Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Vineri 25 Mai 2018, 15:47:19 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 73 74 [75] 76 77 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1183657 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1480 : Duminică 23 Noiembrie 2008, 20:05:39 »

pai atunci cum ramine cu berile care trebuie sa le dea mark  Cum? sau nu trebuie  Trist
si inca ceva, unde erau voblerele  Jamaica  Cum?  Shocked
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #1481 : Duminică 23 Noiembrie 2008, 20:40:40 »

La voblere te descurci si cu decupitu daca ai  o menghina buna si gasesti de cumparat un cutit subtire !

Daca traiam undeva de la nord spre stanga (cum te uiti pe harta) si dadeam dupa stiucile alea monstruoase... sigur ma descurcam cu un decupit dintr-ala ca n-aveam motive sa fac voblere mai mici de 30cm da' asa... pt d'astea de 2, 3, 4, 5cm...
Zici ca ai vazut in praktiker? O sa trec si eu sa ma uit cu toate ca am citit pe un forum ce spunea un tip ca si-a luat din praktiker si ca nu putea sa taie o linie dreapta cu el...
Altcineva? Care stie/are asa ceva? O sugestie, un sfat... (cele proxxon stiu ca sunt de calitate si parerea mea e ca-si merita banii... problema e ca trebuie sa-i ai)
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1482 : Duminică 23 Noiembrie 2008, 22:33:14 »

un sfat: nu iti lua scroll saw ca cel de la proxxon , vezi ca au si bandsaw, ala face treaba  Wink

problema la bandsaw?  =))are panza cam lata, am inteles ca se gasesc si subtirele, oricum no sa spargi targul cu ele , nu intra bine in unghi, mai mult tai profile asemanatoare cu forma finala, restu tot din cutit faci:)

bandsaw:

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

scroll saw taie prin miscare sus jos (deobicei nu este precisa si ai eroare , cateodata destul de mare - tai in trepte), la band saw panza se roteste continu deci nu ca acu de la masina de cusut  Risete

e pacat sa arunci atatia bani no  Smiley ca altfel te lasam sa ne zici si noua cum ii  Evil Risete

Postat pe:: Duminică 23 Noiembrie 2008, 22:25:33

P.S eu am avut ocazia sa vad jucaria de ti-am dat link la ea, in austria , e f mica, cat un monitor de 19" , tin minte ca am pus mana de la cot in sus si cam atat de inalta era, acu m-am uitat are 19 " inaltime si 12 latime, faci tu calculu  Wink
Memorat

let the pike survive, put it back alive

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1483 : Duminică 23 Noiembrie 2008, 22:55:55 »

Wink sunt deacord cu pike i-ati un banzic  vad ca functioneaza la fel ca si ala pt textil
« Ultima modificare: Luni 24 Noiembrie 2008, 14:07:24 de către Ovi_666 » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1484 : Luni 24 Noiembrie 2008, 06:48:47 »

sau daca vrei sa iesi si mai ieftin eu iti recomand ce folosesc si eu adica traforas manual . pt fuma si mai ales pt balsa e f. suficient. de fapt in ultimul timp il folosesc din ce in ce mai rar , la baza fiind cutterul si smirghelul . acuma na, fa si tu ce crezi dar cel putin pt voblere eu nu-i vad asa mare rost . mai degraba ti-ai lua un biax adica un fel de freza micutza cu mai multe capuri . de exemplu pt constructia unei lacuste biaxul ma ajuta mult pe cand, cu un traforas electric nu as putea face mare lucru.
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1485 : Luni 24 Noiembrie 2008, 07:07:53 »

Da Radule, biax am si intr-adevar e de mare utilitate (nu numai la voblere). Recomand tuturor... a-ti vazut ce face Radu cu el  Wink
Pikeman... le-am vazut si pe celelalte si intr-adevar mi se par mai convenabile. Singurul inconvenient este cel cu latimea panzei ori asta e ceea ce ma intereseaza pe mine cel mai mult.Daca ar avea o panza diamantata ceva, sa fie ca sarma... ar fi o treaba. Raman tot la scroll saw. Nu cred ca la ce frecventa (viteza reglabila de la 150-2500 oscilatii/minut) are sa lase treptelea acelea de care ziceai...
Sa va zic si ca nu il iau pentru voblere insa daca tot o sa-l am...

Si ca sa nu uit... Radule (si nu numai...), ia uite ce-am gasit aseara, daca nu le stiai....
Clic pe imagine sa se mareasca si apoi vezi ca are jos un buton cu arhiva pe care apesi ca sa le dai save...
Imi plac la nebunie gandaceii... sa tot tocesti la freza toata iarna  Wink
« Ultima modificare: Luni 24 Noiembrie 2008, 08:04:23 de către medvediucbogdan » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1486 : Luni 24 Noiembrie 2008, 10:12:59 »

ovi , se zice banzic

bogdan , drept e ca  nu am avut niciunul din cele doua traforaje in schimb un prieten da (nu erau proxxon), pe scrollsaw zice ca nu tinea drept linia datorita oscilatiilor si isi facea si ceva joc ceea ce facea ca linia de taiere sa fie mai lata decat banda, probabil e si zgomotos  Smiley - asta era rusesc (deci calitate spre 0)

bandsaw a luat de la unguri, e si la noi la baumax ( de la badger parca) panza e lata intr-adevar dar! se pot aduce din SUA mai putin late ( cred ca pe la 3mm)

oricum inteleg ca nu iti trebe musai pentru voblere si ca scroll ti se potriveste mai bine (drept urmare informatia de mai sus e utila pentru cei care ii bate un gand ) Risete
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1487 : Luni 24 Noiembrie 2008, 14:06:07 »

