o problema nationala ANPA va trebui sa actioneze.
Poate face propuneri legislative sau le poate da in gestiunea asociatiilor.
In primul caz statul va gasi organele de ordine care sa aiba in sarcina legalitatea activitatilor desfasurate pe ape ca parte a domeniului public.
In cel de al doilea caz fiecare asociatie va primi niste ape in administrare si noi ne vom lua adio de la permisul de pescuit cu valabilitate nationala. Nu vor putea exista nemultumiri pentru ca fiecare asociat va fi partas la administrarea apei acordate asociatiei. Pina aici totul pare OK ... insa ajungem la partea financiara. Pretul actual al permisului de pescuit este infim, iar taxele percepute de asociatii sunt ridicole ... in sensul ca nu asigura nici pe departe necesarul pentru a putea constitui un corp de paza eficient si mereu prezent pe ape.
La actualele tarife se poate asigura doar o reprezentare a intereselor pescarilor ... adica asociatiile pot fi active doar pe post de sindicat. Exceptiile sunt ca unii mai au activitati competitionale (majoritatea autofinantate prin contributiile participantilor si ale sponsorilor) si vreo balta a asociatiei (si asta autofinantata prin taxele suplimentare percepute).

Pina la urma sper sa observi ca nemultumirea mea este ca asociatiile, in disperarea lor de a pune mina pe citeva zeci de lei cotizatie, isi asuma sarcini pe care nu le pot indeplini in mod eficient. Sanse sa mareasca cotizatia prea curind nu se intrevad, datorita concurentei intre ele.
Teoretic ar putea sa le indeplineasca mai bine prin contributia in munca voluntara a membrilor ... si aici e punctul meu slab si iau critici de la asociatii convinsi . Jenat 

Postat pe:: Vineri 27 Martie 2009, 11:58:48

ANPA nici macar nu au un forum pe sait-ul lor unde sa poti face o reclamatie sau unele comentarii la adresa lor si a legilor pe care le propun
Pe site-ul [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] gasesti adresele de e-mail ale ANPA.
Poti trimite sugestii referitoare la propunerile legislative afisate pe site-ul lor, poti trimite reclamatii.
Am convingerea ca ti se va raspunde, eu chiar astazi am vazut raspunsul primit de un prieten la o petitie adresata lor prin e-mail.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #63 : Vineri 27 Martie 2009, 18:12:07 »

"Teoretic ar putea sa le indeplineasca mai bine prin contributia in munca voluntara a membrilor ... si aici e punctul meu slab si iau critici de la asociatii convinsi"

Eu sunt impotriva asocierii fortate, dar vad ca tu vorbesti numai de lucruri teoretice. Anul trecut am avut 600-700 de membri, crezi ca l-a interesat pe careva munca voluntara?Nici macar minimul necesar de a se prezenta la AGA care este una pe an, tu chiar crezi ca face cineva ceva in afara de a ridica permisul? Banii care raman asociatiei nu ajung pentru a face ce vrei tu, in schimb iti mai dau un fapt pozitiv facut de PP, a stricat monopolul Ajvps, obligandu-i pe acestia sa scada substantial cotizatia, cine stie poate acum era 150 de ron, ca nu aveai de altundeva sa-ti iei permis. Simplul fapt ca PP a oferit o alternativa inseamna foarte mare lucru.
Pentru ca o asociatie sa faca ceea ce doresti tu , ar trebui ca majoritatea membrilor sa se implice efectiv, sa se gaseasca sponsori pentru populari, sa se faca actiuni de ecologizare pe albiilr raurilor si baltilor publice, etc. Ce zici, daca 500 din membrii de anul trecut si-ar fi oferit ajutorul, cate nu s-ar fi facut. Majoritatea, ca si tine vor sa primeasca permisul in schimbul unei taxe, fara sa se implice deloc, in schimb sa tipe cat pot de tare, ca nu este peste, ca e mizerie, etc.
 Cand te aud ca ANPa face demersuri legislative carevor remedia neajunsurile din teran, imi vine sa rad, in ce tara traiesti? Crezi ca intereseaza pe cineva din Anpa, de la birouasul caldut din Bucuresti, ca pe Prut se braconeaza?Crezi ca va face protocoale cu jandarmeria pentru a starpi acest lucru?
O sa fie si mai rau pentru ca nimeni nu doreste sa se implice, asteapta ca statul sa faca totul, deocamdata statul abia se taraie si are probleme mult mai mari decat starpirea braconajului.
Nelu, eu am citit nemultumirile tale, care in mare masura sunt si ale mele, ce propui pentru rezolvare?
Ce ai facut tu pentru a incerca sa remediezi ceva? Eu am pus umarul la infiintarea PP, gandind ca poate pescarii ar vrea sa puna umarul dar nu au avut cadrul necesar(Ajvps), m-am inselat amarnic, suntem un neam de puturosi, care tipam din pat de acasa de sub patura ca nu se face nimic. Eu unul m-am saturat "moralitatea" noastra, stilul acesta de gandire ne va duce la sapa de lemn....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #64 : Vineri 27 Martie 2009, 18:17:19 »

