Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Vineri 24 Noiembrie 2017, 22:38:00 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080636 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
danutz_maftei
Vizitator
« : Joi 09 Noiembrie 2006, 00:35:04 »

Salutare vreau sa stiu si eu daca este cineva care se ocupa de constructia voblerelor,a rotativelor si a oscilantelor.
   Vreau sa incep sa le construiesc si nu am nici cea mai vaga idee despre cum se fabrica.
« Ultima modificare: Joi 09 Noiembrie 2006, 00:38:08 de către danutz_maftei » Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Duminică 12 Noiembrie 2006, 14:42:49 »

E mult de scris in legatura cu confectionarea propriilor naluci.
Daca e vorba de voblere..se pot face f bine din lemn de tei pt k se modeleaza usor,dupa acre se monteaza ochetii pentru ancore ..si cel de prindere a firului..apoi se vopseste, lacuieste..se fixeaza barbeta..si examenul final..testarea.
  In cazul tablelor..trebuie sa ai ceva matrite; dupa ce decupezi o bucata de tabla avand forma dorita(in cazul oscilatelor vorbesc) este introdusa in matrita..din 2 parti..care are rolul de a presa bucata de tabla si de a-i da curbura corespunzatoare.
  La rotative trebuie mai multe elemente ..pe langa paleta propriuzisa..care se obitine prin aceeasi metoda ca o oscilanta..mai trebuiesc si un corp al rotativei, niste bile gaurite  distantiere si un calaretz, toate astea montate pe un ax..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #2 : Duminică 12 Noiembrie 2006, 20:01:13 »

Multumesc ca mi-ai raspuns la intrebare nu ma asteptam sa imi raspunda cineva.
Cred ca am sa incerc sa imi fabric propriile mele voblere ,doar daca ma ajuti cu niste ideii sau cu niste schite de la care sa incep, ca dupa asta am sa le mai modific eu, sa le mai dau o alta forma.
Multumesc.
Memorat
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 12 Noiembrie 2006, 20:25:30 »

Vezi aici poate iti ofera un punct de plecare.
« Ultima modificare: Miercuri 14 Martie 2012, 15:09:10 de către Teodor » Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #4 : Duminică 12 Noiembrie 2006, 22:55:35 »

multumesc de adrese sunt foarte explicite in fabricarea artificialelor.
de acum sa ma apuc de treaba.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Luni 13 Noiembrie 2006, 00:16:58 »

pt inceput incearca sa copii modele de firma sa iti faci mina si sa prinzi incredere. oricum e laudabil ce vreimtu sa faci, eu nu am rabdare si nici manulitate asa ca ii rog pe altii sau cumpar
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #6 : Sâmbătă 18 Noiembrie 2006, 19:47:52 »

Am timp berechet si mai am grija si de copilas Rinjet .
Deja am inceput lucrarea la cateva modele dar nu stiu ce vopsele sa folosesc Roll Eyes.
Memorat
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #7 : Marți 21 Noiembrie 2006, 14:52:59 »

Dreamer, am inteles ca ma poti ajuta cu niste ideii practice si ce materiale se folosesc asa mai la indemana.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 21 Noiembrie 2006, 16:13:42 »

Te ajut cu cea mai mare placere. E foarte mult de spus in legatura cu subiectul asta. Idei practice..hmm..pot sa iti zic in mare cum fac eu..:
  Iau o bucata de lemn pe care initial am trasat conturul voblerului ce intentionez sa il fac..apoi decupez cu un traforaj, dupa care incep sa rotunjesc corpul..si apoi il finisez cu smirghel de granulatii din ce in ce mai mici. Dupa asta trebuie introdusa sarma ce include ochetii pt ancore si cel de prindere a nalucii, , lestul(plumb) si in cele din urma vopsirea.
  Ideal e sa dai intai voblerul cu niste grunduri sau lac..ca sa acoperi porii; urmatoarea operatie consta in acoperirea cu 2 straturi de vopsea de fond(alb, galben), apoi detaliile..ochii..etc.etc
   Clar..la sfarsit se dau vreo 2 straturi de lac..se curata ochetii..se monteaza barbeta.(am uitat sa mentionez k taietura pt barbeta eu o fac inainte de vopsire..si montare a sarmei)..ancorele..si se trece la test..
Pofta buna...clenilor!!!
Memorat

danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #9 : Marți 21 Noiembrie 2006, 18:36:33 »

