Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Joi 26 Aprilie 2018, 02:59:23 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1167574 ori)
0 Utilizatori și 4 Vizitatori pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1260 : Vineri 31 Octombrie 2008, 18:22:03 »

Wink nu l-am  probat, intentionez sa o fac in seara asta idee cu  forma a fost mai mult alui gene  iar  cu ochetul a mea  Risete

Cand il testez va zic si voua cum merge Wink
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #1261 : Vineri 31 Octombrie 2008, 19:21:46 »

@ bogdan
si eu mi-am facut foldere cu voblerele facute de voi Smiley
critici : eu imi pot aduce cateva si eugen stie; eu nu petrec mai mult de 3 minute la o vopsire Trist

Risete Fiecare are cate un dosar despre fiecare... iti dai seama? Ca pe vremea cand si nitrolacul se gasea cu interventii d'apoi devcon si alte cele... policarbonat??? ha... poli ce ma, cum ai zis? Ia vino tu incoa' ma 'tu-ti mama ta de capitalist... Risete Bine, de data asta e in sensul bun  Wink
Si cu vopsitul... stai linistit... daca zici ca-ti petreci 3 minute inseamna ca e vopsit macar ca unu' din fabrica. Arata foarte bine! Eu deocamdata petrec mai mult timp la vopsit pentru ca le vopsesc cu pensula da' nu mai e mult si vine si compresorul  Rugaciune Rugaciune Rugaciune si atunci se simplifica treaba... oare???
« Ultima modificare: Vineri 31 Octombrie 2008, 19:23:56 de către medvediucbogdan » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1262 : Vineri 31 Octombrie 2008, 20:43:28 »

Wink aici ii cam 50  - 50 pe deoparte ti-o simplifici ,  pe de alta parte ti-o ingreunez pana te obijnuiesti cu aparatura,  cu proprietatile vopselurilor , tehnica de vopsite etc.  Wink sper sa te descurci
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1263 : Vineri 31 Octombrie 2008, 20:53:33 »

Eiii... asta nu-i bai ca-s obisnuit cat de cat cu un aerograf... ma gandeam ca cine stie ce idei imi mai dau prin cap si atunci incep complicatiile...  Wink
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1264 : Vineri 31 Octombrie 2008, 21:13:18 »

Risete  inkerci de 2 - 3 ori pana reusesti  Risete
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1265 : Vineri 31 Octombrie 2008, 21:28:17 »

Eiii... asta nu-i bai ca-s obisnuit cat de cat cu un aerograf... ma gandeam ca cine stie ce idei imi mai dau prin cap si atunci incep complicatiile...  Wink

oncep clar, una dintre ele e schimbatu vopselei  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1266 : Vineri 31 Octombrie 2008, 21:58:55 »

@ bogdan
si eu mi-am facut foldere cu voblerele facute de voi Smiley
critici : eu imi pot aduce cateva si eugen stie; eu nu petrec mai mult de 3 minute la o vopsire Trist

3 minute la o vopsire??! asa mult? Tongue

se vede ca ai sacrificat 3 minute pt vopsire! Aplauze
 critici? ti le spun luni dimineata.. sa mai fierbi oleaca Tongue
 @ovy: mai ai un pic si finalizezi si tu un vobler.. cat ti-a luat  de cand ai citit articolul? 3 luni?
@radu:  gangania e superba . mai ca ma convingi sa fac si eu una..
« Ultima modificare: Vineri 31 Octombrie 2008, 22:05:47 de către gene3004 » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1267 : Vineri 31 Octombrie 2008, 22:16:30 »

Wink
gene : aha cam 3 luni
radu: nu poti sa ne oferi niste poze  din mai multe unghiuri , cu gangania ?
« Ultima modificare: Vineri 31 Octombrie 2008, 22:19:00 de către Ovi_666 » Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1268 : Sâmbătă 01 Noiembrie 2008, 00:16:52 »

oncep clar, una dintre ele e schimbatu vopselei  Risete

nu la partea tehnica ma gandeam... (asta-i simplu cu culoarea... imi mai iau 2-3 aerografe ... Risete) ma gandeam ca sa nu-mi treaca prin cap sa fac vreun tablou cu aerografu' pe vobler... sa-mi vina sa plang dupa pensula dupa aia...
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1269 : Sâmbătă 01 Noiembrie 2008, 07:00:04 »

-revin si eu cu unul de 5cm FL - lemn de fuma:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1270 : Sâmbătă 01 Noiembrie 2008, 18:27:15 »

;)ii super  Aplauze

tot cu telefonu ai facut pozele?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1271 : Sâmbătă 01 Noiembrie 2008, 18:39:58 »

Wink
gene : aha cam 3 luni
radu: nu poti sa ne oferi niste poze  din mai multe unghiuri , cu gangania ?
mai multe unghiuri zici ovi? iaca aici ai f. multe unghiuri in miscare

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
 si inca ceva :  incercati sa ignoratzi accesoriile de pe langa cada  pt ca nu au contribuit cu nimic la realizarea gazei Rinjet
« Ultima modificare: Sâmbătă 01 Noiembrie 2008, 18:46:13 de către RADU » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1272 : Sâmbătă 01 Noiembrie 2008, 20:13:38 »

