Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Joi 26 Aprilie 2018, 14:16:25 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1167925 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1300 : Marți 04 Noiembrie 2008, 18:29:46 »

apropo's,pt ieseni, am vazut azi in podu ros de la mercur mary 100m spre podu de piatra un indicator cu un magazin de modelism
nu am intrat ca eram cu masina da cred ca acolo gasiti multe lucruri utile pt voi
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1301 : Marți 04 Noiembrie 2008, 19:57:08 »

Wink super mark  tu evoluezi iar eu stagnez  Risete  (timpu)

gene : cred ca stiu de ca rulmenti vorbesto orcum mai vorbim pe privat
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1302 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 11:53:35 »

@ovi
daca tu crezi ovi ca am timp te inseli ! am pe cap managementul a trei firme, familie (sotie, copil carora trebuie sa le mai acord si lor atentia necesara) ...etc, muncesc cam 12 ore/zi ; ca rezultat lucrez la voblere pe bucati! cioplesc intr-o seara vreo 10 - 15; in alta fac armaturile, in alta fac barbetele; in alta le vopsesc si in altele le lacuiesc ... uite asa ies voblerele; iti trebuie persuasiune pt pasiunea asta!
Memorat
mayer_maryus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1303 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 12:34:47 »

pt cei cu aerograf, am o pb mare cu el.... 
voi la aerografe aveti mai multe capete pt umpre si contur?

am luat un aerograf de la un prieten care l-a primit cadou de la cineva ,fiind folosit i l-a dat fara restul accesoriior si ma gandesc ca nu cumva sa mai aibe si alte capete...
din reglaje cel mai mic punct are 6-10mm iar cel mai mare deja e pistol de vopsit...
dc intreb pt ca el pe masina are facut cu acest aerograf un desen, care este foarte detaliat su linii subtiri si alte nebunii (juri ca e poza)

deci undeva e o pb ori nu stiu eu sa-l reglez desi am reusit treburile astea ori ai trebuie alt cap..

ati avut pb de genul asta? modelul e de la drapper (nu e gioarsa) dar nici sata nu este Smiley
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1304 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 16:07:59 »

cum adica cel mai mic punct are 6-10 mm? aerograful meu are duza de 0,2 mm si rezervorul de vopsea de 0,5 cm cubi . vezi ca poza aia de pe masina e facuta cu multe sabloane . si apropo de nr duzelor - al meu are o singura duza , aia de 0,2 mm . alte accesorii nu am mai primit in afara de o cheitza micutza pt desfacerea duzei .
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1305 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 18:13:06 »

el vrea sa spuna ca dunga pe care o lasa vopseaua este de 6 mm;
am vazut materiale cu pictatul masinilor si motocicletelor cu aerograful! nu cred ca face cineva cu sabloane!
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1306 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 18:50:09 »

Wink Azi am testat cele 3 voblere si am lestat inka unu !
1) Cel mic bate bine doar ca se mai da peste cap  Wink o sal folosesc ca lingura sau ca brelok  Evil
2)Grasutu cu unele mici ajustari bate destul de mare dar im palce  cum merge!
3) Cel din 2 bucati merge  perfect fara nici o ajustare doar cu lestul din constructie

Ce am invatzat azi sau mai bine zis cum au mers  lucrurile.
1) Parera mea  la voblere mici lestul trebuie sa fie dupa ochet , am pus lest intre barbeta si oket si nu batea deloc  Wink
« Ultima modificare: Miercuri 05 Noiembrie 2008, 18:53:41 de către Ovi_666 » Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #1307 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 20:05:22 »

pt cei cu aerograf, am o pb mare cu el.... 
voi la aerografe aveti mai multe capete pt umpre si contur?

Marius, desfa duza (adik chestia aia care se desurubeaza din cap) si o sa ramana numai orificiul de iesire cu acul... incearca asa. Pentru lucrul de finete se lucreaza cu duza aia desfacuta  Wink
In rest... fa-l din reglaje, acuma de pinde si de cat e el... 0,2, 0,3... oricum, ca sa tragi linii subtiri fa asa cum iti zic. Asta daca e de acelasi tip cu al meu...