Asta

si cu asta

sunt facute de ieri si vreau sa le bag la apa sa vad ce a iesit.
Am folosit pentru inceput lac pentru inchiderea porilor si apoi am vopsit cu tempera si dupa aia inca doua straturi de lac.sper sa mearga daca nu am sa mai incerc pana am sa imi perfectionez tehnica si am sa am o cantitate mai bogata de materiale la indemana.
PS:pozele sunt facute cu telefonul.
« Ultima modificare: Marți 21 Noiembrie 2006, 19:04:31 de către danutz_maftei » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 21 Noiembrie 2006, 19:25:48 »

misto
de vopsit am inteles ca se folosesc de la oja si markere, pina la spray-uri auto, iar la finisat clar lac pt barci
spor la treaba
Memorat

danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #11 : Duminică 26 Noiembrie 2006, 20:24:28 »

Am o problema la care vreu niste sfaturi daca aveti (pentru un incepator).
Voblerele pe care le-am facut nu au bataie si se duc prea adanc (atunci cand recuperez),de ce?
« Ultima modificare: Luni 27 Noiembrie 2006, 12:01:26 de către danutz_maftei » Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 27 Noiembrie 2006, 15:33:58 »

Am o problema la care vreu niste sfaturi daca aveti (pentru un incepator).
Voblerele pe care le-am facut nu au bataie si se duc prea adanc (atunci cand recuperez),de ce?

Daca nu bat inseamna ca nu e buna pozitia ochetului de prindere a nalucii fata de barbeta(barbeta cred k e prea in spate), ori nu are barbeta forma corespunzatoare. Ca se duc prea adanc e tot efect al inclinatiei barbetei. Cu cat unghiul dintre barbeta si axa longitudinala a voblerului este mai mica..cu atat va merge la adancime mai mare.
Memorat

agachi_ciprian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gresseala este omeneasca, dar daca se repeta .....

« Răspunde #13 : Luni 27 Noiembrie 2006, 17:49:55 »

Las` Danutz ca am sa te ajut eu cu nijte vopsea speciala pt apa, asha ca nu ai sa te mai chinui sa mai dai cu tempera shi 2 straturi de lac
shi daca mai vrei am sa iti mai dau shi nijte lac mai gros :*
Memorat

Nu poti spune ca stii totul , dar poti spune ca stii atat cat iti trebuie!
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #14 : Luni 27 Noiembrie 2006, 18:16:05 »

Ok Dreamer am inteles dar nu ma poti ajuta cu o schita sau cu nishte cote dopa care sa ma pot orienta si eu.
Apropo ai prins ceva Duminik la Dumbrava?
Memorat
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #15 : Miercuri 06 Decembrie 2006, 19:06:27 »

Asta e un RH de 4 cm care merge perfect si sper sa am cat de curand o captura cu el ca sa fiu satisfacut de munca mea.
« Ultima modificare: Miercuri 06 Decembrie 2006, 19:19:05 de către danutz_maftei » Memorat
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #16 : Miercuri 06 Decembrie 2006, 19:18:18 »

Si asta l-am facut pentru biban e un Fire tiger de 3 cm.

l-am probat dar inca nu am pescuit cu el  Rinjet .
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Miercuri 06 Decembrie 2006, 20:43:12 »

poti sa-l bagi si la clean cu toata increderea
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 06 Decembrie 2006, 20:45:18 »

la rh cred ca ii mai trebuia o a doua ancora, mai ales daca are 4 sau mai multi cm
Memorat

danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #19 : Sâmbătă 09 Decembrie 2006, 10:27:11 »

Nu aveti niste modele de recomandat pt bibi ca sa le reproduc?  Roll Eyes .
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.039 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 01:29:42
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.