Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 14:14:56 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 67 68 [69] 70 71 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1218078 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1360 : Vineri 14 Noiembrie 2008, 13:47:11 »

pai le ai si acolo! sunt mii de voblere acolo!
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1361 : Vineri 14 Noiembrie 2008, 13:47:48 »

le-am gasit ai dreptate sunt cu miile acolo
« Ultima modificare: Vineri 14 Noiembrie 2008, 14:03:59 de către Ovi_666 » Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1362 : Vineri 14 Noiembrie 2008, 18:10:51 »

ma rugat odata un amic sa ma interesez de ceva lacuri bune pt voblere...

eee ...m-am tot interesat si am aflat urmatoarele... deci permiteti sa raportez !  Smiley

tabara aici e impartita in 2 ...

1 ) se foloseste " propionaatti " ( denumirea e in finlandeza nu am reusit sa gasesc in engleza ) asta dupa cite am inteles io e un fel de plastic si se cumpara granule si se dilueaza spre exemplu cu acetona si altele... uni pomenesc si tinerul ... folosit din cite am inteles si in ziua de azi de catre rapala

tot din el se fac si barbelele.... practic iti faci forma ... diluezi granulele cu acetona si torni orice barbeta vrei

asta te tine o vejnicie... adica granulele ... si chiar daca lai totpit si sa intarit... adugi olea acetona si iar e diluat  Smiley

2 ) se foloseste lac CAB " uistinlakka " ( denumirea e in finlandeza cica lac pt naluci... )  versiunea aia tare ( cica or fi mai multe modele )

unii le folosesc pe amindoua

si mai interesant e ca odata ce ai realizat un patern mishto care merge bine il poti da la strunjit la comanda... din auzite comanda minima e de 1000 bucati si costa undeva la 20 centi bucata manopera

aici gasiti lacurile si firme care vind barbete , lemne , vopsele si alte produse pt cit si firme de strunjit ... [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1363 : Vineri 14 Noiembrie 2008, 19:02:36 »

Wink Super dumitru problema e ca nu stiu olandeza

Ai de gand sa-ti comanzi?
Sau ai facut-o deja?
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1364 : Vineri 14 Noiembrie 2008, 20:36:14 »

olandeza nu stiu nici io  Risete dar olea de finlandeza parlesc  Rinjet

nu ma ! nu imi iau ca io nu mai fac voblere... cu toate ca fix azi am aflat un patern super dar din pacate nu pot sa va spun mai mult despre el caci e secret si am promis ca nu bat tobele ... sory !
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #1365 : Vineri 14 Noiembrie 2008, 20:48:57 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Sa mai vin si io cu doua de balsa, 6cm, floating. Ala de sus nu se scufunda mult... 0,5m cand l-am probat (l-am probat pe lac dar era deja seara si n-am putut sa-mi dau bine seama, oricum bate'n draci...) si zic eu ca nu se duce mai mult de un metru... sper sa-i omoare pe avati  Wink
Mark... ar fi pacat sa nu mai postezi... pana cand zici tu... n-ai nici un motiv. Brava pt cele din urma... n-am mai avut timp in ultima vreme sa intru p'acilea...
Horsu... multam fain de urare  Wink
...frumoase, frumoase...  Wink vezi ca ti-am trimis ieri materialele promise (scuze de intarziere!) ar fi trebuit sa ajunga ca am pus recomandat...
Deasemenea si pentru Marius... tot ieri am pus la posta...
Si tot pentru Marius...
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
... stii tu ce si cum... astept sa-mi sugerezi cam ce culori le-ai vrea... oricum mai dureaza un pic pt ca m-am apucat de facut niste izolatie pe ici p'acasa si sunt cam prins...
Si ca sa nu uit... astea ce le-am facut in ultima vreme is cu barbete din plasticul trimis de Marius  Wink... e beton...

Si ca veni vorba de material pt intarit balsa... am incercat si eu saptamana asta faza cu paharele dizolvate in D209... nu m-a multumit... in sensul ca e cam migalos, prea multe "bai" si cu timp relativ lung de uscare... raman pentru moment la CA (am gasit la modelisti superavantajos fata de cel uzual din comert in ce priveste raportul pret-cantitate plus ca il gasesti si cu vascozitati diferite... ) insa m-am gandit daca nu cumva merg dizolvate paharele alea direct in nitrolac... asta ar fi ceva, intr-adevar... noroc ca iarna-i lunga... chiar asa, ce-or mai fi "invartind" ceilalti? Geneeeee, Raduleeee....
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1366 : Vineri 14 Noiembrie 2008, 22:26:39 »

ai gasit ceva intaritor la modelisti? si eu am niste balsa dar nu am facut inca din ea nimic ca nu am cu ce s-o intaresc
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1367 : Vineri 14 Noiembrie 2008, 23:27:50 »