de acord cu tine frate voodoo.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #65 : Vineri 27 Martie 2009, 18:20:29 »

Din pacate asta e realitatea, din pacate....
Memorat

George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #66 : Vineri 27 Martie 2009, 19:56:20 »

bravo nick i-ai raspuns perfect
Memorat

ionutz
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #67 : Vineri 27 Martie 2009, 20:25:06 »

buna seara
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #68 : Vineri 27 Martie 2009, 20:27:16 »

buna  Smiley
Memorat
ionutz
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #69 : Vineri 27 Martie 2009, 20:28:07 »

carei treaba cu permisele astea?Cum?Cum?
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #70 : Vineri 27 Martie 2009, 23:10:39 »

Eu sunt impotriva asocierii fortate, dar vad ca tu vorbesti numai de lucruri teoretice. Anul trecut am avut 600-700 de membri, crezi ca l-a interesat pe careva munca voluntara?Nici macar minimul necesar de a se prezenta la AGA care este una pe an, tu chiar crezi ca face cineva ceva in afara de a ridica permisul? Banii care raman asociatiei nu ajung pentru a face ce vrei tu, in schimb iti mai dau un fapt pozitiv facut de PP, a stricat monopolul Ajvps, obligandu-i pe acestia sa scada substantial cotizatia, cine stie poate acum era 150 de ron, ca nu aveai de altundeva sa-ti iei permis. Simplul fapt ca PP a oferit o alternativa inseamna foarte mare lucru.
Pentru ca o asociatie sa faca ceea ce doresti tu , ar trebui ca majoritatea membrilor sa se implice efectiv, sa se gaseasca sponsori pentru populari, sa se faca actiuni de ecologizare pe albiilr raurilor si baltilor publice, etc. Ce zici, daca 500 din membrii de anul trecut si-ar fi oferit ajutorul, cate nu s-ar fi facut. Majoritatea, ca si tine vor sa primeasca permisul in schimbul unei taxe, fara sa se implice deloc, in schimb sa tipe cat pot de tare, ca nu este peste, ca e mizerie, etc.

E normal ca ceea ce spun eu sa fie doar teoretic. Eu nu am infiintat o asociatie, eu nu ma pretind talentat in a administra apele publice din 5 judete, eu nu afirm ca impreuna cu asociatia mea voi stirpi braconajul. Ii mai trag de mineca pe cei care afirma asta si ajung eu vinovat ca nu se poate realiza eradicarea braconajului. Ma gindesc la oarece sprijin financiar pentru asta si sunt vinovat ca nu vin in corpul de control. Voi chiar vorbiti serios ? Pe voi nu va sperie cite promiteti dintr-o cotizatie de 3,3 RON/pescar/luna ? Sau faceti promisiuni pe seama timpului meu liber ? (Atentie ca nu mai sunt membru asociat ! Muzica)

Nu neg ce ati realizat. Pentru asta v-ati asociat si asta ati facut. Insa va trebui sa optati: faceti apele sa geama de peste pentru toata lumea in schimbul sumei de 3,3 RON/pescar/luna (si 0,8 RON/pescar pensionar/luna) sau o faceti doar pentru voi, cei dispusi sa puna umarul ? Alternativa ar fi sa ma convingeti pe mine si pe inca 500 sa dea buluc la sediul asociatiei si sa ceara sa faca munca voluntara. (Pe mine aproape m-ati convins … mai ramin inca 500). Ce ipoteza e teoretica intre a creste cotizatia de 10-15 ori si a veni 500 de pescari la munca voluntara ?   Risete

Raspundeti sincer la o intrebare :  Ati renunta la controlul pe care-l exercita Politia de Frontiera pe riul Prut pentru controlul pe care-l va face asociatia voastra ? Cum?