Ovi, sa nu zic vreo prostie, cred ca la ala micu' te-ai caznit din cauza ca ai pus ochetul ala in frunte... lestul poate fi oriunde (in functie de cum vrei sa evolueze) dar depinde de forma, barbeta, unghiul acesteia... stii bine  Wink
Celelalte... sunt ok, daca ai trecut de faza asta... vopsitul e joaca de copii...  Risete
Tiberiu... fara cuvinte...
Mark, cred ca mi-a scapat mie ceva... cam ce dimensiune au? Alea pe care le-ai pus mai acu' o pagina-doua...?
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1308 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 20:37:29 »

lacusta neagra , aurie , 3 cm , fl , coboara peste 1 m

* lacusta neagra.JPG (76.73 KB, 640x480 - văzut 165 ori.)
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1309 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 20:40:19 »

Wink pai lam pus in frunte sin diferite motive. Nu ziceati voi sa experimentez?  Risete

Radu : super gangania cum bate?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1310 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 20:57:53 »

marunt si des
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1311 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 21:57:31 »

sincer cred ca pt voblere care lucreaza asa de jos nu cred ca trebuie si forme speciale, o forma de pestisor cred ca e suficent
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #1312 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 22:33:44 »

... Radu, Radu...
 Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1313 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 22:54:12 »

oby - m-a rugat un prieten sai fac 2 lacuste  negre , una sub 1m si una mai de suprafatza . asta o sa fie aia de adancime . urmeaza aia mai de suprafatza
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1314 : Miercuri 05 Noiembrie 2008, 23:01:52 »

clientu nostru, stapinu nostru Wink
pt suprafata (20-30cm) lacusta e nemaipomenita
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1315 : Joi 06 Noiembrie 2008, 05:53:45 »

sincer cred ca pt voblere care lucreaza asa de jos nu cred ca trebuie si forme speciale, o forma de pestisor cred ca e suficent
l-am probat in cada si cind il trag putin mai repede se intampla ceva , se simte ( se aude ) un usor zornait . cred ca e de la forma lui , de la apa care ii trece printre picioare
Memorat
mayer_maryus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1316 : Joi 06 Noiembrie 2008, 07:55:22 »

cum adica cel mai mic punct are 6-10 mm? aerograful meu are duza de 0,2 mm si rezervorul de vopsea de 0,5 cm cubi . vezi ca poza aia de pe masina e facuta cu multe sabloane . si apropo de nr duzelor - al meu are o singura duza , aia de 0,2 mm . alte accesorii nu am mai primit in afara de o cheitza micutza pt desfacerea duzei .

se fac si cu sabloane o parte din ele, dar asta o are facuta manual toata fara nici un sablon, stiu sigur treaba asta ia luat 2 saptamani sa faca acel desen, omu e pictor:)

cred ca-mi cumpar si eu unu mai degraba ..

voi ce vopsea folositi la aerograf?
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1317 : Joi 06 Noiembrie 2008, 08:08:42 »

vopsele acrilice Cheesy
-eu de [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] mi-am luat un aerograf si vopsele acrilice.. momentan sunt in cautare de compresor Pling deci nu-ti pot spune inca cum imi merge aerograful dar iti pot spune ca vopselele acrilice sunt super.. merg foarte bine si cu pensula, trebuie doar diluate inca putin de tot cu apa

PS: ieri am primit avizul si astazi ma duc sa ridic pachetul cu materialele de barbete de la tine  Bere Bere
Memorat
mayer_maryus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1318 : Joi 06 Noiembrie 2008, 08:19:34 »

vopsele acrilice Cheesy
-eu de [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] mi-am luat un aerograf si vopsele acrilice.. momentan sunt in cautare de compresor Pling deci nu-ti pot spune inca cum imi merge aerograful dar iti pot spune ca vopselele acrilice sunt super.. merg foarte bine si cu pensula, trebuie doar diluate inca putin de tot cu apa

PS: ieri am primit avizul si astazi ma duc sa ridic pachetul cu materialele de barbete de la tine  Bere Bere

care model l-ai luat?
sau ce ma sfatuiti sa cumpar, ceva testat... adik sa nu iau vroe prostie ...
zilele astea o sa pun si eu cateva poze cu cateva voblere  fct de mine dar vopsite cu pensula:(
oricum toate au un incepput...
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1319 : Joi 06 Noiembrie 2008, 08:23:19 »

am luat modelul BD 200 cu 175lei Tongue
Memorat
Pagini: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 05 Ianuarie 2018, 22:42:08
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.