Citat
ovi , se zice banzic
merci ca mi- ai zis ; am bagat la cutiutza si o sa stiu pe viitor  Tongue

;)daca im cumpar un set de freze micutze si le prind in bormasina cu acumulator nu m-as descurca oare
?   sa nu im iau biax  sugubat desi ma tenteaza ;nu numai pt voblere

Bogdan : Da am vazut la praktiker aveu 2 modele daca retin bine !
« Ultima modificare: Luni 24 Noiembrie 2008, 14:08:18 de către Ovi_666 » Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1488 : Luni 24 Noiembrie 2008, 14:58:59 »

oricum inteleg ca nu iti trebe musai pentru voblere si ca scroll ti se potriveste mai bine (drept urmare informatia de mai sus e utila pentru cei care ii bate un gand ) Risete

Ba nu Pikeman... e foarte utila informatia si cu precizarile astea de la urma (panza 3mm) chiar m-ai facut sa ma mai gandesc... o sa ma mai interesez... Oricum mai e un pic pana imi iau (cred ca asta o sa fie cadou' de mos Craciun).
O sa ma duc si prin praktiker sa vad ce-i p'acolo... ma duc fara bani la mine Smiley)
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1489 : Luni 24 Noiembrie 2008, 21:41:11 »

Wink Bogdane ai fost pe la practiker ? ce-ai vazut?
Si pana la urma ce iti iei?
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1490 : Luni 24 Noiembrie 2008, 22:01:21 »

un alt fel de vortex Tac

momentan fara topcoat, urmeaza o devconare , ancore si poza finala,,, poate pe o colocazie, sau ceva mushcate, am si cactus dar ii cam marunt   Risete nush daca suporta greutate

* p.jpg (34.68 KB, 350x182 - văzut 143 ori.)
« Ultima modificare: Luni 24 Noiembrie 2008, 22:03:11 de către Pikeman » Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1491 : Marți 25 Noiembrie 2008, 07:35:06 »

Paternul "voodoo" (mergea pozat intr-o plantatie de canepa  Risete) de la Pikeman  Aplauze Aplauze Aplauze   Are niste gaurele pe lateral sau mi se nazare mie? Sa nu zici ca l-ai testat in cada si ti l-a atacat vreun mutant de prin tevile astora...
Ovi... nu am fost inca... intr-o saptamana doua... oricum pana in craciun iau sigur (ca vreau sa-mi fac bradu' la traforaj... ecologic, deh... Risete)
« Ultima modificare: Marți 25 Noiembrie 2008, 07:41:08 de către medvediucbogdan » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1492 : Marți 25 Noiembrie 2008, 09:13:38 »

hmm.... ceva de genul facusem si eu  Risete  doar ca astept sa-mi iau compresorul ca sa-l vopsesc Tongue
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

cred ca telepatia asta nu e chiar o gluma... sau poate se trage de la pestele voodoo Tac
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1493 : Marți 25 Noiembrie 2008, 09:15:17 »

cred ca nu e lestat al lui pikeman
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1494 : Marți 25 Noiembrie 2008, 09:18:57 »

eu zic ca-i lestat.. si oricum lestul la lipless nu se pune acolo, gaurile alea sunt ptr vortex dak nu ma insel sugubat
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1495 : Marți 25 Noiembrie 2008, 09:23:48 »

Citat
topcoat,devconare,colocazie,mushcate....
fara suparare  pike... dar mai ai un pic si nu te mai intelege lumea deloc Risete....sau poate asta si urmaresti sugubat
 frumusel o sa iasa pestisoru Aplauze
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1496 : Marți 25 Noiembrie 2008, 09:28:15 »

ii place lui ssa ne complice noua viata Roll Eyes
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1497 : Marți 25 Noiembrie 2008, 09:47:22 »

eu zic ca-i lestat.. si oricum lestul la lipless nu se pune acolo, gaurile alea sunt ptr vortex dak nu ma insel sugubat

da, ai inteles perfect, rolul TEORETIC  Risete al acelor gauri este sa creeze vortexuri (mini varteje) in urma voblerului  Smiley  cine a speriat vreodata o stiuculitza care statea la soare cam intelege despre ce e vorba   Wink

ok cateva precizari  Risete

topcoat = stratul de la exterior ( dat cu lac , propionat, rasini epoxidice etc...)
basecoat = strat de baza (pahare , propionat, rasini epoxidice, lac - toate diluate f subtire)

mai ie colocazie care e o planta cu frunze mari  Risete
mushacata stie toata lumea ce fel de planta ii
totusi e posibil ca cele mai bune voblere sa iasa din cactus  Risete am auzit ca ar fi mai rezistente la spini si dinti de stuk  Tongue
« Ultima modificare: Marți 25 Noiembrie 2008, 09:51:24 de către Pikeman » Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1498 : Marți 25 Noiembrie 2008, 12:21:00 »

@ horsu
iti dau cel putin 3 voblere la care lestarea se face exact ca a lui Pikeman; Smiley
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1499 : Marți 25 Noiembrie 2008, 12:27:30 »

nu inteleg ce vrei sa spui prin asta.. al lui pike e lestat inspre bot in partea de jos.. poate chiar turnat plumbul astfel incape mai mult si il poti face mai greutz, cel putin asa procedez eu.
Memorat
Pagini: 1 ... 73 74 [75] 76 77 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 06 Aprilie 2018, 21:30:05
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.