Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:33:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 52 53 [54] 55 56 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080325 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1060 : Marți 14 Octombrie 2008, 19:33:18 »

ia uitati ce am facut azi:) sa vedem daca va dati seama !!
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
sunt ale lui RADU cumva? sugubat

PS: de maine voi fii plecat o sapt la tara.. si am Siretul la 20km de mine sugubat
« Ultima modificare: Marți 14 Octombrie 2008, 19:59:29 de către Horsu » Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1061 : Marți 14 Octombrie 2008, 20:57:12 »

pfiii.. o zi am lipsit de pe forum..   si ati scris o gramada Aplauze... da eu am fost la peste Tongue.. si am mai si prins Tongue
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1062 : Marți 14 Octombrie 2008, 22:26:27 »

dea, nam fost la peste din pacate, ori mere vineri de la 13 pana sambata la 13  Risete numere norocoase

cum am terminat si stratu 2 de devcon2ton pe swimbait, mam cujetat sai trag o poza, sa nu creaza lumea ca nu mai lucru pe fundal  Risete

Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #1063 : Marți 14 Octombrie 2008, 23:29:19 »

Uau! Seamana cu un guvid... tare frumos...

... gata de vopsire...

doua gata...
... si doua mai vechi din lemn de tei...
« Ultima modificare: Miercuri 15 Octombrie 2008, 08:29:04 de către medvediucbogdan » Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1064 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 08:30:32 »

superb radule! se vede treaba ca aerograful isi face treaba pe deplin  Noroc  fara a mai pune in discutie atentia ta pt detalii!
uitati aici ultimele microvoblere facute de mine; nu sunt finisate inca (nu au barbetele, inelele despicate si ancorele).

toate sunt sinking asa ca daca nu trag pestii macar pot nadi cu ele pentru a-mi face vad pentru partidele viitoare Smiley)

1 - super flat Smiley 3 mm  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
2 - flat - 4 mm  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
3 - ambele flat'uri  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
4 - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
5 - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
6 - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
7 - un vobler similar cu cel al lui Bogdan    [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
8 - o mura plecata de la modelul de voblere marca Bogdan -  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1065 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 08:52:27 »

wai, nu mi se zice radu, daca zici de mine  Risete daca nu, mea culpa.

da , f interesante formele, cu un plus pentru Bogdan care ne arata ca se poate si la pensula, defapt si swimbaitu meu e lucrat cu pensula+aerograf

mark, baga mare cu sprayu, fati stencils  Wink am lucrat si eu mult cu spray, pulverizezi de la distanta si iti faci stencils si e ok, totu e sa dai in multe straturi, nu te grabi sa obtii coloarea dorita, dai straturi fine multiple  Wink
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1066 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 09:17:35 »

scuze pikeman; tie iti era adresat  Wink  f fina lucratura  Fir intins unde naiba dai cu el ? la salau ? somn ?

Postat pe:: Miercuri 15 Octombrie 2008, 09:15:12

PS era clar ca nu e al lui Radu ! el le fotografiaza in cactusi !  Rinjet
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1067 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 09:25:27 »

stuk, top water, plimbarica in apa de 2 palme  Risete
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1068 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 09:30:22 »

Pikeman... da frumos bine devconul ala. O intrebare: pentru a se usca uniform e cumva necesara rotirea inceata a voblerului un anumit interval de timp?
Eu am luat niste epoxi folosit la constructia lansetelor si mi s-a recomandat ca dupa ce-l dau sa pun voblerul pe un astfel de dispozitiv (care sa-l roteasca vreo 6 ore). Nu am facut asa si intr-adevar... stratul de rasina nu se uniformizeaza cum trebuie... mai face denivelari pe ici pe colo...
Oricum, inca o data... frumos tare... trebuie sa fac si eu unul (o interpretare, buninteles Wink)

Mark sunt curios... cum se misca? Daca se misca diferit de ale mele sa-mi zici si mie cum le-ai lestat. O sa-ti fac o poza cu lestul pe care il bag eu cand mai fac...
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1069 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 10:04:23 »

asa, sa vedem , devcon trebe rotit, se usca partial in 30 de min (adik timp de lucru) total in 24 ore , normal trebuie rotit, tot cam 30 de minute , americanii folosesc ceva motor de la rotisor ( cumpara de la vechituri cu 5$ dar ei is pe alta planeta) care are 1-4 rot/min , eu dau la mana pe suportu de vopsit, cum ii suportu de vopsit?

