Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:44:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 70 71 [72] 73 74 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080296 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Buzau

« Răspunde #1420 : Marți 18 Noiembrie 2008, 21:35:04 »

mei , dar cu smoala nu ar merge ? si aia se intareste bine  Rinjet sau cu zahar ars , si ala se face beton cind se intareste

Risete
Cu smoala nush da' daca le dai cu zahar ars s-ar putea sa te scoti... patentezi o momeala noua pentru crap...
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1421 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 09:42:35 »

-ms bogdane ptr acel DVD, aseara a venit postasu` cu el la usa Bere

-si sa pun si o poza clara cu unul de clean care l-m mai pus dar nu se vedea bine  Smiley

-3cm, dak pescuiesti cu agrafa atunci e slow sinking, iar dak pescuiesti cu nod rapala atunci e floating:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1422 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 10:13:35 »

E cineva interesat de plastic pentru turnat voblere? e vorba de plastic usor ca si densitate 0.68 g/cm3.
Vreau sa fac o comanda, cel mai apropiat dealer l-am gasit in bulgaria, coletul imi ajunge intr-o zi prin curier.
Ideea e ca transportul e relativ scump si ar ajuta daca am comanda mai multi..asta in cazul in care mai sint interesati

Pretul aprox e de 25 [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]/ pachetul de 1 kg

« Ultima modificare: Miercuri 19 Noiembrie 2008, 10:17:43 de către Dreamer » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1423 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 16:20:03 »

eu as fii dar de unde matritza de voblere?? sau u in ce torni plasticul? sugubat
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1424 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 16:28:54 »

Matrita se poate face din silicon..cea mai recomandata, ipsos..
Eu am facut din ipsos..si a iesit f bine
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1425 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 16:55:07 »

E cineva interesat de plastic pentru turnat voblere? e vorba de plastic usor ca si densitate 0.68 g/cm3.
Vreau sa fac o comanda, cel mai apropiat dealer l-am gasit in bulgaria, coletul imi ajunge intr-o zi prin curier.
Ideea e ca transportul e relativ scump si ar ajuta daca am comanda mai multi..asta in cazul in care mai sint interesati

Pretul aprox e de 25 [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]/ pachetul de 1 kg

Ceva detalii? Transportul cat ar fi? Asa sa inteleg ca ar fi undeva pe la 50 lei/kg... la care s-ar adauga transportul si apoi transportul in tara (de la cel care il primeste catre ceilalti)...
Eu unul nu cunosc prea multe detalii despre acest material, banuiesc ca nu merge si pentru barbete, numai pentru corp (ceea ce suna oricum, mai mult decat bine).
In principiu sunt interesat (mai e si chestia ca nu cumva materialul respectiv, sau vreo componenta a lui, sa contina vreo substanta dintr-asta cu regim mai special... vama, alti bani... nush, zic si eu...).
Deci am fi 3 pana acum...
... plasticu' asta n-o fi bun si pentru acoperit balsa?...  sugubat
« Ultima modificare: Miercuri 19 Noiembrie 2008, 17:02:07 de către medvediucbogdan » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1426 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 17:07:17 »

eu zic ca e geniala ideea.. acuma sa vedem transportul si pretul final
deja ma gandesc cum sa fac o astfel de matrita.. dar discutam noi si vedem ce iasa pana la urma
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1427 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 17:15:08 »

Ceva detalii? Transportul cat ar fi? Asa sa inteleg ca ar fi undeva pe la 50 lei/kg... la care s-ar adauga transportul si apoi transportul in tara (de la cel care il primeste catre ceilalti)...
Eu unul nu cunosc prea multe detalii despre acest material, banuiesc ca nu merge si pentru barbete, numai pentru corp (ceea ce suna oricum, mai mult decat bine).
In principiu sunt interesat (mai e si chestia ca nu cumva materialul respectiv, sau vreo componenta a lui, sa contina vreo substanta dintr-asta cu regim mai special... vama, alti bani... nush, zic si eu...).
Deci am fi 3 pana acum...
... plasticu' asta n-o fi bun si pentru acoperit balsa?...  sugubat

Ca si idee, tahele curierului..5kg- 18 Euro, 10kg- 21E, 20kg- 26E, 25kg-33E  etc.
Transportul dureaza o zi, vine curierul din Bulgaria..la mine in Bucuresti.
de aici..vi le trimit eu mai departe.
Material interzis nu e, vama nu se ia (sper)..pentru ca si Bulgaria e in UE.
astept o confirmare sa vad exact pretul..imi pare totusi cam mic.
Tinem legatura!!  Muzica

de acoperit balsa poti incerca..eu zic ca ies foarte bune doar din plasticul asta.

Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1428 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 19:20:59 »

hm . deja se schimba tehnologia de lestare , armare , bile etc .eu am incercat sa imit o vetrica (rusalie ) de 1-2 ani 3,5 cm  . nustiu cit de bine a iesit . oare sa-i pun si picioruse sau sa las asta in sema ancorei ?

e culoarea originala a lemnului de fuma . am prins un clean la un gandac de culoarea asta dar jumate cit vetrica

* vetrica.JPG (85.36 KB, 640x480 - văzut 173 ori.)
« Ultima modificare: Miercuri 19 Noiembrie 2008, 19:22:45 de către RADU » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1429 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 19:41:11 »

Wink io zic sa o lasi asa e super punei doi ochi in fata o sa fie mai intaresanta
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1430 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 20:40:54 »

Raduleee!!!  Aplauze Aplauze Aplauze
Ma gandesc si eu mai demult la o imitatie de coropisnita da' asta a ta e beton...
Buna ideea cu lemnu' natur... si frumoasa si culoare, mai naturala de atat... de unde?
Dreamere... pai asteptam confirmarea. Poate de craciun o sa ne turnam singuri globuletele (ma intreb ce forma or avea  Wink )
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1431 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 20:53:15 »

Wink deci am cateva intrebari / nelamuriri

1. Am 2 voblere neterminate in care vreu sa pun bile .
Bilele am inteles ca pot fi de rulmenti cosarci etc.
Daca pun bilele mai pun si lest sau nu?
In ce pun bilele fac un fel de gasuta din aluminiu sau stiu eu /asa am vazut pe un sait / sau le pun pur si simpli untrun canal in vobler?
In ce loc au ce-l mai mare efect mai spre coada sau mai spre cap ?

2 Deci se poate proteja vopseaua cu superglue??
Se da peste lac sau nu se mai da lac?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1432 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 21:19:21 »

daca ai apucat sa il vopsesti nu mai umbli cu superglue , iar cu bilele ...... mei dar tie chiar nu iti place sa faci experimente ?  Plictisit
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1433 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 21:22:12 »

Wink nu prea deoarece nu am prea mult material ( lemn) si atunci mai bine sa fiu perfectionist
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1434 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 21:34:57 »

Wink nu prea deoarece nu am prea mult material ( lemn) si atunci mai bine sa fiu perfectionist

Risete Risete Risete
Pai niste lemn de tei gasesti tu... sa strici pana te inveti...
Bilele alea... poti sa faci ceva din tuburi de plastic de la pixuri... pac capacel (dintr-un CD, cu superglue... atentie sa nu bagi supergl in tubulet...) asta daca ai pixuri suficiente  Risete... daca nu, si dc lucrezi intr-un lemn mai tare (tei) poti pur si simplu sa frezezi in corpul lui un locas pentru bile... ii maresti si flotabilitatea cu ocazia asta dar e ceva mai complicat. Variante... zeci... ceva tub de metal... mai gandeste-te si tu si uitate sa vezi ce ai la indemana...
Vopseaua nu o poti proteja cu superglue. Pe asta il dai inainte de vopsire daca faci din balsa... in loc de grund si intaritor totodata... daca ai alt lemn mai tare nu prea are rost (eu am dat si la fuma 1 strat si s-a slefuti de mai mare dragul...)
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1435 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 21:36:25 »

parerea mea : i-a si strica bucata aia de lemn pe experimente si sigur te vei capata cu oarece deprinderi . bilele le poti pune si direct in int voblerului dar atunci trebuie sa intaresti cu ceva peretzii interiori . cel mai bine e sa bagi bilele intr-o camarutza si sa le pui cu totul in vobler . le potzi aseza de la mijloc putin spre spate ca sa ai oarece amplitudine ori deasupra sarmei ori dedesupt depinde unde iti incape , si lest ii pui obligatoriu sub burta . daca nu iti iese nu-i nimic , macar ai incercat . gata , hai la treaba  Police
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1436 : Miercuri 19 Noiembrie 2008, 22:32:07 »

Wink mai-au venit  2 ideei pe moment
1) Iau o doza de bere ii tai partea de sus si de jos o tai in doua dupa care o rulez bagi in el bilutele dupa acre tocestii capetele
2) Cutieuta patrata din profile pvc pt rigips    am prea multe bucati mici acasa si nam ce face cu ele  Evil

pt voblere mici 4 ,5 cm de unde fac rost de bile ?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1437 : Joi 20 Noiembrie 2008, 09:15:05 »

nu stiu daca e buna treaba cu doza de bere . ai voie sa bei ? vezi ca te poate lua de cap . i-a o bere mai slaba totusi  Bere
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1438 : Joi 20 Noiembrie 2008, 09:19:41 »

Se pot folosi foarte bine tevile de la antene..se gasesc la diverse casetofoane..radio-uri. Sigur sint si prin bazar la un pret de nimic. Bagi vreo 2 bile, tai la dimensiune, tocesti capetele. E si zgomotos si ocupa si putin spatiu.
Pentru voblere mai mici poti folosi alice de plumb ca si bile pentru rattllin'. Daca sint taiate, le strangi cu un patent si raman aprox rotunde.
Spor la teste!!  Fir intins
« Ultima modificare: Joi 20 Noiembrie 2008, 09:21:17 de către Dreamer » Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #1439 : Joi 20 Noiembrie 2008, 09:44:19 »

imitatie de coropisnita da' asta a ta e beton...

Da, jos palaria! Chapeau! Meserie!

Si apropo de brad... :

Replicas of Antique Fishing Ornament - Christmas Tree Decorations

Postat pe:: Joi 20 Noiembrie 2008, 09:38:10

oare sa-i pun si picioruse sau sa las asta in sema ancorei ?

Eu mor de curiozitate cum i-ai face picioarele si cum ar arata!

Am impresia ca si-n nebunia voastra exista sectiunea 'realistic', 'realistic lure'.

Spor la treburi!  Smiley
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: 1 ... 70 71 [72] 73 74 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.063 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 27 Septembrie 2017, 01:54:08
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.