Wink Radu  filmuletzu ii cam rapid  Risete daca ai fi dragut sa mi-l trimiti pe emayl as pute sal impart in poze  Wink si ar fi mai simpla treaba Da asta numai daca vrei , nu te oblig!
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1273 : Sâmbătă 01 Noiembrie 2008, 20:52:54 »

mai ovi , tu chiar ai o problema , ori esti prea perfectionist si vrei sa-ti iasa totul din prima ori nush ce sa mai cred . tu crezi ca gaza asta e perfecta?  ei bine nu .eu am vrut sa scot alte detalii de culoare dar nu mi-au iesit si m-am multumit deocamdata asa . asta inseamna ca la urmatoarea voi mai experimenta ceva . daca incerci si tu sa faci una s-ar putea sa iasa altfel , sa mearga altfel , poate chiar mai bine sau poate nu . ai prea multe intrebari pe cm si multe mesaje pe forum . eu cred ca tu pierzi timpul pe net in loc sa iei sa experimentezi cate un pic diferite voblere,  metode de lestare, de barbete , etc ....... cred ca ai iesi mult mai castigat . nu-ti fie frica sa experimentezi , nu pierzi decat timp . daca eu iti dau email cu gaza asta , ce faci cu ea? o studiezi pe toate partile ca sa o faci identica? nu are  rost . din cate se poate vedea  din ea, o poti copia 80-90% linistit cu putina imaginatzie ; si fara aerograf nu-i scoti paternul ala . asa ca pune fundul la treaba si chiar daca o dai in bara din primele incercari - the show must go on . la cate informatii sunt pe forumuri si pe diferite site-uri ar fi trebuit acum sa ai cel putin o duzina de voblere experimentate . sper sa o iei de buna  nu de rau augur  Wink
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1274 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 08:08:34 »

;)ii super  Aplauze

tot cu telefonu ai facut pozele?
din pacate da

@radu, am vazut un sammy facut de tine si sunt curios, ai avut ceva capturi la el? si dak e cu bile sau lestat cu plumb simplu Cheesy

-si inca unul de 5cm FL-lemn de tei:
tot cu telefonul  Tongue
« Ultima modificare: Duminică 02 Noiembrie 2008, 15:43:09 de către Horsu » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1275 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 19:39:44 »

nu am avut capturi cu el pt ca l-am dat . are si bile dar separat de plumb . am gandit ca bilele care le aveam eu nu au suficienta greutate . dar tu la care sammy te referi? ca eu am postat 2 bucatzi parca. si la cat de vitreg e prutul nostru in peste , mai bine ar merge incercat prin alte parti mai bogate in fauna piscicola
« Ultima modificare: Duminică 02 Noiembrie 2008, 21:13:46 de către RADU » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1276 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 19:43:38 »

Wink care im explica si mie carei smecheria cu bilele?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1277 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 21:14:44 »

Wink care im explica si mie carei smecheria cu bilele?
s-a demonstrat ca voblerele cu bile (rattling) sunt in anumite conditzii mai prinzatoare decat cele clasice. asa  ca se construieste o camera sau mai multe in interiorul voblerului in care se afla cateva bilutze ce vor zornai pe  timpul recuperarii .
« Ultima modificare: Duminică 02 Noiembrie 2008, 21:18:26 de către RADU » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1278 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 21:19:10 »

Wink sa fiu mai explicit?

carei rolul lor ?
cum se utilizeaza?
din ce se fac?
cum influenteaza bataia voblerului?
cum si unde se pun in vobler?
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1279 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 21:35:33 »

nu am avut capturi cu el pt ca l-am dat . are si bile dar separat de plumb . am gandit ca bilele care le aveam eu nu au suficienta greutate . dar tu la care sammy te referi? ca eu am postat 2 bucatzi parca. si la cat de vitreg e prutul nostru in peste , mai bine ar merge incercat prin alte parti mai bogate in fauna piscicola
pai la asta ma refeream:

l-am zarit prin albumul tau acolo Cheesy
ma bate gandul sa fac si eu unul.. mai mult de placere Love

@ovi.. mai bine lasa, dak nu pui osul la munca dupa cum a zis si radu si sa incepi sa experimentezi atunci nu ai sa rezolvi nimik, nimeni nu s-a nascut invatat si nimeni nu va muri stiind totul, dar pune si tu putina ambitie nu astepta doar la mura-ngura, fiecare facem greseli dar din asta invatam..

PS: in acest topic pe forum gasesti exact raspunsuri la intrebarile pe care le-ai pus, este un topic destul de complet si detine informatii destul de explicite ptr a-ti crea voblere fara sa te mai obosesti sa folosesti si google-ul si sa te mai chinui sa traduci din nu stiu ce limba.
« Ultima modificare: Duminică 02 Noiembrie 2008, 21:38:11 de către Horsu » Memorat
Pagini: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.059 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 10 August 2017, 17:44:10
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.