o placa lunga de 20 cm si la capete prinse perpendicular pe centru 2 stinghii mai groase lungi de 15 cm ( adica un fel de |___| ) in partea de sus data cate o gaura in fiecare latura, bagat sarma sub forma de carlig si la un capat un arc care tine vobleru intins, si vobleru il poti roti pe suport ca sa il vopsesti/usuci ( devcon folosesc mai rar si la voblere speciale, in rest propionat prin scufundare)

si acu sa va impartasesc ultima mizerie la care lucru...matrite de jiguri si plumb

am pus io mana intrun chiosc de la Iasi pe lut teracota , si cum asta rezista la temperaturi inalte mam cujetat sa fac matrite de jiguri, acu e una la uscat, alaltaieri am modelat jumate din ea, am infipt jigurile, am lasat la uscat si ieri am pus nitel propionat peste lutu uscat si am venit cu cealalta jumate pe post de capac, azi cel tarziu maine tre sa fie uscate compet, va tiu la curent

Alte idee ii sa imi fac un cub in care sa infig cilindri subtiri ( capete de surubelnita interschimbabile) , las sa se usuce, apoi pe fund vin iara cu un fel de capac, no si in asta o sa torn plumbi cilindrici subtiri care se pot taia cu patentu dupa voie, la ce folosesc? poi  dai gaura cu burghiul in vobler si baji cilindru  sugubat

hai ca vam zis destule pe ziua de azi  Risete Risete Risete
« Ultima modificare: Miercuri 15 Octombrie 2008, 10:06:05 de către Pikeman » Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1070 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 11:12:14 »

@bogdan,

am facut 2 tipuri de armaturi si lestari - cate una pt fiecare; unul va fi cu barbeta dreapta si altul cu barbeta la 45 grade; sper ca acum iti dai seama ce lestari am facut;
pacat ca nu am facut poze si sper ca rationamentul meu sa funtioneze;
iti cerusem nr pt a discuta despre lestare dar nu ai rasp la tf asa ca am gandit-o eu

@ Pikeman
pt tuburi nu trebuie sa te chinuiesti atat - ai fludor (care e cilindric) care contine destul plumb - cred ca iti faci treaba si cu ala, dar cred ca tine de incredere ce si cum vei face
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1071 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 11:14:34 »

fludor = scump si mai usor  Wink in conditiile in care un Pb de 120 gr = 1.8 lei , sor gasi si mai eftini
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1072 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 11:47:31 »

@bogdan,

am facut 2 tipuri de armaturi si lestari - cate una pt fiecare; unul va fi cu barbeta dreapta si altul cu barbeta la 45 grade; sper ca acum iti dai seama ce lestari am facut;
pacat ca nu am facut poze si sper ca rationamentul meu sa funtioneze;
iti cerusem nr pt a discuta despre lestare dar nu ai rasp la tf asa ca am gandit-o eu

@ Pikeman
pt tuburi nu trebuie sa te chinuiesti atat - ai fludor (care e cilindric) care contine destul plumb - cred ca iti faci treaba si cu ala, dar cred ca tine de incredere ce si cum vei face

Salut!
A propos de lestare> plumb aproape de cap= vibratie marunta
                            plumb dincolo de "burta"= vibratie mai ampla, of corse in combinatie cu barbeta si pozitia inelului de tractiune al vobblerului.

Ca si lest am folosit si bile de rulmenti sugubat, am o sursa inepuizabila si e mai ecologic decat plumbul...

Io mi-am facut o matrita de vobblere din chit. Ca si carcasa am folosit 2 cutii goale de la pateu si le-am centrat cu 2 spini de acacia prinse cu chit intr-o parte si cu golurile "in oglinda".Ca sa nu se intareasca asa de repede chitul, am pus cam 30% var. O sa fac niste vobblere "hibrid" cu miez de lemn si invelis de epoxi. Forma preluata e perfecta. Vobblerul trebuie sa fie bine finisat inainte de imprimare. Pentru a nu se lipi epoxi de chit, dupa uscare de 24 de ore a matritei, am pus ulei de masa atata cat a tras singur.

Bye!