Mai reflectati la faptul ca anul asta ANPA a distribuit premise pescarilor, ajutindu-i sa se incadreze in prevederile legale .  Aplauze

Postat pe:: Vineri 27 Martie 2009, 22:57:42

carei treaba cu permisele astea?Cum?Cum?
Uite ce ne spune ANPA despre permisul de pescuit pe anul 2009.
Memorat
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #71 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 07:31:56 »

si pe siret dupa parerea ta cn vrei sa controleze numai ajvps-istii care sut tata braconierilor
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #72 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 07:39:11 »

Nelu tot nu mi-ai raspuns care sunt solutiile tale.Critici poate face oricine, cu solutiile e mai greu....
Memorat

radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #73 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 08:01:24 »

doamne doamne... "bravo nick...i-ai spus-o...etc etc"..bleah..
chiar nu ati inteles nimic din ce a incercat omu sa spuna.
ironick ai dreptate, insa vezi tu ca la noi saracia este mare, si la noi nu ne ramane sa apreciem decat ce pare a fi moral sau nu, de aia PP pare mai moral decat ajvps. Spun pare pt ca nu cunosc prea mult treaba.
sa incepem sa dam la o asociatie 5 mil pe an...nu ne permitem acest lux.asa ar trebui daca vrem sa facem treaba.
problema cea mare e ca statul NU SE IMPLICA. pe mine ma faceti sa rad cand vad ca de fiecare data laudati PG pt controale, cand eu stiu sigur cum baietasii japcuiau de rupeau.
sa facem munca voluntara...hmm..ar fi o treaba probabil...macar initiala...dar atata timp cat nu aveti puterea sa o faceti legal, altfel nu o puteti face. ma refer sa se faca controlul singuri fara jandarmi si sa se rezume doar la distrugerea uneltelor ilegale de pescuit. oricum o treaba de asta trebuie sa se faca macar cu 30 de oameni...altfel ar exista riscul de ciomageala.
problema este cat de des...toata lumea are familie, servici si mai vrea si relax... asa ca e greu a se face o treaba buna.
in legatura cu de ce mi-as lua carnet la ANPA si nu la o alta asociatie?...pretul poate, insa nu ar fi indeajuns. Daca as sti ca intalnesc o comunitate de oameni deschisi si fara idei preconcepute de la care as putea invata cate ceva...diferenta de bani nu ar mai conta.
« Ultima modificare: Sâmbătă 28 Martie 2009, 08:03:07 de către radyus » Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #74 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 13:27:22 »

nelu,frate!daca tot veni vorba de voluntariat,la actiunea de ecologizare desfasurata pe prut ai participat?au venit baietii de la bacau,copii de la liceul national din iasi,un cetatean francez iar din asociatie ne stim citi am fost.actiunea a fost destul de mediatizata iar participarea a lasat de dorit si aici ma refer la acei ce iubesc prutul si pescuiesc efectiv numai pe prut.unde erati voi mari iubitori ai prutului?referitor la controalele pf:te controleleaza de ci,viza si permis,desi cunosc persone care pescuiesc numai cu chitanta de la trezorerie si buletin >:(in rest nu se ia de marii pescari ai iasului ce pescuiesc la grebla si se ofera sa iti arate ei,politistii de frontiera cum se da la grebla,misa intimplat personal.dadeam dupa clean si mi-a recomandat sa dau cu o ancora mai mare daca vreau sa prind peste si chiar sa-mi arate si stilul.mai am martori inca doua persoane.in rest mi se pare ca vorbim discutii.punct si ma opresc aici.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #75 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 17:14:27 »

tin minte ca si eu ma inscrisesem, insa inmormantarea bunicii a determinat sa nu mai ajung. Si orice lucru cat de mic e el: servici, copil bolnav, reparatii prin casa etc etc...pot determina sa nu ajungi la o munca de voluntariat stabilita intr-o anumita zi.
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Sâmbătă 28 Martie 2009, 23:29:02 »

