Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 14:48:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1218082 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1280 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 21:39:43 »

Suparat adika ce-m sugerezi sa iau niste bile oarecare  ca de exemplu de rulemt si sa la bag la un vobler in cap sa vad ce se intampla??
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1281 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 21:46:35 »

Suparat adika ce-m sugerezi sa iau niste bile oarecare  ca de exemplu de rulemt si sa la bag la un vobler in cap sa vad ce se intampla??
ceva de genul.. numa` nu sari asa brusc fara sa te gandesti putin. in primul rand gandeste-te ca bila de rulment are si rol de lest, deci o plasezi in partea de jos a voblerului Tongue , apoi mai adaugi si celelate lesturi dak e sau nu necesar Smiley bilele le folosesc de obicei doar ptr zgomot, in functie de unde plasezi lestul obtii si diferitele tipuri de batai, spre coada o bataie mai ampla, iar spre cap bataie marunta
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1282 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 22:05:29 »

Wink vezi ca se poate si frumos  Risete
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1283 : Luni 03 Noiembrie 2008, 08:42:23 »

Wink vezi ca se poate si frumos  Risete
frumos ti-am zis si prima data, nush cum ai interpretat u Cum?
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1284 : Luni 03 Noiembrie 2008, 08:53:00 »

nope... greseala mare cu bilele de rulment.. nu-s bune deloc. doar de la un anumit tip de rulment is bune. greu de gasit rulmentul ala. da tu poti sa pui de rulment oarecare..sa vezi ce se intampla.oricum ...cam pe anul  prin  februarie o sa ajungi  la  pus bile ,prin februarie anticipez eu... deci nici o problema cu tipul de rulment,ai timp sa il gasesti.iti spun pe privat  ce tip de rulment trebuie.

ps: frumos am spus asta... sa nu interpretezi gresit Tongue
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #1285 : Luni 03 Noiembrie 2008, 09:28:30 »

Astea-s tot ale lui Tiberiu , o sa faca el comentariile :

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1286 : Luni 03 Noiembrie 2008, 09:29:45 »

superb Aplauze Aplauze
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1287 : Luni 03 Noiembrie 2008, 09:33:45 »

frumoase Aplauze
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1288 : Luni 03 Noiembrie 2008, 10:54:51 »

Salut!

Pai sa zicem ca cel portocaliu de pe prima coloana e ultimul supravietuitor al unui lot de 20, tare le-a placut pestilor seria respectiva. Mulet le-au luat ca suvenir, altele au ramas in ragalii. E un suspending cu ancore construite "a la Dady" cu actiune ampla. Am astupat toate gaurile cu poxipol, l-am reslefuit , vopsit, etc... Nu mai vede apa pana nu-l clonez in vreo 20 de exemplare. Red Head-ul de pe aceeasi coloana e tot un repaint, am avut surpriza ca dupa ce i-am schimbat barbeta sa nu mai functioneze k la inceput, asa ca i-am indoit putin paleta in jos si are acum o actiune mai buna ca la inceput. Ultimul de pe coloana e un repaint la care nu m-am mai obosit sa corectez cu poxipol. Vibratie cu frecventa mare, pe vremea in care a fost "imbracat" in Red Head a prins multi avati si cleni, apoi l-au molfait niste stiuculite pana la lemn. Al doilea de sus e un model nou pe care l-am clonat prin metoda balsa+epoxi(vobbler hibrid), clona e pe coloana 3 la mijloc. In poza apar si vobblerele acoperite cu folie de la cutiile de iaurt. Sunt acceptabile dupa parerea mea, dar urmatoarele sper sa se apropie de perfectiune. Mai sunt si niste vobblere in stadiu de proiect, vor fi "jointed"-uri de 8,5 copiate dupa un vobbler de plastic care a prins ceva stiuci la viata lui. Materialul e carpen, sper sa-si rupa destule dintoase acele in ele.

Bye!