STM
Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1073 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 12:13:24 »

salut Tiberiu,
ce spui tu sunt arhicunoscute ca principii, ideea e ca bogdan stie despre ce vorbesc ! e vorba de un vobler de 2,5 cm pe diagonala si 2 cm de la cap la coada pe sectiune orizontala; acum cred ca ai explicatia la lestarea mea in functie de pozitia ochetilor si marimea lor din cele 2 voblere ca ale lui bogdan
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1074 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 15:20:16 »

@ pikeman
daca imi dai si mie niste stensils fata de cele clasice ar fi perfect
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1075 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 15:31:39 »

@ pikeman
daca imi dai si mie niste stensils fata de cele clasice ar fi perfect

detaliaza ce is clasice?
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1076 : Miercuri 15 Octombrie 2008, 16:24:25 »

cele din care ne inspiram toti si care sunt postate deja pe net ! in genere sunt modelele pentru fire tiger; eu as fi interesat de niste forme pentru aripioare, coada, solzi, cap peste
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1077 : Joi 16 Octombrie 2008, 01:15:34 »

Deci si asta trebuie rotit... dai la mana 1/2 ora? Nu e foarte mult dar mai bine-i pui pedale... mamaaaa... acuma m-am prins care-i treaba cu cactusu'... Radu pune voblerele'n cactus, cactusu' se invarte dupa soaresi... a scapat de dat la manivela...  Smiley
Am vazut si eu un dispozitiv dintr-asta artizanal pentru uscat voblere (nu mai stiu pe ce site, din pacate, parca sa zic ca pe ala din olanda era un pdf cu asa ceva...) f. simplu si usca vreo 25 o data... problema e motorul. Eu as vrea sa-mi fac ceva mai micut (max. 5 voblere) folosind un motor de casetofon cu potentiometru si cumva cu o roata reductoare+curea de transmisie pana ajung la o turatie cat mai mica. Pt rasina asta ce am eu se recomanda rotirea vreo 6 ore macar, daca nu mai bine deci... iese din calcul faza cu mana... si chiar si cu pedalatul
Ah, si... eu imi facusem la un moment dat niste matrite pentru plumb din ciment (ciment curat, fara adaos de nisip) si bagasem ceva armatura (sarmulite si plasa dintr-aia de fibra de sticla de la izolatii) in el ca sa nu crape... au iesit faine si au rezistat cu brio la cateva turnari... vreo 50 de plumbi... nu le-am mai folosit demult. Ideea e ca la ce temperatura se topeste plumbul... merge si cu materiale mai la indemana, nu stiu insa in timp cat de mult tin...

Mark... trebuia sa insisti daca nu am raspuns. Chestia e ca nici nu am vazut apelul ca sunam inapoi (asa fac de obicei), ma rog... la mine au lestul in dreptul ochetului pt ancora... doua alice de plumb... una de 0,3 jos, f aproape de ochet si una de 0,2 deasupra ei astfel incat, cu ancora cu tot acolo se cam centreaza toata greutatea... nu stiu cum sa explic mai bine... ideea e ca voblerul "bate" f marunt in jurul unui ax imaginar aflat in prelungirea ancorei. Ancora practic sta pe loc... O sa fac poza  cand mai fac (cat de curand) si poate si filmulet...
Eu eram curios de cel cu barbeta dreapta pt ca mie imi place f mult forma asta si as vrea sa fac cat mai multe variante posibil dar lenea...

Simon... cred ca ne-ai facut curiosi pe toti...
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1078 : Joi 16 Octombrie 2008, 08:15:59 »

@ bogdan,

eram sigur ca e pe verticala Smiley
la forma barbetei si formei voblerului eram sigur ca e asa;
voblerul ala cu alta barbaeta poate bate si in alte feluri : larg,  mediu ...
eu deocamdata am facut decat 2 tipuri; incearce si lestarile in + sau in x sau in v sa vezi ca la acelasi vobler vei avea batai diferite;
diferenta majora intre ale mele si ale tale este ca ale mele sunt sinking nu floating Smiley eu le-am incarcat mai mult pt ca am nevoie de ele in ape adanci
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1079 : Joi 16 Octombrie 2008, 08:25:10 »

Cu toate ca e facut de vreo citeva luni..acum pun si eu o poza (facuta cu scannerul  Roll Eyes ).
E un walk mic..de vreo 7 cm, usor sink..am luat un bibistrocel cu el..so far... Fir intins

« Ultima modificare: Joi 16 Octombrie 2008, 08:29:36 de către Dreamer » Memorat

Pagini: 1 ... 52 53 [54] 55 56 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 11:39:06
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.