Nelu tot nu mi-ai raspuns care sunt solutiile tale.Critici poate face oricine, cu solutiile e mai greu....
Probabil nu ai inteles  Rinjet ... spun astfel pentru ca nu tin neaparat sa ne certam !  Risete

Nu eu sunt in postura de a da solutii. O anume asociatie, care se vrea a deveni federatie regionala, trebuie sa atraga pescarii.
Eu sunt in situatia de a spune daca mi se potriveste sau nu ceea ce mi se ofera. Atentie ca nu mi se ofera gratis ... ci va veni vremea cind voi plati pentru ceea ce mi se ofera. Asa ca, fiind pe banii mei, serviciile oferite trebuiesc intii evaluate .  Rinjet

Pina acum am refuzat o oferta de genul :
Daca cineva vrea paza pe apele publice il chemi la asociatie, ii dai o bata si o legitimatie de control si il trimiti pe teren sa o faca !
(probabil ca daca cineva vrea curatenie pe apele publice il chemi la asociatie, ii dai un sac menajer si il trimiti pe teren sa o faca ! )
Ai creat cadrul legal ... si mai departe e doar vina lui ca nu a realizat practic ceea ce isi doreste.
Oricum ideea nu e noua (in urma cu vreo 15 ani am vazut o astfel de legitimatie), nu stiu cita vreme o fi functionat, insa in final a ajuns sa fie abandonata de colegii vostri ajvps-isti !

nelu,frate!daca tot veni vorba de voluntariat,la actiunea de ecologizare desfasurata pe prut ai participat?
A fost singura voastra actiune la care doream sa particip, chiar daca pe atunci nu apelasem la asociatia vostra pentru a putea lua permisul de pescuit. Intimplator atunci nu eram in Iasi.

Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #77 : Duminică 29 Martie 2009, 08:15:16 »

Cand eram copil,la Ajvps Covasna, plateai permisul si erai obligat sa participi (sau sa platesti) 3 zile la ecologizare pe balti.Pe atunci eram cam suparat pe ei, pentru ca nu intelegeam fenomenul.Atunci mergea lumea pentru ca nu avea de ales, daca voiai permis numai de la ei puteai sa iei.Se pare ca la noi, numai obligati facem ceva, asa ca sa nu ne asteptam ca altcineva sa faca munca in locul nostru.
P.S. Nelu nici eu nu vreau sa ma cert, nu e deloc felul meu de a fi,problema e ca discutam discutii,tu stiai foarte bine de ce nu poate PP sa execute controale, de ce nu poate sa faca mai multe, degeaba are 600 de membri daca acestia trec doar odata pe an pe la sediul asociatiei pentru a-si ridica permisul, asa ca nu vad rostul acestor dezbateri si punere la zid, cand nu se poate face nimic.
Memorat

ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #78 : Duminică 29 Martie 2009, 13:23:28 »

Cand eram copil,la Ajvps Covasna, plateai permisul si erai obligat sa participi (sau sa platesti) 3 zile la ecologizare pe balti.Pe atunci eram cam suparat pe ei, pentru ca nu intelegeam fenomenul.Atunci mergea lumea pentru ca nu avea de ales, daca voiai permis numai de la ei puteai sa iei.Se pare ca la noi, numai obligati facem ceva, asa ca sa nu ne asteptam ca altcineva sa faca munca in locul nostru.
P.S. Nelu nici eu nu vreau sa ma cert, nu e deloc felul meu de a fi,problema e ca discutam discutii,tu stiai foarte bine de ce nu poate PP sa execute controale, de ce nu poate sa faca mai multe, degeaba are 600 de membri daca acestia trec doar odata pe an pe la sediul asociatiei pentru a-si ridica permisul, asa ca nu vad rostul acestor dezbateri si punere la zid, cand nu se poate face nimic.
Nu erau 3 zile ... ci erau 5 zile de munca in folosul asociatiei (asta imediat dupa '90 la ajvps Iasi).  Wink
In plus exista o prevedere ca cine nu le presteaza va achita asociatiei contravaloarea acestor 5 zile munca. Deci nu ar fi nimic nou (nu sub soare ... ci pe plaiurile mioritice Rinjet).