Horsu... multam fain de urare  Wink
...frumoase, frumoase...  Wink vezi ca ti-am trimis ieri materialele promise (scuze de intarziere!) ar fi trebuit sa ajunga ca am pus recomandat...

multam!
la cate am avut pe cap zilele astea am uitat complet de materialul respectiv, abia astept sa-l vad sugubat

si sa ne imparti si noua denumirea intaritorului respectiv ptr lemn de balsa sau chiar un link ceva de unde l-ai cumparat.. si eu sunt curios de ceva intaritor ptr balsa caci mai am o bagheta de 100x20x20 si o scandura, dar caut intaritor.. pana atunci raman la tei caci o duc rau si din punct de vedere financiar momentan Pling
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1368 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 00:34:57 »

... e vorba despre cyano acrilat, superglue adicatelea, insa astia il au la 20ml... 8 lei, pe cand in comert un cyanoacrilat bun e vreo 3,5 lei tubul de 3ml. Si in plus au si cyanoacrilat cu vascozitate mai mare (thick) de fapt se gaseste in trei variante... superthin, thin si thick (vascozitate foarte mica, mica si mare) si eu il folosesc astfel... mai intai un strat de vascozitate mica (cum e si superglue normal)... smirghel, inca doua straturi la fel, smirghel si apoi un strat sau doua de vascozitate mare, smirghel, vopseaua si lacul sau epoxi de rigoare... beton. Ca idee, pentru cei ce nu au mai folosit, un tubusor de 3ml (3,5 lei sau probabil putin mai ieftin daca il iei de prin en-gros ) de superglue din comert imi ajungea la aproximativ 3-4 voblere de dimensiuni mici-medii (2,5-6cm), aplicat in 3-4 straturi (1-2 picaturi se intind f bine cu o bucata de hartie...ideea e ca trebuie macar 3 straturi) deci... pt 8lei un flacon de 20ml... eu zic ca se merita.
Da cu paharele topite in nitrolac? Ce ziceti? Merge? Oricum o sa incerc zilele astea... sau altfel de plastic ca doar nitrolacu' ala topeste aproape orice plastic dintr-asta ordinar...
« Ultima modificare: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 00:54:08 de către medvediucbogdan » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1369 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 07:27:31 »

am incercat eu cu mingi de ping-pong si nu mi-a placut . am inteles ca exista un intaritor pt lemn de esenta moale. poate stie careva. cica se foloseste pt intarirea suruburilor in lemnul de esenta moale.ala intra efectiv in lemn . superglue nu intra in balsa , face o pelicula subtzire la suprafatza si de asta trebuie dat in multistrat pe cand la fuma altfel sta problema , superglue intra in fibra si il face beton , si te chinui apoi sa-l slefuiesti

Postat pe:: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 07:15:42

cred ca am gasit
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1370 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 08:30:31 »

eu nu as dori un superglue, mai degraba folosesc pahare in diluant.. bag voblerul acolo las sa se imbibe vreo 12 ore apoi la uscat

oricum cea mai buna metoda ar fii sa folosim acest material:
Citat
1 ) se foloseste " propionaatti " ( denumirea e in finlandeza nu am reusit sa gasesc in engleza ) asta dupa cite am inteles io e un fel de plastic si se cumpara granule si se dilueaza spre exemplu cu acetona si altele... uni pomenesc si tinerul ... folosit din cite am inteles si in ziua de azi de catre rapala

tot din el se fac si barbelele.... practic iti faci forma ... diluezi granulele cu acetona si torni orice barbeta vrei

asta te tine o vejnicie... adica granulele ... si chiar daca lai totpit si sa intarit... adugi olea acetona si iar e diluat 
dar cum il procuram Cum?
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1371 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 08:33:37 »

am incercat eu cu mingi de ping-pong si nu mi-a placut . am inteles ca exista un intaritor pt lemn de esenta moale. poate stie careva. cica se foloseste pt intarirea suruburilor in lemnul de esenta moale.ala intra efectiv in lemn . superglue nu intra in balsa , face o pelicula subtzire la suprafatza si de asta trebuie dat in multistrat pe cand la fuma altfel sta problema , superglue intra in fibra si il face beton , si te chinui apoi sa-l slefuiesti

Postat pe:: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 07:15:42

cred ca am gasit

Radule, nu stiu despre ce superglue vorbesti... eu cand dau primul strat se absoarbe foarte bine in balsa si raman numai asperitatile in relief (chiar e o problema in caz ca vrei sa faci modificari la forma voblerului...) ... numai bine de slefuit. Am folosit numai dintr-ala gen picatura sau moment... si acuma am luat dintr-asta de la modelisti care-i la fel de bun...
Am vazut si eu ala de care zici pt suruburi... merita incercat... urmatoarea comanda...