STM
Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1289 : Luni 03 Noiembrie 2008, 12:34:35 »

@ ovi
maestre, cu toata stima trebuie sa te apuci de citit si sa inveti principiile de baza la confectionarea voblerelor, apoi principii de baza vis a vis de forme, batai, lestari, etc, etc, etc ;
daca pt fiecare problema pui cate o intrebare e clar ca nu le stii si nici nu vrei sa citesti; daca nu vrei sa citesti inseamna ca iti va mai lua 3 luni sa termini voblerele incepute;
maine poimaine ne vei intreba de vopsire, etc; eu zic ca e simplu pt ca am citit mult si mi-am pierdut zeci de ore citind;
daca tot vei pune intrebari generale se va ajunge pana acolo cand nu ti se va raspunde pt ca acele subiecte au fost arhidiscutate;
daca vei avea intrebari cu tinta speciala atunci e altceva;
crezi ca gene, radu, tiberiu, horsu, bogdan, eu si multi altii pun intrebari generale pe forumuri?? nu! ei au trecut la treaba si acum e simplu pt ei;
gresind inseamna un pas inainte ... gresind repetat inseamna necunoastere;
spor la invatat !

@ pandy
f ciudat ca multe din voblerele mele seamana mult cu voblere create de paul si dady (forma, paternuri, solzi , etc);  am cateva care seamana izbitor Smiley am plecat de la formele clasice si principii de baza
ce pot spune e ca voblerele down si dady sunt criminale pt o f mare gama de pesti - daca puneti mana pe ele nu pescuiti cu ele ci multiplicati-le Smiley)
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1290 : Luni 03 Noiembrie 2008, 13:30:23 »

da Horsule , ala are bile dar nu-i prea zornaitor . lestul e in locul unde ar fi trebuit sa fie bilele ir bilele pe undeva mai sus. si are o evolutie cam ca cel original pe prut
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1291 : Luni 03 Noiembrie 2008, 16:48:20 »

ultimele 8 creatii : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
sunt de la 2 la 3,5 cm - majoritatea floating
verificate toate la pescuit - au prins peste toate fara exceptie;
daca le vreti pozate pe fiecare in parte spuneti si lle postez
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #1292 : Luni 03 Noiembrie 2008, 17:26:05 »

Cam asa sta treaba cu bilele :

Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1293 : Luni 03 Noiembrie 2008, 17:48:53 »

uitati-va prin tot siteul mentionat de pandy ca veti descoperi lucruri fff interesante
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1294 : Luni 03 Noiembrie 2008, 18:35:08 »

da Horsule , ala are bile dar nu-i prea zornaitor . lestul e in locul unde ar fi trebuit sa fie bilele ir bilele pe undeva mai sus. si are o evolutie cam ca cel original pe prut
atat am vrut sa stiu, sar`na! Bere
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1295 : Marți 04 Noiembrie 2008, 15:57:05 »

scuzati, dar verific sa vad cum se pun pozele!

Postat pe:: Marți 04 Noiembrie 2008, 15:44:14

Postat pe:: Marți 04 Noiembrie 2008, 15:50:21

Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1296 : Marți 04 Noiembrie 2008, 16:14:32 »

super forma la al doilea
iti permite 2 ancore chiar daca voblerul e mic, fara riscul de a se agata intre ele
totusi inelele mi se par prea fragile, prea subtire sirma
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1297 : Marți 04 Noiembrie 2008, 16:26:12 »

inelele au exact aceeasi grosime ca si armatura; probate tin 4 kg ! sa-mi dea mie un clean de 5 kg ca ti-l scot fara probleme Smiley)
PS. de mentionat ca nu am timp sa le bibilesc acum! o sa vedeti schimbari marcante spre iarna Smiley pana atunci  Fir intins pescuiesc la testing cu ele
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1298 : Marți 04 Noiembrie 2008, 16:54:57 »

foarte corect
primu lucru e bataia si sa fie prinzatoare
dupa ce stabilesti asta poti umbla si la culori si finisaje
nu are rost sa investesti in bibelouri(chiar daca bat, daca nu prind constant tot degeaba, tot bibelouri sunt) Wink
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1299 : Marți 04 Noiembrie 2008, 17:43:58 »

Memorat
Pagini: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.065 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 11 Octombrie 2018, 22:55:49
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.