S-ar putea si ca asociatiile sa gestioneze apele publice. Ar trebui insa masuri extreme si imi permit sa spun cum vad eu asta :
Ar trebui revenit, sub o alta forma, la situatia pe care o descrii tu ... aia cu munca voluntara, care insa nu va mai fi chiar voluntara (fiind un nonsens sa fii obligat la munca voluntara).
Pentru asta cotizatia ar trebui sa ajunga la 40 Ron/luna, iar cine nu poate achita cotizatia pe o luna sa presteze o zi munca. Ai avea si bani suficienti la asociatie si forta de munca pe care va trebui sa o organizezi astfel ca sa se vada ceva in urma lor. Spun asta pornind de la premisa ca doar o mica parte isi va permite sa achite asociatiei cotizatie de aproape 5 milioane lei vechi pe an.
Va fi o problema sa organizezi 600 de pescari astfel incit sa ai in jur de 20 zilnic si sa le dai de treaba potrivit priceperii si virstei fiecaruia (pentru pensionari nu mai greu decit a tine o undita in mina si pentru minori cam la fel) !
Ar fi o treaba a dracului de nepopulara ... si cum astazi asocierea nu mai este obligatorie, ar trebui sa-i tentezi cu bogatia de peste din apele asociatiei .  Cum nici aceasta bogatie nu exista, ea ar trebui constituita, astfel incit nu poti porni la drum cu 500-700 de membri ci cu 30-50 maxim 100 care s-ar prinde la asa ceva si sa speri ca in timp, rezultatele vor atrage si altii.
Altfel ramine doar o teorie frumoasa despre cum o asociatie gospodareste apele ... si despre o treaba care ar putea fi facuta gospodareste.

Cit despre paza ... stiam ca in conditiile actuale (cu o concurenta intre asociatii care duce in jos valoarea cotizatiei) nu se poate organiza un serviciu de paza eficient si mereu prezent pe apele publice si nu am sustinut contrariul .
Sunt insa destule asociatii (si a voastra a intrat printre ele) care sustin ca se poate face o treaba buna cu 7 sau 10 oameni care sa munceasca voluntar pentru a asigura ape curate si pazite pentru 700. O fi si asta ceva mai mult decit nimic .  sugubat

De aici incolo nu ne mai intelegem. Eu spun ca in locul paleativelor propuse de asociatii ... prefer ca statul sa-si gestioneze apele publice si sa apere legalitatea. Si mai spun ca statul va gasi o solutie. ma declar nemultumit ca acesta solutie va fi darea in gestiune durabila/administrare/concesionare a tuturor apelor publice catre asociatiile de pescari motivat de faptul ca prin asta statul si-a rezolvat problema si a aruncat pisica in curtea asociatiilor. Culmea e ca face asta la cererea (chiar la presiunea) asociatiilor. Da, statul nu a facut nimic pe apele publice ... pentru ca asociatiile i-au luat de pe cap acesta grija. Eu spun insa ca nici macar nu stim ce ar fi putut face statul pentru ca nu a fost pus in situatia de a face ceva. Si totusi, ceva a facut, in urma cu citiva ani a infiintat politia piscicola, care actioneaza in delta ... asta dupa ce niste braconieri au distrus masina celor de la garda de mediu care ii incurcau in "activitate".
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #79 : Duminică 29 Martie 2009, 15:26:41 »

Fratilor hai sa fim realisti,daca se va continua sistemul actual de eliberat permise,foarte multe asociatii vor disparea.Din acest motiv asociatia a trebuli sa treaca la masuri practice si anume infiintarea de filiale prin care sa creasca nr de membrii,Pascani e primul oras in care avem filiala,membri de acolo sunt foarte hotarati in a face ceea ce inseamna pescuit sportiv,cred ca George P stie cel mai bine.Urmatoarea filiala e Suceava sper sa fie o reusita ca cea din Pascani Aplauze
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 13 Mai 2017, 03:12:01
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.