Da, intr-adevar, propionatu' ala ar fi o smecherie mare de tot... poate gasim pe undeva pe afara si ne  combinam mai multi la o comanda  Wink
Acuma... ar mai fi o posibilitate... daca il cunoaste cineva pe Paul Sas, ca tot aduce el materiale fel si fel... poate aduce si cate ceva pentru lurebuilderi ca tot are magazin online... zic si eu (poate vorbesc prostii  Cum? )
« Ultima modificare: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 08:40:40 de către medvediucbogdan » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1372 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 08:40:27 »

cum pana mea se absoarbe la tine ca la mine nu intra deloc . am sa incerc sa-i dau cu smirghel mai gros poate o sa intre
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1373 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 08:42:20 »

cum pana mea se absoarbe la tine ca la mine nu intra deloc . am sa incerc sa-i dau cu smirghel mai gros poate o sa intre

Risete
Chiar nu inteleg... nu am patit niciodata sa nu intre si sa faca pojghita la suprafata...  Cum?  Cum?  Cum?
Adica... nu-i vorba de nici un smirghel mai gros... pur si simplu il dau normal dupa ce termin cu cioplitul, smirghel gros si apoi slefuire cu smirghel fin... primul strat de CA si imi scoate toate capetele fibrelor care au ramas. Nu mai zic ca se absoarbe in el ca naiba. Mentionez ca primul strat trebuie sa fie dintr-ala apos (normal, cum e in tuburile din comert...)
Poate te referi la faptul ca ramane un strat dur la suprafata lemnului (pe care nu ai cum sa-l decojesti fara sa deteriorezi suprafata lemnului...)... atunci da... insa nu e vorba de o pelicula la suprafata (cum mi-au facut paharele celea, e drept ca nici nu am tinut f mult vob in solutie)... e cat apuca el sa intre. Cred ca problema e din cauza ca pana sa se absoarba mai mult se intareste pur si simplu...
« Ultima modificare: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 08:52:41 de către medvediucbogdan » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1374 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 08:50:15 »

balsa absoarbe ca un mic nenorocit orice Smiley) .. fuma nu prea
dar eu tot nu vreau un superglue ci ce-am specificat putintel mai sus Tongue
o idee buna este ce-a zis bogdan sa ne asociem mai multi la o comanda, dar mai intai sa gasim de unde si sa fie cat mai ieftin Jenat

PS: bogdane ai MP sugubat
« Ultima modificare: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 08:52:01 de către Horsu » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1375 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 09:17:08 »

Smiley eu folosesc epoxy diluat  in acetona  Wink

Postat pe:: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 09:11:04

:)Ma scuzati  ca va intrerup discutia dar am o intrebare cu ce gauriti barbetele care au ochetul in ele ?
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1376 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 09:40:33 »

Smiley eu folosesc epoxy diluat  in acetona  Wink

Shocked Shocked Shocked

Merge? de fapt am mai auzit pe undeva... ca s-ar dilua epoxi (cea din comert... adeziv bicomponent...) cu ceva diluant insa nu prea-mi vine a crede...
Pentru gauri... se taie la masina cu jet de apa si numai asistata de calculator  Risete... sau cu plasma... daca nu ai merge sigur cu un burghiu, laser frate...  Wink...
« Ultima modificare: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 09:43:47 de către medvediucbogdan » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1377 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 09:45:50 »

Wink merge   si e foarte din comert POXIPOL diluat in acetone de unghi se face ca o pasta subtire eu nu scufund voblerul in ea dau cu pensula si il las vreo 5 ore sa absoarba o sa incerc si scufundat  Rinjet
Am auzit ca cel mai bine merge in diluat D 905 in care se dizolva si mingi de ping pong

Postat pe:: Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 09:44:38

Wink in legatura cu barbetele credca o sa ma cam chinui sa nu le crep ma gandesc sa incalzesc putin burghiu  Rinjet inainte de gaurire
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1378 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 10:21:52 »

in legatura cu barbetele credca o sa ma cam chinui sa nu le crep ma gandesc sa incalzesc putin burghiu  Rinjet inainte de gaurire

Ia-o usurel cu un burghiu subtire si nu apasa tare. Nu e nevoie sa-l incalzesti, se incalzeste el singur o sa vezi... ti-ar fi de folos o minibormasina (sau minifreza) te descurci mai bine plus ca de obicei astea au  posibilitatea de a regla turatia (a mea are... si mai are si niste freze mici pentru lemn... eu cu alea dau)
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1379 : Sâmbătă 15 Noiembrie 2008, 10:30:02 »

;)am mini bormasina cu acumulator
Memorat

Pagini: 1 ... 67 68 [69] 70 71 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 August 2018, 12:46:11
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.